Zakaz buziaków i przytulania
FB A Mighty Girl
Aktualności

"Daj cioci buziaczka!" Stop! Pozwólmy dziecku powiedzieć „nie”

„Daj babci buziaka”, „pocałuj ciocię” - znacie to? Biedne dzieci. Walczmy z tym!

Lekcja decydowania o własnym ciele

Katia Hetter daje dziecku ważną lekcję stawiania granic i decydowania o własnym ciele prostymi słowami: „Chciałabym, żebyś uściskała babcię, ale nie będę kazała ci tego robić”. Pozwala córce powiedzieć „nie” i odeprzeć „atak buziaków i uścisków”, jeśli nie ma na to ochoty. Uważa, że jest to dobra okazja, do nauczenia dziecka, że może nie godzić się, by inny dorosły kładł na niej rękę, nawet jeśli jest to pozornie "przyjazna dłoń".
„Uczę ją, że jej działo należy wyłącznie do niej, nie do mnie. Nie należy ono do jej rodziców, przedszkolanek, nauczycieli tańca czy trenera piłki nożnej. Musi traktować ludzi z szacunkiem, ale nie musi zgadzać się na fizyczne okazywanie uczuć, by ich zadowolić”. 

On mnie polubi, jeśli go pocałuję

Decyzję Hetter popiera wielu ekspertów. Ursula Wagner z Chicago mówi, że zmuszanie dziecka do fizycznego kontaktu takiego jak przytulanie jest jak wysyłanie mu wiadomości, że istnieją pewne sytuacje, w których to nie ono samo decyduje, co będzie się działo z jego ciałem. Ta wiadomość może mieć wiele następstw w przyszłości. Irene Vanderzand współzałożycielka „Kidpower Teenpower Fullpower International” potwierdza to: „Zmuszając dzieci do poddawania się niechcianemu okazywaniu uczuć, aby nie urazić krewnego lub zranić uczuć przyjaciela, uczymy je, że ich ciała tak naprawdę nie należą do nich, ponieważ muszą odsunąć na bok swoje własne odczucia na temat tego, co jest dla nich dobre… może to prowadzić do wykorzystywań seksualnych w przyszłości, nastolatki przekładają to na zachowania typu - „On mnie polubi, jeśli go pocałuję (...)”.
 

Przybicie piątki zamiast buziaka

Hetter podkreśla, że danie dziecku prawa do odmówienia uścisku nie oznacza przyzwolenia na bycie niegrzecznym: „Ona musi być miła, gdy wita się z ludźmi, niezależnie czy są to nieznajomi, czy bliscy. Gdy rodzina i przyjaciele witają nas, daję jej wybór – przytulenie czy przybicie piątki. Ponieważ córka zaobserwowała, że ludzie witając się, podają sobie rękę, daję jej również taką możliwość”. Daje to jeszcze jedną korzyść, gdy dziewczynka przytula się do babci, wszyscy wiedzą, że jest to uścisk z miłości, a nie jedynie zachowanie, którego wszyscy od niej oczekują. 

"Biedne dziewczynki" - komentują Polki

Polki komentują wpis, popierając Hetter słowami:
„W Polsce ciało kobiety i dziewczynki to własność publiczna. Moja autonomia była wielokrotnie naruszana”

„Autonomia każdego dziecka jest naruszana, dziewczynek i chłopców, może to stad potem tak wielkiej grupie mężczyzn się wydaje, że mają prawo do naszych ciał? W końcu ich tez zmuszano do kontaktu fizycznego, gdy nie mieli na to najmniejszej ochoty, to co to tam takie molestowanie, tez przecież ciotkę całowali, mimo że waliła kulkami na mole”

„I te teksty: no daj cioci buzi, przywitaj się z wujkiem. Biedne dziewczynki. Chłopcy zazwyczaj witani są podaniem ręki i wystarczy, ich się nie wycałowuje, no nie? Jak to jest głęboko zakorzenione. Walczmy z tym”.

Zobacz też: Dzieci zachowują się o 800% gorzej, gdy są pod opieką mamy. Nie bez powodu!

Czy to prawda, że wnuki kocha się bardziej niż własne dzieci?

cytaty o mamie
Adobe Stock
Cytaty i przysłowia
Cytaty o mamie – najpiękniejsze sentencje dla mamy na Dzień Matki i nie tylko
Oto cytaty o mamie i macierzyństwie – piękne, mądre i wzruszające sentencje, które świetnie sprawdzą się jako dedykacja do wyjątkowego prezentu z okazji zbliżającego się Dnia Matki, urodzin czy innej, ważnej uroczystości. Przedstawiamy cytaty o miłości do mamy, które naprawdę chwytają za serce.

Zaprezentowane przez nas cytaty o mamie i macierzyństwie wyrażają miłość, szacunek i wdzięczność do osoby, która dała życie, a jednocześnie poświęciła część swojego na wychowanie dziecka. W poniższym artykule znajdziecie najpiękniejsze, zdaniem redakcji, sentencje i złote myśli poświęcone mamie, które opisują jej miłość, troskę i oddanie.  Spis treści: Najpiękniejsze cytaty o mamie Cytaty o mamie i macierzyństwie Krótkie cytaty o mamie  Śmieszne cytaty o mamie Najpiękniejsze cytaty o mamie Wybrane aforyzmy świetnie sprawdzą się jako dedykacja do prezentu , treść do  laurki na Dzień Matki  lub bileciku dołączonego do pięknego bukietu kwiatów. Oto najpiękniejsze cytaty, idealne na Dzień Matki lub inne okazje.  „Mama to miękkie ręce, Mama to melodyjny głos, to chuchanie na uderzone miejsce. Mama to samo dobro i sama przyjemność, coś, co dobrze jest mieć w każdej chwili życia koło siebie, dookoła siebie, gdzieś na horyzoncie. A jednak równocześnie Mama to szereg praw, niezłomnych »pójściów spać«, okropnych »proszę to włożyć«, Mama to szorowanie ostrym ręcznikiem, to godziny odmierzone, żywot przyjemny, życzliwy, słoneczny, ale bez niespodzianek i zanadto świątobliwy”. – Melchior Wańkowicz *** „Każdą inną ludzką miłość trzeba zdobywać, trzeba na nią zasługiwać, pokonując stojące na jej drodze przeszkody, tylko miłość matki ma się bez zdobywania i bez zasług”. – Herman Auerbach *** „Kiedy matka odwróci oczy od swojego dziecka, dziecko zaczyna błądzić i ginie w świecie pozbawionym miłości i ciepła”. – Tadeusz Różewicz *** „Jest jedna miłość, która nie liczy na wzajemność, nie szczędzi ofiar, płacze a przebacza, odepchnięta wraca – to miłość...

komunijne szaleństwo
Adobe Stock
Prawdziwe historie
„To nie komunia, to biała histeria i targowisko próżności”
Mając ledwie dwadzieścia dwa lata zostałam ciotką honorową – matką chrzestną córeczki mojej przyjaciółki. Wzięłam sobie do serca ów zaszczytny obowiązek. Interesowałam się i uczestniczyłam. Kupowałam drobiazgi, zabierałam Julcię na spacery i nie przestałam, kiedy doczekałam się własnego potomstwa. Zrobiło się pod górkę, gdy wybuchła komunijna histeria. 

Osobiście wzięłam rozbrat z religią i kościołem katolickim – do tego stopnia, że nawet nie ochrzciłam syna. Tymczasem jako matka chrzestna byłam skazana na wysłuchiwanie kolejnych modlitw, recytowanych mi do słuchawki przez niespełna dziesięciolatkę, która guzik rozumie z tego, co deklamuje, ale deklamuje. Znosiłam to dzielnie, dyskretnie przewracając oczami. Komunia czy wybory Miss Universe? Kolejny punkt na komunijnej liście paranoi: strój. Mówimy o mszy, że przypomnę, a kwestia tego, w co ubierze się dziecko, urastała do rangi wyboru kreacji na ślub . Bo może inna alba, inny wianek, nie takie zupełnie płaskie buty… W co ubierze się matka dziecka było niemal tak samo ważną kwestią jak ubranie matki panny młodej. Ja też nie mogłam przyjść po prostu w czymś ładnym, eleganckim, o wygodzie już nie wspomnę, bo nikogo ona nie obchodziła. – Nie możesz być ubrana na jasno, bo się zlejesz z Julką na zdjęciach. Ale szafirowa kiecka też odpada, przecież będziesz dominować. Nie możesz mi przyćmić dziecka! Zrobiłam szybki przegląd szafy i w końcu znalazłam coś, co zyskało uznanie w oczach mojej przyjaciółki i nie było w kolorze zarezerwowanym przez nią samą, jej mamę, babcię ze strony ojca, inne ciotki… Nie rozumiałam tego. Góra dwugodzinna msza w kościele, a potem uroczysty obiad. Koniec. Czemu przypominało to wybory Miss Universe? Zredukowano mnie do straszaka i skarbonki A już zupełne szaleństwo objawiło się przy prezentach. Dotąd byłam po prostu ciotką, która miała trwać przy swojej córce chrzestnej. Z powodu komunijnej histerii zostałam sprowadzona do roli „prezentodawczyni”. – Julka, jak będziesz niegrzeczna, to ciocia nie kupi ci prezentu na komunię! Kiedy usłyszałam to pierwszy raz, zdębiałam. Nie wiedziałam, jak zareagować. Wydawało mi się oczywiste, że matka chrzestna...

zabawy z niemowlakiem
Adobe Stock
Wychowanie
Zabawy paluszkowe – 8 najlepszych propozycji dla dzieci
Zabawy paluszkowe są uwielbiane przez dzieci, a dodatkowo – wspaniale wspierają rozwój najmłodszych i to w wielu obszarach. Usprawniają nie tylko zdolności manualne, ale też wpływają na szybszy rozwój mowy i umiejętności społecznych dziecka. Podajemy przykłady zabaw paluszkowych – idealne dla niemowlaka i przedszkolaka.

Zabawy paluszkowe znają wszystkie dzieci. Z pokolenia na pokolenie przekazywane są paluszkowe wierszyki: o raku-nieboraku, o sroczce, co kaszkę warzyła, o kominiarzu na drabinie. Twoje dziecko też szybko je opanuje i będzie układało ręce do zabawy. Warto pokazywać najmłodszym zabawy paluszkowe, bo nie tylko wywołują mnóstwo radości, ale również wiele uczą. Sprawdź, jakie wierszyk paluszkowe można wykorzystać do wesołych zabaw z maluszkami.  Spis treści:   1.  Zabawy paluszkowe – same zalety 2.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – od kiedy? 3.  Jak się bawić w zabawy paluszkowe? 4.  Zabawy paluszkowe dla dzieci – przykłady: Zabawy paluszkowe dla niemowlaka Zabawy paluszkowe dla przedszkolaków 5.  Wpływ zabaw paluszkowych na rozwój dziecka Zabawy paluszkowe: same zalety  Zabawy paluszkowe to nic innego jak zabawy, w których wykorzystujemy zmysł dotyku i proste rytmiczne wierszyki. Zabawy tego typu stwarzają okazję bliskiego kontaktu z dzieckiem, poświęcenia mu uwagi i spędzenia z nim czasu. Zaspokajają tym samym podstawowe potrzeby emocjonalne dziecka. Poprzez częsty kontakt z mamą i tatą (osobami kochanymi i najważniejszymi), poprzez powtarzalność i przewidywalność pewnych sekwencji ruchowych dziecko zdobywa poczucie bezpieczeństwa (wie, co będzie dalej). Zabawy paluszkowe to wspaniały trening: koncentracji, pamięci, poznawania świata za pomocą zmysłu dotyku, orientacji w przestrzeni, zdolności manualnych, precyzji ruchów, rozwoju mowy i słownictwa, komunikacji, w której liczy się naprzemienność („raz ja, raz ty”) więzi emocjonalnej z rodzicem i/lub wychowawcą. Do zabaw paluszkowych nie potrzeba specjalnych zabawek, wybranych miejsc, szczególnych umiejętności czy określonego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj