darmowe szczepienie przeciw wirusowi HPV
Adobe Stock
Aktualności

Darmowe szczepienia dzieci przeciw wirusowi HPV – od połowy 2019 roku

Program darmowych szczepień dzieci przeciw wirusowi HPV to dobra wiadomość dla rodziców, ponieważ szczepionki te są bardzo drogie. Profilaktyka raka szyjki macicy jeszcze nigdy nie była tak łatwa! Niestety nie dotyczy to jeszcze całej Polski.


Wirus HPV brodawczaka ludzkiego (z łac. Human Papillomavirus) jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może nim być zakażonych nawet 80 proc. ludzi. Wirus wywołuje raka szyjki macicy, a nasz kraj jest cały czas w niechlubnej czołówce zachorowań na ten typ nowotworu. Na raka szyjki macicy umiera w Polsce każdego roku ponad 1700 kobiet.

Darmowe szczepienia HPV dla dzieci w Warszawie

W ubiegły czwartek Rada Warszawy na swojej sesji podjęła decyzję o znowelizowaniu budżetu miasta i wpisania do niego m.in. programu darmowych szczepień dla dzieci. Postulat takich szczepień był jedną z obietnic wyborczych nowego prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

"Polska jest w niechlubnej europejskiej czołówce zachorowań na raka szyjki macicy wywoływanego przez HPV. Uważam, że Warszawa powinna uruchomić program profilaktyczny szczepień przeciwko HPV dla dziewczynek" – pisał jeszcze w trakcie jesiennej kampanii samorządowej na swoim profilu facebookowym Trzaskowski, jako kandydat PO i Nowoczesnej na prezydenta miasta.

Jak powiedziała mamotoja.pl Magdalena Łań z biura prasowego warszawskiego ratusza, program darmowych szczepień jest już wpisany do tegorocznego budżetu i będzie realizowany w drugiej połowie 2019 roku.

W jakich miastach darmowa szczepionka przeciw HPV?

Szczepienia dofinansowuje ponad 200 samorządów, m.in. Toruń, Radom, Częstochowa, Poznań, Gdynia. Warszawa już kilka lat temu przymierzała się do tego, jednak brakowało na to pieniędzy w budżecie miasta. Koszt takiego programu to około 12 mln złotych.

Szczepionkę przeciw HPV podaje się dziewczynkom między 12. a 14. rokiem życia, ale lekarze zalecają także szczepienie chłopców. Niestety, jest to drogie leczenie. Jedna dawka kosztuje 300–400 zł, a zastrzyk trzeba powtórzyć trzykrotnie. Narodowy Fundusz Zdrowia jej nie refunduje.
 

Zobacz także
czy szczepionka przeciw HPV jest szkodliwa?

Szczepienie przeciw HPV: dostępne szczepionki, skuteczność, cena

Raport na temat szczepień przeciwko HPV

Najnowszy raport na temat bezpieczeństwa szczepionek przeciw HPV

Śpiące niemowlę

Jaka jest twoja wiedza o szczepieniach niemowlaka? - test

W Australii dzięki szczepieniom wyeliminowano zarażenie się wirusem HPV

10 lat szczepień i niebywały efekt!

Co to jest wirus HPV?

HPV jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Do zakażenia najczęściej dochodzi w trakcie stosunku seksualnego (również analnego czy oralnego) bez odpowiedniego zabezpieczenia, ale również, gdy używa się wspólnie ręcznika, przyrządów higienicznych lub ma się kontakt z bielizną osoby - nosiciela wirusa. Odmiany HPV16 i HPV18 odpowiedzialne są za dwie trzecie przypadków raka szyjki macicy. Wirus potrafi być groźny także dla mężczyzn – najbardziej znany jest przypadek amerykańskiego aktora Michaela Douglasa, który zachorował z tego powodu na raka krtani.

Czy warto szczepić dziecko? 

Kalendarz szczepień
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Szczepionka przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego wzbudza szereg kontrowersji – antyszczepionkowcy przekonują, że może wywoływać poważne działania niepożądane, a konserwatyści alarmują, że promowanie szczepienia dziewczynek jest zachęcaniem ich do rozpoczęcia wczesnego współżycia.

Eksperci Europejskiej Agencji Leków (EMA), po przeanalizowaniu wszystkich zgłoszeń działań niepożądanych, nie potwierdzili związku między podaniem szczepionki przeciw HPV a pojawieniem się zespołów chorobowych (CRPS i POTS). Dodatkowo stwierdzono, że obydwa schorzenia mogą występować również u osób niezaszczepionych.

O tym, jakie efekty może dać szczepienie przeciw wirusowi HPV najdobitniej pokazuje przykład Australii. W kraju tym od 2007 roku realizowany jest rządowy program szczepienia dziewczynek w wieku 12-13 lat, a od 2013 roku  dołączono do niego również chłopców. Na darmową szczepionkę mogą liczyć również starsze nastolatki - do19 roku życia. Dzięki temu liczba kobiet w wieku 18-24 lat zarażonych wirusem HPV spadła z 22,7 proc. do zaledwie 1,1 proc.

Tak niesamowite statystyki spowodowały, że towarzystwo Papillomavirus Society International Australia (organizacja zajmujących się badaniami nad wirusami brodawczaka ludzkiego) oświadczyło, iż Australia ma spore szanse stać się pierwszym państwem na świecie, w którym zostanie całkowicie wyeliminowany rak szyjki macicy.

Napiszcie w komentarzach czy zaszczepicie dzieci przeciw wirusowi HPV?

Źródło: gazeta.pl

Zobacz też:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

kobieta dowiaduje się o HPV
Adobe Stock
Starania o dziecko
Wirusa HPV nie da się wyleczyć, ale można go łatwo uniknąć
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiada za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Możesz się go ustrzec, ale też rozpoznać, czy jesteś nim zakażona.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony, a ryzyko zakażenia nim naprawdę duże. To kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HPV (ok. 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet jest nim zakażona). Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Nie ma, niestety, danych, ile osób może być zakażonych w Polsce. Co warto wiedzieć o tym wirusie? Co to jest wirus HPV? Jak można się zarazić HPV? Jak objawia się zakażenie? Kiedy wirus HPV jest groźny? Czy istnieje test wykrywający HPV? Czy wirusa HPV da się wyleczyć? Jak zapobiec zakażeniu? Czy wirus HPV zagraża ciąży? Co to jest wirus HPV? Jest ponad 100 wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus), większość z nich jest na szczęście niegroźna. Jednak około 30 podtypów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Niektóre szczepy wirusa HPV powodują powstawanie brodawek na narządach płciowych, tzw. kłykcin kończystych . Inne prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. J ak można się zarazić HPV? Wirusem HPV możesz zarazić się w czasie uprawiania seksu. Wystarczy nawet jeden stosunek z osobą zakażoną . Do zakażenia może dojść nie tylko po odbyciu pełnego stosunku, ale też po seksie oralnym czy nawet pettingu. Wirus HPV ukrywa się bowiem w komórkach nabłonka i naskórka, a nie we krwi, jak HIV. Stąd zakażenia u noworodków, które zarażają się wirusem HPV podczas narodzin, przeciskając się przez kanał rodny. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo (dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie), infekcja może też rozwinąć się po wielu latach od zakażenia. Zobacz też: Mężczyźnie też chorują na wirusa HPV? To się zdarza Jak objawia się zakażenie? Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo...

mężczyzna u urologa
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Mężczyźni też mogą zarazić się HPV? To się zdarza
Wirusem HPV zakażają się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Dla kobiet jest groźniejszy, ale i mężczyźni nie mogą lekceważyć zagrożenia. Czy łatwo się wyleczyć?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, którym zakażonych jest 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn na pewnym etapie swojego życia. Odpowiada m.in. za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet, ale, choć rzadko się o tym mówi, jest niebezpieczny również dla panów, bo może być przyczyną raka miejsc intymnych. Co warto wiedzieć o HPV u panów?  Sposoby zarażania się Objawy u mężczyzn Leczenie u mężczyzn Zapobieganie infekcji  HPV u mężczyzn – zakażenie Do zarażenia dochodzi przez  kontakty seksualne . Ryzyko wzrasta w przypadku prowadzenia bogatego życia seksualnego i posiadania wielu partnerek. A jest nawet kilkunastokrotnie wyższe wśród panów homoseksualnych i biseksualnych niż heteroseksualnych. Mężczyźni najczęściej zakażają się wirusem HPV między 18. a 24. rokiem życia. W dużej mierze, niestety, to właśnie oni przyczyniają się potem do roznoszenia wirusa wśród kobiet.  Objawy brodawczaka ludzkiego u mężczyzn Zakażenie tym wirusem u mężczyzn najczęściej przebiega bezobjawowo . Zwykle układ odpornościowy radzi sobie z wirusem i po jakimś czasie (zwykle w ciągu około 2 lat) zakażenie ustępuje samoistnie. Warto pamiętać, że w tym czasie osoba zakażona może nieświadomie zarazić swojego partnera. U około 1% aktywnych seksualnie mężczyzn wirus HPV może być jednak przyczyną trudnych do wyleczenia schorzeń, m.in.:  brodawek narządów moczowo-płciowych (w tym kłykcin kończystych ) na penisie, w odbycie, na mosznie, pod napletkiem raka penisa i odbytu. Okazuje się, że za 90 proc. przypadków raka odbytu odpowiadają infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego, podobnie jak za 40 proc. przypadków raka prącia. Leczenie HPV u panów Jeśli mężczyzna zauważy u siebie objawy zakażenia powinien pójść do urologa . Po badaniu lekarz zdecyduje...

szczepienie chłopców przeciw wirusowi HPV
Adobe Stock
Zdrowie
Po co szczepić chłopców przeciw wirusowi HPV? Przecież nie mają macicy!
Wirus wywołuje raka szyki macicy, dlatego szczepi się przeciw niemu dziewczynki. Ale chłopców też. Dlaczego? Historia znanego aktora amerykańskiego dobrze to wyjaśnia.

    Kiedy wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej za pośrednictwem Twittera poinformował, że Warszawa wprowadzi szczepienia dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 lat przeciwko HPV, jego słowa wywołały krytyczne komentarze. Część internautów wyśmiewała się, po co szczepić chłopców, skoro nie mają macic , a wiceprezydentowi wytknięto jego orientację seksualną (Rabiej nie ukrywa swojego homoseksualizmu).     Wirus HPV wywołuje raka macicy, ale też raka gardła Wirus HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego , kojarzy się głównie z narządami płciowymi i to nie bez powodu. Najłatwiej zarazić się nim właśnie w czasie seksu. Atakuje głównie nabłonek i jest przenoszony przede wszystkim przez klasyczny stosunek pochwowy, seks oralny lub analny.  HPV jest tak powszechne, że szacuje się, że 8 na 10 osób zachoruje na infekcję HPV w pewnym momencie swojego życia. W większości przypadków układ odpornościowy usuwa wirusa brodawczaka ludzkiego z organizmu, zanim ten w pełni zagnieździ się. Czasami jednak infekcje HPV nie znikają i mogą przyczynić się do rozwoju raka w obrębie:   gardła, odbytu, penisa u mężczyzn. Badania pokazują, że nowotwory w tylnej części gardła przewyższają częstotliwością raka szyjki macicy  i są najczęstszym typem raka spowodowanym przez HPV. Niestety, w odróżnieniu od raka szyjki macicy u kobiet, nie ma zalecanych testów na inne typy nowotworów, które wywołuje wirus HPV. Tak więc może on nie zostać wykryty, dopóki nie spowoduje problemów zdrowotnych. Szacuje się, że wirus HPV odpowiada za 5,2 proc. wszystkich przypadków nowotworów na świecie. Każdego roku w Stanach Zjednoczonych ponad 13 tys. mężczyzn choruje na raka wywołanego przez wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Najgłośniejszym przykładem choroby wywołanej przez wirusa HPV, był przypadek amerykańskiego aktora...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz