Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, wybory prezydenckie 2015, kandydat na prezydenta, kandydaci na prezydenta, polityka prorodzinna
źródło: Wikipedia
Aktualności

Nasza „debata” prezydencka: pytamy kandydatów, jak chcą wspierać rodziców

Kandydatów na urząd Prezydenta RP: Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego zapytaliśmy, jak zamierzają wspierać polskich rodziców. Czekamy na odpowiedzi.


O konieczności wspierania młodych ludzi w decydowaniu się na zakładanie rodziny i posiadanie potomstwa mówił każdy z kandydatów na urząd Prezydenta. Wiele pod tym względem już zmieniło się na lepsze: wydłużono urlopy macierzyńskie, wprowadzono urlopy dla ojców. Rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci otrzymali wsparcie w postaci Karty Dużej Rodziny. Dzięki tym działaniom w 2014 roku po raz pierwszy udało się zahamować spadek liczby urodzeń. Niestety, w I kwartale 2015 roku znów przyszło na świat mniej dzieci. Demografowie oceniają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, grozi nam katastrofa demograficzna.

Polecamy: Ranking najbogatszych kobiet w Polsce

Ale problemów, z którymi zmagają się polscy rodzice nie ubyło. Najpoważniejszy z nich to opieka zdrowotna nad dziećmi - oceniana przez rodziców jako niewystarczająca. Dziecko powinno być jak najszybciej diagnozowane i leczone, tymczasem często wiele miesięcy musi czekać na wizytę do specjalistów. Czeka się również na diagnostykę i na leczenie - a to może niekorzystnie wpłynąć na cały rozwój dziecka (czytaj też: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć u dziecka).

Wiele sporów wzbudza nadal konieczność posyłania dziecka w wieku 6 lat do pierwszej klasy.

Prezydent RP, jako pierwsza osoba w państwie, ma inicjatywę ustawodawczą i wpływ na kształt stanowionego prawa. Dlatego obaj kandydaci na urząd Prezydenta RP: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski w ramach naszej małej "debaty prezydenckiej" otrzymali od nas 3 pytania dotyczące polityki prorodzinnej, którą zamierzają prowadzić w przypadku wygrania wyborów.

 

 

  1. W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?
     
  2. Na wizytę do kardiologa dziecięcego czeka się ponad 3 miesiące, podobne kolejki są do innych specjalistów. W Polsce zaczyna brakować pediatrów, a opieka stomatologiczna nad dziećmi jest jedną z najgorszych w Europie: studenci z krajów skandynawskich przyjeżdżają do Polski oglądać próchnicę u małych dzieci. Jaki ma Pan pomysł na poprawę stanu opieki zdrowotnej nad dziećmi? Czy zostaną przywrócone gabinety lekarskie i stomatologiczne w szkołach?
     
  3. Czy uważa Pan, że to rodzice powinni decydować o tym, czy ich sześcioletnie dzieci pójdą do pierwszej klasy?


Czekamy na odpowiedzi obu Kandydatów. Odpowiedzi pokażą, na ile sprawy, z jakimi na co dzień borykają się młodzi rodzice, są ważne dla Kandydatów na urząd Prezydenta RP. Mamy nadzieję, że będzie to podpowiedź dla młodych rodziców, na kogo głosować 24 maja 2015 r. w wyborach prezydenckich.

Uwaga: odpowiedzi Andrzeja Dudy
Odpowiedzi Bronisława Komorowskiego

 

 

500 plus - kto dostanie, a kto nie

Bronisław Komoowski, wybory prezydenckie 2015, debata prezydencka, polityka prorodzinna
fot. Wikipedia
Aktualności
Mamy odpowiedzi Bronisława Komorowskiego!
Obaj kandydaci na Urząd Prezydenta otrzymali od nas pytania dotyczące polityki prorodzinnej, jaką zamierzają prowadzić. Publikujemy odpowiedzi otrzymane od Bronisława Komorowskiego.

W trakcie kampanii prezydenckiej 2015 r. padło wiele różnych deklaracji. W ramach naszej „Małej Debaty Prezydenckiej” chcieliśmy usłyszeć, w jaki sposób obaj kandydaci chcą wspierać po wygranych wyborach rodziców i osoby, które dopiero myślą o założeniu rodziny. Oto odpowiedzi na trzy – naszym zdaniem – kluczowe pytania, dotyczące opieki zdrowotnej, posyłania sześciolatków do szkoły i tworzenia warunków, aby polskim rodzicom żyło się lepiej. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w dokonaniu właściwego wyboru – już w tę niedzielę, 24 maja 2015 r. Czytaj też: Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej?   W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna? Bronisław Komorowski:  Przez całą pierwszą kadencję poszukiwaliśmy w Kancelarii rozwiązań, które pozwalają usuwać bariery ograniczające wśród potencjalnych rodziców swobodę decyzji o posiadaniu dziecka, a zwłaszcza kolejnych dzieci. Przygotowaliśmy Program Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny" i  realizujemy kolejno jego postulaty.  Wśród głównych priorytetów Programu Polityki Rodzinnej są m.in. działania na rzecz godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Wydłużyliśmy urlop macierzyński i wprowadziliśmy urlop rodzicielski , który pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez 52 tygodnie przy zachowaniu ochrony przez utratą miejsca pracy i z zasiłkiem macierzyńskim przez cały okres urlopu. W Sejmie znajduje się tzw. ustawa rodzinna, której celem jest doskonalenie warunków korzystania z tych rozwiązań w taki sposób, aby to rodzice swobodnie mogli decydować o zasadach jego wykorzystywania przez matkę i ojca. Ustawa ta uprości i uelastyczni system urlopów związanych z opieką nad dziećmi,...

Chore rodzeństwo razem w łóżku z misiem
Fotolia.pl
Zdrowie
Ważne! Minister Zembala zapowiada zmiany w opiece nad dziećmi
Minister zdrowia chce, żeby zdrowie dziecka stało się priorytetem i zapowiada ważne zmiany: wprowadzenie co roku badań profilaktycznych i poprawę opieki stomatologicznej. Czy zrealizuje te i pozostałe obietnice?

Opieka zdrowotna nad dziećmi nie jest w Polsce dobra - z czego doskonale zdają sobie sprawę wszyscy rodzice. W wielu miejscach w Polsce trzeba czekać na wizytę u pediatry . Często jeszcze dłużej czeka się do ortopedy , kardiologa, neurologa czy innych specjalistów. Od wielu lat eksperci, m. in. prof. Alicja Chybicka , Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, postulują, by każde dziecko co rok było badane profilaktycznie przez lekarza. To ważne, bo dzięki szybkiemu rozpoznaniu nieprawidłowości i ich leczeniu można dziecku pomóc. Szczególnie źle wygląda opieka stomatologiczna nad dziećmi (przodujemy w Europie, jeśli chodzi o dzieci z próchnicą), a wręcz fatalnie przedstawia się stan opieki psychiatrycznej , z której niestety dzieci muszą korzystać coraz częściej, i to w coraz młodszym wieku. Plagą wśród uczniów są papierosy, e-papierosy, alkohol i nowe narkotyki, czyli dopalacze. Czytaj też: Ofiary dopalaczy w szpitalach dziecięcych Co do poprawy Minister Zembala miesiąc temu zapowiedział walkę z dopalaczami u dzieci i młodzieży. Teraz obiecuje dalsze zmiany w opiece nad dziećmi. Jakie? Szpital, w którym urodziło się dziecko, będzie przekazywać o tym informację do placówki, która sprawuje podstawową opiekę zdrowotną nad matką. Dzięki temu nie będzie możliwa sytuacja, że rodzice nie zgłoszą faktu urodzenia dziecka w przychodni i nie przyjdą z dzieckiem do lekarza (niestety, zdarzały się takie sytuacje). Każde dziecko do wieku szkolnego ma mieć raz w roku badania profilaktyczne . Dzieci w wieku szkolnym będą miały prowadzone bilanse zdrowia raz na dwa lata. Książeczka zdrowia dziecka ma być oficjalnym elementem dokumentacji medycznej - co oznacza, że lekarz będzie miał obowiązek wpisywania do niej wszystkich szczepień, badań zabiegów, leczenia (do tej pory nie było to obowiązkowe). Poprawić ma się opieka stomatologiczna u dzieci a także...

sześciolatki w szkole
Fotolia
Aktualności
Politycy, dajcie spokój już tym 6-latkom!
Na posiedzeniu 29 grudnia 2015 r. Sejm cofnął 6-latki do zerówek i zniósł obowiązek przedszkolny dla 5-latków. Efekt? Nasze dzieci znowu znalazły się w środku bałaganu.

Poprawki, które zostały uchwalone przez Sejm 29 grudnia 2015 r. obejmują: zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków zniesienie obowiązku przedszkolnego dla 5-latków możliwość podjęcia przez rodziców decyzji o pozostawieniu obecnego sześciolatka na drugi rok w 1. klasie możliwość podjęcia przez rodziców decyzji o posłaniu swojego 6-latka do 1. klasy (po odbyciu przez niego rocznego przygotowania przedszkolnego i uzyskaniu pozytywnej opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej). W przyszłym roku czeka więc uczniów i przedszkolaków (a także nauczycieli i rodziców) kolejny etap tego samego bałaganu, który ciągnie się już od 6 lat. Nie wiadomo będzie ile miejsc (i nauczycieli!) potrzeba dla dzieci w zerówkach, ile w pierwszych klasach, ile w drugich klasach (bo pewnie część rodziców zechce zostawić swoje sześciolatki na jeszcze jeden rok w pierwszej klasie) – i ile miejsc potrzeba w przedszkolach. Nie liczyłabym jednak, że tych miejsc będzie gdziekolwiek dla naszych dzieci za dużo. 5-latki nie muszą już chodzić do przedszkola… Chociaż o trwającej od 2009 r. reformie szkolnej można powiedzieć bardzo dużo złego (sama to robiłam nieraz!), to płynęła z niej jedna, niepodważalna korzyść: objęcie obowiązkową edukacją przedszkolną 5-latków i 4-latków. Dzięki obowiązkowemu przedszkolu dla 5- i 4- latków można było nie tylko wcześniej zacząć wyrównywanie szans edukacyjnych dla dzieci z małych wsi, lecz także – wcześniej móc wyłapać ewentualne patologie dotykające dzieci.   Od wczoraj obowiązek przedszkolny został zastąpiony prawem do wychowania przedszkolnego. To oznacza, że jeśli rodzice wyrażą chęć posłania swojego 4- czy 5-latka do przedszkola, gmina ma obowiązek znaleźć im dla niego miejsce. To także oznacza, że co roku nie będzie wiadomo, ile konkretnie miejsc w przedszkolach potrzeba. A to z kolei znaczy, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj