Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Smutny nastolatek z depresją
Adobe Stock
Aktualności

Depresja młodzieńcza - objawy, przyczyny i leczenie depresji u nastolatków

Depresja młodzieńcza może być łatwo pomylona z buntem i melancholią, jednak nie lekceważ objawów! Nieleczona depresja u nastolatka może doprowadzić nawet do samobójstwa.

Depresja młodzieńcza objawia się na różne sposoby - być może dziecko ciągle jest agresywne albo przygnębione, przestało się uczyć, nic mu się nie chce... Nie bagatelizuj podobnych objawów - może się okazać, że twój nastolatek cierpi na depresję. Niestety, jest to choroba, która dotyka obecnie nawet 30% nastolatków. Nieleczona depresja u dzieci także może przeobrazić się w depresję młodzieńczą.

Spis treści:

 1. Depresja młodzieńcza - objawy depresji u nastolatków
 2. Rodzaje depresji u młodzieży
 3. Stany depresyjne u młodzieży - przyczyny
 4. Depresja u nastolatków - test
 5. Depresja wieku młodzieńczego - leczenie
 6. Skutki depresji u młodzieży
 7. Jak pomóc nastolatkowi z depresją?

Co sądzisz o tym, aby kobiety w ciąży były badane, czy nie mają depresji? [SONDA ULICZNA]

Depresja młodzieńcza - objawy depresji u nastolatków

Młodzież w wieku nastoletnim może przejawiać część z poniższych objawów i nie muszą być one symptomami depresji. Jednak warto być czujnym! Jeśli dziecko nie może sobie poradzić z pewnymi problemami emocjonalnymi, jest pod wpływem stałego stresu, jest niezadowolone ze swojego wyglądu bądź ma problemy z rówieśnikami, powinnaś wyjątkowo uważnie przyjrzeć się następującym objawom depresji u nastolatków:

 • złe samopoczucie fizyczne (stała ospałość, zmęczenie nawet najprostszymi czynnościami, częste bóle głowy),
 • zaburzenia koncentracji (przez co mogą się pojawić problemy z obowiązkami szkolnymi),
 • rozdrażnienie, nerwowość,
 • huśtawka nastrojów,
 • niskie poczucie własnej wartości,
 • zamknięcie na otoczenie,
 • zachowania autodestrukcyjne (nadużywanie alkoholu, stosowanie narkotyków, samookaleczenia, częste myśli o śmierci).

Rodzaje depresji u młodzieży

Prof. Maria Orwid wyrózniła cztery typy depresji młodzieńczej:

 • depresja młodzieńcza czysta, której towarzyszą obniżenie nastroju oraz codziennej energii, nieokreślone dolegliwości lękowe oraz nadmierna troska o przyszłość
 • depresja młodzieńcza z rezygnacją, nastolatek ma dodatkowo problemy ze skupieniem i nauką, poczucie bezsensu życia, a także myśli samobójcze
 • depresja młodzieńcza z niepokojem, oprócz objawów depresji czystej, nastolatek doświadcz wahań nastroju, ma zachowania autodestrukcyjne (samookaleczanie się, zaburzenia odżywiania)
 • depresja młodzieńcza hipochondryczna, dodatkowo odczuwalne są reakcje somatyczne, np. biegunki, zaparcia czy kołatanie serca. Nastolatek cierpiący na ten rodzaj depresji wieku młodzieńczego nadmiernie koncentruje się na swoim ciele.

Stany depresyjne u młodzieży - przyczyny

Nie istnieje jedna uniwersalna przyczyna, która powoduje depresję u nastolatków. Lekarze są jednak zgodni, że najczęściej jest to wynik kilku czynników: biologicznych, psychogennych oraz środowiskowych. 

Przyczyny biologiczne obejmują uwarunkowania genetyczne, czyli to, czy depresja występowała u innych członków rodziny
Psychogenne, z kolei, to kwestia indywidualnej konstrukcji psychicznej, na którą składają się niska samoocena, brak poczucia akceptacji i bezpieczeństwa, nieumiejętność radzenia sobie z ciężkimi sytuacjami. Do przyczyn środowiskowych zalicza się np. trudną sytuację rodzinną (utratę bliskiej osoby bądź rozwód rodziców), przemoc seksualną bądź doświadczanie ostracyzmu lub przemocy ze strony rówieśników. 

Depresja u nastolatków - test

Uniwersalny „test na depresję” to tzw. test Becka. Pytania w nim są sformułowane dość ogólnie, a jego wynik nie zastępuje diagnozy lekarskiej, jednak może wskazać czy konsultacja z psychologiem bądź psychiatrą jest wskazana. Test Becka można łatwo znaleźć w sieci w wersji online. Jest on jednak skonstruowany w dużej mierze pod dorosłych.

Dla młodszych pacjentów sformułowano tzw. Skalę Depresji Kutchera dla Młodzieży. Test tego typu można znaleźć np. TUTAJ.

Depresja wieku młodzieńczego - leczenie

Skuteczne leczenie depresji najczęściej łączy w sobie terapię farmakologiczną z psychoterapią. Warto porozmawiać też z pedagogiem szkolnym bądź wychowawcą, aby mieli oni świadomość, że uczeń jest w trakcie leczenia i mogli wspierać go podczas przebywania w szkole, w której spędza najwięcej czasu, zaraz po domu. W przypadku niepełnoletnich pacjentów, często zaleca się też rozpoczęcie terapii rodzinnej. 

Skutki depresji u młodzieży

Nieleczona depresja to choroba, która może doprowadzić nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest obserwowanie objawów i konsultowanie ich z lekarzem. Skutkami nieleczonej depresji mogą być:

 • stałe zerwanie więzi międzyludzkich, zamknięcie się w odosobnieniu,
 • problemy z nawiązaniem relacji społecznych w przyszłości (rozpoczęcie związku, założenie rodziny),
 • akty samookaleczania się,
 • próby samobójcze.


Aż 15% pacjentów cierpiących na depresję na całym świecie decyduje się popełnić samobójstwo. 

Jak pomóc nastolatkowi z depresją?

Najważniejszymi elementami, który pomogą ci porozumieć się z dzieckiem w depresji, są empatia i próba zrozumienia. Poczytaj o objawach i typach tej choroby, zasięgnij porady od psychologa bądź pedagoga szkolnego na temat tego, jak możesz skutecznie rozmawiać z nastolatkiem w depresji. 

Młodzież często ukrywa swoje problemy przed rodzicami z lęku przed niezrozumieniem bądź odrzuceniem. Ważne jest, abyś dbała o dobrą relację z dzieckiem od początku okresu nastoletniego - zwiększa to szanse na to, że dziecko podzieli się z tobą swoimi problemami, kiedy wystąpią i zapobiegniesz jego szkodliwej samoizolacji. Czasem jednak nastolatki decydują się na ukrywanie swojego smutku, aby nie rozczarować rodziców bądź nie przysparzać im dodatkowych problemów, np. kiedy zmagają się już z innymi problemami. 

Nigdy nie wysyłaj dziecku sygnałów, które może odebrać jako lekceważenie swoich problemów. Porady typu „Weź się w garść”, „Każdy czasem jest smutny”, „Życie nie jest zawsze kolorowe” z pewnością sprawią, że nastolatek chory na depresję poczuje się niezrozumiany i spróbuje uporać się ze swoimi problemami na własną rękę. 

Zobacz też:

Depresja w ciąży
AdobeStock
Aktualności
Depresja w ciąży: objawy, wpływ na dziecko, leczenie
Depresję w ciąży diagnozuje się stosunkowo rzadko, ponieważ zwykle za wahania nastroju u przyszłej mamy obwinia się ciążowe hormony. Tymczasem uczucie przygnębienia, senność czy obniżona samoocena mogą wskazywać u ciężarnej właśnie na depresję. Depresja przed porodem może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, a nieleczona – być wstępem do depresji poporodowej.

Stany depresyjne w ciąży ma co czwarta przyszła mama. Depresja, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży, może być mylona z huśtawkami nastroju, za którą odpowiedzialne są hormony ciążowe  (mimo że żadne badania naukowe jednoznacznie tego nie potwierdziły). Depresja może mieć wpływ na przebieg ciąży, a także na dalszy rozwój dziecka, dlatego tak ważne jest, by była odpowiednio wcześnie diagnozowana. A to wcale nie jest takie trudne! Podpowiadamy, jak rozpoznać sygnały świadczące o depresji przedporodowej w ciąży i jak ją leczyć u przyszłej mamy.  Spis treści: Depresja w ciąży - przyczyny Depresja w ciąży - objawy Depresja w ciąży - wpływ na dziecko Depresja w ciąży - leczenie Depresja w ciąży – pomoc bliskich Depresja ciążowa: Test Becka  Depresja w ciąży - przyczyny Wielkie znaczenie dla kondycji psychicznej przyszłej mamy ma to, czy w czasie ciąży czuje spokój i ma poczucie bezpieczeństwa, czy boryka się z różnego rodzaju trudnościami. Załamania nerwowe w ciąży mogą wywołać takie czynniki, jak np.: brak akceptacji zmian zachodzących w ciele trudne relacje z partnerem problemy finansowe brak pracy. Depresja w ciąży - objawy Ciężarna, która cierpi na depresję, odczuwa przygnębiający smutek, przewlekłe zmęczenie, może nie mieć motywacji do wstania z łóżka. Zwykle na skutek tego przestaje też dbać o siebie, prawidłowo się odżywiać, itp. Jeżeli stan ten trwa ponad dwa tygodnie , powinna zgłosić się do specjalisty.  Dodatkowymi sygnałami alarmowymi świadczącymi o tym, że kobieta może zmagać się z depresją w ciąży, są: trudności z koncentracją izolowanie się od rodziny i przyjaciół zaburzenia snu: zarówno bezsenność , jak i nadmierna senność utrata zainteresowania zajęciami, które kobieta zazwyczaj lubi...

depresja poporodowa
fotolia.com
Połóg
Depresja poporodowa: kiedy się zaczyna i ile trwa? [OBJAWY I LECZENIE]
Depresja poporodowa może pojawić się już kilkanaście dni po urodzeniu dziecka nawet u 1/3 matek. Depresja po porodzie daje często niejednoznaczne objawy i wymaga leczenia farmakologicznego i/lub psychoterapii. Nieleczona depresja poporodowa u mamy może być niebezpieczna także dla dziecka.

Depresja porodowa może pojawić się zarówno u kobiet po porodzie naturalnym, jak i po cesarce. Zaczyna się po urodzeniu dziecka, ale niekoniecznie tuż po samych narodzinach. Depresja poporodowa to poważny stan, który trzeba leczyć, by skutecznie pomóc młodej mamie. Jeśli szybko uda się rozpoznać objawy depresji poporodowej, leczenie szybciej przyniesie efekty i zaoszczędzi cierpienia całej rodzinie. Nieleczona depresja poporodowa może być groźna i dla mamy, i dla dziecka. Spis treści: Depresja poporodowa Depresja poporodowa po cesarce Objawy depresji poporodowej Przyczyny depresji poporodowej Depresja poporodowa: leczenie Edynburska skala depresji poporodowej Depresja poporodowa: test Becka Jak radzić sobie z depresją poporodową? Depresja poporodowa Depresja poporodowa zaczyna się zazwyczaj między pierwszym a szóstym miesiącem od urodzenia dziecka i może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy bądź lat. Wiele zależy od profesjonalnej pomocy i opieki, jaką zostanie otoczona kobieta. Ważne jest, by odróżnić depresję poporodową od baby bluesa , czyli smutku poporodowego. Ten drugi dotyka nawet 85 proc. kobiet i mija samoistnie. Depresji po porodzie doświadcza od 13 do 30 proc. kobiet. Zdarza się, że depresja poporodowa zaczyna się dopiero po ok. roku od porodu − tym trudniej ją wtedy rozpoznać, bo zwykle nie łączymy nagłego pogorszenia samopoczucia z odległymi zdarzeniami z przeszłości. Warto jednak pamiętać, że urodzenie dziecka jest rewolucją w życiu każdej kobiety i może mieć także takie, długofalowe skutki. Depresja poporodowa po cesarce Depresja poporodowa pojawia się często u kobiet po cesarskim cięciu . Badania wykazały, że ryzyko depresji poporodowej jest nawet większe w przypadku kobiet po cesarce wykonanej w trybie nagłym niż u kobiet po porodzie naturalnym. Łatwo to zrozumieć: jeśli...

dziecięca depresja
Adobe Stock
Wychowanie
Depresja u dzieci - przyczyny, objawy, leczenie
Depresja nie jest jedynie chorobą osób dorosłych. Gdy rozwinie się u dziecka, a nie będzie leczona, może wpłynąć na jego rozwój, ale także mieć konsekwencje w życiu dorosłym. Bardzo ważne jest, żeby dziecko otrzymało odpowiednią pomoc - psychologiczną i/lub psychiatryczną.

Depresję diagnozuje się u dzieci niezależnie od płci – występuje zarówno u chłopców, jak i dziewczynek. Nieleczona depresja u dzieci może prowadzić do prób samobójczych . Depresję dziecięcą leczy się poprzez psychoterapię, czasami niezbędne jest połączenie jej z farmakologią. Dziecko w okresie choroby potrzebuje również dużo wsparcia od rodziców.  Spis treści: Depresja dziecięca Depresja u dzieci  – jakie czynniki mogą ją powodować? Objawy depresji u dzieci  Jak pomóc dziecku z depresją? Diagnoza depresji u dzieci - testy Depresja dziecięca Depresja u dzieci to stan długotrwałego obniżenia nastroju, któremu towarzyszą także inne objawy zarówno psychiczne, jak i somatyczne. Depresja należy do grupy zaburzeń nastroju, może mieć przebieg przewlekły lub powracać w postaci epizodów o łagodnym, umiarkowanym lub ciężkim nasileniu. Zaburzenia depresyjne mogą pojawiać się nawet u kilkulatków. Problem ten jest coraz częstszy. Depresja dziecięca, mimo takiej samej diagnozy, różni się nieco od depresji, na którą chorują nastolatki i dorośli. U młodszych dzieci częściej występują zaburzenia somatyczne, wynika to z tego, że dzieci czasami jeszcze nie potrafią mówić wprost o swoich emocjach , potrzebach lub uczuciach. Zdarza się, że kierowane do lekarza z powodu złego zachowania dziecko, jest mylnie diagnozowane. Nadmierny spokój i wycofanie, ale też drażliwość i napady złości mogą być objawami depresji dziecięcej.  Depresja u dzieci  – jakie czynniki mogą ją powodować? Depresja u dzieci może być spowodowana różnymi czynnikami. Czasami wynika z traumatycznych przeżyć, złej sytuacji rodzinnej, ale także braku akceptacji, zastraszania przez rówieśników, poczucia osamotnienia.  Depresja dziecięca może wiązać się z następującymi czynnikami: genetycznymi,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Dzień Nauczyciela 2021
Aktualności
Dzień Nauczyciela 2022: kiedy obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej? Co warto o nim wiedzieć?
Joanna Biegaj
jod a ciąża
Dieta w ciąży
Czy jod w ciąży jest równie ważny jak kwas foliowy?
Małgorzata Wódz
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Nauczyciela: oficjalne, eleganckie, poważne
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Laurka na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Laurka na Dzień Nauczyciela: pomysły i wzory do druku
Joanna Biegaj
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Żywienie
Sok z czarnego bzu dla dzieci – właściwości, dawkowanie, przepis
Joanna Biegaj
Wierszyki na Dzień Nauczyciela
Święta i uroczystości
Wierszyki na Dzień Nauczyciela: śmieszne, krótkie, rymowane
Adrianna Trusiuk
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Święta i uroczystości
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Imiona dla bliźniaków? Wybierz najpiękniejsze
Imiona
Imiona dla bliźniaków: jak wybrać najpiękniejsze? (dla pary tej samej płci oraz dla dziewczynki i chłopca)
Luiza Słuszniak
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda
Święta i uroczystości
Bierzmowanie: ile trwa, jak wygląda? [PEŁEN PRZEBIEG LITURGII + DIALOGI]
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Grzyby niejadalne z gąbką
Zdrowie
Grzyby niejadalne z gąbką – czy są trujące, jak wyglądają? (zdjęcia)
Ewa Janczak-Cwil
Tabletki z jodkiem potasu po co
Zdrowie
Tabletki z jodkiem potasu – po co się stosuje?
Ewa Janczak-Cwil
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
Zdrowie
Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, kiedy do lekarza?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
rejestr ciąż
Prawo i finanse
Rejestr ciąż – czemu ma służyć, od kiedy obowiązuje?
Ewa Janczak-Cwil
Budyń dla niemowlaka
Przepisy
Budyń dla niemowlaka: przepis. Jak go zrobić i od kiedy można go podać?
Adrianna Trusiuk
Szczepienia na COVID dzieci dawka przypominająca
Zdrowie
Szczepienia na COVID dzieci – kiedy dawka przypominająca?
Ewa Janczak-Cwil
kasztany
Gry i zabawy
Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory
Joanna Biegaj
Jakie książki do nauki czytania wybrać dla dziecka?
Gry i zabawy
Książki do nauki czytania. Te polecamy najbardziej!
Milena Oszczepalińska
grzyby w ciąży
Dieta w ciąży
Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko
Małgorzata Wódz