zespoł Downa
AdobeStock
Aktualności

Żaden rodzic nie chce tego usłyszeć podczas USG. Taka wiadomość to szok [WIDEO]

Badania prenatalne stały się powszechne w czasie ciąży. Przyszli rodzice chcą mieć pewność, że ich dziecko jest zdrowe. Jednak nie zawsze podczas badania słyszą dobrą wiadomość...

USG jest niezwykle ważnym badaniem. To nie tylko okazja dla rodziców, by zobaczyć maluszka. Podczas USG lekarz określa wiek płodu, a także ocenia jego budowę zewnętrzną oraz wewnętrzną. USG służy także wykryciu ewentualnych wad wrodzonych lub genetycznych.

Czy moje dziecko będzie zdrowe?

Dr Usha Peters pracuje w Centrum Prenatalno-Genetycznym w Hamburgu. Kobiety zgłaszają się do niej na pogłębioną diagnozę. Czasem kieruje ich ginekolog prowadzący ciążę, który ma wątpliwości na podstawie wyników badań USG, a czasem same chcą się upewnić, że wszytko z dzieckiem jest w porządku. Z takiej diagnostyki prenatalnej najczęściej korzystają panie, które zaszły w ciążę w późniejszym wieku. Robią to, nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Dr Peters niestety nie zawsze ma dobre wiadomości. Wie, że dla rodziców zła diagnoza to szok. Poświęca pacjentkom dużo czasu, aby wytłumaczyć, na czym polega dana wada.

Błogosławieństwo i przekleństwo

Badania prenatalne to błogosławieństwo, bo mogą przynieść uspokajające wyniki. Przekleństwo, gdy wieści nie są takie, jakie chciałaby usłyszeć przyszła mama. Wiele par twierdzi, że nigdy nie chciałoby niepełnosprawnego dziecka. Jednak słysząc diagnozę, np. zespół Downa, nie jest już im tak łatwo podjąć decyzję. Anonimowa kobieta opowiada swoją historię. Choć z mężem nie chcieli chorego dziecka i zdecydowali się na aborcję, ciężko było im się udać na wizytę, by ostatecznie zakończyć ciążę. Choć miało to miejsce kilka lat temu, wciąż wracają pytania: dlaczego nie była wystarczająco silna, by urodzić dziecko z zespołem Downa. Jej świat się zawalił. Potem przypomina sobie, dlaczego podjęła taką, a nie inną decyzję.

Natomiast rodzice Charlotte 17 lat temu podjęli zupełnie inną decyzję. Gdy Monika Kors była w 20. tygodniu ciąży, ginekolog wykrył nieprawidłowości podczas badania USG. Zalecił badania wód płodowych. Kilka dni później, kobieta odebrała telefon z informacją, że jej dziecko będzie miało zespół Downa. Monika przepłakała całą noc przytłoczona myślami: co teraz będzie, co będzie z nią, z jej mężem i starszą córką, która będzie musiała zaopiekować się niepełnosprawnym rodzeństwem, gdy ich zabraknie. A potem zrozumiała, że myśli tylko o sobie i o mężu, o córce, babci, o wszystkich, tylko nie o dziecku. Uświadomiła sobie, że ten maluszek nie jest niczemu winien i chce żyć tak samo, jak każde inne dziecko. Słysząc informację o zespole Downa, mogli zdecydować się na aborcję, ale tego nie zrobili. Dziś przekonują, że nie żałują, choć wiele osób nie rozumiało, dlaczego biorą na siebie taki ciężar. Tłumaczą, że życie z takim dziekciem to nie tylko problemy, ale i wiele radości. Zobacz poniższy film arte.tv i przekonaj się, jak potoczyło się życie tej rodziny, a także jak współczesna technologia umożliwia diagnozę chorób genetycznych:

Skąd się biorą dzieci z zespołem Downa?

Każdy zdrowy człowiek posiada 23 pary chromosomów zbudowanych z nici DNA i białek, które są nośnikami informacji genetycznej. Jeśli dodatkowy materiał genetyczny wystąpi w chromosomie 21 mówimy o trisomii 21, która powoduje zespół Downa (w 95% przypadków). Szacuje się, że w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa. Ryzyko urodzenia dziecka z trisomią jest najwyższe w ciążach po 45. roku życia, niemniej bardzo często zdarza się też nie tylko u kobiet młodszych, ale i nieobciążonych genetycznie.

 Źródło: arte.tv

Zobacz także:

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

Christiny Perri "A Thousand Years"
youtube.com
Aktualności
50 zwykłych mam, 50 zwykłych dzieci, 1 dodatkowy chromosom [WIDEO]
To niesamowite wideo nagrane przez mamy dzieci z zespołem Downa stało się hitem internetu.

21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Z tej okazji powstał niesamowity klip, w którym 50 mam ze swoimi dziećmi śpiewa piosenkę Christiny Perri "A Thousand Years". Karaoke, które wyciska łzy Rebecca Carless, mama dwójki zdrowych dzieci i czteroletniego Archiego z Zespołem Downa wpadła na genialny pomysł, by uczcić Światowy Dzień Zespołu Downa. Wraz z innymi mamami, których maluchy posiadają dodatkowy chromosom, nagrała przeuroczy filmik karaoke. - Chciałyśmy, aby wszyscy zobaczyli, że jesteśmy zwykłymi mamami, kochamy nasze dzieci, one kochają nas i są takie, jak wszystkie inne czterolatki. Nie zamieniłybyśmy ich – tłumaczy Rebecca Carless. Zobacz także:   Wielkanocne kolorowanki dla dzieci - do wydruku Filmik jest cudowny i wyciska łzy, przekonajcie się same:   Klip zatytułowany "50 zwykłych mam, 50 zwykłych dzieci, 1 dodatkowy chromosom" bije w sieci rekordy popularności. Na Facebooku został wyświetlony już 3,5 miliona razy, a na YouTubie osiągnął ponad 1,5 miliona odtworzeń w zaledwie kilka dni. Tekst piosenki "A Thousand Years" Mamy i dzieci zaśpiewały piosenkę Christiny Perri "A thousand years". Słowa odwzorowały również językiem gestów. Sama artystka była zachwycona pomysłem i wsparła akcję, udostępniając to niezwykłe wideo na swoim Twitterze: "To jest najlepsze!!! Czuję się zaszczycona, że wybrali moją piosenkę!" – napisała.   Christina Perri: A Thousand Years Tekst piosenki Christina Perri: A Thousand Years Tłumaczenie piosenki Heart beats fast Colors and promises How to be brave How can I love when I'm afraid to fall But watching you stand alone All of my doubt suddenly goes away somehow One step closer I have died everyday waiting for you Darling don't be afraid I have loved...

Anna i Patryj Jaki z synem
Facebook
Aktualności
Nie przypuszczała, że w tak młodym wieku można urodzić dziecko z zespołem Downa
W 13. tygodniu ciąży usłyszała, że prawdopodobnie dziecko ma trisomię 21 chromosomu. Gdy lekarz zaproponował amniopunkcję i zasugerował aborcję, była w szoku!

Anna i Patryk Jaki są rodzicami trzyletniego Radka. Chłopiec  jest pogodnym i mądrym dzieckiem, ale różni się od swoich rówieśników . Ma wadę genetyczną, która uniemożliwia mu prawidłowy rozwój. Żona polityka wyznała, w jaki sposób dowiedzieli się z mężem, że będą mieli dziecko z zespołem Downa. W rękach opatrzności Jaki wyznała w "Wieży Bab" na antenie telewizji wPolsce.pl, że 13. tygodniu ciąży lekarz poinformował ją, że prawdopodobnie dziecko ma zespół Downa. Specjalista zaproponował zrobienie amniopunkcji, a w razie potwierdzenia przypuszczeń zasugerował aborcję . Para była w szoku. Kobieta miała zaledwie 24 lata i nie przypuszczała, że osoba w tak młodym wieku może urodzić dziecko z zespołem Downa. Były łzy, ale ostatecznie nie zdecydowali się ani na amniopunkcję, ani na aborcję. Mimo że w trakcie ciąży oswajali się zmyślą o trisomi 21 chromosomu, po porodzie nie było łatwo. Postanowili jednak przyjąć do wiadomości, że pewnych rzeczy nie można zmienić. Nie żałują swojej decyzji i cieszą się z bycia rodzicami Radka. Skąd się biorą dzieci z zespołem Downa? Każdy zdrowy człowiek posiada 23 pary chromosomów zbudowanych z nici DNA i białek, które są nośnikami informacji genetycznej. Jeśli dodatkowy materiał genetyczny wystąpi w chromosomie 21 mówimy o trisomi 21, która powoduje zespół Downa (w 95% przypadków). Szacuje się, że w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa . Ryzyko urodzenia dziecka z trisomią jest najwyższe w ciążach po 45. roku życia, niemniej bardzo często zdarza się też nie tylko u kobiet młodszych, ale i nieobciążonych genetycznie. Powód do dumy, a nie do wsytdu Zespół Downa jest tematem tabu. Wiele osób tę wadę traktuje jak problem , który można po prostu usunąć. „Wszyscy się chwalą swoimi dziećmi, my też się chwalimy” powiedziała Anna Jaki. Także jej mąż...

badania prenatalne
Fotolia.pl
Zdrowie w ciąży
Badania prenatalne: na czym polegają i kiedy je zrobić?
Badania prenatalne wykonuje się, żeby wykryć wady genetyczne płodu i ocenić stan jego zdrowia. Można je podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Niektóre badania genetyczne są refundowane przez NFZ, ale nie wszystkie. Sprawdź, na czym polegają badania prenatalne, takie jak amniopunkcja, test NIFTY czy test potrójny.

Badania prenatalne wykonuje się u kobiety w ciąży w celu wykrycia chorób genetycznych i innych rozwojowych wad płodu. Dzięki nim można zdiagnozować ponad 200 chorób, rozpocząć wczesne leczenie i odpowiednio przygotować się do porodu. W pierwszej kolejności zazwyczaj wykonuje się nieinwazyjne badanie prenatalne (np. USG), a dopiero gdy jego wynik jest niejednoznaczny, kieruje się pacjentkę na badania inwazyjne (np. amniopunkcję). Spis treści: 1. Rodzaje badań prenatalnych 2. Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? 3. Na czym polegają inwazyjne badania prenatalne? 4. Kiedy robi się badania prenatalne? 5. Wskazania do badań prenatalnych 6. Ryzyko związane z badaniami prenatalnymi 7. Cena badań prenatalnych Rodzaje badań prenatalnych Badania prenatalne w ciąży dzielą się na dwie grupy – inwazyjne oraz nieinwazyjne . Do pierwszej grupy zalicza się USG i testy przesiewowe z krwi, które mogą określić prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka choroby genetycznej lub innej. Jeśli wynik tych badań wskazuje na chorobę lub wadę płodu, lekarz kieruje kobietę w ciąży na badanie inwazyjne. Musi ona wyrazić na nie zgodę, ponieważ jest ono obarczone niewielkim ryzykiem poronienia lub uszkodzenia płodu. Badania prenatalne w Polsce Nieinwazyjne                      Inwazyjne USG amniopunkcja Test PAPP-A biopsja kosmówki (trofoblastu) Test potrójny  kordocenteza Test poczwórny   Test NIFTY   Test HARMONY   Na czym polegają badania prenatalne nieinwazyjne? Badania nieinwazyjne to dość popularne badania w ciąży , niektóre są obowiązkowe. W Polsce wykonuje się następujące nieinwazyjne badania...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj