Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Trojaczki, trzy noworodki
Fotolia
Aktualności

Dłuższy urlop rodzicielski nie zachęca do rodzenia dzieci

Wbrew oczekiwaniom, dodatkowy urlop rodzicielski nie sprawił, że rodzi się więcej dzieci. W dodatku tylko połowa matek z niego korzysta. Co mogłoby zmienić tę sytuację?

Wprowadzony w 2014 roku dodatkowy, 26-tygodniowy urlop rodzicielski miał sprawić, że Polki zaczną rodzić więcej dzieci. Nie sprawił.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w  2014 roku  zasiłek macierzyński pobierało  ponad 631 tysięcy kobiet, a tylko 315 tysięcy z nich skorzystało z dodatkowego urlopu rodzicielskiego i zostało z dzieckiem w domu przez rok. W tym, roku na 565 tysięcy pobierających zasiłek kobiet zostało z dziećmi 296 tysięcy.  

– Wiele kobiet ma umowy na czas określony. Nie mogą pozwolić sobie na roczny urlop, a niezwykle trudno szukać pracy, mając maleńkie dziecko – mówi cytowana przez Rzeczpospolitą  Izabela Przybysz, analityczka programu polityki społecznej Instytutu Spraw Publicznych.

Możliwość dłuższego zostania z dzieckiem w domu  nie sprawiła też, że przyszło na świat więcej małych Polaków. Wręcz przeciwnie: w 1 półroczu 2015 roku urodziło się 180 tysięcy dzieci, o blisko 3 tysiące mniej niż w ubiegłym roku.

– To dobitny dowód, że ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop nie kreują polityki demograficznej, to tylko dodatki - mówi "Rzeczpospolitej" analityczka.

Polecamy: 500 zł czy...? Jaką pomoc chcielibyście dostać?

Jej zdaniem sytuację  mogłyby  zmienić dwie rzeczy: stabilny rynek pracy (gwarancja pracy i wynagrodzenia) oraz  opieka instytucjonalna (żłobki i przedszkola), głownie dla dzieci do 3 lat.

A jakie jest twoje zdanie? Co trzeba zrobić, by Polki rodziły więcej dzieci?

Przeczytaj także: PiS wygrywa wybory. Czekamy teraz na 500 zł na dziecko
 

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

mama, dziecko, praca, urlop rodzicielski
Fotolia
Aktualności
Wydłużony urlop macierzyński – pomaga, czy szkodzi?
Jak sprawdził się wydłużony urlop macierzyński w praktyce? Jakie są dobre, a jakie złe strony rocznego urlopu rodzicielskiego – komentuje ekspert Ewa Misiak.

Co warto wiedzieć o urlopie rodzicielskim Rok temu rząd wydłużył urlop rodzicielski z 6 do 13 miesięcy . Od 17 czerwca 2013 r. rodzice mogą skorzystać z wydłużonego urlopu na opiekę i wychowanie dziecka.  Mają do wykorzystania: 14 tygodni macierzyńskiego przysługującego matce 6 tygodni urlopu dodatkowego przysługującego dla matki lub ojca 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, przysługującego również dla matki lub ojca. Zobacz: Wnioski o urlopy dla rodziców   Urlop rodzicielski w liczbach Najnowsze dane ZUS z kwietnia 2014 rok pokazują, że z możliwości wykorzystania rocznego  urlopu rodzicielskiego skorzystało już ponad 120 tys. rodziców. Liczby wskazują także, że z urlopu rodzicielskiego zdecydowanie częściej korzystają matki niż ojcowie. Dane ZUS pokazują jeszcze jeden ciekawy trend w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku po raz pierwszy od 4 lat odnotowano wzrost liczby urodzeń.  Czyżby była to zasługa wydłużonego urlopu rodzicielskiego?   Urlop rodzicielski okiem eksperta – Urlop macierzyński jest bardzo ważny nie tylko ze względu na konieczność fizycznej opieki nad niemowlęciem, ale także dla budowania więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicami. - mówi Ewa Misiak , prezes ogólnopolskiej firmy opiekuńczej Baby&Care, ekspert do spraw polityki prorodzinnej w zespole prezydenta Bronisława Komorowskiego i dodaje – Dłuższy urlop sprzyja wzmacnianiu tych więzi, dlatego tak wiele rodziców, a szczególnie kobiet decyduje się z niego korzystać. Jednak ten przywilej ze strony państwa paradoksalnie ma też negatywne konsekwencje.   Zdaniem Ewy Misiak roczny urlop macierzyński odbija się negatywnie na sytuacji kobiet na rynku pracy. – Rok to z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstwa bardzo dużo czasu, zmieniają się klienci, sytuacja w branży, wymagane są nowe kompetencje i wiedza....

Premie za szybkość w rodzeniu dzieci
Fotolia
Aktualności
Będą premie za szybkość w rodzeniu dzieci?
Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej taka "metoda" mogłoby zachęcić rodziców, by szybciej decydowali się na kolejne dziecko.

Coraz więcej kobiet zwleka z posiadaniem drugiego dziecka. Sposób na zachęcenie do szybszego rodzenia dzieci znaleźli Szwedzi, którzy przyznają tzw. premię za szybkość. Jeśli kobieta urodzi dwójkę dzieci w ciągu 30 miesięcy, to jej urlop macierzyński może wydłużyć się nawet o rok! Pomysł spodobał się także Elżbiecie Rafalskiej. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej uznała, że to pomysł godny rozważenia. Polki nie chcą rodzić Mimo że Polacy chcieliby posiadać więcej dzieci, wielu z nas na to się nie decyduje. Dlaczego? Badania wykonywane na dużych grupach, m.in. przez CBOS, wykazały, że głównym powodem, dlaczego ludzie nie decydują się na kolejne dziecko, jest sytuacja materialna . W kwietniu 2016 r. wystartował program Rodzina 500 Plus , który ma poprawić sytuację ekonomiczną dzieci, ale także zachęcić do posiadania większej ilości potomstwa. W ramach programu rodzice, którzy wypełnią wniosek, mogą otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko - co miesiąc do ukończenia 18 lat. W niektórych przypadkach 500 zł otrzymują też rodzice na pierwsze dziecko.  500 zł to za mało Choć z danych GUS wynika, że w 2016 roku urodziło się o 13 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej, to demografowie są jednak sceptyczni. Z roku na rok będzie bowiem malała liczba kobiet zdolnych do zajścia w ciążę. Mimo działania programu 500 Plus z raport PwC wynika, że Polki nadal mają opory przed posiadaniem większej ilości dzieci. 30% kobiet nie decyduje się na dziecko, gdyż boi się, że nie uda się im połączyć obowiązków domowych z zawodowymi. Jednak nie tylko w tym problem, kobiety coraz dłużej czasu spędzają w pracy, a dzieci w przedszkolu . Co więcej, 40% przedsiębiorstw nie oferuje możliwości elastycznego czasu pracy , co często koliduje z opieką nad maluchem. Rafalska w rozmowie z PAP przyznała, że pomysł szwedzkiego rządu jest godny...

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Dlaczego 500 plus nie zachęciło Polek? Co powinno zrobić państwo?
Prymitywne narzędzie dopłat za dziecko to za mało – tak portal oko.press podsumował program 500 plus. Te pieniądze miały być zachętą do rodzenia większej liczby dzieci, ale najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń.

  Są już znane oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego podsumowujące liczbę urodzeń dzieci w 2018 roku. Niestety nie będą one okazją do świętowania dla rządzących, gdyż wyraźnie pokazują, że rodzi się nas za mało, zaś więcej ludzi umiera. Cały czas jesteśmy na „demograficznym minusie". 500 plus nie pomogło.   GUS: jesteśmy w niżu demograficznym Z danych GUS opublikowanych 31 stycznia wynika, że w 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci i jest to o 13 tys. mniej urodzeń w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy odnotowano 401 tys. urodzeń (zostało to uznane przez rządzących za sukces m.in. programu 500 plus). Jednocześnie w zeszłym roku zmarło 414 tys. Polaków i jest to największa liczba aż od 1946 roku! Tym samym przyrost naturalny wyniósł minus 26 tys. ludzi. Jak oceniają demografowie, aby miała miejsce zastępowalność pokoleń, współczynnik dzietności musiałyby być na poziomie 2,1. Tymczasem obecnie jest on w granicach 1,4. „Tylko rok rządzący cieszyli się prodemograficznym efektem +500 plus+. (...). Prymitywne narzędzie dopłat za dziecko to za mało, bez kompleksowej polityki będzie jeszcze gorzej, bo spada liczba kobiet i mniej z nich decyduje się na dziecko. Za to pobiliśmy rekord zgonów" - ocenił portal oko. press. Zdaniem portalu prodemograficzny efekt programu 500 plus z 2017 roku miał krótkie nogi. Przy obecnej polityce państwa nie ma żadnych szans na powrót do poziomu 413 tys. urodzeń w 2010 roku, nie mówiąc już o 550 tys. z początku transformacji na początku lat 90-tych czy 700 tys. z 1980 roku. Dlaczego nie rodzicie? Zachęta 500 plus nie tylko nie zwiększyła liczby kobiet , które decydują się na pierwsze dziecko, ale także nie przyspieszyła tej decyzji. Przyczyn, dla których Polki nie decydują się na rodzenie dzieci, specjaliści upatrują w braku kompleksowego systemu wsparcia macierzyństwa w...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz