Trojaczki, trzy noworodki
Fotolia
Aktualności

Dłuższy urlop rodzicielski nie zachęca do rodzenia dzieci

Wbrew oczekiwaniom, dodatkowy urlop rodzicielski nie sprawił, że rodzi się więcej dzieci. W dodatku tylko połowa matek z niego korzysta. Co mogłoby zmienić tę sytuację?

Wprowadzony w 2014 roku dodatkowy, 26-tygodniowy urlop rodzicielski miał sprawić, że Polki zaczną rodzić więcej dzieci. Nie sprawił.

Jak podaje "Rzeczpospolita", w  2014 roku  zasiłek macierzyński pobierało  ponad 631 tysięcy kobiet, a tylko 315 tysięcy z nich skorzystało z dodatkowego urlopu rodzicielskiego i zostało z dzieckiem w domu przez rok. W tym, roku na 565 tysięcy pobierających zasiłek kobiet zostało z dziećmi 296 tysięcy.  

– Wiele kobiet ma umowy na czas określony. Nie mogą pozwolić sobie na roczny urlop, a niezwykle trudno szukać pracy, mając maleńkie dziecko – mówi cytowana przez Rzeczpospolitą  Izabela Przybysz, analityczka programu polityki społecznej Instytutu Spraw Publicznych.

Możliwość dłuższego zostania z dzieckiem w domu  nie sprawiła też, że przyszło na świat więcej małych Polaków. Wręcz przeciwnie: w 1 półroczu 2015 roku urodziło się 180 tysięcy dzieci, o blisko 3 tysiące mniej niż w ubiegłym roku.

– To dobitny dowód, że ani becikowe, ani 500 zł na dziecko, ani roczny urlop nie kreują polityki demograficznej, to tylko dodatki - mówi "Rzeczpospolitej" analityczka.

Polecamy: 500 zł czy...? Jaką pomoc chcielibyście dostać?

Jej zdaniem sytuację  mogłyby  zmienić dwie rzeczy: stabilny rynek pracy (gwarancja pracy i wynagrodzenia) oraz  opieka instytucjonalna (żłobki i przedszkola), głownie dla dzieci do 3 lat.

A jakie jest twoje zdanie? Co trzeba zrobić, by Polki rodziły więcej dzieci?

Przeczytaj także: PiS wygrywa wybory. Czekamy teraz na 500 zł na dziecko
 

12 zdań, których lepiej nie mówić do mam domowych [WIDEO]

mama, dziecko, praca, urlop rodzicielski
Fotolia
Aktualności
Wydłużony urlop macierzyński – pomaga, czy szkodzi?
Jak sprawdził się wydłużony urlop macierzyński w praktyce? Jakie są dobre, a jakie złe strony rocznego urlopu rodzicielskiego – komentuje ekspert Ewa Misiak.

Co warto wiedzieć o urlopie rodzicielskim Rok temu rząd wydłużył urlop rodzicielski z 6 do 13 miesięcy . Od 17 czerwca 2013 r. rodzice mogą skorzystać z wydłużonego urlopu na opiekę i wychowanie dziecka.  Mają do wykorzystania: 14 tygodni macierzyńskiego przysługującego matce 6 tygodni urlopu dodatkowego przysługującego dla matki lub ojca 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, przysługującego również dla matki lub ojca. Zobacz: Wnioski o urlopy dla rodziców   Urlop rodzicielski w liczbach Najnowsze dane ZUS z kwietnia 2014 rok pokazują, że z możliwości wykorzystania rocznego  urlopu rodzicielskiego skorzystało już ponad 120 tys. rodziców. Liczby wskazują także, że z urlopu rodzicielskiego zdecydowanie częściej korzystają matki niż ojcowie. Dane ZUS pokazują jeszcze jeden ciekawy trend w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku po raz pierwszy od 4 lat odnotowano wzrost liczby urodzeń.  Czyżby była to zasługa wydłużonego urlopu rodzicielskiego?   Urlop rodzicielski okiem eksperta – Urlop macierzyński jest bardzo ważny nie tylko ze względu na konieczność fizycznej opieki nad niemowlęciem, ale także dla budowania więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicami. - mówi Ewa Misiak , prezes ogólnopolskiej firmy opiekuńczej Baby&Care, ekspert do spraw polityki prorodzinnej w zespole prezydenta Bronisława Komorowskiego i dodaje – Dłuższy urlop sprzyja wzmacnianiu tych więzi, dlatego tak wiele rodziców, a szczególnie kobiet decyduje się z niego korzystać. Jednak ten przywilej ze strony państwa paradoksalnie ma też negatywne konsekwencje.   Zdaniem Ewy Misiak roczny urlop macierzyński odbija się negatywnie na sytuacji kobiet na rynku pracy. – Rok to z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstwa bardzo dużo czasu, zmieniają się klienci, sytuacja w branży, wymagane są nowe kompetencje i wiedza....

Premie za szybkość w rodzeniu dzieci
Fotolia
Aktualności
Będą premie za szybkość w rodzeniu dzieci?
Zdaniem minister rodziny, pracy i polityki społecznej taka "metoda" mogłoby zachęcić rodziców, by szybciej decydowali się na kolejne dziecko.

Coraz więcej kobiet zwleka z posiadaniem drugiego dziecka. Sposób na zachęcenie do szybszego rodzenia dzieci znaleźli Szwedzi, którzy przyznają tzw. premię za szybkość. Jeśli kobieta urodzi dwójkę dzieci w ciągu 30 miesięcy, to jej urlop macierzyński może wydłużyć się nawet o rok! Pomysł spodobał się także Elżbiecie Rafalskiej. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej uznała, że to pomysł godny rozważenia. Polki nie chcą rodzić Mimo że Polacy chcieliby posiadać więcej dzieci, wielu z nas na to się nie decyduje. Dlaczego? Badania wykonywane na dużych grupach, m.in. przez CBOS, wykazały, że głównym powodem, dlaczego ludzie nie decydują się na kolejne dziecko, jest sytuacja materialna . W kwietniu 2016 r. wystartował program Rodzina 500 Plus , który ma poprawić sytuację ekonomiczną dzieci, ale także zachęcić do posiadania większej ilości potomstwa. W ramach programu rodzice, którzy wypełnią wniosek, mogą otrzymać 500 zł na drugie i kolejne dziecko - co miesiąc do ukończenia 18 lat. W niektórych przypadkach 500 zł otrzymują też rodzice na pierwsze dziecko.  500 zł to za mało Choć z danych GUS wynika, że w 2016 roku urodziło się o 13 tys. więcej dzieci niż rok wcześniej, to demografowie są jednak sceptyczni. Z roku na rok będzie bowiem malała liczba kobiet zdolnych do zajścia w ciążę. Mimo działania programu 500 Plus z raport PwC wynika, że Polki nadal mają opory przed posiadaniem większej ilości dzieci. 30% kobiet nie decyduje się na dziecko, gdyż boi się, że nie uda się im połączyć obowiązków domowych z zawodowymi. Jednak nie tylko w tym problem, kobiety coraz dłużej czasu spędzają w pracy, a dzieci w przedszkolu . Co więcej, 40% przedsiębiorstw nie oferuje możliwości elastycznego czasu pracy , co często koliduje z opieką nad maluchem. Rafalska w rozmowie z PAP przyznała, że pomysł szwedzkiego rządu jest godny...

W 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Dlaczego 500 plus nie zachęciło Polek? Co powinno zrobić państwo?
Prymitywne narzędzie dopłat za dziecko to za mało – tak portal oko.press podsumował program 500 plus. Te pieniądze miały być zachętą do rodzenia większej liczby dzieci, ale najnowsze dane GUS nie pozostawiają złudzeń.

  Są już znane oficjalne dane Głównego Urzędu Statystycznego podsumowujące liczbę urodzeń dzieci w 2018 roku. Niestety nie będą one okazją do świętowania dla rządzących, gdyż wyraźnie pokazują, że rodzi się nas za mało, zaś więcej ludzi umiera. Cały czas jesteśmy na „demograficznym minusie". 500 plus nie pomogło.   GUS: jesteśmy w niżu demograficznym Z danych GUS opublikowanych 31 stycznia wynika, że w 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci i jest to o 13 tys. mniej urodzeń w porównaniu z 2017 rokiem, kiedy odnotowano 401 tys. urodzeń (zostało to uznane przez rządzących za sukces m.in. programu 500 plus). Jednocześnie w zeszłym roku zmarło 414 tys. Polaków i jest to największa liczba aż od 1946 roku! Tym samym przyrost naturalny wyniósł minus 26 tys. ludzi. Jak oceniają demografowie, aby miała miejsce zastępowalność pokoleń, współczynnik dzietności musiałyby być na poziomie 2,1. Tymczasem obecnie jest on w granicach 1,4. „Tylko rok rządzący cieszyli się prodemograficznym efektem +500 plus+. (...). Prymitywne narzędzie dopłat za dziecko to za mało, bez kompleksowej polityki będzie jeszcze gorzej, bo spada liczba kobiet i mniej z nich decyduje się na dziecko. Za to pobiliśmy rekord zgonów" - ocenił portal oko. press. Zdaniem portalu prodemograficzny efekt programu 500 plus z 2017 roku miał krótkie nogi. Przy obecnej polityce państwa nie ma żadnych szans na powrót do poziomu 413 tys. urodzeń w 2010 roku, nie mówiąc już o 550 tys. z początku transformacji na początku lat 90-tych czy 700 tys. z 1980 roku. Dlaczego nie rodzicie? Zachęta 500 plus nie tylko nie zwiększyła liczby kobiet , które decydują się na pierwsze dziecko, ale także nie przyspieszyła tej decyzji. Przyczyn, dla których Polki nie decydują się na rodzenie dzieci, specjaliści upatrują w braku kompleksowego systemu wsparcia macierzyństwa w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj