Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko topiło się w kole dmuchanym
AdobeStock
Aktualności

Ku przestrodze: woda po kostki, koło ratunkowe, ale wystarczyła chwila nieuwagi...

Kobieta odeszła odebrać telefon, kiedy wróciła córeczka z głową w wodzie, wierzgała nogami. Zobacz, co możesz zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo dziecka nad wodą.

Woda w basenie, w którym kąpała się 5-latka, sięgała niewiele powyżej kostek u nóg. Mama myślała, że córka jest bezpieczna, więc odeszła na chwilkę, aby odebrać telefon. W tym czasie dziewczynka potknęła się, a dmuchane koło, które miała na sobie, bardzo niefortunnie się przekręciło. Dziewczynka utknęła w nim i przez około dwie minuty znajdowała się pod wodą. Na szczęście udało się ją uratować. Te dramatyczne sceny nie dziwią ratowników, którzy przypominają, że jedynie obecność rodzica przy dziecku non- stop daje gwarancje bezpieczeństwa malucha w wodzie.

Żaden dmuchaniec nie daje 100-procentowego bezpieczeństwa

2-letnia Judyta z jednej z podkarpackich wsi pływała w przydomowym basenie, w dmuchanej kaczuszce. Obok byli dorośli. -Pilnowaliśmy małej jak oka w głowie, cały czas ktoś trzymał ją za ręce – mówi jej ciocia. W pewnej chwili dziewczynka zaczęła płakać. Krwawiła. Dopiero, jak wyciągnięto dziecko z wody, okazało się, że ostry kant zabawki rozciął Judytce skórę w pachwinie. Działanie chloru tylko wzmocniło ból. U malutkiej powstał uraz, dziecko nie chciało wejść do wody jeszcze przez jakiś czas.

Ratownicy przestrzegają, że często nie zdajemy sobie sprawy, iż w kołach, rękawkach, makaronach i dmuchanych zwierzątkach dziecko nie jest w pełni bezpieczne. Dziecko może się wyślizgnąć, powietrze niezauważalnie spaść. W przypadku przebicia koła jest zdane tylko na siebie - błyskawicznie może pójść na dno, plącząc się przy tym bezradnie w dmuchańcu.

- Nigdy nie powinniśmy brać za pewnik, że dziecko jest bezpieczne w dmuchanej zabawce – mówi ratownik z wieloletnim doświadczeniem Robert Wagner. Realnym zabezpieczeniem są kamizelki z atestem. Reszta zabawek może przyczynić się do utonięcia.

"Robię się chory, kiedy widzę w wodzie dziecko"

- Robię się chory, kiedy widzę w wodzie dziecko bez opieki. Maluch się kąpie, a rodzic relaksuje się 5 metrów dalej – mówi Wagner. Niestety rodzice często tracą maksymalną czujność na strzeżonych plażach. Nie powinno tak być. - Ratownicy nie mają oczu dookoła głowy – podkreśla Wagner.

Aby dziecko w wodzie było bezpieczne, rodzic nie może nawet na chwilę od niego odejść. - Dziecko, które znajduje się w wodzie, wymaga stałej opieki. Nie ma możliwości, żeby rodzic odszedł chociaż na chwilę porozmawiać z sąsiadką czy odebrać telefon – tłumaczy ratownik. Woda jest nieprzewidywalna. W jednej chwili wszystko jest w porządku, w drugiej – dziecko znika nam z oczu – dodaje.

Dmuchane kółka i rękawki mogą być pomocne w pływaniu dziecka, ale nie gwarantują jego bezpieczeństwa. - Zabawki ułatwiają utrzymanie się na wodzie, ale nie zapewniają bezpieczeństwa. Trzeba non-stop obserwować podopiecznego - mówi ratownik.

Radzi, aby maluchy przyzwyczajać do pływania w morzu lub jeziorze stopniowo, nie wchodzić do głębokiej wody. Taplajmy się z nim w 10-20 cm wodzie, nie zabierajmy natychmiast na większe głębokości. Maluch może się przestraszyć i doznać trwałego urazu.

Dmuchane zabawki mogą być dobrym urozmaiceniem zabaw, ale jako rodzice jesteśmy pierwszymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo dzieci. A jakie jest wasze podejście do dmuchańców wodnych dla dzieci? Napiszcie, co o nich myślicie w komentarzach.

Źródło: wp parenting

Zobacz też: 

Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci? Podpowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

pływanie niemowląt
Fotolia (kolaż SN)
Rozwój
Nauka pływania dla niemowląt – jak, kiedy, dlaczego? Radzi ekspert
Nauka pływania już dla niemowląt? Tak, to możliwe! Jak przygotować niemowlę do zabaw w głębokiej wodzie? Co się przyda na basenie? I właściwie – dlaczego warto? Pytamy Annę Kulę, instruktorkę pływania, założycielkę szkoły pływania dla niemowląt „Bąbelki pływają”.

Czy naprawdę można w jakiś sposób przygotować dziecko do pierwszych zajęć na pływalni? Przede wszystkim dobrze jest oswoić dziecko z wodą o temperaturze 31–32 o C. Jeśli tego nie zrobimy, to szybko nam na pływalni zmarznie, a dziecko marznące – to i płaczące. Jeżeli dziecko nie będzie miało przyjemności z basenu, to rodzice też szybko się zniechęcą, a szkoda, bo po pierwszych kilku lekcjach zabawa w wodzie staje się dla niemowląt wielką frajdą. Jak takie oswajanie powinno wyglądać? W mojej szkole radzimy rodzicom już przy zapisach, żeby po pierwsze, powoli, ale systematycznie obniżali temperaturę wody w wannie . Po drugie, by wydłużyli czas kąpieli niemowlęcia, nawet do pół godziny. I po trzecie, żeby postarali się, by kąpiel nie kojarzyła się dziecku wyłącznie z wyciszeniem, ale z zabawą. Zdaję sobie sprawę, że ciężko jest kąpać przez pół godziny trzymiesięczne dziecko w wanience, ale przecież rodzic może wejść z nim do dużej wanny, położyć je sobie na brzuchu czy na klatce piersiowej i też się zrelaksować. Nawet jeśli ten mały człowiek ma tylko trzy miesiące, to kto powiedział, że nie może już bawić się w wodzie? Przecież można zrobić mu miły deszczyk z natrysku na brzuszek, na plecy, rączki… Wrzucić pierwsze zabawki. Trzymiesięczne dziecko jest już na tyle duże, aby chodzić na basen? Jak najbardziej, choć zawsze mówię rodzicom, że jeśli jeszcze sami nie czują się gotowi, to niech się nie śpieszą. Basen ma być dla całej rodziny zabawą, a nie źródłem stresu. Jeżeli jednak chodzi o kwestie zdrowotne, to trzy miesiące wystarczą, by np. układ odpornościowy niemowlęcia się wzmocnił. Najmłodsze dziecko w mojej szkole miało dwa miesiące i tydzień, ale to był bardzo chory maluszek, dla którego pływalnia była sposobem rehabilitacji i wspomagania rozwoju. Pływanie wspomaga rozwój także zdrowego dziecka?...

basen dla dzieci do ogrodu
StockAdobe
Zakupy
Basen dla dzieci: stelażowy, dmuchany czy rozporowy? [3 NAJTAŃSZE MODELE]
Basen ogrodowy dla dzieci powinien być przede wszystkim bezpieczny, ale też sprawiać dzieciom dużo radości. Możesz wybrać basen dmuchany albo stelażowy, czyli ustawiany na stelażu, choć dla młodszych dzieci najlepszym pomysłem jest wodny plac zabaw. Sprawdzamy, jakie firmy produkują bezpieczne i wytrzymałe baseny dla dzieci.

Basen dla dzieci do ogrodu przyda się na działce albo podczas wakacyjnego wyjazdu. Basen ogrodowy to bezpieczne rozwiązanie nawet dla dziecka, które jeszcze nie umie pływać. Podczas zakupu basenu warto wziąć pod uwagę wiek dziecka, konstrukcję basenu oraz jego rozmiar. Polecamy sprawdzone marki basenów ogrodowych dla dzieci. Spis treści: Jak wybrać basen ogrodowy dla dzieci? Jaki rodzaj basenu jest najlepszy dla dzieci? basen dmuchany basen rozporowy basen stelażowy Najtańsze baseny ogrodowe dla dzieci Czy basen dla dzieci do ogrodu jest bezpieczny? Jak wybrać basen ogrodowy dla dzieci? Basen ogrodowy warto dopasować do potrzeb i możliwości dziecka. Dla roczniaka i dwulatka idealnie sprawdzą się niewielkie baseniki dmuchane . Rocznemu dziecku ogromną radość sprawi pluskanie się w niewielkiej ilości wody. Dwulatkowi można dorzucić do basenu kilka piłeczek, konewkę czy kubeczki do przelewania wody. Trzyletnie dziecko będzie zachwycone, jeśli kupisz wodny plac zabaw, gdzie nie tylko może się kąpać, ale są również zjeżdżalnie, ringo, fontanna. Wybierając zaś  basen dla starszego dziecka , rozważ zakup basenu rozporowego z dmuchanym kołnierzem gwarantującym bezpieczeństwo podczas zabawy. Jest on idealny do pierwszych prób pływania czy nurkowania. Wymiana wody w takim basenie będzie trudniejsza, ale pomieści on całą rodzinę.   Jaki rodzaj basenu jest najlepszy dla dzieci? Wybierz basen, który najlepiej odpowiada potrzebom twojego dziecka oraz warunkom, w jakich będziecie go używać. Dmuchany basen dla dzieci   To model najczęściej wybierany przez rodziców. Zalety:  najprostszy, najtańszy (ceny od ok. 30 zł), łatwo i szybko się go rozstawia (wystarczy napompować), łatwo wymienić w nim wodę, bogate wzornictwo i...

Tonące dziecko
AdobeStock
Aktualności
Policjant z Kolbuszowej podczas urlopu uratował dziecko
Każdy z nas powinien wziąć tę historię do serca, bo czujność należy zachować nawet na urlopie. To możne uratować komuś życie!

Gdy jedziesz na urlop, planujesz dobrą zabawę i relaks, jednak w kurortach należy także zachować czujność o k†órej często zapominamy! Słońce, rozprężenie i dobra zabawa sprawają, że o wypadek znacznie łatwiej... Gdy sierż.szt. Arkadiusz Wilk przebywał z rodziną na wakacjach w Turcji, wykazał się niesamowitą czujnością. Podczas pływania w basenie zauważył unoszące się koło ratunkowe , ale... bez dziecka. Gdy zauważył sylwetkę pod lustrem wody, bez wahania podpłynął do dziewczynki i wyciągnął ją na brzeg. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji policjanta , czterolatka nie potrzebowała pomocy medycznej. Panu należą się wielkie brawa za czujność, a my powinniśmy z tego wyciągnąć dwie istotne lekcje! Zachowaj ostrożność Utonięcie jest na drugim miejscu, jeśli chodzi o przyczynę wypadków śmiertelnych wśród dzieci poniżej 15 roku życia. Wiele z nich niestety tonie w pobliżu dorosłych , którzy nie są świadomi, co się dzieje. Co gorsza, niektórzy nawet widząc tonące dziecko, mogą nie mieć pojęcia, że ono tonie. Warto wiedzieć, że zazwyczaj nie wygląda to tak jak na filmach. W basenie pełnym ludzi zachowaj szczególną ostrożność i zwracaj uwagę nie tylko na swoje dzieci, ale także na te, które bawią się w pobliżu. Zobacz także: Jak pomóc tonącemu dziecku? [WIDEO] Zachowaj ograniczone zaufanie do dmuchanych zabawek . Bez względu czy to dmuchany materac, kółko, rękawki czy pas nie zostawiaj dziecka bez opieki. Realnym zabezpieczeniem są kamizelki z atestem . Reszta zabawek, zamiast pomóc może nawet przyczynić się do utonięcia. Pamiętaj, zabawki ułatwiają utrzymanie się na wodzie i mogą być pomocne przy nauce pływania, ale nie zapewniają bezpieczeństwa. Jedynie obecność rodzica przy dziecku non-stop daje gwarancję bezpieczeństwa malucha w wodzie! Źródło: korsokolbuszowskie.pl Zobacz też:  Nauka...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz