Dmuchany zamek, zjeżdżające dziecko
Fotolia
Aktualności

Dmuchane zabawki – jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

Mały chłopiec został przygnieciony przez dmuchany zamek. To kolejne – po wypadku w Chinach – tragiczne wydarzenie związane z tzw. dmuchańcami. Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka? Na co zwrócić uwagę?

"Dmuchany zamek przygniótł 6-letniego chłopca. Dziecko jest w śpiączce" – takie tytuły pojawiły się prawie we wszystkich mediach. Podczas parafialnego festynu, sześciolatek został przyduszony dmuchanym zamkiem, który został przewrócony przez podmuch wiatru. Nieprzytomne dziecko zostało przetransportowane do szpitala. Chłopiec do tej pory nie odzyskał przytomności – jest w śpiączce farmakologicznej.
Według wstępnych ustaleń policji, zamek przewrócił się wskutek zaniedbań właściciela. – Na 20 możliwych zabezpieczeń, jakie wykorzystuje się w celu prawidłowego przymocowania urządzenia, wykorzystanych zostało zaledwie cztery – poinformowała Beata Jarczewska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Rawiczu.

Zobacz także: Toksyczne zabawki napływają do nas ze Wschodu

Tragedia w Chinach

To nie jedyna tragedia, o jakiej usłyszeliśmy w ostatnim czasie. Niedawno podobna wydarzyła się w Chinach. Podmuch wiatru uniósł zamek, na którym bawiło się kilkoro dzieci. Jedno z nich – trzyletnia dziewczynka – zmarło. Tego typu tragedie skłaniają do odpowiedzi na pytanie, kto odpowiada za bezpieczeństwo dzieci podczas zabawy i co należy zrobić, by mieć pewność, że nasze dziecko jest bezpieczne.

Zanim pozwolisz się dziecku bawić na dmuchańcu...

Wybierając się z dzieckiem na plac zabaw, na którym są dmuchane zabawki, warto sprawdzić – albo u organizatora imprezy, albo u właściciela sprzętu, a najlepiej u obu – czy mają one wymagane atesty bezpieczeństwa (określone w dokumencie Polska Norma PN-EN 14960 ze stycznia 2008 r.) i potwierdzenie corocznego przeglądu technicznego. Oba dokumenty powinny dotyczyć nie tylko dmuchanego urządzenia, ale równie wyposażenia technicznego. Kontrola taka powinna być wykonywana w odstępach czasu nie przekraczających 12 miesięcy. Prawo do sprawdzenia takich dokumentów ma przedstawiciel rady gminy na podstawie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, organizator imprezy masowej (takie uprawnienia daje mu ustawa z dnia 20 marca 2009 r.), a także policja. Jeśli właściciel sprzętu odmówi okazania dokumentów lub ich nie ma, służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo mogą wykluczyć jego udział w imprezie.

Polecamy: Śmierć dziecka na zjeżdżalni. Zobacz, jak uczyć malucha zasad bezpieczeństwa

Personel obsługujący dmuchane zabawki

Warto też sprawdzić, czy właściciel sprzętu zadbał o odpowiednią liczbę obsługującą dmuchaną zabawkę (co najmniej dwie lub trzy osoby), a także, czy zadbał o odpowiednie zabezpieczenia sprzętu – czy zamek lub inne dmuchana zabawka jest prawidłowo zamontowana. Sprawdzając sprzęt, warto przy okazji zwrócić również uwagę na obsługę, jeśli jest ona pod wpływem alkoholu, należy natychmiast powiadomić organizatora imprezy oraz policję.
W tego typu sprawach nie powinniśmy mieć żadnych obiekcji – zdrowie i bezpieczeństwo dzieci jest nadrzędne.

Nieszczęśliwy wypadek – kto ponosi odpowiedzialność?

Kto ponosi odpowiedzialność, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku? Odpowiedź jest prosta: właściciel sprzętu lub ubezpieczyciel, jeśli właściciel zadbał o ubezpieczenie. Jednak to nie zwalnia z obowiązku zadbania o bezpieczeństwo dziecka organizatora imprezy. Nie powinno też uśpić czujności rodzica.

Zobacz także: Savoir-vivre na placu zabaw

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Regulamin Konkursu „GWIAZDKOWE PAKIETY”
Przeczytaj regulamin Konkursu „GWIAZDKOWE PAKIETY”

ANEKS nr 1 do Regulaminu konkursu „GWIAZDKOW PAKIETY” z dnia 05.11.2012 r. Organizator Konkursu ” GWIAZDKOW PAKIETY”: Mobileformats Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie (31-011), przy ul. CENTRALNA nr 43B lok. 4, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000298886, o numerze NIP: 676-23-67-328 zwany dalej „Organizatorem”, podjął następujące decyzje dotyczące konkursu: 1.    Czas trwania konkursu zostaje przedłużony do dnia 06.01.2013, co oznacza, że zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane do 06.01.2013 do godziny 23:59:59. 2.    Informacje dotyczące Konkursu będą publikowane między innymi na łamach pism wydawnictwa Edipresse Polska S.A., na stronach internetowych w domenie lajt.babyonline.pl w okresie od dnia 05.11.2012 roku do dnia 06.01.2013 roku. 3.    Wydanie Nagród zostanie zakończone do dnia 08.02.2013 roku. W przypadku, gdy Laureat Konkursu którejkolwiek Nagrody nie odbierze Nagrody w zakreślonym powyżej terminie, dana Nagroda pozostanie w dyspozycji Organizatora. 4.    Wszelkie reklamacje w związku z Konkursem należy zgłaszać na piśmie, na adres Organizatora - 02-736 Warszawa, ulica Wróbla 24/1 z dopiskiem „SZCZĘŚLIWY SMS” wraz z opisem reklamacji i jej szczegółowym uzasadnieniem oraz podaniem imienia, nazwiska, dokładnego adresu Uczestnika i numeru telefonu za pomocą którego Uczestnik przesyłał wiadomości SMS w ramach Konkursu, w terminie do dnia 31.01.2013 roku. O zachowaniu terminu do wniesienia reklamacji decyduje data stempla pocztowego. Reklamacje złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane. Pozostałe postanowienia Regulaminu pozostają bez zmian. Aneks wchodzi w życie z dniem 23.11.2012  roku. Regulamin Konkursu „GWIAZDKOWE...

Regulamin Konkursu „GRAJ O PIELUCHY EDYCJA II”

Regulamin Konkursu  „GRAJ O PIELUCHY EDYCJA II” § 1 Postanowienia ogólne 1.    Niniejszy regulamin (zwany dalej "Regulaminem") określa warunki uczestnictwa w Konkursie pod nazwą: „GRAJ O PIELUCHY EDYCJA II" (zwanego dalej "Konkursem"). 2.    Konkurs nie jest grą hazardową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. z 2009, Nr 201, poz.1540). 3.    Organizatorem Konkursu jest Mobileformats Sp. z o.o., z siedzibą w Krakowie (31-011), przy ul. Plac Szczepański 3 lok. 8, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000298886, o numerze NIP: 676-23-67-328, posiadający kapitał zakładowy w kwocie 50.000 złotych. Współorganizatorami konkursu są: Edipresse Polska S.A., 00-480 Warszawie, ul. Wiejska 19, KRS 0000111462.  Fundatorem wszystkich nagród w konkursie jest Mobileformats Sp. z o.o. 4.    Konkurs jest organizowany na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w okresie od dnia 23 maja 2012 roku do dnia 06 czerwca 2012 roku. 5.    Osoba przystępująca do Konkursu staje się jego Uczestnikiem i tym samym akceptuje wszystkie postanowienia Regulaminu. 6.    Uczestnikiem Konkursu (zwanym dalej "Uczestnikiem"), może być wyłącznie pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będąca właścicielem karty SIM/USIM jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (w dalszej części zwanych „Operatorem”) lub, która została upoważniona przez właściciela karty SIM/USIM do wzięcia udziału w Konkursie używając należącego do niego numeru telefonu. 7.    W Konkursie nie mogą brać udziału pracownicy i...

Regulamin konkursu "NAGRODA 500 zł"
Regulamin Konkursu „NAGRODA 500 ZL” § 1 Postanowienia ogólne 1. Niniejszy regulamin (dalej "Regulamin") określa warunki uczestnictwa w konkursie organizowanym pod nazwą NAGRODA 500 ZL (dalej "Konkurs").

Regulamin Konkursu  „NAGRODA 500 ZL” § 1 Postanowienia ogólne 1.    Niniejszy regulamin (dalej "Regulamin") określa warunki uczestnictwa w konkursie organizowanym pod nazwą NAGRODA 500 ZL (dalej "Konkurs"). 2.    Konkurs nie jest grą hazardową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 roku o grach hazardowych (Dz. U. z 2009, Nr 201, poz.1540 z póź. zm). 3.    Organizatorem Konkursu jest spółka pod firmą Mobileformats Sp. z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie (31-011), przy ul. Plac Szczepański 3 lok. 8, wpisana do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, XI Wydział Gospodarczy KRS, pod numerem KRS 0000298886, posiadająca numer NIP: 676-23-67-328 oraz kapitał zakładowy w kwocie 50.000 złotych (dalej „Organizator”). Współorganizatorem konkursu jest Edipresse Polska S.A., 00-480 Warszawie, ul. Wiejska 19, KRS 0000111462. Fundatorem wszystkich nagród w konkursie jest Mobileformats Sp. z o.o. 4.    Konkurs jest organizowany na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, w okresie od dnia 25 lipca 2012 roku 13 sierpnia 2012 roku. 5.    Osoba przystępująca do Konkursu zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu (dalej "Uczestnik") staje się jego uczestnikiem i tym samym akceptuje wszystkie postanowienia Regulaminu. 6.    Uczestnikiem Konkursu, może być wyłącznie pełnoletnia osoba fizyczna, zamieszkała na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, będąca właścicielem karty SIM/USIM jednego z operatorów sieci telefonii komórkowej działających na terenie Rzeczypospolitej Polskiej (dalej „Operator”) lub która została upoważniona przez właściciela karty SIM/USIM do wzięcia udziału w Konkursie używając należącego do niego numeru telefonu. 7.    W Konkursie nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj