Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dotkliwe kary za brak maseczki w komunikacji miejskiej
AdobeStock
Aktualności

Do 30 tys. zł kary za brak maseczki! Kontrole policyjne w autobusach i tramwajach

Od kilku dni policjanci i kontrolerzy w różnych miastach przeprowadzają kontrole pasażerów na przystankach i w komunikacji miejskiej. Za brak maseczki ochronnej grozi mandat, a w szczególnych przypadkach kara grzywny.

Do niedawna każda osoba powyżej 4. roku życia (gdy stan zdrowia jej na to pozwalał), musiała poruszać się w przestrzeni publicznej w maseczce ochronnej zasłaniającej usta i nos. Obowiązek ten został częściowo zniesiony, ale np. w komunikacji miejskiej czy na przystankach wciąż jest aktualny. Wielu Polaków o tym zapomina i podróżuje w autobusach czy tramwajach bez maseczek.

Od kilku dni policjanci wraz z kontrolerami postanowili sprawdzać, jak wygląda ta sytuacja w różnych miastach. Na początku zapominalscy pasażerowie otrzymywali jedynie upomnienia, ale funkcjonariusze przypominają, że za brak obowiązkowej maseczki grożą bardzo dotkliwe kary, sięgające nawet 30 tys. zł.

„Maseczki do kontroli”

Pierwsze policyjne kontrole pasażerów poruszających się komunikacją miejską odbywały się w miniony piątek w Gdańsku. „Mundurowi przypominali podróżującym mieszkańcom o konieczności stosowania się do nakazów oraz zaleceń podczas przemieszczania się środkami komunikacji publicznej związanych ze zwalczaniem koronawirusa. Funkcjonariusze tłumaczyli, dlaczego tak ważne jest zakrywanie ust oraz nosa w tramwaju i w autobusie” powiedział asp. szt. Mariusz Chrzanowski z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Kontrolowani pasażerowie nie kryli zdziwienia. Śmiali się też, że teraz zamiast „bilecików do kontroli” trzeba będzie okazywać „maseczkę do kontroli”. Funkcjonariusze w pierwszej kolejności starali się informować o obowiązku noszenia maseczek w środkach transportu publicznego, a gapowiczów napominali. Przypominali jednak, że za niestosowanie się do tego nakazu grozi mandat karny w wysokości do 500 zł albo, w szczególnych przypadkach, kara administracyjna od sanepidu nawet do 30 tys. zł.

Podobną akcję od poniedziałku prowadzi policja i kontrolerzy MPK we Wrocławiu. Pierwszego dnia patrole oprócz upominania zapominalskich pasażerów, rozdawali im też maseczki przygotowane przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego. Tomasz Sikora, rzecznik wrocławskiego MPK, poinformował Gazetę Wyborczą: „Nasi kontrolerzy wręczali maski osobom, które nie zasłaniały twarzy. W większości przypadków spotkało się to z pozytywnym odzewem. Ludzie tłumaczyli tylko, że albo zapomnieli, albo nie planowali jechać tramwajem i zakładali maskę od kontrolera”.

Przypominamy, że aby uniknąć dotkliwej kary, należy mieć na sobie maseczkę nie tylko w komunikacji miejskiej, lecz także w budynkach zamkniętych, np. w sklepach. Niestety tam również Polacy o nich zapominają. Ministerstwo Zdrowia chce z tym walczyć, apelując do sprzedawców, by nie wpuszczali klientów niestosujących się do aktualnych obostrzeń sanitarnych. Szef resortu Łukasz Szumowski zapowiada też, że już niedługo wrócimy do obowiązkowych maseczek w formule, która obowiązywała na początku pandemii.

Źródło: wyborcza.pl

Zobacz także:

Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

seks w maseczkach
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i seks: podczas kochania się zakładajcie maseczki!
Maski na twarzy sprawiają, że seks jest bezpieczniejszy w czasach epidemii koronawirusa – informują służby medyczne i zalecają ich zakładanie w trakcie zbliżeń seksualnych.

Nadal nie są do końca jasne konsekwencje zdrowotne uprawiania seksu w czasie pandemii koronawirusa. Według obecnej wiedzy medycznej zakażenie się COVID-19 podczas stosunku waginalnego, oralnego czy analnego jest mało prawdopodobne. Z drugiej jednak strony naukowcy znaleźli koronawirusa w kale i nasieniu mężczyzn, nawet po tym, jak zaczęli wracać do zdrowia po zakażeniu koronawirusem. Teoretycznie oznacza więc to, że wirus może być przenoszony drogą płciową. Stąd zalecenie, aby podczas kontaktów seksualnych nakładać maseczki. Seks w maseczkach To najnowsze wytyczne amerykańskiego Departamentu Zdrowia w Nowym Jorku, aby w trakcie zbliżeń seksualnych partnerzy mieli nałożone na twarzach maseczki. Maski na twarzy sprawiają, że seks jest bezpieczniejszy w czasach COVID-19 – radzi departament. Jego zdaniem może to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Naukowcy: maseczka doda pikanterii zbliżeniom Naukowcy podkreślają, że główna droga zakażenia się koronawirusem to wciąż wydychanie zakażonego powietrza, a podczas seksu nie da się uniknąć bliskości, a tym bardziej ograniczyć jej do zalecanego dystansu. COVID-19 jest wysoce zaraźliwą chorobą układu oddechowego i rozprzestrzenia się przez ślinę i oddychanie. Amerykańskie służby medyczne radzą, aby pary stały się bardziej pomysłowe podczas seksu. „Bądź kreatywny dzięki pozycjom seksualnym i barierom fizycznym, takim jak ściany, które umożliwiają kontakty seksualne, a jednocześnie zapobiegają bliskim kontaktom twarzą w twarz" – radzą w wytycznych. Zalecają także masturbację w parach z zachowaniem dystansu fizycznego, a także randki online. Koronawirus przenosi się przez seks? Do tej pory przenikalność koronawirusa w trakcie uprawiania miłości fizycznej nie została dokładnie zbadana. Według Departamentu Zdrowia w Nowym Jorku inne koronawirusy nie...

filtr do maseczki
Adobe Stock
Zakupy
Jaki filtr do maseczki zatrzymuje wirusy? Nie każdy, ale te 3 ochronią najlepiej!
Maseczki ochronne na twarz mogą być wykonane jedynie z bawełny albo kilku warstw innego materiału. Te bardziej profesjonalne są wyposażone w filtr, który nie przepuszcza zanieczyszczeń powietrza i wirusów. Ale nie każdy filtr do maseczki działa tak samo i zatrzymuje wirusy.

Filtry do maseczek mają chronić drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami powietrza i drobnoustrojami, które wnikają do organizmu podczas oddychania. W zależności od tego, jaki filtr jest w maseczce, ochrona przed szkodliwymi czynnikami, w tym koronawirusem, będzie mniejsza bądź większa. Filtry do maseczek różnią się stopniem przepuszczalności oraz kształtem. Spis treści: Jaki filtr do maseczki chroni najlepiej? Filtr FFP1 Filtr FFP2 Filtr FFP3 Filtr N95 i N99 Filtr HEPA Filtr węglowy Jak nosić maseczkę z filtrem, żeby dobrze chroniła? Jaki filtr do maseczki chroni najlepiej? Filtry w maseczkach skutecznie ograniczają przedostawanie się szkodliwych aerozoli do dróg oddechowych i ich osadzanie się na błonach śluzowych. Na rynku są dostępne różne filtry do maseczek ochronnych : FFP1, FFP2, FFP3, filtry HEPA, węglowe oraz filtr N95 i N99 (to amerykańskie odpowiedniki filtrów FFP). FFP to skrót od filtering face piece , a numery w nazwach filtrów oznaczają stopień, w jakim filtr chroni przed szkodliwymi cząstkami przenoszonymi drogą kropelkową. Filtr FFP1 Zatrzymuje ok. 80% cząstek o wielkości większej niż 1000 nm, czyli poziom penetracji przez cząstki szkodliwe wynosi 20%. Filtr FFP1 chroni przed nietoksycznymi pyłami, które mogą podrażniać drogi oddechowe i powodować suchy kaszel , ale nie prowadzą do rozwoju chorób. Filtr FFP2 Skutecznie zatrzymuje ok. 94% cząstek o wielkości 500-1000 nm, czyli jedynie 6% szkodliwych cząsteczek przedostanie się przez maskę. Filtr FFP2 ochroni przed pyłami, dymem i cząsteczkami aerozoli szkodliwymi dla zdrowia. Filtr FFP3 Zatrzymuje aż 99% cząstek szkodliwych aerozoli, dymu i pyłów mniejszych niż 500 nm. To jeden z najskuteczniejszych filtrów do maseczki ochronnej, który filtruje substancje rakotwórcze i chorobotwórcze, jak wirusy, zarodniki grzybów i bakterie....

kolejki do lekarzy po zwolnienie z noszenia maseczek
Adobe Stock
Aktualności
Do lekarzy ustawiają się kolejki po zwolnienia z noszenia maseczek!
Bardzo rzadko jednak pacjenci je otrzymują. Lekarze nie widzą powodu do wydania zwolnienia. Są jednak sytuacje, kiedy je otrzymasz!

Wprowadzony przez rząd od 16 kwietnia obowiązek zakrywania ust i nosa podczas przebywania w miejscach publicznych jest bardzo uciążliwy. Szczególnie dla osób z problemami ze swobodnym oddychaniem, mającymi np. alergię na pyłki roślin lub astmę . Ale otrzymanie zwolnienia z obowiązku noszenia maseczki nie jest takie proste i bardzo wiele osób nie otrzymuje takiego zaświadczenia. Dlaczego? Przez maseczkę nie mogę oddychać, parują mi okulary W ostatnich dniach do lekarzy zgłasza się bardzo dużo pacjentów z prośbą o wystawienie zwolnienia z obowiązku noszenia maseczki. Jako powód podają trudności w oddychaniu, astmę, parowanie okularów lub niewygodę ich noszenia. Pani Marta poprosiła lekarza rodzinnego podczas telewizyty o otrzymanie zwolnienia z noszenia maseczki. „Mam wrażenie, że w maseczce dużo szybciej się męczę, wręcz pocę, nawet przy zwykłym marszu. Natychmiast parują mi okulary, zaczynam się denerwować, czuję się jak w jakimś hełmie, z którego nie mogę się uwolnić" – argumentowała. To jednak nie przekonało lekarza do wydania zwolnienia. Kobieta nie otrzymała zaświadczenia . Usłyszała, że nie ma do tego podstaw medycznych. Musi być przesłanka medyczna do zwolnienia Rozporządzenie rządu z 19 kwietnia wylicza, w jakich sytuacjach nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa. Powodem może być m.in. wiek dziecka poniżej 4 lat, stan zdrowia, całościowe zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność intelektualna lub niesamodzielność. Rzecznik Kolegium Lekarzy Rodzinnych internista dr Michał Sutkowski przestrzega, że każdy przypadek wymaga indywidualnego rozpatrzenia. „Nie ma tu automatyzmu, że astma , niewydolność krążenia czy przewlekła niewydolność oddechowa natychmiast zwalnia z obowiązku noszenia maseczki" – powiedział serwisowi warszawa.wyborcza.pl . Wręcz przeciwnie. „Namawiamy takie osoby, by stosowały...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz