Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dorota Zawadzka krytykuje za ciężkie tornistry
Adobe Stock / Instagram
Aktualności

Dorota Zawadzka krytykuje ciężar szkolnych plecaków. „Po co tachać mazaki i książki?”

Superniania martwi się o polskich uczniów, którzy codziennie dźwigają do szkoły podręczniki, grube zeszyty i wypchane piórniki. Jej zdaniem mnóstwo z tych przedmiotów jest zbędnych, a dzieci niepotrzebnie nadwyrężają plecy.

Dorota Zawadzka poruszyła temat szkolnych tornistrów, które w jej ocenie są zdecydowanie za ciężkie. Dzieci nie powinny tyle dźwigać, tym bardziej że większość rzeczy noszą zupełnie niepotrzebnie. Superniania radzi rodzicom, co należy wyjąć z plecaków. 

Wybieramy plecak dla przedszkolaka - film

Dorota Zawadzka: „Odchudźcie szkolne tornistry!”

Psycholożka zwraca uwagę, że za dużo wkładamy na dziecięce plecy. Szkolne tornistry są kilkukrotnie cięższe, niż wynosi norma pozwalająca dzieciom zachować zdrowy kręgosłup.

„Według zaleceń specjalistów na dziecięce barki nie powinniśmy kłaść więcej niż 10%-15% masy ciała ucznia. Znaczy to, że tornister pierwszoklasisty nie powinien ważyć więcej niż 2-3 kg, a szóstoklasisty około 5 kg. W rzeczywistości do szkoły dzieci noszą po 7 i więcej kg”.

Dorota Zawadzka ma kilka pomysłów na zmniejszenie wagi plecaków. Wystarczy wyjąć z nich rzeczy, które i tak w szkole są zbędne:

„Uważam, że dzieci nie powinny w ogóle nosić do szkoły podręczników. W szkole "podręcznikiem" jest nauczyciel. To on ma przekazać wiedzę uczniom, zainteresować wykładanym przez siebie przedmiotem, wykorzystać multimedia czy choćby klasową tablicę. Książki i ćwiczenia są dziecku potrzebne w domu, gdy nie ma nauczyciela i trzeba powtórzyć materiał czy doskonalić wiedzę”.

To nie wszystko. Zamiast ulegać modzie, rodzice powinni kupować rzeczy praktyczne i lekkie – dotyczy to m.in. zeszytów i piórników:

„Kolejnym elementem są zeszyty. Często rodzice ustępują przed zmysłem estetycznym i modą rządzącą dziećmi. Kupujemy grube "księgi" w twardych lakierowanych okładkach. Tu powinien wkroczyć nauczyciel. Wystarczy na pierwszej lekcji ogłosić, jak ma wyglądać zeszyt do danego przedmiotu. Miękka oprawa, maksimum 32 kartki. (...) Ktoś powinien być mądrzejszy i pomyśleć, że nie ma większego sensu codzienne tachanie do szkoły zestawów mazaków, kredek, długopisów wraz z zapasowymi wkładami” – tłumaczy Dorota Zawadzka.

Warto posłuchać tych rad i na wszelki wypadek zważyć jeszcze raz tornister dziecka.


Zobacz też:

tornister do pierwszej klasy
Fotolia
Wychowanie
Tornister dla pierwszoklasisty: ranking lekkich tornistrów dla chłopca i dziewczynki
Tornister dla pierwszoklasisty musi być przede wszystkim zdrowy dla kręgosłupa dziecka, a przy tym pakowny i wygodny. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie tornistra? Poznaj naszych ranking 8 modeli tornistrów, które polecają rodzice.
Lepszy plecak na plecach czy tornister na kółkach? Przedstawiamy najlepsze modele
Adobe Stock
Zakupy
Plecak czy tornister: co wybrać do pierwszej klasy?
Plecak noszony na plecach może zaburzać prawidłową postawę dziecka, ale tornister ciągnięty na kółkach nie zawsze jest zdrowszym wyborem. Zarówno plecak z kółkami, jak i bez nich, może spowodować skrzywienie kręgosłupa, jeśli jest źle używany. Co w takim razie wybrać: plecak czy tornister?

Plecak szkolny i tornister do pierwszej klasy znacznie się od siebie różnią. Plecak nie zawsze ma usztywniony tył, a jedynie miękką wkładkę, przez co może nadmiernie obciążać plecy dziecka. Tornister z kolei ma ramowy kształt i sztywne plecy, niestety, często jest też dość ciężki. Niektóre tornistry są dodatkowo wyposażone w kółka, dzięki czemu kilkulatek może je ciągnąć po ziemi, zamiast dźwigać na plecach. Który z tych modeli plecaka jest najzdrowszy dla postawy dziecka? Plecak czy tornister: co wybrać? Zarówno tornistry, jak i plecaki dla dzieci mają swoje wady i zalety. Tornister pozwala łatwiej utrzymać porządek (zazwyczaj znajduje się w nim więcej przegródek), ale też waży więcej. Co najważniejsze, zwykle jest zdrowszy dla kręgosłupa pierwszoklasisty – posiada on bowiem usztywnienie „pleców”, dzięki któremu dziecko utrzymuje prawidłową postawę ciała. Plecak posłuży jednak na dłużej (tornister kupujemy na rok, najdłużej dwa lata, później dzieci zazwyczaj domagają się plecaka) i w sklepach znajdziemy ich większy wybór. Niezależnie od tego, czy wybierzesz plecak, czy tornister, zwróć szczególną uwagę na szelki. Niech będą szerokie (min. 5 cm), a jeszcze lepiej – grubo wyściełane w środku (wówczas  nie będą wpijać się w ramiona dziecka). Szelki powinny być też regulowane na górze i na dole. Plecak dla pierwszoklasisty: jaki wybrać? Źle dobrany plecak może doprowadzić do groźnego skrzywienia kręgosłupa. Potwierdzają to liczne badania: uczeni z Granady, analizując sposób poruszania się dzieci z plecakami na plecach i na kółkach, doszli do wniosku, że obciążenie pleców plecakiem poważnie szkodzi postawie dziecka: skraca długość kroku (dziecko spędza z plecakiem na ramionach więcej czasu); powoduje nieustanne wyginanie się ciała, bo dziecko próbuje zrównoważyć ciężar noszony na plecach;...

Ile powinien ważyć plecak dziecka
Fotolia
Aktualności
Plecaki pierwszoklasistów są za ciężkie! Ile powinien ważyć tornister dziecka?
Prawie połowa pierwszaków nosi za ciężkie tornistry – alarmuje Główny Inspektorat Sanitarny. Wiesz, ile powinien ważyć plecak twojego dziecka?

Niemal połowa pierwszaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężkie tornistry – wynika z badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ile powinien ważyć plecak dziecka? Za ciężki plecak = kłopoty ze zdrowiem Waga tornistra czy plecaka z wyposażeniem nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała – informuje GIS. Dziecięce tornistry są jednak o wiele cięższe – dzieci noszą w nich nie tylko podręczniki, zeszyty i przybory szkolne, ale również zabawki, bidony czy inne przedmioty niepotrzebne do nauki. Potwierdzają to wyniki piątej edycji programu "Lekki tornister" organizowanego przez Fundację Rosa i Fundację Sensoria. Akcja "Lekki Tornister" ma uświadomić rodzicom, że pakowanie do plecaków zbyt wielu rzeczy i nadmierne obciążanie dziecka może wpłynąć na jego zdrowie w przyszłości. Noszenie za ciężkiego plecaka wiąże się nie tylko z bólem pleców, ale również z poważnymi schorzeniami kręgosłupa czy problemami z prawidłowym funkcjonowaniem układu oddechowego. Jaki powinien być idealny tornister dla dziecka? Waga plecaka nie powinna przekraczać 10 do 15 proc. masy ciała dziecka . Tornister powinien przylegać do pleców dzięki usztywnieniu w tylnej części. Najcięższe rzeczy powinny być ułożone na dnie. Szelki powinny być szerokie i dobrze wyregulowane. Tornister powinien mieć zapięcie z przodu klatki piersiowej. Dziecko powinno nosić w plecaku wyłącznie najpotrzebniejsze rzeczy. Ważyliście kiedyś plecaki waszych dzieci? Mieszczą się w dopuszczalnych normach czy są za ciężkie? Zobacz także: Plecak na kółkach, czy tradycyjny? [WIDEO] Źródło: rynekzdrowia.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta