Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dorota Zawadzka zachwala duńskie przedszkole
Adobe Stock / Instagram
Aktualności

Dorota Zawadzka wychwala duńskie przedszkole wnuczki. „Czwórka opiekunów, dzieci siedzą na ziemi”

Superniania jest zachwycona przedszkolem, do którego zaczęła uczęszczać jej wnuczka. To duńska placówka, w której obowiązują specyficzne zasady - czasem nie do pomyślenia w Polsce. Dziećmi opiekuje się mieszana kadra, maluchy wychodzą na dwór w deszczu, często siedzą na ziemi.

Wnuczka Doroty Zawadzkiej mieszka w Kopenhadze i tam zaczęła właśnie chodzić do przedszkola. Dla Superniani duńska placówka to wzór do naśladowania dla polskich przedszkoli. Niektóre z tamtejszych zasad są jednak dość rewolucyjne jak na polskie warunki.

Przedszkolaki bardzo interesują się różnicami płci [WIDEO]

Dorota Zawadzka chwali duńskie przedszkole

Superniania odwiedziła rodzinę w Danii i przy okazji podzieliła się wrażeniami na temat przedszkola swojej wnuczki. Trzyletnia Amelia chodzi do jednej z typowych duńskich placówek, których w okolicy jest dużo (na niewielkim osiedlu aż 6!). Rodzice dowożą tam dzieci rowerami z przyczepkami, a maluchy spędzają większość czasu na placu zabaw, bez względu na pogodę. Dorota Zawadzka podkreśla, że nikt w Danii nie obawia się deszczu:

„Dzieci w zasadzie cały czas na placu zabaw. Ubrania przeciwdeszczowe i przeciwwiatrowe na porządku dziennym. Dzieci siedzą często na ziemi.”

W dodatku duży przedszkolny plac zabaw jest ogólnodostępny po godzinie 18 oraz w weekendy.

Superniani podoba się również organizacja opieki nad dziećmi: 30 maluchów zajmują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nikogo to nie dziwi:

„Grupa 30 dzieci. W rożnym wieku, są i 3-latki i 5-latki. Trojka cudzoziemców - Polka, Włoch i Amerykanin. Czwórka opiekunów - dwóch mężczyzn i dwie kobiety.”

W czasie adaptacji przedszkolnej rodzice mogą być z dziećmi tak długo, jak maluszki tego potrzebują. Rodzice pomagają wówczas także pozostałym dzieciom we wszystkich czynnościach. 

Duńczycy przywiązują też ogromną wagę do żywienia dzieci: w przedszkolu nie je się słodyczy, nawet podczas świętowania urodzin.

„Zero cukru. Zdrowa żywność. Na urodziny Amelii mama niosła owocowe szaszłyki, bo prośba by bez słodyczy.”

Pozostaje życzyć sobie, aby w Polsce też zaczęły pojawiać się takie placówki.Zobacz też:

Nowa przedszkolanka była ciężko chora
Adobe Stock, Pixel-Shot
Prawdziwe historie
„Nowa opiekunka w przedszkolu była wulkanem energii, dzieci ją kochały. W życiu bym nie pomyślała, że jest ciężko chora”
Eliza miała dziesiątki pomysłów na zajęcie dzieci, do tego sama angażowała się w gry i zabawy. Przez cały dzień była w ruchu. Potem jednak nagle opuściła ją cała wola życia...

Aby poradzić sobie z grupą rozbrykanych maluchów, trzeba mieć sporo werwy. Eliza była wręcz wulkanem energii. Właśnie o takiej osobie marzyłam, szukając opiekunki do swojego przedszkola. Moja radość trwała jednak krótko.... Mówi się, że w Polsce jest duże bezrobocie, ale każdy, kto szukał pracownika do firmy, wie, jak to wygląda naprawdę. Ciężko jest znaleźć osobę kompetentną, pracowitą i zmotywowaną Ja szukałam już od ośmiu miesięcy i niestety żadna z kobiet, które przysłały mi swoje CV, nie zdała egzaminu. – A kogo dokładnie pani szuka? – zapytała mnie konsultantka w agencji pośrednictwa pracy. – Oferuję stanowisko opiekunki do dzieci w prywatnym przedszkolu – odpowiedziałam. – Kandydatka będzie asystentką osoby z wykształceniem pedagogicznym, więc nie wymagam studiów kierunkowych. Ale to musi być osoba lubiąca dzieci, energiczna, kreatywna, mająca dużo pomysłów jak zapełnić czas dwudziestce maluchów. Agencja przysłała mi cztery panie. Dwie zrezygnowały same po pierwszym dniu próby, jedna była kompletnie zagubiona i nie umiała nawet zorganizować dzieciom zabawy, a trzecia po godzinie straciła cierpliwość i zaczęła krzyczeć na moje maluchy. Musiałam ją wyprosić z sali. Zaczynało mi być naprawdę ciężko Kiedy zakładałam przedszkole, zatrudniłam cztery świetne dziewczyny z przygotowaniem pedagogicznym, ja miałam zajmować się tylko księgowością, formalnościami i reklamą. Ale kiedy jedna z nich odeszła na urlop macierzyński, przez kilka godzin dziennie siedziałam w sali zabaw, pomagając jednej z przedszkolanek. Niestety, formularze, podatki i rachunki także wymagały mojej uwagi, więc zabierałam papiery do domu. Od wielu miesięcy spałam po cztery, pięć godzin na dobę. Koniecznie musiałam kogoś zatrudnić! I wtedy...

z katarem do przedszkola
Adobe Stock
Zdrowie
Z katarem do przedszkola: czy można puszczać zakatarzone dziecko do przedszkola? [AKTUALIZACJA 2022]
Dzieci z katarem często chodzą do przedszkola. Czasem potrzebują jednak zaświadczenia od lekarza, że borykają się np. z alergią. MEiN wyjaśnia przy tym, że jeśli dziecko ma tylko katar, nie należy od rodzica wymagać zaświadczenia lekarskiego. Czy zatem można puszczać dziecko z katarem do przedszkola i szkoły?

Rodzice często puszczają dzieci z katarem do przedszkola, bo nie traktują kataru jako choroby albo zwyczajnie nie mogą pozwolić sobie na dzień wolny w pracy. Ale uwaga – od początku roku szkolnego w szkołach i przedszkolach obowiązują różnego rodzaju restrykcje, m.in. taka, że dziecko z objawami choroby zakaźnej lub infekcji nie powinno być wpuszczane do placówek. Ministerstwo Edukacji i Nauki odniosło się do tego rozporządzenia i poradziło rodzicom, co robić, gdy dziecko ma katar. Czy można puszczać dzieci z katarem do przedszkola? Zgodnie z rozporządzeniem MEiN, MZ i GIS „do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów infekcji lub choroby zakaźnej oraz gdy nie został nałożony na niego obowiązek kwarantanny, lub izolacji domowej”. Ten zapis nie jest jednoznaczny. Nie wyjaśniono dokładnie, co oznaczają objawy infekcji, i czy zalicza się do nich katar. Wiadomo jedynie, że wyraźnie chorych dzieci nie wolno puszczać do przedszkola i szkoły. W praktyce więc to od decyzji dyrekcji konkretnej placówki zależy, czy wpuści dziecko z katarem, czy każe rodzicom zabrać zakatarzonego malucha do domu.  Dzieci z katarem w przedszkolu a koronawirus Chociaż 16 maja 2022 roku zniesiono pandemię koronawirusa, w razie powrotu pandemii przedszkola i szkoły dostały wytyczne dotyczące przyjmowania dzieci w razie ponownych zachorowań. Zostały one zaktualizowane 18 lutego 2022 roku.   W wytycznych jest mowa o tym, że „do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych”. Ma to zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa, ale katar lub kaszel wcale nie muszą świadczyć o zakażeniu SARS-CoV-2. Mogą to być objawy zwykłego przeziębienia lub alergii. A to oznaczałoby, że w okresie jesienno-zimowym klasy i sale przedszkolne świeciłyby pustkami!  Tu przeczytasz pełne wytyczne MEiN,...

Segregacja dzieci w przedszkolu. Najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?
Adobe Stock
Aktualności
Segregacja dzieci w przedszkolu: najpierw będą przyjmowane zaszczepione maluchy?
Możliwe, że już wkrótce zaszczepione dzieci będą miały większą szansę dostać się do przedszkola i żłobka. Jeśli plan wejdzie w życie, w trakcie rekrutacji będzie wymagane zaświadczenie o szczepieniu.

Wiele wskazuje na to, że w żłobkach, klubach dziecięcych i przedszkolach szykują się wielkie zmiany. Rodzic, który będzie ubiegał się o przyjęcie dziecka do danej placówki, na etapie rekrutacji będzie musiał przedstawić oświadczenie lub zaświadczenie o tym, czy maluch przyjął podstawowy pakiet szczepień. Tym samym zaszczepieni będą mieli większe szanse, by dostać miejsce. Tak wynika z senackiego projektu nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz prawa oświatowego. Jak podaje „Rzeczpospolita”, projekt ma poparcie rządu.  Zlikwidowana ma być luka prawna Jak czytamy w „Rzeczpospolitej”, do tej pory niektóre gminy decydowały się na wprowadzenie ulgi dla zaszczepionych, ale były zaskarżane do sądów administracyjnych. Ostatecznie wygrywały, ale sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana: „Nie powinny wymagać od rodziców przedkładania zaświadczeń, bo lekarze nie mają podstaw, by je wydać. Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej i udzielonych mu świadczeń zdrowotnych nie oznacza bowiem prawa do żądania takiego dokumentu, który rodzic mógłby przedłożyć w procesie rekrutacji do przedszkola”. Jeśli nowy projekt wejdzie w życie, lekarze będą mieli prawo wydawać zaświadczenia konieczne do przeprowadzenia rekrutacji.  W przedszkolach od dawna brakuje miejsc Przypominamy, że choć gminy mają obowiązek zapewnić miejsce w przedszkolach wszystkim dzieciom od trzech do sześciu lat (jeśli rodzice chcą zapisać je do placówki), w publicznych przedszkolach niekiedy brakuje miejsc.  Jeśli ustawa wejdzie w życie, nie będzie dotyczyła sześciolatków objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym (czyli zapisywanych do tzw. zerówki). Co sądzicie o tym pomyśle?  Zobacz też: SKANDAL! Przedszkole zamknięte, a płacić trzeba Zasiłek na dziecko: ile dostaniesz, jeśli zamkną...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj