Grzesiowski o powrocie młodzieży do szkół
Adobe Stock
Aktualności

Dr Grzesiowski o powrocie młodzieży do szkół: „to jakieś piramidalne nieporozumienie”

Jeśli zmniejszy się wzrost zakażeń koronawirusem, uczniowie będą stopniowo wracać do szkół. Najpierw maturzyści i ósmoklasiści, a także uczniowie klas I-III szkoły podstawowej. Ekspert jest jednak zdania, że powrót starszych dzieci do szkoły nie jest dobrym pomysłem.

Kilka dni temu minister edukacji podał prawdopodobną datę powrotu dzieci do szkół. Którzy uczniowie jako pierwsi mają zasiąść w szkolnych ławkach? Najstarsze roczniki szkół ponadpodstawowych i podstawowych, a także roczniki najmłodsze z klas I-III szkoły podstawowej. Zdaniem dr. Grzesiowskiego wznowienie nauki stacjonarnej dla starszych roczników nie powinno nastąpić tak szybko. 

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Ekspert o powrocie młodzieży do szkół

Na temat powrotu młodzieży do szkół wypowiedział się dr Grzesiowski: „Z punktu widzenia walki z pandemią, rozważanie dzisiaj umożliwienia powrotu do szkół uczniów klas ósmych i maturzystów z końcem listopada to jakieś piramidalne nieporozumienie. Nauka stacjonarna w układzie hybrydowym powinna zostać przywrócona w pierwszej kolejności owszem dla dzieci poniżej 10 roku życia, ponieważ są one mniej zakaźne, mogłyby uczyć się po dwa tygodnie na zmianę, zwłaszcza że to one na nauczaniu zdalnym tracą najwięcej, nie mając takiej zdolności adaptacji jak uczniowie starsi”.

Zwiększenie ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii

Ekspert podkreślił także, że decyzja o przywróceniu nauki stacjonarnej dla młodzieży może zwiększyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.
„Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć, jakie będą skutki takich działań, bo młodzież choruje tak, jak dorośli, wytwarza duże stężenia wirusa i zaraża skuteczniej niż dzieci młodsze. Jeżeli ktoś proponuje naukę stacjonarną dla młodzieży już za dwa tygodnie, to zwiększa ryzyko rozprzestrzeniania się epidemii” - powiedział dr Grzesiowski. 

Powtórzenie błędu z września?

Zdaniem specjalisty powrót dzieci do szkół musi być bardzo przemyślany: „Dzisiaj główny inspektor sanitarny, minister zdrowia, eksperci, przyznają, że powrót dzieci do szkół we wrześniu był błędem, bo to ta decyzja stała się przyczyną bardzo dużego wzrostu zachorowań, więc wznowienie nauki stacjonarnej musi być przede wszystkim głęboko przemyślane i zaplanowane z detalami”.

Dr Grzesiowski dodał również, że przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie szkół, by zapewnić uczniom bezpieczeństwo: „Jeśli tego nie dopilnujemy i znów puścimy na żywioł dzieci do szkół, po miesiącu będziemy mieć tę samą sytuację, jak w październiku, czyli nasilenie epidemii. Należy dobrze odrobić lekcję z tego, co się stało we wrześniu, abyśmy za chwilę nie mieli tego samego efektu”.

Źródło: onet.pl​

Zobacz także: 

pilne szkoły
Adobe Stock
Aktualności
PILNE: powstała skuteczna szczepionka na koronawirusa!
Od kilku miesięcy naukowcy próbują stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Dzisiaj świat obiegła nowina o tym, że taka szczepionka powstała i ma aż 90% skuteczności!

Szczepionka na COVID-19 jest najbardziej wyczekiwanym lekarstwem na całym świecie od wielu miesięcy. Dzisiaj rano koncern farmaceutyczny Pfizer oraz firma BioNTech podały informacje o tym, że dysponują skuteczną szczepionką na koronawirusa, która jest już na zaawansowanym etapie badań. Przełomowa szczepionka Badania wykazały, że szczepionka jest skuteczna aż w 90%. Producenci poinformowali także, że po podaniu szczepionki pacjentom nie wystąpiły u nich żadne skutki uboczne. „Dziś jest wielki dzień dla nauki i ludzkości . Pierwsze wyniki naszych badań trzeciej fazy testów szczepionki na COVID-19 dostarczają wstępnych dowodów na skuteczność tej szczepionki w zapobieganiu COVID-19” - powiedział prezes Pfizer, dr Albert Bourla. 90% skuteczności Wstępna analiza dotyczyła 94 potwierdzonych przypadków. Testową próbkę otrzymało łącznie 43 tysiące ochotników, z tej grupy mniej niż 10% osób zachorowało na COVID-19. Z informacji, które podał Pfizer, wynika, że szczepionka zapewnia ochronę 28 dni po przyjęciu pierwszej dawki i siedem dni po przyjęciu drugiej dawki. Skuteczność szczepionki była na poziomie aż 90% po siedmiu dniach od podania drugiej dawki. Oznacza to, że jest ona skuteczna, dopiero gdy pacjent przyjmie obie dawki.  Jakie plany? Pod koniec tego miesiąca Pfizer planuje zwrócić się o zgodę na natychmiastową autoryzację szczepionki. Kierownictwo firmy powiedziało, że do końca roku firma wyprodukuje wystarczającą ilość dawek szczepionki, żeby uodpornić od 15 do 20 milionów ludzi przeciwko koronawirusowi. Ciąg dalszy badań Prezes Pfizer zaznaczył również, że badania kliniczne nadal trwają: „Należy zauważyć, że nie możemy ubiegać się o zezwolenie na podstawie samych wyników skuteczności. Potrzebnych jest również więcej danych na temat bezpieczeństwa i nadal gromadzimy te dane w ramach naszych trwających badań...

wraca zasiłek dodatkowy: oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem
Aktualności
Wraca dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko [zasady plus wzór oświadczenia 2022]
W związku z powrotem nauki zdalnej rodzice mogą liczyć na dodatkowe świadczenie w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Aby je otrzymać, należy spełnić kilka warunków i przedstawić oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Publikujemy wzór wniosku o opiekę nad dzieckiem, potrzebny do uzyskania zasiłku.

W związku z falą zachorowań na COVID-19 i wprowadzeniem nauki zdalnej – od 1 do 27 lutego 2022 rodzice mogą liczyć na dodatkowy zasiłek opiekuńczy.  Spis treści: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – zasady przyznawania Oświadczenie COVID-19 – formalności Oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem do lat 8 (wzór wniosku) Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko do lat 8? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – do kiedy? Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko 2022 – zasady przyznawania Dodatkowy zasiłek opiekuńczy na dziecko będzie można uzyskać na podobnych zasadach jak poprzednio. Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych . Świadczenie jest wypłacane przez ZUS oraz przez KRUS (dotyczy rolników). Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek o opiekę nad dzieckiem (wzór niżej). Zasady przyznawania zasiłku dodatkowego Dodatkowy zasiłek opiekuńczy z powodu COVID-19 przysługuje: rodzicom dzieci do 8. roku życia; rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; rodzicom dzieci do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nie przysługuje, jeśli drugi rodzic może zapewnić opiekę dziecku lub osobie niepełnosprawnej, bo np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Warto wiedzieć, że w czasie nauki zdalnej dyrektorzy szkół będą musieli umożliwić uczniom klas I-III szkoły podstawowej...

niemowlę zmarło na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
NAJMŁODSZA ofiara koronawirusa w Polsce: zmarło 4-miesięczne niemowlę
4-miesięczne dziecko to najmłodsza śmiertelna ofiara koronawirusa w Polsce. Chłopczyk zmarł w szpitalu w Katowicach.

Niemowlę zakażone koronawirusem zmarło w katowickim szpitalu. Chłopczyk miał zaledwie 4 miesiące. Jak podał szpital w oświadczeniu przesłanym w środę (04.11.2020) do Państwowej Agencji Informacyjnej, chłopczyk cierpiał na ciężką niewydolność oddechową i krążeniową, która w kolejnych dniach przekształciła się w niewydolność wielonarządową. Niemowlę zmarło na koronawirusa 4-miesięczne niemowlę z powiatu cieszyńskiego chorowało na Covid-19 i przebywało w szpitalu w Katowicach. Informację o śmierci chłopca podała we wtorek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. 4-miesięczne niemowlę to najmłodsza śmiertelna ofiara pandemii koronawirusa w Polsce. Czy dzieci umierają na koronawirusa? Zakażenie koronawirusem najciężej przechodzą ludzie starsi oraz przewlekle chorzy. U dzieci z kolei często nie pojawiają się nawet typowe objawy Covid-19, takie jak kaszel czy gorączka, a zakażenie koronawirusem może przebiegać zupełnie bezobjawowo. Dotychczasowe badania pokazują, że dzieci nie tylko łagodniej przechodzą Covid-19, ale także rzadziej chorują. Śmiertelność z powodu koronawirusa u dzieci jest niemal zerowa. Do tej pory dwie najmłodsze ofiary koronawirusa w Polsce miały 18 lat. Warto pamiętać, że objawy oraz przebieg zakażenia koronawirusem u dzieci mogą być bardzo nietypowe! Zobacz też: Koronawirus a noworodek: przebieg i leczenie COVID-19 Koronawirus a ciąża – czy jest się czego bać? Koronawirus a noworodek: co się dzieje, gdy mama jest zakażona?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj