marihuana medyczna
Fotolia/Anna Kołacz
Aktualności

Marek Bachański broni się: dzieciom pomaga marihuana medyczna

Takiego szaleństwa jeszcze nie było: Centrum Zdrowia Dziecka składa doniesienie do prokuratury przeciw swojemu lekarzowi, a jednocześnie kontynuuje jego terapię. Jeden z wiceministrów go broni, a drugi atakuje. Dr Bachański leczył dzieci marihuaną medyczną. Uważa, że pomaga ona dzieciom z ciężkimi postaciami padaczki.

Słuchając sporów wokół dr. Bachańskiego, Centrum Zdrowia Dziecka i marihuany medycznej, można zastanawiać się, o co tu naprawdę chodzi: o formularze, biurokrację, pozycję? Bo chyba nie o dobro pacjenta i lekarza. Kuriozalne jest to, że Centrum Zdrowia Dziecka występuje do prokuratury, stawiając zarzuty dr. Bachańskiemu, z drugiej strony - jego terapia jest obecnie w Centrum Zdrowia Dziecka kontynuowana, tylko że...  przez innego lekarza.

Czy ma Pan ostatnio kontakt z pacjentami, których leczył Pan marihuaną medyczną w Centrum Zdrowia Dziecka?  

Nie wiem, czy zna Pani ostanie informacje: w Centrum Zdrowia Dziecka moja terapia jest kontynuowana, tylko że nie przeze mnie, a przez innego lekarza. Nie została w żaden sposób zmieniona. To chyba najlepiej świadczy o tym, że jest skuteczna.
Wiem, że dzięki stosowanej przeze mnie terapii u dzieci nastąpiła duża redukcja napadów padaczki.

Gdy wcześniej rozmawialiśmy, opowiadał Pan o Maksie, który przed leczeniem marihuaną medyczną miał dziennie nawet 300 napadów padaczki, a teraz są one sporadyczne. To ogromna zmiana. Czy u wszystkich dzieci wystąpiła taka poprawa?

Grupa dzieci, którą leczyłem marihuaną medyczną, nie była duża: to 7 dzieci. U 5 z nich widać było znaczną poprawę, u 2 dzieci nie, ale ważne jest też, że u żadnego z nich nie nastąpiło pogorszenie stanu zdrowia. U jednej dziewczynki początkowo wystąpiły działania niepożądane po stosowaniu  leku, jednak minęły po zmianie dawki. U tej dziewczynki też bardzo zmniejszyła się liczba napadów padaczkowych.
U większości leczonych przeze mnie dzieci widać było znaczną poprawę. Dziecko, które ma kilkadziesiąt napadów padaczkowych dziennie praktycznie nie funkcjonuje. Dzięki leczeniu może zacząć się rozwijać.
Czytaj też: Marihuana lecznicza ratuje życie dzieci z padaczką

Centrum Zdrowia Dziecka twierdzi, że nie dopełnił Pan procedur, jeden wiceminister zdrowia, że leczył Pan legalnie, drugi że nielegalnie. To leczył Pan legalnie czy niezgodnie z procedurami?

Legalnie. Mogę powołać się na słowa wiceministra Neumanna: on też twierdzi, że leczyłem legalnie.

O co w takim razie tak naprawdę ta nagonka dla pana?

Najważniejsze jest to, żeby zauważyć, że leczone przeze mnie dzieci czują się dobrze lub bardzo dobrze. Przed podjęciem leczenia marihuaną medyczną miały dużo napadów padaczkowych, w trakcie leczenia było ich znacznie mniej. Powinniśmy oceniać leczenie przede wszystkim z punktu widzenia efektów: tego, jak pacjent się czuje.
Jeśli są jakieś wątpliwości administracyjne, biurokratyczne, formalnoprawne, to trzeba je rozwiązywać. Jestem gotów je rozwiązywać, jednak nie można zapominać o tym, że najważniejsze jest chore dziecko, a nie procedury.

W padaczce lekoopornej marihuana medyczna może pomóc?

W Polsce jest ok. 120 tys. pacjentów z rozpoznaniem padaczki lekoopornej. To zarówno dzieci, jak dorośli. Większość pacjentów nie ma skutecznego leczenia - z kilku powodów, m.in. dlatego, że w Polsce dostępność do zaawansowanego leczenia jest bardzo mała. W innych krajach jest ona większa. Drugi powód: padaczka lekooporna to trudna choroba do leczenia. Każde badanie nowych leków może wznieść coś nowego, by nowe terapie trafiały do tych bardzo chorych pacjentów.
Chciałbym zrobić duże badanie, które potwierdziłoby skuteczność leczenia marihuaną medyczną. Jednak musi to być duża grupa pacjentów, co najmniej 70-80 osób, z grupą kontrolną, zgłoszone do komisji bioetycznej, by wszystkie formalności były dopełnione, żeby ono rzeczywiście miało walor naukowy.

Ma Pan nadzieję na kontynuowanie pracy w Centrum Zdrowia Dziecka?

Tak, chciałbym pomagać pacjentom. Jestem lekarzem, chodzi mi przede wszystkim o to, żeby leczyć pacjentów, a nie występować w mediach. Mam nadzieję, że będę mógł kontynuować swoją pracę i leczyć pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka. Najważniejsze jest to, żeby tym pacjentom po prostu pomóc.

Medyczna marihuana mogłaby być szansą dla wszystkich pacjentów z padaczką lekooporną?

Jest to leczenie, które wymaga dalszych badań, jednak wstępne wyniki są bardzo obiecujące. Ważne jest to, by badań było jak najwięcej, żebyśmy mieli jak największą wiedzę na ten temat i żeby dać jak najlepsze leczenie tym ciężko chorym pacjentom.

Napisał Pan list otwarty do ministra Zembali, odpowiedź z ministerstwa nie była pozytywna...

Niestety,  muszę powiedzieć, że minister Igor Radziwicz-Winnicki podaje nieprawdziwe informacje, a w odpowiedzi na mój list otwarty nie podał najważniejszej, dotyczącej naszego spotkania 31 lipca w Ministerstwie Zdrowia. Prosiłem wtedy pana ministra, żebyśmy  w kolejnym tygodniu omówili wszystkie rzeczy, które przedstawiam w formie zarzutów. Do kolejnego spotkania nie doszło. Szkoda, bo gdybyśmy się spotkali, nie doszłoby do napisania przeze mnie listu otwartego do ministra Zembali.
W odpowiedzi na mój list otwarty minister Radziewicz-Winnicki twierdzi, że moje informacje są nieprawdziwe. To nie jest prawdą, mam dokumenty na wszystko, co mówiłem, również na to, że chciałem złożyć wniosek na objęcie badaniem większej liczby pacjentów.

Jest Pan lekarzem bardzo cenionym przez rodziców, nie tylko dzieci z padaczką, za kompetencje jako lekarza i dobry kontakt. Po tej sprawie nasuwa się smutna konstatacja, że lekarze, którzy decydują się pomagać dzieciom w naprawdę trudnych przypadkach, spotykają się z murem biurokracji, która okazuje się ważniejsza od chorego dziecka.

Wydaje mi się, że jest za dużo procedur formalnych, administracyjnych. Często przysłaniają one kontakt z pacjentem. W czasie wizyty w przychodni lekarz ma 5-6 minut na dziecko. Jak ma w tym czasie nawiązać z nim kontakt, zbudować zaufanie, które powinno zawsze być między lekarzem a rodzicem? Procedury administracyjne są za bardzo rozbudowane. A przecież to pacjent, chore dziecko jest najważniejsze.
W tej chwili jestem w Centrum Zdrowia Dziecka na urlopie. Mam nadzieję, że będę mógł nadal tam normalnie pracować, mam wiele pomysłów, jak pomagać pacjentom. Na tym mi zależy. Padaczka lekooporna jest bardzo ciężką chorobą, chorym dzieciom trzeba jak najlepiej pomóc.
Czytaj też: Czy szpital może odmówić leczenia dziecka? Co na to Rzecznik Praw Pacjenta?

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Padaczka
Fotolia
Zdrowie
Skąd się bierze padaczka u dziecka? Wyjaśnia "doktor od padaczek"
Padaczka to jeden z częściej występujących problemów neurologicznych u dziecka. Skąd się bierze? Jakie są przyczyny pojawienia się padaczki u dziecka - wyjaśnia dr Marek Bachański z Centrum Zdrowia Dziecka

Zasłynął pan z leczenia dzieci chorych na padaczkę lekooporną marihuaną medyczną. Skąd bierze się padaczka u dziecka? Jakie są jej przyczyny? Jest wiele powodów wystąpienia padaczki . Może to być związane z tym, że w czasie ciąży lub porodu doszło do dużego niedotlenienia dziecka . Inną przyczyną są infekcje - np. wrodzona infekcja wirusem cytomegalii . Może ona - choć nie musi – spowodować pojawienie się u dziecka padaczki. Są też przyczyny genetyczne - coraz więcej mówi się obecnie o zespole Dravet . Jest on spowodowany zmianami w genie SCN1A. Pierwsze objawy padaczki występują wtedy już u kilkumiesięcznego dziecka. Kiedyś wiązano wystąpienie zespołu Dravet ze szczepieniami , obecnie już wiadomo, że to nie one są przyczyną pojawienia się zespołu Dravet. Rzeczywiście, jeśli podamy szczepionkę dziecku, które ma zmiany w genie SCN1A, to napady padaczki pojawią się kilka miesięcy wcześniej. Szczepienie przyspiesza wystąpienie napadów , które i tak by się pojawiły. Jakie mogą być jeszcze inne przyczyny padaczek? Tak. Mogą to być np. wady wrodzone mózgu - często jest to padaczka trudno lecząca się, np. w wadzie o nazwie drobnozakrętowość. Również poważniejsze urazy głowy mogą prowadzić do padaczki. Zdarza się, że niemowlę spada z przewijaka. Czy to może spowodować tak silny uraz, że spowoduje padaczkę? Na pewno trzeba chronić niemowlęta przed urazami . A jeśli już dojdzie do upadku, rodzic powinien zwrócić uwagę, czy dziecko upadło na głowę, czy jednak raczej na rękę, bok. Jeśli upadło na głowę, to ważne jest to, czy dziecko straciło przytomność . Jeśli tak, albo występują nudności, wymioty, dziecko zmieniło swoje zachowanie – stało się ospałe lub nadmiernie pobudzone – konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Jeśli uzna, że to konieczne, zaleci wykonanie zdjęcia RTG czaszki.    Dr...

Hit Mamo To Ja
mat. prasowe
Aktualności
HIT Najlepsze dla dziecka: wybrałyśmy najlepsze produkty dla dzieci!
Jakie produkty dla dzieci są po prostu – najlepsze? Sprawdź na jaki m.in. wózek, fotelik, dania w słoiczkach, kosmetyki głosowali rodzice w naszym konkursie „HIT Najlepsze dla dziecka” za rok 2016.

Komu ufasz, wybierając nowy wózek dla dziecka, fotelik samochodowy, pieluszki , kosmetyki dziecięce i wszystkie inne produkty dla dzieci? Najpewniej tak jak większość z nas: po prostu innym rodzicom – którzy już kiedyś kupili, wypróbowali i dzięki temu już najlepiej znają plusy i minusy danego produktu. Właśnie z taką myślą powstał już 20 lat temu konkurs HIT „Mamo, To Ja”, który w tym roku miał po raz pierwszy zupełnie nową formułę i zupełnie nową nazwę HIT Najlepsze dla dziecka.  Przez ostatnie miesiące rodzice mogli oceniać i zamieszczać opinie o danych produktach dla dzieci w naszym Katalogu Produktów . Te produkty, które zabrały przynajmniej 20 opinii i uzyskały łączną ocenę ponad 4,0 zostały wzięte pod oko redakcyjnego jury. Jurorzy po przeprowadzeniu swoich testów wyłoniło z finalistów laureatów: produkty, które śmiało można określać: najlepsze dla dziecka!  Wśród 20 laureatów znalazły się m.in:  Chusteczki nawilżane Velvet Baby Pieluszki Pampers Maxi Active Baby-Dry Preparat do mycia i kąpieli Johnson's baby 3w1 Niania elektroniczna Babymoov Simply Care Szklana butelka Philips Avent Natural Naturalna woda mineralna Jurajska Junior Zobacz wszystkie produkty, które uzyskały tytuł HIT Najlepsze dla dziecka HIT Idea Przyjazna Dziecku Oprócz nagród HIT Najlepsze dla Dziecka, redakcja „Mamo, To Ja” przyznała dodatkową nagrodę HIT Idea Przyjazna Dziecku, którą otrzymuje się za szczególne wydarzenie lub szczególną inicjatywę poświęconą dzieciom. Bez najmniejszych wątpliwości przyznaliśmy tę nagrodę szczególnemu lekarzowi, drowi Markowi Bachańskiemu, który od lat wprowadza nowatorską metodę leczenia dzieci medyczną marihuaną. Uzasadnienie nagrody brzmi: „Za odwagę i niepoddawanie się niesłusznym naciskom, by tej metody nie stosować. Pan doktor w...

marihuana medyczna
Fotolia/Anna Kołacz
Aktualności
Koniec z medyczną marihuaną? Dr Marek Bachański zwolniony dyscyplinarnie
„Dzisiaj został zwolniony z pracy najlepszy lekarz w Polsce - dr Marek Bachański!!! To skandal!”- napisała na Facebooku mama chorego Maksa, pierwszego pacjenta leczonego marihuaną. Czy w Polsce ważniejsze są procedury niż chore dziecko?

Marek Bachański – lekarza, który od ponad pół roku leczył dzieci marihuaną medyczną , został dyscyplinarnie zwolniony z Centrum Zdrowia Dziecka. Uważał, że marihuana pomaga dzieciom z ciężkimi postaciami padaczki. Rodzice dzieci leczonych przez dr Bachańskiego byli podobnego zdania. Domagali się przywrócenia doktora do pracy z ich dziećmi i kontynuacji leczenia medyczną marihuaną. Niestety ich walka się nie powiodła.  Joanna Komolka, rzeczniczka CZD potwierdza informację podaną przez tvn - Doktor Bachański został zwolniony dyscyplinarnie . Nic więcej powiedzieć nie mogę.  Przeczytaj szczery wywiad z doktorem : Marek Bachański broni się: dzieciom pomaga marihuana medyczna

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj