Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
kobiety bez wsparcia
Adobe Stock
Aktualności

Brak empatii na porodówkach: poruszająca historia mamy, której dziecko zmarło kilka chwil po urodzeniu

Utrata dziecka jest przeżyciem bolesnym, traumatycznym. Doświadczenie to mogłoby zostać złagodzone dzięki odpowiedniej opiece, niestety często tak się nie dzieje... Kobiety po poronieniach, porodach martwych dzieci zazwyczaj pozostawione są same sobie, bez odpowiedniego wsparcia.

Wyniki kontroli NIK w polskich szpitalach wskazują na bezduszność, ignorancję. Kobiety nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki, nie przestrzega się procedur. Czasami, niestety, również personel medyczny nie wykazuje się empatią. Wsparciem dla takich kobiet jest Fundacja Gajusz, pomagająca nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom.

Szybkie ciasto dla dzieci bez ciasta. Najszybsze i w dodatku przepyszne!

„I wtedy nadeszła wiedza i siła”

Tisa Żawrocka, prezes Fundacji Gajusz wspierała telefonicznie mamę małej Kalinki. Dziewczynka po porodzie żyła tylko przez chwilkę. Jej mama widziała, jak z trudem łapie powietrze, jak cierpi. Kobieta czuła, że maleństwo podłączone do kroplówki wpatruje się w nią, jakby „czekało na pozwolenie”. A ona chciałaby zatrzymać ją jeszcze, choć na moment...

„Co ze mnie za matka – pomyślałam. I wtedy nadeszła wiedza i siła. Zamknęłam oczy. Zerwałam tę nić pomiędzy mną a Kalinką. Po kilku minutach usłyszałam, jak lekarz mówi, że słyszy pojedyncze tony serca. Spojrzałam ostatni raz w gasnące oczy mojego dziecka” – opisuje mama małej Kalinki.

„A ta noc jest bardziej świętem niż horrorem. Nie wierzyłam, że to możliwe. Chyba nikt, kto nie odda dziecka śmierci, nie wie, jak to jest i czy da radę. Wyobraźnia płata figle. Lekarze straszą traumą. Psycholog zawodowo pociesza, a politycy czują się ekspertami tam, gdzie jedynym specjalistą byłam ja. No i pani na głośnomówiącym” – podsumowała kobieta.

Wsparciem, na które mogła liczyć, była prezes Fundacji Gajusz: „Podziękowałam pani w słuchawce za tę wczesnoporanną pomoc. Za mądre słowa. Za to, że pilnowała, żeby położna zrobiła zdjęcia. Dziś są naszym skarbem”.

Bez pożegnania...

Jakiś czas temu opisałyśmy także historię mamy Ady i Ali. Zrozpaczona mama daremnie błagała o pomoc, aby ojciec dziewczynek mógł się z nimi pożegnać. W związku z panującymi obostrzeniami nie został jednak wpuszczony na oddział szpitala, a kobieta została sama, bez wsparcia najbliższej osoby. W tej sytuacji również wsparciem była Fundacja Gajusz. 

Dramat kobiet po poronieniu, urodzeniu martwego dziecka

Oziębłość i brak empatii personelu medycznego często sprawiają, że przeżycie, które jest i tak traumatyczne dla kobiety, staje się horrorem. Łamane są procedury, kobiety nie mają zapewnionej odpowiedniej opieki. Po poronieniu nie mogą pożegnać się ze zmarłym dzieckiem, muszą przebywać w sali z mamami zdrowych dzieci, nie mogą liczyć na opiekę psychologiczną. Jedyną pomocą są wtedy najbliżsi lub fundacje. Fachowe wsparcie, dobre słowo, mądra rada, odpowiednie podejście są bezcenne w tych trudnych chwilach.

Źródło: Facebook/ Fundacja Gajusz

Zobacz także: 

Magda Gessler: przeżyłam śmierć własnego dziecka
Instagram/magdagessler_official
Aktualności
Wstrząsające wyznanie Magdy Gessler: „przeżyłam śmierć własnego dziecka”
Coraz więcej znanych osób wyraża swój sprzeciw w kwestii wyroku TK. Kobiety dzielą się swoimi osobistymi historiami. Także Magda Gessler opowiedziała o traumatycznych przeżyciach związanych ze śmiercią własnego dziecka.

Przez ostatnie dni W kontekście wyroku Trybunału Konstytucyjnego o swoich poruszających historiach opowiedziało wiele osób publicznych. Między innymi Małgorzata Trzaskowska przyznała, że straciła ciążę . Również Joanna Koroniewska opowiedziała o dramatycznych przeżyciach i 6 poronieniach. Śmierć dziecka Magda Gessler na co dzień jest szczęśliwą mamą dwójki dzieci – Tadeusza i Lary, kobieta spełnia się również zawodowo. Zdradziła jednak, że w przeszłości przeżyła śmierć własnego dziecka. „Przeżyłam śmierć własnego dziecka. Coś, czego żadna matka nie zapomina i co zmienia ją na zawsze. Mieszkałam w Madrycie. To była moja druga ciąża. Wtedy byłam już matką Tadeusza. Niestety w szóstym miesiącu zaczęła się akcja porodowa. To były bardzo trudne momenty, ponieważ dokładnie zdawałam sobie sprawę z zaistniałego zagrożenia. Świadomie zdecydowałam, żeby ratować dziecko wiedząc, że grozi mi śmierć. Zgodziłam się na to, mimo ryzyka, że mogę osierocić Tadeusza” – wyznała Magda. „Takie decyzje zawsze powinny być po stronie matki” Magda wyznała, że ta dramatyczna sytuacja zmieniła ją na zawsze, jednak decyzję, by ratować dziecko, podjęła świadomie i uważa, że każda matka powinna mieć do niej prawo: „Dlatego powtarzam, że takie decyzje zawsze powinny być po stronie matki. Tylko i wyłącznie matka może podjąć decyzję odnośnie ciąży, a inni nie powinni tego oceniać. Zwłaszcza gdy w grę wchodzi również jej życie – tej, która często ma też jeszcze inne dzieci, które może osierocić. Dlatego tylko matka może podejmować decyzje odnośnie swojej ciąży. Żadna instytucja. Nie rząd i nie politycy. Nie mężczyźni, którzy nie wiedzą i w większości nie chcą wiedzieć, co czuje kobieta przechodząca przez taki dramat, albo tacy, którzy nie mają rodzin, własnych dzieci. A więc i empatii,...

śmierć kobiety w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Wielkopolska: śmierć kobiety w ciąży, aż trzy szpitale odmówiły jej przyjęcia
Przez 8 godzin walczyli o życie 28-letniej ciężarnej lekarze z Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia. Kobieta wymagała przewiezienia do bardziej specjalistycznego szpitala, niestety aż trzy placówki - z Ostrowa Wlkp., Kalisza i Poznania - odmówiły jej przyjęcia. Tłumaczono to brakiem możliwości transportu, miejsc w szpitalu i nieposiadaniem przez ciężarną badania w kierunku zakażenia koronawirusem.

Do tak tragicznych wydarzeń doszło 3 sierpnia w wielkopolskim Ostrzeszowie. Kobieta będąca w 17. tygodniu ciąży trafiła do tamtejszego szpitala z silnymi objawami duszności . Została położona na oddziale ginekologicznym, jednak jej stan ulegał pogorszeniu. Kobieta zmarła po 8 godzinach walki o życie Okoliczności śmierci kobiety są na tyle dramatyczne, że Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia wydało komunikat w tej sprawie. Wynika z niego, że po przeprowadzonych badaniach w szpitalu stwierdzono u pacjentki niewydolność wielonarządową oraz oddechową. Pacjentkę podłączono do respiratora, a walka o życie ciężarnej trwała przez ok. 8 godzin. Podjęto decyzję o przetransportowaniu ciężarnej na intensywną terapię do szpitala w Ostrowie Wlkp. Niestety stan zdrowia kobiety pogorszył się pod koniec transportu. Zmarła na podjeździe do placówki - poinformował z kolei rzecznik prasowy ostrowskiego szpitala dr Adam Stangret. „Dyrekcja i personel medyczny Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia wyrażają głębokie ubolewanie z powodu zaistniałej sytuacji" – napisał w komunikacie prezes Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia Marek Nowiński. Trzy szpitale odmówiły przyjęcia W czasie gdy lekarze z Ostrzeszowa walczyli o życie przyszłej mamy, równolegle kontaktowano się z oddziałem położniczo-ginekologicznym w Ostrowie Wlkp., aby tam przewieźć chorą. Szpital najpierw zgodził się na przyjęcie pacjentki na OIOM, a następnie odmówił – poinformował prezes OCZ Marek Nowiński. Podobnie było w Szpitalu Wojewódzkim w Kaliszu. Także szpital przy ul. Polnej w Poznaniu odmówił przyjęcia ze względu na brak miejsc , niemożność wykonania pełnej diagnostyki oraz brak wyniku badań w kierunku zakażenia koronawirusem. Nie było czym przetransportować kobiety w ciąży Zgodę na przyjęcie ciężarnej pacjentki wyraził dopiero szpital im. Józefa Strusia w Poznaniu przy ul....

noworodek w szpitalu
Adobe Stock
Aktualności
Noworodek miał 3 zawały i otarł się o śmierć, bo… zakrztusił się mlekiem!
W wieku zaledwie 17 dni, mały Bernie Spencer zakrztusił się mlekiem, które dostało się do płuc i uniemożliwiło mu oddychanie. Chłopczyk niemalże udusił się na miejscu.

Zaledwie 2,5-tygodniowy chłopiec karmiony przez mamę zakrztusił się mlekiem. Z pozoru niegroźna sytuacja przerodziła się w prawdziwy koszmar dla rodziny. Mama chłopca przestraszyła się zakrztuszeniem, dopiero kiedy po pół godziny dziecko zaczęło sinieć. Wezwani natychmiast ratownicy medyczni przewieźli dziecko do szpitala. Walka o życie maluszka Zaledwie po ośmiu minutach od dotarcia na ostry dyżur, doszło do zatrzymania akcji serca u noworodka. Okazało się, że mleko zostało „zassane” do płuc dziecka i uniemożliwiało mu prawidłowe oddychanie, a w mózgu doszło do niedotlenienia – spowodowało to zatrzymanie akcji serca. Reanimacja malucha trwała kolejne osiem minut – po tym czasie lekarzom udało się przywrócić krążenie, jednak wkrótce później Bernie doznał kolejnych dwóch ataków. Zanim rodzice mogli zobaczyć synka, zostali uprzedzeni, że powinni przygotować się na najgorsze i przygotować pożegnanie z dzieckiem, jednak ku zdziwieniu wszystkich, na dźwięk głosu mamy, bicie serduszka chłopca zaczęło przyspieszać! Bertie spędził aż 6 godzin na ostrym dyżurze, a zaraz potem został przeniesiony na oddział intensywnej terapii, gdzie walczył o życie przez następne 5 dni. Kolejne komplikacje Chłopczyk przeżył, jednak rezonans magnetyczny wykazał, że jego mózg został trwale uszkodzony w części kontrolującej ruch. Rodzicom powiedziano, że Bertie może mieć problemy z chodzeniem i wymową. Ponadto, zastrzyk adrenaliny, który miał być wprowadzony do żył dziecka – wyciekł na skórę, powodując poważne oparzenie. Najgorsza diagnoza wskazywała, że konieczna będzie amputacja nogi, jednak podjęto decyzję o przeszczepie skóry. Zorganizowano w tym celu zbiórkę pieniędzy - obecnie chłopiec jest po pierwszym zabiegu, który zakończył się sukcesem. Chirurdzy są bardzo zadowoleni z efektu, a Bertie przeszedł zabieg przez żadnych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj