noworodek-w-szpitalu
Fotolia
Aktualności

Dramatyczny poród w Białymstoku

Dlaczego nikt nie pomógł rodzącej? Czy tak powinni zachowywać się lekarze i położne? Czy nikt nie popełnił błędu?

Historię Ewy Gotowickiej (41 l.), o której donosi fakt24.pl, przeczytałyśmy z przerażeniem. Kobieta była w 7 miesiącu ciąży i nie spodziewała się, że akcja porodowa może się już rozpocząć. Na odejście wód płodowych było zdecydowanie za wcześnie, jednak coś zaczęło się dziać. Szybko trafiła do największego i najlepiej wyposażonego Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Kiedy koło godziny 22. poczuła skurcze i ból, lekarz dyżurny, 32-latek Kamil Z., podał jej leki rozkurczowe, choć najprawdopodobniej poród już ruszył. Kobieta czuła, że dzieje się coś złego, a po lekach, które powinny przynieść ulgę było jeszcze gorzej. Wzywała lekarza, ale położne twierdziły, że „boleć musi, bo to poród”, a lekarz sam będzie wiedział kiedy przyjść. Kilkadziesiąt razy naciskała przycisk alarmu wzywając pomoc – niestety bezskutecznie, nikt się nie pojawił. Inne pacjentki wzywały pomoc do kobiety – nikt nie reagował. Lekarz rezydent był nieuchwytny, a lekarz nadzorujący spał w sali niedaleko. O 3 nad ranem pojawił się lekarz Kamil Z., po chwili wpadł też drugi lekarz, wybudzony ze snu. Zauważono nóżki dziecka i dopiero zabrano kobietę na porodówkę.

Do cięcia cesarskiego nie doszło, było już za późno. Dziecko było w ułożeniu pośladkowym i utknęło w kanale rodnym. Po urodzeniu nie dawało znaków życia. Stwierdzono czterokończynowe porażenie mózgowe. Dziś 1,5 roczna Karolinka samodzielnie nawet nie oddycha, nie rusza się, choć rośnie prawidłowo. Pani Ewa boi się, że nigdy nie usłyszy z jej ust „mama”…

Takie historie porodowe zawsze śledzimy z niepokojem i współczuciem. Wierzymy, że lekarze i położne zazwyczaj dokładają wszelkich starań, by pomóc rodzącym kobietom. Niestety czasami trudno się oprzeć wrażeniu, że w przypadku komplikacji, personel medyczny gubi rutyna. Położne i lekarz twierdzą, że nie popełnili błędu. Jak było rozsądzi sąd.

Czy nie można było w przypadku tego porodu zareagować szybciej i z większą empatią podejść do rodzącej? Z pewnością tak! Wszystkie kobiety wiedzą, że poród „musi boleć”, ale często czują intuicyjnie, gdy coś jest nie tak. Wystarczyło wysłuchać próśb i wołania o pomoc rodzącej.

Zobacz też:

Źródło: fakt24.pl

Poród – kiedy jechać do szpitala? Wyjaśnia ginekolog [WIDEO]

kobieta, mam, poród, porodówka, szpital
Poród naturalny
Jak przebiega poród naturalny - tłumaczy ginekolog położnik. Plus film z porodu
Co to znaczy „urodzić naturalnie”? Czy zawsze potrzebne jest znieczulenie? Na te i inne pytania o poród odpowiada doświadczony ginekolog położnik dr n. med. Wojciech Puzyna.

Dr n. med. Wojciech Puzyna, ginekolog położnik. Był wieloletnim dyrektorem Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Aktualnie przyjmuje pacjentki w Przychodni Specjalistycznej Św. Zofii. Czym się różni poród siłami natury od porodu naturalnego? Poród naturalny to taki, który zaczął się samoistnie i przebiegał bez interwencji medycznych czy farmakologicznych: bez podawania znieczulenia czy leków, bez wykonania nacięcia krocza, podawania oksytocyny lub używania próżnociągu albo kleszczy.  Poród drogami natury również odbywa się drogą pochwową , ale doszło podczas niego do jakichś działań medycznych, np. zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe lub nacinano krocze rodzącej.   Zobacz też: Wyprawka do szpitala Małgorzata Zduńska: Czy poród naturalny, czyli siłami i drogami natury, musi boleć? Dr n. med. Wojciech Puzyna: W XXI wieku poród nie musi być traumatycznym przeżyciem. Znamy różne skuteczne metody znoszenia bólu porodowego . Znieczulenie to jednak zawsze sprawa indywidualna. Zwykle poród przebiega na tyle prawidłowo i szybko, że kobiecie wystarcza tylko opieka personelu medycznego oraz miła atmosfera na sali porodowej, np. pomoc bliskiej osoby. Duży odsetek rodzących nie wymaga lub nie chce znieczulenia do porodu . Jednak wiele kobiet odczuwa skurcze porodowe w sposób szczególnie nieprzyjemny i bolesny i wtedy znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, bo ból uniemożliwia im współpracę z personelem medycznym i utrudnia poród. W wielu wypadkach pozwala nawet odbyć poród drogami natury , a więc uniknąć porodu zabiegowego lub nawet cięcia cesarskiego. Najczęściej wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe. Czy poród naturalny jest bezpieczny dla mamy i dziecka? Bezpieczne znieczulanie porodu opiera się na doświadczeniu anestezjologa, zminimalizowaniu dawki leku przeciwbólowego, odpowiednim...

kobieta, ciąża, brzuszek, doula
Przygotowania do porodu
Doula, czyli fanka rodzenia
Od niedawna w Polsce można rodzić z doulą. Kim jest doula i na czym dokładnie polega rola tej osoby rozmawiamy z Beatą Kołodziejczyk, położną i doulą.

Skąd się wzięła określenie doula i co dokładnie oznacza? – Słowo doula  pochodzi z języka holenderskiego i znaczy – służąca. Określenie to wzięło się stąd, że dawniej rodzącej zawsze towarzyszyła służąca. Nie bez powodu przyjęło się także współcześnie, noszą je kobiety, które oferują przyszłym mamom podczas porodu pomoc. Jaka jest podstawowa cecha dobrej douli? Myślę, że jest to pozytywne doświadczenie porodowe – doula musi lubić rodzenie, więcej – powinna być jego fanką. Nastawienie to zanika w naszym świecie, a jest niezwykle potrzebne, bo kobiety bardzo boją się narodzin , większość wolałaby mieć dzieci bez ich rodzenia (czytaj też: Jak boli poród? ). Doula powinna mieć za sobą przynajmniej jedno doświadczenie porodowe – pozytywne, choć nie musi być ono idealne. Powinna też doceniać w każdej kobiecie moc rodzenia. Na pewno nie może przekazywać swojego lęku czy wątpić w to, że rodząca da sobie radę. Kto może zostać doulą? Doulą może być osoba z najbliższej rodziny – siostra, ciotka, mama, nawet babcia, a także przyjaciółka. Może być nią również kobieta spoza rodziny, która będzie wspierać i rozumieć przyszłą mamę w czasie porodu . Doula powinna być przygotowana do roli, jaką ma odgrywać. Czytaj też: Z kim do porodu: z mężem, siostrą, przyjaciółką? Kobiety z rodziny, które czasem towarzyszą mamie, nie zawsze są ekspertkami od rodzenia... Wiedza o przebiegu porodu jest niezbędna. Doula powinna znać medyczny język, którym opisuje się poród, być zorientowana w postępowaniu położnych oraz lekarzy w szpitalu, rozumieć podejmowane przez nich decyzje. Dobrze, gdy jest obyta ze środowiskiem szpitalnym, ale nie musi wiedzieć wszystkiego, bo to nie ona podejmuje decyzje. Doula pomaga tylko kobiecie w ich zaakceptowaniu, szczególnie jeśli są trudne i zaskakujące....

Poród w samochodzie
AdobeStock
Aktualności
Dobre Miasto: Została odesłana ze szpitala bez pomocy. Urodziła w samochodzie
Mimo że rodząca udała się do szpitala, nikt się ją nie zajął. Ostatecznie urodziła na tylnym siedzeniu samochodu, a poród odebrali dziadkowie.

Chwila narodzin dziecka to piękny czas, ale bez wątpienia powinno się to odbywać w warunkach bezpiecznych dla dziecka i mamy pod okiem doświadczonej pomocy. Pewna rodzina z Lubomina przeżyła jednak chwile grozy podczas porodu. Rodząca została odesłana ze szpitala bez pomocy. Urodziła na tylnym siedzeniu samochodu, w lesie przy minusowych temperaturach. Gdy odejdą wody Późnym wieczorem 7 lutego pani Wiesława Rafałowicz dostała telefon od córki. Odeszły jej wody i pani Wiesława wiedziała, że muszą natychmiast jechać do szpitala. Choć planowali udać się do szpitala w Olsztynie, akcja porodowa zaczęła przebiegać tak dynamicznie , że postanowili podjechać do bliższego szpitala w Dobrym Mieście. Nie ma tam porodówki jednak liczyli, że uzyskają pomoc. Rodzice rodzącej poprosili pielęgniarkę o karetkę, która zawiezie ich córkę do Olsztyna. Wszystko działo się w dużych nerwach, bo poród przebiegał bardzo szybko. Niestety w szpitalu nie było wolnej karetki, a na izbie przyjęć usłyszeli, by zadzwonić na 112. Mimo wykonania telefonu, pomoc nie nadchodziła. Jak relacjonuje pani Wiesława, lekarz ze szpitala zasugerował, by jednak samemu jechać do oddalonego o 25 km Olsztyna. Przez cały czas rodząca krzyczała w bólach, a nikt z personelu nie sprawdził, w jakim jest stanie . Rodzice rodzącej pozostawieni sami sobie, przekonani, że nie mają innego wyjścia, ruszyli do Olsztyna. Ponownie próbowali wezwać karetkę do córki, maluszek jednak nie chciał czekać. Kilka minut drogi od szpitala w Dobrym Mieście przy -10 stopniach wyszła główka. Przerażeni dziadkowie ostatecznie postanowili zatrzymać pojazd na ciemnym poboczu. Zszokowani przyjęli poród przy otwartych drzwiach (samochód był zbyt mały, by udało się inaczej). Maluszka owinęli w kurtkę, a pępowinę obwiązali kawałkiem koszulki. Dopiero wtedy nadeszła pomoc. Do rodziny podjechała karetka, ale nie taka wysłana do...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
Polecamy
Porady
imiona dla dzieci, imiona amerykańskie
Imiona
Imiona amerykańskie – żeńskie i męskie, stare, rzadkie i popularne
Magdalena Drab
Życzenia na Dzień Dziecka
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Dziecka 2022: wierszowane, wzruszające, śmieszne, poważne
Milena Oszczepalińska
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse
Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]
Małgorzata Wódz
Podróż kleszczowy
Poród naturalny
Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka
Ewa Janczak-Cwil
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
co jeść w ciąży
Dieta w ciąży
Co jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Lista produktów
Małgorzata Wódz
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek
Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)
Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja
Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?
Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny
Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?
Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu
Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?
Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży
Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!
Joanna Biegaj