Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, wybory prezydenckie 2015, kandydat na prezydenta, kandydaci na prezydenta, polityka prorodzinna
źródło: Wikipedia
Aktualności

Duda - Komorowski: decydujące starcie!

Nie udało się Pawłowi Kukizowi, ale nam obydwaj kandydaci na prezydenta nie odmówili. Andrzej Duda i Bronisław Komorowski specjalnie dla nas odpowiadają, jak będą wspierać młodych rodziców po wygranych wyborach. Sprawdź, zanim pójdziesz na wybory, a my będziemy sprawdzać, jak będą realizowane obietnice.

W ostatnim tygodniu gorącej kampanii wyborczej zapytaliśmy obydwu kandydatów na urząd Prezydenta RP, jak zamierzają wspierać młodych rodziców. Pytania wydały nam się ważne, a nie padły podczas żadnej z telewizyjnych debat prezydenckich.
Dziennikarze niemal wyłącznie pytali o in vitro, pomijając tak ważne tematy jak ten, w jaki sposób zachęcać młodych ludzi, żeby decydowali się na zakładanie rodziny czy posiadanie potomstwa. Każdy z nas wie, jak trudno dostać się z dzieckiem do lekarza specjalisty, a podczas żadnej telewizyjnej debaty nie padło pytanie, w jaki sposób obydwaj kandydaci zamierzają poprawić opiekę zdrowotną nad dziećmi. Wielu rodziców ma również wątpliwości, czy posyłać sześcioletnie dziecko do szkoły.
W gorącej końcówce kampanii wyborczej niełatwo było otrzymać odpowiedzi obu kandydatów. Okazało się jednak, że sprawy młodych rodziców są dla nich ważne i w ostatnich dwóch dniach kampanii wyborczej odpowiedzieli na nasze pytanie. Zestawiliśmy ich poglądy, żeby ułatwić 24 maja wybór. Odpowiedzi przedstawiamy w kolejności alfabetycznej.

1. W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?


Andrzej Duda: Obiecuję, że absolutnym priorytetem będą dla mnie działania zmierzające do tego, żeby w Polsce rodziło się więcej dzieci i żeby jak najwięcej młodych rodziców mogło się cieszyć tym nieprawdopodobnym szczęściem. Obiecuję, że na samym początku mojej kadencji prześlę projekty wprowadzające 500 zł dodatek na dzieci oraz podnoszące kwotę wolną od podatku do 8000 zł.
W dalszej kolejności planuję przygotować propozycje polepszające sytuację rodzin poprzez obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzenie zapisów nagradzających osoby poświęcające się opiece nad rodziną oraz przede wszystkim wsparcie dla mikroprzedsiębiorców i przedsiębiorstw rodzinnych.

 

 

Bronisław Komorowski: Przez całą pierwszą kadencję poszukiwaliśmy w Kancelarii rozwiązań, które pozwalają usuwać bariery ograniczające wśród potencjalnych rodziców swobodę decyzji o posiadaniu dziecka, a zwłaszcza kolejnych dzieci. Przygotowaliśmy Program Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny" i  realizujemy kolejno jego postulaty. 
Wśród głównych priorytetów Programu Polityki Rodzinnej są m.in. działania na rzecz godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Wydłużyliśmy urlop macierzyński i wprowadziliśmy urlop rodzicielski, który pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez 52 tygodnie przy zachowaniu ochrony przed utratą miejsca pracy i z zasiłkiem macierzyńskim przez cały okres urlopu.
W Sejmie znajduje się tzw. ustawa rodzinna, której celem jest doskonalenie warunków korzystania z tych rozwiązań w taki sposób, aby to rodzice swobodnie mogli decydować o zasadach jego wykorzystywania przez matkę i ojca. Ustawa ta uprości i uelastyczni system urlopów związanych z opieką nad dziećmi, ułatwi korzystania z elastycznych form czasu pracy ze względu na obowiązki rodzinne, dając jednocześnie szersze  prawo do korzystania z pracowniczych uprawnień rodzicielskich i matkom, i ojcom.
Wiem, że młodzi, odpowiedzialni ludzie uzależniają decyzje o dzieciach od posiadania pracy. Wiem też, jak trudna jest sytuacja tej właśnie generacji na rynku pracy. Wraz z Ministerstwem Pracy i Polityki Rodzinnej opracowujemy program „Praca dla młodych", który ma za zadanie zarówno ułatwić zdobycie, jak i utrzymanie zatrudnienia. Program już w 2016 r. zapewni 100 tys. miejsc pracy dla młodych, dofinansowanych przez państwo, z gwarancją 2 lat zatrudnienia.  
Wychowanie dziecka to duże obciążenie finansowe dla rodzin. Dlatego przygotowałem i podpisałem ustawę zmieniająca zasady rozliczania podatku dochodowego, które pozwoliły ponad milionowi rodzin w pełni odpisać sobie tzw. ulgę prorodzinną na dzieci. Jednocześnie podnieśliśmy kwotę tej ulgi dla rodzin z trójką oraz z czwórką i większą liczbą dzieci. 
Będę również wdrażał program budowy mieszkań na wynajem o czynszu niższym od rynkowego.

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Bronisław Komoowski, wybory prezydenckie 2015, debata prezydencka, polityka prorodzinna
fot. Wikipedia
Aktualności
Mamy odpowiedzi Bronisława Komorowskiego!
Obaj kandydaci na Urząd Prezydenta otrzymali od nas pytania dotyczące polityki prorodzinnej, jaką zamierzają prowadzić. Publikujemy odpowiedzi otrzymane od Bronisława Komorowskiego.

W trakcie kampanii prezydenckiej 2015 r. padło wiele różnych deklaracji. W ramach naszej „Małej Debaty Prezydenckiej” chcieliśmy usłyszeć, w jaki sposób obaj kandydaci chcą wspierać po wygranych wyborach rodziców i osoby, które dopiero myślą o założeniu rodziny. Oto odpowiedzi na trzy – naszym zdaniem – kluczowe pytania, dotyczące opieki zdrowotnej, posyłania sześciolatków do szkoły i tworzenia warunków, aby polskim rodzicom żyło się lepiej. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w dokonaniu właściwego wyboru – już w tę niedzielę, 24 maja 2015 r. Czytaj też: Gdzie rodzinom z dziećmi żyje się najlepiej?   W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna? Bronisław Komorowski:  Przez całą pierwszą kadencję poszukiwaliśmy w Kancelarii rozwiązań, które pozwalają usuwać bariery ograniczające wśród potencjalnych rodziców swobodę decyzji o posiadaniu dziecka, a zwłaszcza kolejnych dzieci. Przygotowaliśmy Program Polityki Rodzinnej „Dobry Klimat dla Rodziny" i  realizujemy kolejno jego postulaty.  Wśród głównych priorytetów Programu Polityki Rodzinnej są m.in. działania na rzecz godzenia obowiązków rodzinnych z zawodowymi. Wydłużyliśmy urlop macierzyński i wprowadziliśmy urlop rodzicielski , który pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad dzieckiem przez 52 tygodnie przy zachowaniu ochrony przez utratą miejsca pracy i z zasiłkiem macierzyńskim przez cały okres urlopu. W Sejmie znajduje się tzw. ustawa rodzinna, której celem jest doskonalenie warunków korzystania z tych rozwiązań w taki sposób, aby to rodzice swobodnie mogli decydować o zasadach jego wykorzystywania przez matkę i ojca. Ustawa ta uprości i uelastyczni system urlopów związanych z opieką nad dziećmi,...

ONS.pl
Aktualności
Czy nowy prezydent poprawi sytuację rodziców?
500 zł na każde dziecko w rodzinach najbiedniejszych, podwyższenie kwoty wolnej od podatku, decydowanie przez rodziców o tym, czy posłać dziecko do szkoły w wieku 6 lat - to główne postulaty polityki prorodzinnej, deklarowane przez przyszłego prezydenta Andrzeja Dudę.

Andrzej Duda będzie obecnie najmłodszym prezydentem na świecie. W kampanii wyborczej obiecywał mocno wspierać rodziny . Polska od kilkunastu lat znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji demograficznej z powodu systematycznego spadku liczby urodzin. Prowadzone od kilku lat zmiany polegające na wydłużeniu urlopu macierzyńskiego , wprowadzeniu Karty Dużej Rodziny spowodowały, że w 2014 roku urodziło się więcej dzieci niż w 2013 r., jednak ten wzrost trwał krótko: już w pierwszym kwartale 2015 roku nastąpił spadek liczby urodzin. Demografowie ostrzegają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, Polsce grozi zapaść demograficzna. Jak zachęcić młode osoby do decydowania się na dziecko? - W 2014 roku podano dane, z których wynika, że 36 proc. dzieci w Polsce żyje w rodzinach, w których dochód na osobę jest poniżej 539 zł. 750 tysięcy dzieci wychowuje się w rodzinach, w których dochód miesięczny na osobę wynosi mniej niż 400 zł. Za takie pieniądze nie można żyć, nie można dbać o rozwój dziecka, kupić dla niego podręczników, wyprawki do szkoły. Rodziny biorą na to pożyczki, kredyty. To dla tych rodzin jest potrzebny program 500 zł na każde dziecko - mówił Andrzej Duda na konwencji "Dobra zmiana" podsumowującej kampanię wyborczą. Odpowiadając na nasze pytania o politykę prorodzinną, w ramach małej " debaty prezydenckiej " Andrzej Duda obiecał też: przesłanie na początku kadencji projektu wprowadzenia dodatku w wysokości 500 zł na dziecko , w trybie pilnym wystąpienie o podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł, zabieganie w rządzie o przywrócenie gabinetów lekarskich i stomatologicznych w szkołach, dążenie do wprowadzenia zmian polegających na pozostawieniu do decyzji rodziców tego, kiedy ich dzieci mają iść do pierwszej klasy , ponieważ "system edukacji ma wspierać rodziny w wychowaniu, a nie wprowadzać sztuczne...

Bronisław Komorowski, Andrzej Duda, wybory prezydenckie 2015, kandydat na prezydenta, kandydaci na prezydenta, polityka prorodzinna
źródło: Wikipedia
Aktualności
Nasza „debata” prezydencka: pytamy kandydatów, jak chcą wspierać rodziców
Kandydatów na urząd Prezydenta RP: Andrzeja Dudę i Bronisława Komorowskiego zapytaliśmy, jak zamierzają wspierać polskich rodziców. Czekamy na odpowiedzi.

O konieczności wspierania młodych ludzi w decydowaniu się na zakładanie rodziny i posiadanie potomstwa mówił każdy z kandydatów na urząd Prezydenta . Wiele pod tym względem już zmieniło się na lepsze: wydłużono urlopy macierzyńskie , wprowadzono urlopy dla ojców. Rodzice, którzy mają troje i więcej dzieci otrzymali wsparcie w postaci Karty Dużej Rodziny . Dzięki tym działaniom w 2014 roku po raz pierwszy udało się zahamować spadek liczby urodzeń. Niestety, w I kwartale 2015 roku znów przyszło na świat mniej dzieci. Demografowie oceniają, że jeśli sytuacja się nie zmieni, grozi nam katastrofa demograficzna . Polecamy: Ranking najbogatszych kobiet w Polsce Ale problemów, z którymi zmagają się polscy rodzice nie ubyło. Najpoważniejszy z nich to opieka zdrowotna nad dziećmi - oceniana przez rodziców jako niewystarczająca. Dziecko powinno być jak najszybciej diagnozowane i leczone, tymczasem często wiele miesięcy musi czekać na wizytę do specjalistów. Czeka się również na diagnostykę i na leczenie - a to może niekorzystnie wpłynąć na cały rozwój dziecka (czytaj też: 10 objawów, których nie możesz przeoczyć u dziecka ). Wiele sporów wzbudza nadal konieczność posyłania dziecka w wieku 6 lat do pierwszej klasy . Prezydent RP , jako pierwsza osoba w państwie, ma inicjatywę ustawodawczą i wpływ na kształt stanowionego prawa. Dlatego obaj kandydaci na urząd Prezydenta RP: Andrzej Duda i Bronisław Komorowski w ramach naszej małej "debaty prezydenckiej" otrzymali od nas 3 pytania dotyczące polityki prorodzinnej, którą zamierzają prowadzić w przypadku wygrania wyborów.     W Polsce znów rodzi się mniej dzieci (dane za I kwartał 2015). W jaki sposób zamierza Pan zachęcać Polaków do posiadania potomstwa, aby nie groziła nam katastrofa demograficzna?   Na wizytę do kardiologa dziecięcego czeka się ponad 3 miesiące,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj