Solarium
Fotolia
Aktualności

Zakaz korzystania z solariów: na razie dla dzieci. Kiedy dla dorosłych?

Dzieci i młodzież do 18. roku życia nie będą mogli korzystać z solariów – zakłada projekt prezydenta Andrzeja Dudy. Dlaczego solaria są dla dzieci złe i czy dorośli mogą opalać się w solarium? A co z kobietami w ciąży?

Solaria są tak samo niebezpieczne jak palenie papierosów czy wdychanie azbestu - przyczyniają się do rozwoju raka: twierdzą eksperci. Stąd projekt zakazu dla dzieci i młodzieży korzystania z solariów.
 

Solaria jak papierosy

– Już kilkukrotne skorzystanie z solarium przez osoby poniżej 30. roku życia powoduje wzrost zagrożenia wystąpienia nowotworu skóry aż o 75%. Jednokrotne skorzystanie z solarium to wzrost zagrożenia rakiem o 20% – przestrzega prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii.
Nie ma bezpiecznej dawki promieniowania UV czy bezpiecznego korzystania z solarium. Opalanie jest niebezpieczne dla wszystkich, jednak najbardziej dla małych dzieci, których skóra jest jeszcze niedojrzała. Łatwiej dochodzi w niej do zmian, które mogą prowadzić do raka. Dlatego Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej oraz Akademia Czerniaka od lat starały się wprowadzić zakaz korzystania z solariów dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia. Podobnie, jak istnieje zakaz sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia papierosów i alkoholu.
- Cieszymy się, że Kancelaria Prezydenta tak szybko przedstawiła prezydencki projekt ustawy. Wierzymy, że już w ciągu kilkunastu lat będziemy widzieć pozytywne efekty w postaci zmniejszenia liczby zachorowań na czerniaki - mówi prof. Rutkowski.

Będzie zakaz dla dorosłych?

Zdarza się, że z solariów korzystają kobiety w ciąży. Nie jest to zakazane, jednak lekarze odradzają korzystanie z solariów w ciąży nie tylko ze względu na ryzyko raka. W wyniku korzystania z solarium w ciąży może dojść do przegrzania organizmu, wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, które może przyczynić się do odklejenia łożyska i niedotlenienia płodu.
Szczególnie nie powinny korzystać z solarium kobiety w ciąży, które mają nadciśnienie.
Na razie nie przewiduje się wprowadzenia zakazu korzystania z solariów dla dorosłych. Jednak prezydencki projekt ustawy przewiduje wprowadzenie obowiązku zamieszczania w miejscach, gdzie znajdują się solaria, informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium i ekspozycją na sztuczne promieniowanie UV. Solaria nie będą też mogły się reklamować.

Zobacz także:

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

Fotolia.pl
Aktualności
Koniec z niezdrową żywnością dla dzieci i jej reklamą
Dużo zmian nastąpi w nowym roku w kwestii dbałości o zdrowe odżywianie dzieci. Podczas trwania programów telewizyjnych dla maluchów nie będzie reklamy niezdrowej żywności. Chipsy i słodkie napoje mają zniknąć również ze szkolnych sklepików.

 Po pierwsze: zakaz reklamy niezdrowej żywności podczas programów dla dzieci Od nowego roku  programom i audycjom kierowanym do dzieci w wieku do 12 lat, nadawanym między godziną 6. a 20. nie będą towarzyszyły reklamy żywności , w których jest duża ilość tłuszczu, cukru i sodu , takich jak chipsy czy napoje wysokosłodzone . Taki zakaz będzie obowiązywał z woli nadawców, którzy podpisali w tej sprawie porozumienie.  Zakazu emisji reklam zobowiązali się przestrzegać: Telewizja Polska, ITI Neovision, Telewizja Polsat, Telewizja Puls, TVN, VIMN Poland oraz The Walt Disney Company Polska. Produkty, których reklama będzie zakazana w audycjach dla dzieci zostały opisane w kryteriach żywieniowych , czyli dokumencie opracowanym na zlecenie Polskiej Federacji Producentów Żywności przez Instytut Żywności i Żywienia oraz zaakceptowane przez Ministerstwo Zdrowia. - Bardzo doceniamy to, że nadawcy w swojej działalności uwzględniają ważny element społeczny, jakim jest ochrona dzieci i młodzieży przed niezdrową żywnością – oznajmił Jan Dworniak. Polecamy: Nie warto jeść śmieci. 5 powodów, by trzymać dzieci z daleka od fast foodu Prezes telewizji publicznej Juliusz Braun dodał, że samoregulacja daje nadzieję skutecznego funkcjonowania. Podpisane porozumienie wynika z zapisów ustawy o radiofonii i telewizji. Zapisano w nim, że audycjom dla dzieci nie powinny towarzyszyć przekazy handlowe dotyczące artykułów spożywczych lub napojów zawierających składniki, których nadmierna ilość w codziennej diecie jest niewskazana. Z monitoringu prowadzonego przez KRRiT wynika, że w 2012 roku reklamy produktów niezdrowej żywności stanowiły 10 procent wszystkich reklam emitowanych przy audycjach dla dzieci, w zeszłym roku - 7 procent.   Po drugie: Zakaz  sprzedaży chipsów, słodkich napojów w sklepikach szkolnych Pod koniec października Sejm zdecydował...

Uczennica w ciąży, studentka w ciąży, test ciążowy, ciąża
Fotolia
Prawo i finanse
Studentka i uczennica w ciąży – jakie mają prawa?
Ciąża u uczennicy lub studentki nie powinna być przeszkodą w zdobyciu wykształcenia. Sprawdź, w jaki sposób szkoła lub uczelnia mogą pomóc uczącym się przyszłym mamom.

Uczennica w ciąży – jakiej pomocy może oczekiwać od szkoły? Szkoła ma obowiązek udzielić uczennicy w ciąży urlopu oraz innej pomocy niezbędnej do ukończenia przez nią edukacji, w miarę możliwości nie powodując opóźnień w zaliczaniu przedmiotów. Jeżeli ciąża, poród lub połóg uniemożliwiają zaliczenie w terminie egzaminów ważnych dla ciągłości nauki, szkoła zobowiązana jest do wyznaczenia dodatkowego terminu egzaminu dogodnego dla uczennicy, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy. Obowiązek ten nakłada na szkołę art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz. U z 1993 r., nr 17, poz. 78 z późn. zm.). Uczennica w ciąży może również ubiegać się o indywidualny program lub tok nauki. Dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, może zezwolić uczennicy na indywidualną naukę . Może również – na wniosek rodziców (lub za ich zgodą) w przypadku uczennicy niepełnoletniej lub na prośbę uczennicy (jeśli jest pełnoletnia) ¬– wyznaczyć nauczyciela-opiekuna indywidualnego nauczania.  Pomoc szkoły może również polegać na odpowiednim poradnictwie w zakresie uzyskania świadczeń z pomocy społecznej oraz na wsparciu psychologicznym ze strony szkolnego pedagoga. Ważne! Należy pamiętać, iż szkoła ma obowiązek powiadomić prokuraturę o ciąży uczennicy poniżej 15. roku życia (chodzi tu o możliwość popełnienia przestępstwa obcowania płciowego z małoletnią). Zobacz także: Jakie prawa i przywileje ma nastoletnia matka? Studentka w ciąży na wykładzie O indywidualny program nauczania może również ubiegać się studentka w ciąży . Szczegółowe zasady indywidualnego programu studiów określa rada lub inny organ uczelni. Uczelnia może również zezwolić na...

Aktualności
Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie!
Od 1 października 2015 roku Anglicy i Walijczycy nie będą mogli palić przy dzieciach w samochodzie. Za złamanie przepisu grozi wysoka grzywna. A jak jest w Polsce?

Bierne palenie jest bardzo groźne dla dzieci . Dziecku, które wdycha dym papierosowy, grożą częste infekcje układu oddechowego, powtarzające się zapalenia ucha środkowego, zaostrzenie alergii,  astma, a nawet rak. Są jeszcze inne zagrożenia, m.in. opóźniony rozwój czy kłopoty z koncentracją. Najgorzej jest wówczas, gdy ktoś pali przy dziecku w małym pomieszczeniu, a wnętrze samochodu jest przecież maleńkie. Zobacz także: Po obejrzeniu tych zdjęć nigdy nie sięgniesz po papierosa w ciąży   Zakaz palenia w samochodzie przy dzieciach w Anglii i Walii Od 1 października w Anglii i Walii każdy, kto zapali w samochodzie przy dziecku lub osobie małoletniej (poniżej 18 roku życia), złamie prawo. Jeśli zostanie na tym przyłapany, zapłaci mandat do 50 funtów  (ok. 277  złotych). Palić będzie można jedynie w kabriolecie z opuszczonym dachem. – Badania wskazują, że palenie w pobliżu dzieci - w samochodzie lub w innym miejscu - odpowiada w Wielkiej Brytanii za ok.  40 zgonów dzieci rocznie. Samochód to bardzo mała przestrzeń i nawet przy otwartych oknach bierne palenie jest niemal tak szkodliwe, jak w pomieszczeniach zamkniętych - powiedziała dr Hilary Wareing, dyrektor Tobacco Control Collaborating Centre (cytujemy za www.mojawyspa.co.uk) Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie     O wprowadzeniu zakazu myślą także Włosi O podobnym zakazie myślą Włosi, gdzie – jak wynika z doniesień ansa.it,  włoskiej Agencji Informacji Multimedialnych –  połowa dzieci jest narażona na bierne palenie w 2. roku życia i prawie 40 proc. ma rodzica, który pali w domu. 61 procent włoskich palaczy pali także w samochodzie, niektórzy z nich robią to  przy dzieciach (źródło: www.nostrofiglio.it).   W Polsce wciąż można palić przy dzieciach Jak poinformował nas Marek Kąkolewski z Biura Ruchu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz