Aktualności

Co myślisz o tym, aby dzieci uchodźców nie uczyły się w polskich szkołach? [SONDA ULICZNA]

Zapytaliśmy przechodniów, co myślą o pomyśle, aby dzieci uchodźców nie mogły się uczyć w polskich szkołach. Sonda pokazuje, na ile jesteśmy tolerancyjnym narodem!

Takie rozwiązanie chce przeforsować ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Dotychczas dzieci uchodźców były posyłane do szkół zlokalizowanych w pobliżu ośrodków dla cudzoziemców. Ministerstwo chce, aby teraz zdobywały edukację w swoich ośrodkach. MSWiA uważa, że uczęszczanie do polskich szkół może zniechęcić dzieci uchodźców do zdobywania wiedzy. Ponadto jest zdania, że taki kontakt może negatywnie i demobilizująco wpływać na polskich rówieśników.

Lepiej niech uczą się osobno

"To dobry pomysł, aby takie dzieci osobno miały swoje szkoły" – ocenia młody mężczyzna. Podobnego zdania jest młoda kobieta. "Jest to pomysł" – mówi. Jej zdaniem, takie dzieci będą lepiej odnajdowały się w swoim gronie. W polskich szkołach mogłyby się czuć dyskryminowane i wyśmiewane.

"To będzie jeszcze bardziej szerzyło ksenofobię w społeczeństwie" – odpowiada młoda kobieta. Jej zdaniem, jest to bardzo niedobre dla rozwoju dziecka, bo ono w tym czasie uczy się miłości i otwartości na innych ludzi. "To jest wdrożenie tych dzieci do kultury polskiej, dziecko w tym czasie bardzo szybko uczy się, ma szanse nauczyć się języka" – ocenia młoda nauczycielka.

Nie twórzmy getta

"Jeżeli chcemy, aby uchodźcy mieli u nas jakąś szansę, to powinni się integrować" - uważa młoda mama. Jeżeli zostaną zaakceptowani, to będą chcieli razem z nami budować spokojną Polskę. Jeżeli ich odrzucimy do jakiegoś getta, to się nie skończy dobrze" – przewiduje.

Dyskryminacja, segregacja – padają oceny. "Jeżeli będziemy tak rozgraniczać dzieci, to nie będzie normalnie" – uważa młoda nauczycielka. "Mieszanie się kultur jest dobre" - ocenia studentka pedagogiki.

"To nasze polskie dzieci w Anglii też by nie chodziły?" – zastanawia się starsza pani. "Nie, nie, nie to nie jest dobre" – ocenia. "Jeżeli uchodźcy mają mieszkać w Polsce i być częścią naszego społeczeństwa, to muszą uczyć się z naszymi dziećmi" – uważa starszy pan.

W sondzie wypowiedział się młody mężczyzna pochodzący z Kijowa na Ukrainie. Mieszka w naszym kraju już 6 lat, nauczył się języka. "Lubię ten kraj, tak jak swój ojczysty. Warunki dla wszystkich muszą być jednakowe. Musimy pokazać dzieciom miłość i otwartość" – apeluje.

A jakie jest wasze zdanie na ten temat. Podzielcie się nim w komentarzach?

Zobacz też:

Rozwój dziecka
Plac zabaw to najlepsza szkoła pod słońcem [WIDEO]
Plac zabaw to o wiele więcej niż miejsce, w którym dzieci mogą się wyszaleć i nabić sobie guza. Nie wierzysz? Zobacz!

Plac zabaw to idealne miejsce... do nauki .  Na skrawku przestrzeni między huśtawkami a piaskownicą dzieje się więcej, niż nam, dorosłym się zdaje! Plac zabaw to najlepsza szkoła pod słońcem z salą gimnastyczną (także dla mózgu!) pod gołym niebem, warsztatami twórczego myślenia, świetnie wyposażonym laboratorium badawczym zajęciami z savoir vivre i BHP Dziecko uczy się w niej bez wysiłku, żmudnych powtórek, nawet tego nie zauważając.  Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj dlaczego warto pokochać plac zabaw Obejrzyj film i sprawdź, co zyskuje dziecko wspinając się na drabinki, biegając zygzakiem kopiąc piłkę, robiąc babki z piasku czy nawet kłócąc się z kolegą o plastikowy traktor. A zaraz potem zabierz je na plac zabaw, nawet jeśli pogoda nie jest idealna. Szkoda siedzieć w domu, zwłaszcza, że już wiosna ! Polecamy: Dzieci spędzają na dworze mnie czasu niż… więźniowie!  

nauka pisania, dziecko, kredki, pisanie, rysowanie
fotolia
Gry i zabawy
To one ułatwiają naukę pisania!
Są niewielkie i niepozornie wyglądają, ale to dzięki nim twoje dziecko nauczy się poprawnie trzymać ołówek i nauka pisania stanie się przyjemniejsza.
Dzieci uchodźców nie będą uczyły się w polskich szkołach
AdobeStock
Aktualności
Czy polskie dzieci nie będą miały kontaktu z dziećmi uchodźców?
Tak się stanie, jeżeli zostanie zrealizowany pomysł MSWiA. Ministerstwo uważa, że dzieci uchodźców mogą "negatywnie i demobilizująco" wpływać na polskich rówieśników.

  ​​"Dziennik Gazeta Prawna" dotarł do projektu rozporządzenia przygotowywanego przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji. Reguluje on pobyt w ośrodkach dla cudzoziemców. Uczęszczanie do polskich szkół może zniechęcić do nauki? Dotychczas dzieci ubiegające się o ochronę międzynarodową, były posyłane do szkół zlokalizowanych w pobliżu ośrodków dla cudzoziemców. Teraz ma się to zmienić. Lokalne władze będą miały możliwość przesunięcia ich nauki do ośrodków dla cudzoziemców.  MSWiA uważa, że uczęszczanie do polskich szkół może zniechęcić dzieci uchodźców do zdobywania wiedzy. Dzieci te mają " trudności w nadrobieniu wymaganego materiału " – uważa resort. Dodatkowo jest zdania, że kontakt z uchodźcami może negatywnie i demobilizująco wpływać na polskich rówieśników. "To utrudni integrację" i "wzmocni stereotypy" " Fatalne rozwiązanie. (...) odizolowanie utrudnia integrację i adaptację, a część uchodźców zostaje przecież u nas na stałe" – ocenił w rozmowie z dziennikiem sekretarz gminy Wohyń Tomasz Jurkiewicz, gdzie od dekady działa ośrodek dla cudzoziemców. " Absurdalny pomysł. W Europie Zachodniej dąży się do tego, żeby integrować migrantów, w szkołach tworzy się specjalne programy i zajęcia językowe, organizuje spotkania, by dzieci mogły się lepiej poznać. U nas, jak widać, nie chcemy się nawet zmierzyć z kwestią integracji – ocenia Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Jej zdaniem, brak kontaktu z dziećmi uchodźców, tylko wzmocni stereotypy . "Bez osobistego kontaktu polskie dzieci będą tworzyły wyobrażanie o mieszkających w pobliżu rówieśnikach tylko na podstawie zasłyszanych opowieści na ich temat. A to krótka droga do wzmacniania stereotypów. Pomysły, by dzieci migrantów odcinać od świata, są podszyte...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz