objawy zatrucia grzybami u dzieci
Fotolia.com
Aktualności

Dzieci upijają się żelem antybakteryjnym! - alarmuje jeden z portali internetowych

Żele antybakteryjne do mycia rąk zawierają alkohol. Wypicie nawet 2-3 łyków może wywołać u dziecka groźne zatrucie alkoholowe.

O tym, że domowe chemikalia są niebezpieczne dla dzieci, pisaliśmy już wielokrotnie, jednak
do głowy nam nie przyszło, że dzieci mogą pić żele antybakteryjne do rąk celowo, ze względu na zawarty w nich alkohol.

Żele antybakteryjne do mycia rąk zawierają 45- 95 procent alkoholu. Nawet 2-3 łyki mogą wywołać u dziecka zatrucie alkoholowe objawiające się bezwładem, niewydolnością oddechową, a także poprzez wymioty

Jak informuje portal Onet.pl, w USA liczba zatruć żelem do rąk wzrasta lawinowo. Jeszcze 5 lat temu odnotowano ich niewiele ponad 3 tys.  W ubiegłym roku  - już 16 tysięcy. Wśród zatrutych alkoholem dzieci była 6-latka, która trafiła do szpitala w stanie ciężkim.

Dlaczego dzieci piją żel antybakteryjny?

Na pewno część robi to przypadkowo. Specjaliści zajmujący się zatruciami podają jednak także inne powody: głupie wyzwania, jakie dzieci sobie wzajemnie stawiają,  chęć spróbowania alkoholu (zwłaszcza u starszych dzieci i nastolatków) oraz chęć spróbowania czegoś, co ma kuszący zapach (maluchy).

–  Wiele specyfików jest atrakcyjnych dla dzieci ze względu na swój aromat i smak truskawek, winogron czy pomarańczy – mówi cytowany przez polski portal  doktor Gaylord López, dyrektor Centrum Zatruć w stanie Georgia.

Lekarz namawia rodziców, by preparaty tego rodzaju trzymali poza zasięgiem rąk dziecka i nadzorowali korzystanie z nich.  Zachęca też do stosowania produktów, które nie zawierają alkoholu.

Polecamy także:  Chemikalia są groźne. Pięciolatek oparzony w cukierni już po przeszczepie skóry


Zatrucia chemikaliami w Polsce

Nie wiemy, czy dzieci w Polsce piją celowo żel antybakteryjny. Wiemy jednak, że często dochodzi do zatruć najróżniejszymi chemikaliami. 

Dzieci próbują wszystkiego: szamponu,  kostek odświeżających do toalety, farby do włosów, płynnego nawozu do kwiatów doniczkowych, alkoholu, który piją dorośli. 

Maluchy robią to dlatego, że badają świat wszystkimi zmysłami (a więc chcą wszystkiego posmakować), starsze dzieci  - dlatego, że lubią eksperymentować. 

Połknięcie szkodliwej substancji chemicznej może spowodować nie tylko bóle brzucha czy wymioty, ale także zaburzenia krążenia i oddychania, drgawki, utratę przytomności albo poważne oparzenia przełyku.

Czasem wystarczy płukanie żołądka czy podanie odtrutki, innym razem potrzebne jest długotrwałe leczenie, a nawet operacja. Zdarza się niestety i tak, że dziecka nie da się uratować.

Takim zatruciom można zapobiec – trzeba trzymać wszelkie chemikalia z daleka od dziecka i uczyć maluchy od  samego początku, że kosmetyki nie są do picia, nawet jeśli pachną  jak prawdziwe owoce.

Przeczytaj: "Odwróciłam sie tylko na chwilę" - wypadki domowe

 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Mama sprząta
Fotolia
Zakupy
Jakich środków czystości używać przy małym dziecku?
Sprawdź, na co uważać wybierając środki czystości. Dowiedz się, dlaczego tak ważne jest używanie odpowiednich produktów do utrzymania czystości w domu.

Wpływ środków czystości na zdrowie dziecka Wszyscy wiemy, jak ważne jest zdrowie dzieci i staramy się o nie dbać. Przygotowujemy pełnowartościowe posiłki, zwracamy uwagę na kosmetyki, czy proszki do prania, które mogłyby uczulać małe dziecko. Niewiele z nas jednak wie, że zagrożeniem dla zdrowia dziecka może być także nasze... mieszkanie. A właściwie detergenty , których używamy do jego sprzątania. Całą masę szkodliwych związków chemicznych można znaleźć w odplamiaczach, płynach czy pastach czyszczących. Nie chodzi nawet o to, że kolorowe płyny czy fikuśne butelki mogą przyciągnąć wzrok dziecka, który zaciekawiony może zechcieć spróbować tego, co jest w środku. Wystarczy, że dziecko będzie przebywać w otoczeniu sprzętów, do których czyszczenia na co dzień używamy szkodliwych detergentów, żeby zaszkodzić jego zdrowiu. Astma , alergie , nowotwory czy wady wrodzone u dzieci – to choroby, do których według badań Światowej Organizacji Zdrowia mogą prowadzić środki czystości trzymane przez nas w domu. Winowajcą są toksyczne chemikalia , jakie znajdują się w składzie produktów. Niebezpieczne składniki w środkach czystości: Triksolan - związek chemiczny obecny w większości płynów do mycia naczyń i past do zębów . Fosforany, związki chemiczne chloru i alergenne substancje zapachowe -znajdziesz je w większości popularnych detergentów . Niepożądane skutki, które mogą wystąpić to m.in. podrażnienie skóry, jej suchość i pękanie, przewlekłe choroby nerek, uszkodzenia wątroby, w końcu, nawet nowotwory. Jak zadbać o czystość domu, by nie narażać zdrowia dziecka? Nikt nie jest w stanie odizolować dziecka od przedmiotów codziennego użytku, dlatego warto rozważyć zmianę detergentów na bardziej ekologiczne. – Przyglądajmy się uważnie opakowaniom produktów, które kupujemy – europejski znak ekologiczny...

Dziewczynka trafiła do szpitala po wypiciu żelu antybakteryjnego do rąk
Fotolia
Aktualności
O włos od tragedii: uważaj, co trzymasz w zasięgu dziecka!
Gdy 3-latka trafiła do szpitala z poważnym zatruciem, jej rodzice nie sądzili, że przyczyną jest produkt, którego używają każdego dnia.

3-letnia dziewczynka trafiła do szpitala w Melbourne w Australii z powodu poważnego zatrucia organizmu . Produkty antybakteryjne do rąk mogą być niebezpieczne! 3-latka bawiła się butelką żelu antybakteryjnego do rąk w obecności rodziców. Nagle zaczęła się źle czuć i straciła przytomność. Rodzice od razu zawieźli dziewczynkę do szpitala. Okazało się, że 3-latka napiła się żelu i doszło do silnego zatrucia organizmu. Konieczne było wprowadzenie jej w stan śpiączki farmakologicznej .  Jednym z głównych składników produktów antybakteryjnych jest alkohol. Wystarczyło wypicie niewielkiej ilości płynu, aby dawka alkoholu w organizmie 3-latki zagrażała jej życiu. Dr Michael Barret ze szpitala Royal Children’s Hospital przyznał, że produkty dezynfekujące do rąk są coraz popularniejsze nie tylko w domach, ale też w przedszkolach, szkołach czy publicznych toaletach. Rodzice i opiekunowie powinni być jednak świadomi, że tego typu żele i mydła powinny być przechowywane poza zasięgiem dzieci. "Macie do czynienia z produktem, który ma bardzo wysokie stężenie alkoholu: aż 60-90% tego produktu to alkohol. Piwo ma mniej niż 5%, kieliszek wina to 10-15%" – powiedział dr Barret w rozmowie z The Herald Sun. Produkty antybakteryjne są coraz popularniejsze Jeszcze kilka lat temu przy naszych umywalkach leżały mydelniczki z białymi, miękkimi kostkami mydła. Dziś coraz częściej korzystamy z mydeł w płynie, mydeł i żeli antybakteryjnych . Pojawia się coraz więcej produktów dla dzieci. Kolorowe płyny z owocami i zabawnymi stworkami na etykietach mają zachęcać do mycia rąk. Niestety, są na tyle atrakcyjne, że maluchy (szczególnie te, które wszystko biorą do buzi), mogą je przez przypadek wypić. To kolejny produkt, który należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci. Niestety, żaden rodzic nie jest w stanie pilnować dziecka 24 godziny na...

Grzyby nie są dla dzieci!
Fotolia
Żywienie
15 rzeczy, które musisz wiedzieć o grzybach - to sprawa życia i śmierci!
Wszyscy znają się na grzybach, a jednak wciąż dochodzi do tragicznych w skutkach zatruć. Co trzeba wiedzieć o grzybach? Co robić, gdy doszło do zatrucia? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi?

Dzieci i kobiety w ciąży nie powinny jeść grzybów, bo to zbyt ryzykowne. Podczas grzybobrania łatwo o tragiczną pomyłkę, a poza tym grzyby (w tym, pieczarki i kurki) są ciężkostrawne. Co jeszcze trzeba wiedzieć o grzybach ? Jak rozpoznać objawy zatrucia ? Czy można zatruć się grzybami jadalnymi ? 1. W polskich lasach rośnie około 200 gatunków grzybów trujących Kilka z nich jest śmiertelnie trujących, w tym muchomor sromotnikowy,  nazywany leśną śmiercią. Średniej wielkości muchomor sromotnikowy (kapelusz o średnicy ok. 6 cm i trzon o długości 10 cm) zawiera tyle toksyn, że może spowodować śmierć u 2, 3, a nawet 4 dorosłych osób. 2. Muchomora sromotnikowego łatwo pomylić z innymi grzybami Muchomor sromotnikowy jest często mylony z gołąbkiem zielonawym i gąską zielonką (niektóre źródła podają, że także z czubajką kanią). 3. Trujące grzyby zabijają! Do niedawna połowy pacjentów zatrutych muchomorem sromotnikowym nie można było uratować. Dziś w wyspecjalizowanych szpitalach udało się obniżyć śmiertelność do 15. procent, jednak po zatruciu grzybami wciąż umiera dużo ludzi, czasem całe rodziny. W ciągu ostatnich 20 lat odnotowano 3 tysiące zatruć. 155 osób zmarło. Wśród nich było 28 dzieci. 4. Grzyby trujące uszkadzają nie tylko wątrobę Trujące grzyby uszkadzają wątrobę tak bardzo, że często konieczne jest jej przeszczepienie.  Uszkadzają także nerki, serce i mózg. 5. Nie tylko muchomor sromotnikowy jest groźny Grzyby , które mogą spowodować zatrucie o takich skutkach,  to nie tylko muchomor sromotnikowy .Wg informacji zawartych w kierowanym do lekarzy tekście "Diagnostyka i leczenie zatrucia muchomorem sromotnikowym" (Borgis, postępy Nauk Medycznych) niebezpieczne dla życia zatrucia powodują także   muchomor jadowity, muchomor wiosenny, hałmówka jesienna i czubajeczka cielista,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj