waga dziecka
Adobe Stock
Aktualności

Najnowsze badania: cesarka = otyłość dziecka

Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są częściej otyłe. Aby tego dowieść przebadano 30 milionów kobiet!

Badania przeprowadził MRC Centre for Reproductive Health na Uniwersytecie w Edynburgu (Szkocja). Pokazują one, że 14 ze 100 dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie było otyłych, zanim skończyły 5 lat. W przypadku dzieci urodzonych naturalnie współczynnik był mniejszy i wynosił 9 dzieci na 100 urodzonych. Badania wykazały, że niemowlęta z cesarki mają też większą skłonność do otyłości.

Cesarka=otyłość, astma, bezpłodność, poronienia?

Naukowcy przebadali około 30 milionów dzieci. "Kobiety w ciąży i lekarze muszą być świadomi, że cesarskie cięcie wiąże się z długoterminowymi skutkami dla dziecka i przyszłych ciąż"- mówi autorka analizy dr Sarah Stock. Chociaż badania nie wykazały źródła otyłości u tych dzieci, dr Stock nie wyklucza, że ma to związek z tym, że niemowlaki po cesarskim cięciu są rzadziej karmione piersią. A – jak mówi doktor- najnowsze badania dowodzą, że dzieci karmione piersią rzadziej są otyłe.

Z kolei dr Gino Pecoraro podkreśla, że kolejnym powodem otyłości dzieci może być zdrowie matki. "Jednym z powodów wzrastającej ilości cesarskich cięć jest otyłość i starszy wiek matek. Oba z tych czynników podwyższają prawdopodobieństwo cukrzycy ciążowej" – mówi. "Cukrzyca ciążowa z kolei zwiększa ryzyko cięcia cesarskiego. Dziecko z takiego porodu może mieć większe problemy z otyłością oraz cukrzycą i w ten sposób koło się zamyka" – tłumaczy.

Astma i inne problemy dzieci urodzonych przez cc

We wspomnianym badaniu badacze wykazali, że oprócz skłonności do otyłości, dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie mają większe prawdopodobieństwo zachorowania na astmę. Blisko 20 procent z nich może mieć tę chorobę, zanim skończy 12 lat. Naukowcy od dłuższego czasu badają powiązanie pomiędzy dziećmi z cesarki a ich zachorowalnością na astmę oraz podatnością na alergie. Wielu ekspertów nie wyklucza, że bakterie obecne w drogach rodnych kobiety podczas porodu naturalnego, uodparniają dziecko na choroby układu oddechowego. Badania Szkotów dowiodły ponadto, że wśród dziewczynek z cesarskich cięć istnieje zwiększone ryzyko poronienia i niepłodności, kiedy będą już dorosłe.

Niestety wiele badań wskazuje na szereg problemów, które mogą dotknąć dzieci urodzone przez cesarskie cięcie, wśród nich wymienia się najczęściej:

  • alergię,
  • astmę,
  • otyłość,
  • wyższą zachorowalność na białaczkę i nowotwory jądra,
  • ryzyko cukrzycy,
  • choroby autoimmunologiczne,
  • zaburzenia integracji sensorycznej i nadwrażliwość. 


Źródło: kidspot

Zobacz też:

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia
Babyonline.pl
Poród naturalny
Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko otyłości u dziecka! [WIDEO]
Poród przez cesarkę równie dobry jak poród naturalny? Prof. Mirosław Jarosz przestrzega, że cięcie może powodować nadwagę i otyłość u dziecka!

Myślisz, że dziecku jest wszystko jedno, czy urodzi się przez cesarkę czy drogami natury? To bardzo się mylisz! Cięcie cesarskie znacznie podwyższa ryzyko otyłości u malucha... Jak to się dzieje, opowiada prof. dr hab. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia  w Warszawie. Dlaczego cesarka sprzyja tyciu dziecka?  Cięcie cesarskie zwiększa ryzyko otyłości, dlatego że dziecko podczas tego rodzaju porodu nie ma kontaktu z narturalną florą bakteryjną, która występuje w kanale rodnym u mamy . W zawiązku z tym, przewód pokarmowy zasiedlany jest przez nienaturalną florę bakteryjną, w której jest bardzo mało bakterii z rodzaju bifidobakterium . To powoduje, że w dzieciństwie i potem w dorosłości dwu, a nawet trzykrotnie większe jest ryzyko rozwoju otyłości .   Co powoduje większe ryzyko otyłości u dziecka po cesarce? Kiedy organizm dziecka nie ma kontaktu z florą bakteryjną matki, zmienia się u niego metabolizm tkanki tłuszczowej – ona wtedy łatwiej przyswaja tłuszcz . Komórki tłuszczowe się powiększają, ale też jest ich więcej. A ponieważ ten najwcześniejszy okres życia dziecka to jest właśnie czas, kiedy tworzą się komórki tłuszczowe, jest szalenie ważne, aby maksymalnie zmniejszać ryzyko czynników, które stymulują ich wzrost.  Zobacz też: Czy otyłość jest dziedziczna? [WIDEO]  

Poród naturalny a cesarskie cięcie
Adobe Stock
Cesarskie cięcie
Poród naturalny a cesarskie cięcie – wady i zalety obu rozwiązań
Poród naturalny i cesarskie cięcie bardzo się różnią, choć ich finał jest ten sam – narodziny dziecka. Oba rozwiązania mają plusy i minusy, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Od tego właśnie, jaką perspektywę przyjmujemy – mamy czy dziecka – zależy odpowiedź na pytanie, który poród może się okazać lepszy.

Niezależnie od tego, czy cesarka wydaje ci się gorsza od porodu naturalnego czy też odwrotnie – to poród naturalny budzi twój lęk, to nie ty powinnaś decydować o sposobie rozwiązania ciąży, ale względy medyczne. Na ich podstawie lekarz, kierując się dobrem dziecka i jego mamy, powinien podjąć decyzję, w jaki sposób dziecko przyjedzie na świat.  Poród naturalny a cesarskie cięcie Oba rodzaje porodów mają tę niewątpliwą zaletę, że kończą się przyjściem dziecka na świat. Postęp medycyny sprawił, że dzięki cesarskiemu cięciu mamami mogą zostać również kobiety, które nie miałyby szans na normalny poród.  Fakt, że coraz więcej dzieci rodzi się w wyniku cesarskich cięć, świadczy o postępie medycyny, ale także o niepokojącym lekarzy zjawisku wykonywania cesarskich cięć na życzenie. Tymczasem moda na cesarskie cięcia w dużej mierze podyktowana jest niewiedzą przyszłych mam. Kobiety, które chodzą do szkół rodzenia, rzadziej decydują się na poród operacyjny, a nawet na znieczulenie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o obu rodzajach porodów.   Cesarskie cięcie to operacja – chociaż potocznie mówi się o niej „cesarka” i nazywa się ją zdrobniale „zabiegiem”, nie trzeba zapominać, że to wciąż poważna ingerencja w organizm kobiety, która wiąże się z ryzykiem powikłań i komplikacji. Przecięte zostają powłoki brzuszne i macica. Podczas każdej operacji istnieje ryzyko krwotoku, a po niej – rozwinięcia się choroby zatorowo-zakrzepowej lub niedrożności jelit. Czasem po cesarce trzeba zostać dłużej w szpitalu. Kobiety, które obawiają się, że po porodzie naturalnym będą miały kłopot z nietrzymaniem moczu, powinny pamiętać, że poród operacyjny również może nieść ryzyko uszkodzenia pęcherza.   Poród naturalny, a dokładnie przejście...

cesarskie cięcie, cesarka, poród naturalny
Panthermedia
Cesarskie cięcie
Czy warto rodzić przez cesarskie cięcie
Niemal co trzecie dziecko w Polsce rodzi się przez cesarskie cięcie. Poród drogami natury jest jednak bezpieczniejszy dla mamy i zdrowszy dla dziecka. Co możesz zrobić, by uniknąć cesarki?

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, nie więcej niż 15 proc. ciąż przebiega w taki sposób, że nie jest możliwy poród drogami natury. W warszawskich szpitalach jednak cesarskie cięcie wykonuje się średnio u około 35 proc. kobiet, a są w Polsce placówki, w których tak kończy się nawet 80–90 proc. porodów. Dlaczego tak się dzieje i dlaczego warto, jeśli to tylko możliwe, rodzić naturalnie, rozmawialiśmy z prof. Tomaszem Niemcem, ginekologiem-położnikiem , który ponad 30 lat pomagał dzieciom przychodzić na świat. Kiedy cesarskie cięcie jest konieczne?
 Prof. Tomasz Niemiec: Powinno się je wykonywać ze względu na zagrożenie zdrowia lub życia. Jeśli chodzi o matkę, to takim powodem jest np. wysokie ciśnienie tętnicze krwi, przedwczesne oddzielenie się łożyska, centralnie przodujące łożysko. Wskazania do cesarskiego cięcia gdy chodzi o dziecko, jest np. nieprawidłowe położenie, duży płód (powyżej 4500 g), zaburzenia tętna. Bardzo często już w połowie ciąży wiadomo, czy będzie konieczne cesarskie cięcie. Niekiedy jednak dopiero w trakcie porodu pojawia się sytuacja, że trzeba je wykonać. Jeszcze kilkanaście lat temu w wielu takich sytuacjach używano kleszczy lub próżnociągu, dziś lekarze często od razu decydują się na cesarskie cięcie. 

Dlaczego wiele kobiet woli cesarkę niż poród naturalny?
 Moim zdaniem nie ma czegoś takiego, jak cesarskie cięcie na życzenie . Zawsze jest jakiś powód. Są kobiety, które panicznie boją się bólu: miałem kiedyś pacjentkę, która powiedziała, że jeśli każę jej rodzić naturalnie, to ona wyskoczy przez okno. Z drugiej strony zdarzają się lekarze, którzy namawiają kobiety do cesarskiego cięcia, przekonując, że jest ono niezbędne. Jednak w większości przypadków nie jest to prawdą. Wraz z postępem medycyny liczba cięć cesarskich powinna spadać, a tymczasem – niestety –...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj