wcześniak w torebce plastikowej
karrastock/Adobe Stock, screen tweeter
Aktualności

Dzieci w plastikowych torebkach – niesamowity sposób ratowania wcześniaków

Historia Zakiego i Maliki, dwojga wcześniaków urodzonych w 7 miesiącu ciąży, jest niesamowita. Aby chronić ich delikatną skórę i imitować warunki w macicy, lekarze zapakowali je do plastikowych torebek. Sposób zadziałał!

Dzieci urodziły się z wagą 900 g. Przyszły na świat przez cesarskie cięcie, które było konieczne ze względu na zagrożenie ich życia. Dziewczynka i chłopiec byli bardzo słabi i delikatni, i od razu trafili na oddział intensywnej terapii. Nie wiadomo było, czy uda się uratować ich życie. Aby zwiększyć szanse na przeżycie wcześniaków, lekarze wykorzystali niesamowity sposób – włożyli dzieci do plastikowych torebek.

Pampersy dla wcześniaków: na co zwracać uwagę, kupując pieluchy? [WIDEO]

Torebka jak macica

Owijanie wcześniaków folią stosowano już wcześniej, gdyż okazało się, że jest to skuteczny sposób na ogrzanie i utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała dziecka. Skóra wcześniaków jest bardzo cienka i delikatna, dlatego szybko tracą przez nią wodę i wychładzają się. Owinięcie ciała folią, poza główką, tworzy rodzaj szczelnego kocyka, który zapobiega utracie wody i ułatwia utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Jest niczym macica, która spełnia też i te funkcje.

Folia do owijania wcześniaków na oddziale noworodkowym nie musi być sterylna, wystarczy, że jest czysta. Zaki i Malika spędzili w szpitalu 7 tygodni. W momencie wypisu dzieci były w bardzo dobrej formie.
 


Źródło: citifmonline.com

Piszemy też o:

Do kiedy dziecko jest noworodkiem
Noworodek
Noworodek a niemowlę – do kiedy dziecko jest noworodkiem? A wcześniak?
Określenia noworodek i niemowlę dotyczą dzieci na zupełnie innym poziomie rozwoju, choć wiele osób używa obu terminów wymiennie. Różnice są tak duże, że noworodkom poświęcono nawet specjalny dział medycyny. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem i czym się cechuje w tym okresie. Sprawdź, co to jest wiek korygowany wcześniaka.

Noworodek a niemowlę – wbrew pozorom różnice między nimi są ogromne. Przede wszystkim organizm noworodka dopiero adaptuje się do samodzielnego życia. Poza tym noworodek i niemowlę różnią się wyglądem oraz sposobem pracy narządów wewnętrznych. Z tego względu dziecko w okresie noworodkowym wymaga szczególnego traktowania. Wyjaśniamy, do kiedy dziecko jest noworodkiem, od kiedy staje się niemowlęciem i czego należy spodziewać się w okresie noworodkowym. Tłumaczymy też, jak długo wcześniak jest noworodkiem i czym jest wiek korygowany wcześniaka. Spis treści: Noworodek a niemowlę: wiek Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Okres noworodkowy – charakterystyka Noworodek a niemowlę – różnice w wyglądzie Noworodek a niemowlę: wiek Do kiedy dziecko jest noworodkiem? Okres noworodkowy trwa przez pierwsze 4 tygodnie życia malucha. Od 5. tygodnia dziecko nazywane jest niemowlęciem. Odróżnienie noworodka od niemowlaka ma ważną przyczynę. W pierwszych tygodniach organizm dopiero przystosowuje się do życia poza ustrojem mamy (zmiany przystosowawcze dotyczą m.in. układu krążenia, układu oddechowego, pokarmowego, gospodarki hormonalnej i systemu termoregulacji). Z tego względu ten wyjątkowym czas ma swoją odrębną nazwę – okres noworodkowy. Poświęcono mu osobną specjalizację w medycynie – neonatologię. Lekarz zajmujący się noworodkami to neonatolog. Dawniej noworodkiem nazywano dziecko do końca 6. tygodnia życia. Obecnie okres noworodkowy obejmuje 4 tygodnie, czyli pierwsze 28 dni po narodzinach. Jak długo wcześniak jest noworodkiem? Dla określenia wieku wcześniaków używa się tzw. wieku skorygowanego. To naturalne, bo trudno oczekiwać, by dziecko urodzone przed terminem rozwijało się w tym samym tempie, co dziecko urodzone o czasie. Aby obliczyć wiek korygowany wcześniaka,...

dzień wcześniaka
Adobe Stock
Aktualności
Dzień Wcześniaka: święto małych bohaterów
Wcześniaki to dzieci, które rodzą się przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży. Statystycznie nawet co 10. dziecko na świecie jest wcześniakiem! 17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka – jego symbol to sznur z dziesięcioma parami skarpetek oraz kolor fioletowy charakteryzujący osoby wrażliwe, obdarzające innych całkowitym zaufaniem. Takie właśnie są wcześniaki.

Wcześniaki przychodzą na świat między 22. a 37. tygodniem ciąży. Dla rodziców takie przedwczesne narodziny są zwykle wielkim zaskoczeniem, a dla lekarzy ogromnym wyzwaniem. Wcześniakom trzeba poświęcić mnóstwo uwagi – zarówno w trakcie porodu, jak i podczas późniejszej opieki. Święto dzieci i lekarzy Opieka nad wcześniakami musi być dostosowana do ich indywidualnych potrzeb. Lekarze, którzy ratują wcześniaki i dbają o nie po narodzinach, to wybitni specjaliści. Współczesna medycyna daje im olbrzymie możliwości, dzięki czemu można pomóc nawet najmniejszym noworodkom. Taki profesjonalny zespół pracuje w Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.   „W ostatnich 12. miesiącach w naszej Klinice odebraliśmy ok. 40 proc. przedwczesnych porodów. Każdy z nich był inny, ale łączyło je jedno – konieczność odpowiedzialnego i precyzyjnego działania zespołu darzących się zaufaniem specjalistów. Na szczęście UCZKiN taki właśnie zespół ma. Obecnie, dzięki niesamowitemu postępowi neonatologii, na świecie ratowane są dzieci z niewyobrażalnie niską masą ciała. Najmniejszy wcześniak urodził się w Tokio i ważył zaledwie 268 g” – mówi dr n. med. Paweł Krajewski, Kierownik Oddziału Neonatologii Uniwersyteckiego Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM. Ile ważą wcześniaki? Czas trwania ciąży oraz masa ciała dziecka w chwili narodzin są kluczowe dla jego zdrowia, długości hospitalizacji i sposobu opieki po porodzie. Wyróżniamy: noworodki z niewiarygodnie małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 750 g, noworodki z ekstremalnie małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 1000 g, noworodki z bardzo małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 1500 g, noworodki z małą masą ciała , których masa ciała nie przekracza 2500 g, zwane również...

Fotolia
Aktualności
Dzień wcześniaka: dziś ratuje się dzieci urodzone nawet w 22. tygodniu ciąży!
Dzień wcześniaka to ważne święto i okazja, by poznać jego historię oraz ideę. Nawet co dziesiąte dziecko rodzi się jako wcześniak. Dzięki postępowi medycyny szanse na przeżycie tych dzieci są dziś coraz większe. Wyjaśniamy, kiedy wypada Światowy Dzień Wcześniaka, i ile ważył najmniejszy wcześniak.

Dzień wcześniaka to święto obchodzone zarówno przez rodziców, jak i lekarzy. Opieka nad wcześniakami jest dziś na wysokim poziomie, a specjaliści ratują coraz młodsze dzieci – nawet te urodzone w 2 2. tygodniu ciąży ! Najmniejszy wcześniak na świecie, który przeżył, ważył niewiele ponad 300 g. A kiedyś? Ze względu na brak odpowiedniego sprzętu, techniki medycznej i farmakoterapii wcześniaki ratowano dopiero od 29. tygodnia ciąży lub dopiero 30. tygodnia ciąży. Postęp jest więc ogromny! Kiedy wypada dzień wcześniaka? Światowy Dzień Wcześniaka wypada 17 listopada. W Polsce obchodzi się go od 2011 roku z inicjatywy Fundacji Wcześniak. Dzień Wcześniaka to ważna data, dzięki której łatwiej szerzyć wiedzę na temat problemów wcześniaków. W Polsce co roku rodzi się przedwcześnie ponad 20 tysięcy dzieci. Na całym świecie co 10. dziecko jest wcześniakiem. Znane wcześniaki, które zaskoczyły świat niebanalnymi osiągnięciami, to m.in. Albert Einstein, Sir Isaac Newton, Mark Twain, Stevie Wonder. Światowy Dzień Wcześniaka ma nawet swój symbol: to mała fioletowa skarpetka (fiolet kojarzony jest z delikatnością). Światowy Dzień Wcześniaka to ważny dzień dla lekarzy neonatologów, pielęgniarek neonatologicznych, ale przede wszystkim dla dzieci urodzonych przed planowanym terminem. Wiedza na temat wcześniactwa jest bardzo mała. Osoby, które nigdy nie zetknęły się z tak maleńkimi dziećmi, nie zdają sobie sprawy z powikłań zdrowotnych, z jakimi muszą się one zmagać już od pierwszych dni życia. Światowy Dzień Wcześniaka to doskonała okazja, aby podnosić świadomość społeczną na ten temat. Światowy Dzień Wcześniaka w 2021 roku obchodzony jest pod hasłem „Zero Separation”. Chodzi o nieprzerwany kontakt dziecka z mamą lub tatą po porodzie – niezwykle ważne dla wcześniaków jest tzw. kangurowanie. Takie optymalne warunki...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj