Dzieci wrócą do szkoły
Adobe Stock
Aktualności

Dzieci wrócą do szkoły? Są pierwsze wytyczne!

Co czeka dzieci po powrocie do szkoły? GIS przygotowuje już pierwsze wytyczne. Nie trzeba będzie chodzić w maseczkach, za to dzieciaki czeka częste mycie rąk i regularne wietrzenie sal, w których będą się odbywać lekcje.

Pandemia koronawirusa bardzo namieszała w życiu wielu z nas, nauczycieli i uczniów również – wszyscy musieli przestawić się na zdalny tryb nauczania. Wakacje niebawem dobiegną końca, pojawia się więc pytanie – co dalej? Czy szkoły zostaną otwarte od września? GIS podał już pierwsze wytyczne.

Czego uczniowie nie będą musieli?

Uczniowie nie będą zobowiązani do siedzenia w oddzielnych ławkach. Ominie ich także ciągłe noszenie maseczek i rękawiczek. Maseczki będą obowiązkowe tylko w przypadku większych skupisk ludzi, np. na apelu szkolnym.

Gorąca linia z rodzicami

Szkoły mają postawić na dobry kontakt z rodzicami, by w przypadku ewentualnej infekcji dziecka szybko ich o tym powiadomić.

„Szkoły mają też wdrożyć procedury szybkiego powiadamiania rodziców o ewentualnej infekcji dziecka. Taki uczeń powinien zostać odizolowany i rodzic powinien go odebrać ze szkoły. Powinna być gorąca linia z każdym rodzicem” – powiedział Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Jeżeli uczeń zakazi się koronawirusem – dyrektor wspólnie z inspektorem sanitarnym zdecyduje, czy w trybie natychmiastowym zamykać szkołę i organizować lekcje zdalne. Co więcej, jeśli uczeń będzie chory (nawet na zwykłe przeziębienie) czeka go obowiązek zostania w domu.

Co ze starszymi nauczycielami?

Starsi nauczyciele będą nosić zarówno maseczki, jak i rękawiczki. Dobrą wiadomością dla nich jest jednak to, że będą prowadzili tylko te zajęcia, które muszą, czyli nie będą zobligowani do pilnowania dzieci na świetlicy lub podczas zajęć dodatkowych.

Wszystko pod znakiem zapytania

Mimo tego, że Główny Inspektorat Sanitarny podał wstępne zalecenia dotyczące powrotu dzieci do szkół, forma zajęć w nowym roku szkolnym nadal stoi pod znakiem zapytania. Wiele wskazuje na to, że jesienią będziemy musieli zmierzyć się z drugą falą koronawirusa. Co wtedy? Minister Zdrowia sam przyznał, że wszystko będzie zależeć od sytuacji epidemiologicznej, a ostateczna decyzja zostanie podjęta tuż przed początkiem września. Nasuwa się również pytanie, czy z powrotem do szkół w takim wypadku będziemy czekać, aż dostępne będą szczepionki lub lek na koronawirusa? Wszystko okaże się już niebawem. 


Źródło: warszawawpigulce.pl

Zobacz także:

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

girl with Down syndrome
fotolia.com
Aktualności
Bez izolacji – dzieci niepełnosprawne będą się uczyć w normalnych szkołach
Dysfunkcje nie są powodem do tego, aby dziecko nie mogło chodzić do szkoły położonej najbliżej miejsca zamieszkania.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zrewolucjonizować podejście do nauczania, jeśli chodzi o dzieci niepełnosprawne i wprowadzić edukację włączającą. Jeśli więc u Twojego dziecka został stwierdzony stopień niepełnosprawności, nie będziesz musiała szukać szkoły specjalnej, bo ta najbliższa Twojego domu będzie musiała zapewnić odpowiednie warunki nauki, bez konieczności izolowania dziecka od rówieśników . Nie wiadomo tylko na ile sami nauczyciele będą w stanie prowadzić zajęcia bez szkody zarówno dla dzieci niepełnosprawnych, jak i dzieci nie wymagających nauczania specjalnego?   Zobacz także: Traktujcie nas zwyczajnie! – proszą mamy niepełnosprawnych dzieci   Terapia w gronie rówieśników Pierwsza zmiana dotyczy braku izolacji dzieci niepełnosprawnych od sprawnych , w związku z czym jedynie zły stan zdrowia będzie kwalifikował dziecko do nauki indywidualnej. Jeśli dziecko wróci do dobrego samopoczucia – znów będzie uczęszczać do szkoły razem ze swoimi kolegami. Ministerstwo planuje także wykorzystanie nauczycieli, którzy uczą w szkołach specjalnych, do tego, aby wspierali edukację w szkole ogólnodostępnej i mogli uczyć niektórych przedmiotów dzieci niepełnosprawne. W razie potrzeby dyrekcja szkoły musi ułożyć indywidualny plan nauki, np. z danego przedmiotu, ale będzie on realizowany w szkole i tylko do momentu, kiedy istnieje taka potrzeba. Nauczyciele również będą musieli się dokształcać w temacie niepełnosprawności swoich wychowanków, aby zapewnić im odpowiedni poziom nauki. Nauka na nowych zasadach w tym roku szkolnym obejmuje dzieci z orzeczeniem wydanym po 1 września br. Dzieci, których orzeczenie było wydane przed 1 września do szkół masowych mogą się udać od 1 września 2018 r.   Stereotypy do lamusa Rodzice mają często obawy przed zapisaniem dziecka do szkoły lub klasy integracyjnej, co wynika z niewiedzy na temat...

dziecko, książki
fotolia
Edukacja
Darmowy podręcznik - początek wielkiej zmiany w szkołach
W 97% szkół w Polsce w roku szkolnym 2014/2015 dzieci będą korzystały z darmowych podręczników dla pierwszaków. Sprawdź, od kiedy podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.

"Nasz Elementarz" prawie we wszystkich szkołach w Polsce Tylko 52 publiczne szkoły podstawowe w Polsce nie zamówiły darmowych podręczników. W województwach mazowieckim i lubuskim darmowy podręcznik zamówiły wszystkie szkoły publiczne . Dzięki "Naszemu elementarzowi" tylko w tym roku rodzice zaoszczędzą 101 mln zł. Pierwszaki otrzymają nie tylko darmowy podręcznik. Dzięki dotacji celowej w wysokości 75 zł na ucznia, szkoła ma również możliwość zakupu podręcznika do nauki języka obcego oraz dodatkowych materiałów edukacyjnych i ćwiczeń . W 2017 r. podręczniki dla uczniów wszystkich klas szkół podstawowych oraz gimnazjów będą bezpłatne.   Co wchodzi w skład bezpłatnych podręczników? "Nasze elementarz" składa się z czterech części zawierających przenikające się treści z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, społecznej i przyrodniczej.  Zachęca do aktywności ruchowej i zajęć artystycznych. Poza podręcznikiem przygotowano internetowy poradnik dla nauczyciela – Przewodnik metodyczny – który obejmie wszystkie treści edukacyjne. Powstały także cztery wersje adaptacji podręcznika dla dzieci niepełnosprawnych . Pierwsza część podręcznika jest już we wszystkich szkołach. Kolejne trzy części trafiać będą do szkół sukcesywnie. Zasady korzystania z darmowych podręczników Wszystkie elementarze oraz materiały edukacyjne będą gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane uczniom na czas użytkowania (w przypadku materiałów w postaci elektronicznej udostępniane uczniom). Z założenia powinny służyć co najmniej trzem kolejnym rocznikom . Materiałów ćwiczeniowych  natomiast nie trzeba będzie zwracać . Aktualnie trwają prace nad podręcznikiem dla drugoklasistów, z którego będą korzystały dzieci w roku szkolnym 2015/2016. Darmowy podręcznik dla trzecioklasistów...

cena szczepionki na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Wiemy już, ile będzie kosztować szczepionka na koronawirusa
Rząd USA już zamówił szczepionkę na wirusa SARS-CoV-2. Dostarczą ją koncerny Pfizer i BioNtech. Kontrakt opiewa na blisko 2 miliardy dolarów za 100 milionów dawek.

Jest to pierwsza na świecie umowa, która zawiera ustaloną cenę za szczepionkę na koronawirusa. Do tej ceny będą musieli się ustosunkować inni producenci, którym także uda się wyprodukować uodparniający preparat. Jednak podpisany już kontrakt z pewnością ostudzi zapędy niektórych producentów do ustalenia zawyżonej ceny na szczepionkę. Ile kosztuje dawka szczepionki na SARS-CoV-2? Jak łatwo policzyć, jedna dawka to koszt 20 dolarów, a dokładniej 19,5 dolara, bo kontrakt zawiera cenę 1,95 miliarda dolarów za 100 milionów dawek. Czy 19,5 dolara ( ok. 73 zł po aktualnym średnim kursie dolara) wystarczy, aby po zaszczepieniu zyskać odporność na COVID-19? Nie. Aby uodpornić się na nowego koronawirusa, trzeba będzie przyjąć dwie dawki, zatem koszt wzrośnie do 39 dolarów ( ok. 150 zł ). To drogo czy tanio? W USA podobnie kosztuje szczepionka przeciwko grypie . W Polsce szczepionka grypowa kosztuje ok. 45 zł. Niewątpliwie w pewnym momencie różne koncerny farmaceutyczne będą ze sobą konkurować cenami na szczepionkę na COVID-19. Jednak na to przyjdzie nam jeszcze poczekać.  Przelew pójdzie, gdy produkt będzie gotowy W kontrakcie jest zapis, że Pfizer i BioNTech otrzymają pieniądze wtedy, kiedy dowiodą, że ich szczepionka jest skuteczna i bezpieczna. To oznacza, że do tego czasu muszą wszystkie koszty pokrywać samodzielnie, a szacuje się, że wyniosą one ok. miliarda dolarów. Testy skuteczności szczepionki mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.  Czy jest szansa na tańszą szczepionkę na koronawirusa? Teoretycznie tak. Pokazuje to kontrakt podpisany wcześniej przez rząd USA z koncernem Astra Zeneca. Opiewał on na 1,2 miliarda dolarów za 300 milionów dawek szczepionki, co oznaczałoby cenę cztery dolary za dawkę . Jednak pieniądze zostały już przelane i zgodnie z kontraktem są wykorzystywane na prace nad szczepionką. Nie ma jednak gwarancji, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj