Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rodzice z niemowlakiem
Fotolia
Aktualności

Dziecko bez ślubu? Tak jest coraz częściej!

W Polsce padł kolejnym rekord! Tym razem w... liczbie nieślubnych dzieci. Ile dzieci urodziło się bez ślubu rodziców w 2016 roku?

W 2016 roku padł rekord urodzeń nieślubnych dzieci! Od ponad 25 lat z każdym rokiem wzrasta liczba maluchów, które rodzą się w związkach pozamałżeńskich.

Dzieci bez ślubu? W 2016 roku padł rekord!

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w ubiegłym roku urodziło się 95,6 tys. nieślubnych dzieci. To niezaprzeczalny rekord – choć od wielu lat przybywa dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich, nigdy nie urodziło się ich aż tak dużo. Wystarczy porównać statystyki z 2016 roku i z lat 1960-1990. Różnice są kolosalne! "Wtedy liczba dzieci pozamałżeńskich mieściła się w przedziale 25-35 tys. rocznie. I to w sytuacji, gdy na świat przychodziło ogółem przynajmniej o połowę więcej dzieci niż w ostatnich latach" – wyjaśnia prof. Piotr Szukalski z Uniwersytetu Łódzkiego.

Skąd te zmiany?

Prof. Szukalski zaznaczył, że wzrost liczby nieślubnych dzieci widać we wszystkich grupach wiekowych, jednak szczególnie widoczny jest w grupie najmłodszych mam, które nie ukończyły 20. roku życia. "Obecnie 85 proc. matek w wieku do 20 lat rodzi dzieci pozamałżeńskie. Jest to dowodem na zanik małżeństw naprawczych jako swoistej normy regulującej zachowanie młodych ludzi w przypadku wystąpienia ciąży" – twierdzi Szukalski.

Wzrost urodzeń poza związkami małżeńskimi wiąże się ze zmianą obyczajów, do której doszło na przestrzeni lat. Pary żyjące bez ślubu są bardziej akceptowane w społeczeństwie niż jeszcze 20-30 lat temu. Młodzi ludzie coraz później zakładają rodziny, priorytetem staje się kariera i ustabilizowanie sytuacji finansowej, by zapewnić dziecku jak najlepszy byt.

Czy na co dzień widzicie, że przybywa niestandardowych rodzin, a model 2+2 przestał obowiązywać? Czy możemy jeszcze mówić o jakichkolwiek standardach? Czekamy na wasze komentarze!

Zobacz także: Chrzest? Nie, dziękuję! Może kiedyś...

Źródło: wiadomości.dziennik.pl

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

Mama z noworodkiem na porodówce
Fotolia
Aktualności
Porodówki pękają w szwach! "To efekt 500+!" – przekonuje minister
Najnowsze dane Narodowego Funduszu Zdrowia nie pozostawiają wątpliwości: w 2017 roku może paść rekordowa liczba urodzeń w Polsce!

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, według najnowszych danych NFZ liczba urodzeń w styczniu 2017 roku wynosiła 32 061. To o ponad 2 200 porodów więcej niż w styczniu 2016 roku. NFZ podkreśla, że to wstępne dane i ostateczna liczba urodzeń może być jeszcze większa. "To miód na moje serce. To znakomite dane, dobre informacje. Aczkolwiek nie są jeszcze potwierdzone przez GUS" – skomentowała dane NFZ Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. "To byłby trzeci miesiąc wzrostu, po listopadzie, grudniu; i szanse na to, że to magiczne 400 tys. urodzeń w skali roku naprawdę jest możliwe. Ale procesy demograficzne mierzone są latami. Na razie mierzymy je miesiącami. Uważam, że jest w tym jakaś cegiełka, udział programu 500 plus " – dodała Rafalska. Wzrost liczby urodzeń a program 500+ To nie pierwszy raz, kiedy minister Rafalska podkreśla znaczenie programu 500+ we wzroście liczby urodzeń w Polsce. W wywiadzie dla TVP Info minister przyznała, że dzięki programowi Rodzina 500 plus już w 2016 roku urodziło się więcej dzieci niż w roku poprzednim. To najlepszy wynik od kilku lat, a tendencja wzrostowa utrzymuje się już od listopada 2016. Minister Rafalska ma nadzieję, że w 2017 roku liczba urodzeń przekroczy 420 tys. Jak sama przyznaje, oczekiwania nie były aż tak wygórowane, jednak dane z NFZ tylko potwierdziły, że pobicie kolejnego rekordu będzie możliwe. Minister zwróciła uwagę, że obecna sytuacja na rynku pracy, niskie bezrobocie i finansowa pomoc rządu pozytywnie wpływa na decyzje Polaków o powiększeniu rodziny. Zgadzacie się ze słowami minister Rafalskiej? Czy pomoc rządu, w tym program 500+, może wpłynąć na decyzję Polaków o posiadaniu dziecka? Zobacz także:   Masz pytania dotyczące 500+? Rozwiewamy wątpliwości! Źródło: rynekzdrowia.pl

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

coraz więcej nieślubnych dzieci w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Upada polska rodzina? Mamy coraz więcej nieślubnych dzieci
Model rodziny, w którym jest mąż i żona, to już przeszłość. Polacy coraz bardziej wolą związki partnerskie.

Jeszcze 30 lat temu życie "na kocią łapę" i nieślubne dziecko były wyjątkiem. A jeszcze 50 lat wstecz było wręcz powodem do wstydu i napiętnowania społecznego. Ale wiele się zmieniło od tamtych czasów i chyba nikt nie ma z tym problemu. Nieślubne dzieci są i w mieście, i na wsi W 2018 roku urodziło się aż 103 tysiące dzieci, których rodzice nie wzięli ślubu. Co czwarty maluch przyszedł na świat w mieście, a co piąty na wsi. To w sumie nie jest aż tak sensacyjna wiadomość, ale robi wrażenie skala zjawiska. Najwięcej nieślubnych dzieci rodzi się w województwach: zachodniopomorskim i lubuskim - blisko 40 procent. Najbardziej tradycyjny model rodziny jest w Polsce południowo-wschodniej: w województwach podkarpackim, małopolskim oraz lubelskim – jest tam tylko kilkanaście procent nieślubnych maluchów. Demografowie tłumaczą to tym, że południowe tereny kraju zawsze były tradycyjne. Z kolei ziemie zachodnie zamieszkują ludzie przyzwyczajeni do migracji, mniej religijni i o bardziej lewicowych poglądach . Jesteśmy bardziej tolerancyjni Młodzi ludzie nie potrzebują ślubu, żeby stworzyć rodzinę, a naukowcy podkreślają, że posiadanie dziecka w związkach  partnerskich to nie tylko moda – ale stała tendencja w naszym społeczeństwie. I akceptowana społecznie.  - Odchodzimy od jednorodnego wzorca małżeństwa i rodziny. Cechą nowej rodziny, po przemianach, jest przede wszystkim jej duża różnorodność – wyjaśnia prof. dr hab. Krystyna Slany z Instytutu Socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w gazeta.pl. Powodem takiego stanu rzeczy są zmiany społeczne zachodzące w kraju i rosnącą akceptacja dla związków pozamałżeńskich. Nie ma już tak powszechnego jak kiedyś traktowania osób samotnie wychowujących dzieci jako kogoś gorszego. Aż  80 procent społeczeństwa akceptuje mieszkanie z partnerem bez...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Zmiany w Kodeksie pracy ważne dla rodziców [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Prawo i finanse
Zmiany w Kodeksie pracy  ważne dla rodziców w 2023 roku [urlop rodzicielski, elastyczne formy czasu pracy i inne]
Luiza Słuszniak
wniosek 500 plus 2022
Prawo i finanse
Wniosek 500 plus 2023 – od kiedy? Jak go złożyć przez internet?
Magdalena Drab
wiersz o zimie
Gry i zabawy
Wiersz o zimie: 7 zimowych wierszyków dla maluchów i przedszkolaków
Agnieszka Majchrzak
karnawał
Aktualności
Karnawał – kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku, najciekawsze zwyczaje
Ewa Janczak-Cwil
Sanki dla dzieci
Zakupy
Sanki dla dzieci: z oparciem, drewniane i plastikowe. Jakie sanki dla niemowlaka?
Milena Oszczepalińska
ferie kiedy
Aktualności
Ferie zimowe – terminy dla województw w 2023 roku
Luiza Słuszniak
urlop macierzyński
Prawo i finanse
Urlop macierzyński 2023 – zasady, zmiany w związku z dyrektywą unijną
Ewa Janczak-Cwil
szczęśliwe imiona dla dziewczynek
Imiona
Szczęśliwe imiona dla dziewczynek: imiona oznaczające i przynoszące szczęście. Lista
Magdalena Drab
matura 2023 zmiany
Edukacja
Matura 2023: zmiany. Matematyka, polski, angielski – egzamin będzie łatwiejszy
Magdalena Drab
miód na przeziębienie
Zdrowie
Miód na przeziębienie – jaki jest najlepszy?
Małgorzata Wódz
AMR, jak często kąpać noworodka
Noworodek
Jak często kąpać noworodka: co ile dni kąpać latem i zimą? Zalecenia
Magdalena Drab
maski karnawałowe dla dzieci
Gry i zabawy
Maski karnawałowe dla dzieci: jak zrobić (krok po kroku) + maski do druku
Karolina Stępniewska
sposoby na zaparcia w ciąży
Zdrowie w ciąży
Sposoby na zaparcia w ciąży: najlepsze są te domowe i naturalne
Sylwia Niemczyk
kalendarz szczepień 2022
Zdrowie
Kalendarz szczepień 2023: szczepienia obowiązkowe i zalecane [PROGRAM SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH] ​
Luiza Słuszniak
Królik dla niemowlaka
Dieta
Królik dla niemowlaka: jak go przygotować, od kiedy można go podać [PLUS PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Ząbkowanie dziecka
Zdrowie
Ząbkowanie dziecka – kiedy się zaczyna, ile trwa i jakie są objawy?
Magdalena Drab
Dodatki do zasiłku rodzinnego
Prawo i finanse
Dodatki do zasiłku rodzinnego 2023: ile wynosi dodatek szkolny, rehabilitacyjny i na dziecko niepełnosprawne?
Joanna Biegaj
kosmetyki na cellulit i rozstępy po ciąży
Mama
Sprawdzony sposób na piękną skórę po ciąży. Znikną rozstępy, cellulit i flabby skin
Barbara Daszuta