dziecko dostało 0 punktów w skali Apgar
Adobe Stock
Aktualności

Dziecko dostało 0 punktów w skali Apgar! Kobieta rodziła w skandalicznych warunkach, sprawą zajęła się prokuratura

Mała Elizka dostała 0 punktów w skali Apgar. Prawdopodobnie winę za to ponosi personel medyczny, lekarz nie chciał wykonać cesarskiego cięcia, mimo że były ku temu powody. Dziewczynka jest niepełnosprawna, a lekarze dają jej kilka lat życia.

Eliza urodziła się jako dziecko niepełnosprawne i dostała 0 punktów w skali Apgar. Mimo że akcja porodowa nie rozwijała się, a położna sugerowała cesarskie cięcie - lekarz stwierdził, że dziewczyna jest młoda i sobie poradzi. Teraz rodzice walczą o życie dziewczynki, a koszt terapii przeraża... 

Cesarskie cięcie? Młoda jest, poradzi sobie...

Ciąża Pani Natalii przebiegała prawidłowo, akcja porodowa rozpoczęła się przedwcześnie, wtedy kobieta udała się do szpitala w Parczewie. Po wykonaniu pomiaru miednicy pielęgniarka zapytała lekarza, czy nie lepiej wykonać cesarskie cięcie, on jednak to zignorował.

„Kiedy lekarz przyszedł, zobaczył datę mojego urodzenia, bez wahania powiedział, że rodzimy. Skoro jestem młoda to sobie poradzę. Kiedy zrobiono mi pomiar miednicy, pielęgniarka spytała go, czy może lepiej wykonać cesarskie cięcie. Lekarz powtórzył, że jestem młoda to sobie poradzę. Zalecił oksytocynę i poszedł sobie” - mówi pani Natalia.

Chciałaś dziecko? Umiałaś je zrobić? To teraz masz

Akcja porodowa nie rozwijała się, Pani Natalii podano oksytocynę. Nikt nie wyjaśnił kobiecie, co się dzieje, a lekarz zachowywał się skandalicznie: „Położna naprawdę się starała. Lekarz się ze mnie śmiał. Powiedział coś w stylu: Chciałaś dziecko? Umiałaś je zrobić? To teraz masz” – mówi pani Natalia.

„Kiedy akurat byłam podpięta pod KTG, dziecku zaczęło spadać tętno. Nie wiadomo, ile razy to miało miejsce, bo nie byłam cały czas monitorowana. Wpadłam w panikę, zaczęłam krzyczeć. Oni to widzieli i zignorowali. Chwilę potem próbowali ją wypchnąć, to się okazało, że Eliza już nie oddycha. Nagle położna stwierdziła: będzie cięcie” – wspomina młoda mama.

Co działo się dalej? „Położna krzyczała do mnie: szybciej, bo zabijesz dziecko. Dotarło do mnie po chwili, że Eliza nie płacze. Spytałam dlaczego, ale mnie ignorowano. Zaczęłam bardzo krzyczeć, wręcz wyć, mówiąc, że chce zobaczyć dziecko. Usłyszałam: Zamknij pysk i się nie drzyj" -  opowiada kobieta.

Zero punktów w skali Apgar

Nikt nie wyjaśnił młodym rodzicom, co się dzieje, dziecko dostało 0 punktów w skali Apgar i zostało przewiezione do specjalistycznej kliniki. Tam lekarze wprowadzili małą Elizkę w stan hipotermii. Stan dziecka ciągle się pogarsza, a degeneracja mózgu postępuje. Maluszek ma problemy z napięciem mięśniowym, wodogłowie, niedosłuch, problemy ze wzrokiem, encefalopatię niedotlenieniowo–niedokrwienną i padaczkę. Jej mózg działa jedynie w 30 procentach, lekarze dają jej kilka lat życia. Pomocą dla małej Elizki mogą być komórki macierzyste, koszt terapii to jednak 100 000 zł. Całą sprawą zajęła się prokuratura.

Wpłaty na leczenie Elizki można dokonywać tutaj.

Źródło: uwaga.tvn.pl

Zobacz także:

Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]

Noworodek
Fotolia
Zdrowie
Co to jest skala Apgar i co z niej możemy wyczytać? Mówi ekspert [WIDEO]
Punkty w skali Apgar określają stan noworodka po porodzie. Maksymalna liczba punktów w skali Apgar wynosi 10, minimalna – 0. W tej skali ocenia się czynność serca dziecka, oddech, zabarwienie skóry, reakcję na bodźce i zabarwienie skóry, tłumaczy dr Marta Balicka ze Szpitala Medicover.

Oceniając stan noworodka bezpośrednio po urodzeniu, neonatolodzy używają skali Apgar . Według tej skali dziecko może dostać minimalnie 0 punktów, a maksymalnie 10 punktów. – Wśród mam panuje przekonanie, że jeśli noworodek nie dostał pełnych 10 punktów w skali Apgar, to znaczy, że jest noworodkiem chorym. Tak nie jest – wyjaśnia dr Marta Balicka, pediatra neonatolog ze Szpitala Medicover. – Skala Apgar to wyłącznie skala orientacyjna, pokazująca, jak maluch przystosowuje się do życia po narodzinach.  Jak się ocenia wg skali Apgar? W skali Apgar ocenia się 5 różnych parametrów: Czynność serca noworodka Oddech Napięcie mięśniowe Zabarwienie skóry  Reakcja na bodźce, które otaczają dziecko – Każdą z tych pięciu rzeczy punktujemy od 0-2. Noworodka ocenia się wg skali Apgar w 1. minucie życia, następnie 2., 3. 5. i 10. minucie – mówi dr Balicka. – Wszystko, co dzieje się poza tymi minutami, nie wchodzi już w zakres skali Apgar. Oczywiście skala nie ma większego zastosowania w przypadku dzieci urodzonych przedwcześnie. Stan dzieci, które dostały w badaniu łącznie 8 czy 9 punktów, również określa się jako dobry.  – Po prostu takie maluchy wymagają odrobinę dłuższego czasu adaptacji poza życiem łonowym – mówi pediatra. – Noworodek, który dostał łącznie 4-7 punktów, to noworodek, który urodził się w stanie średnim. Wszystko, co poniżej 4 punktów wymaga od nas, lekarzy, podjęcia czynności przywracających prawidłowe funkcjonowanie noworodka.  Polecamy:  Zabieg Credego u noworodka Za co odejmuje się punkty w skali Apgar?  Każda mama chciałaby, żeby jej maleństwo już w pierwszej minucie życia, osiągnęło maksymalną liczbę punktów. Czasem jednak lekarz, zamiast maksymalnych dwóch punktów, przyznaje 1 albo 0.    – Noworodek...

Noworodek wazony w szpitalu
fotolia
Aktualności
Skala Apgar może przewidzieć ryzyko powikłań również dla mamy!
Naukowcy odkryli, że punkty przyznawane dziecku po narodzinach, mogą być pomocne w określeniu stanu zdrowia nie tylko dziecka, ale i matki. Sprawdź jak to możliwe.

Skala Apgar jest uniwersalnym narzędziem lekarzy używanym do oceny stanu zdrowia noworodków w pierwszych minutach ich życia. To pierwsza ocena, jaką zdobędzie twoje dziecko - w postaci liczby od 0 do 10. Pomaga ona lekarzom stwierdzić, czy dziecko potrzebuje specjalnej pomocy medycznej. Choć wyniki w skali Apgar są oczywiście ważne w kontekście dziecka, naukowcy odkryli, że mogą również pomóc przewidzieć ryzyko poważnych chorób u matek! Skala Apgar a zdrowie młodych mama Dr Joel Ray przeanalizował dokumentację medyczną ponad 600.000 noworodków z Kanady w latach 2006 i 2012. Według jego badań, opublikowanych w "JAMA Pediatrics", matki, których dzieci miały niższe wyniki w skali Apgar, znacznie częściej trafiały na oddział intensywnej terapii . Oto jest szybkie spojrzenie na wyniki badań: U mam, których noworodki miały niskie oceny Apgar (0-3) ryzyko przyjęcia na OIOM było 9 razy większe, niż tych, których dzieci miało normalny wynik w skali Apgar (7 lub nowszy). U mam, których noworodki miały pośrednie oceny Apgar (4-6) ryzyko przyjęcia na OIOM było 6,5-krotnie większe, niż tych, których dzieci miały normalny wynik w skali Apgar. Tylko 1,7 na 1000 matek, których dziecko otrzymało normalne wyniki w skali Apgar (w ciągu pięciu minut po narodzinach) trafiło na OIOM. U mam, które potrzebowały wentylacji mechanicznej na OIOM-ie ryzyko, że ich dziecko urodziło się z niską oceną Apgar, było 18- krotnie większe. "Nasze badanie pokazuje, że powszechnie dostępne narzędzie do oceny zdrowia noworodków (skala Apgar) zapewnia obiecującą i nową metodę oceny zdrowia matek - powiedział dr Joel Ray - "To potwierdza, że nawet po porodzie, zdrowie dziecka i matki pozostają ze sobą ściśle związane." Poznaj 10 rzeczy, które pomagają noworodkowi przystosować się do życia po drugiej stronie brzucha

Jak wybrać szpital do porodu?
AdobeStock
Prawdziwe historie
Prawdziwe historie: to był trudny poród, ale dla mojego syna zrobiłabym wszystko!
Poród trwał 18 godzin, cała ciąża to huśtawka emocji: radości i obaw, ale warto było przez to przejść. To dzięki mojemu synkowi, codziennie się uśmiecham. Przeczytaj historię Eweliny.

Planowaliśmy dziecko . Układaliśmy wraz z mężem scenariusze: jak to będzie, gdy dziecko już się urodzi? Zastanawialiśmy się, czy w ogóle możemy mieć dzieci. Jednak gdy zaszłam w ciążę, byłam w szoku. Nie sądziłam, że uda nam się to tak szybko! No i się zaczęło: poranne mdłości , dziwne zachcianki, a co najgorsze strach! Strach przed macierzyństwem , przed porodem, ba nawet przed każdą wizytą kontrolną. Czy to już poród?! Poród wyznaczony był na 17 grudzień, chociaż ja (nie wiem, czy to był instynkt matki, czy podświadomość) czułam, że dziecko urodzi się w listopadzie. Nie myliłam się! W nocy 28 listopada śniło mi się, że odchodzą mi wody płodowe . Przebudziłam się i pomyślałam: "dziwny sen" (zresztą całą ciążę miałam jakieś dziwne sny ). Nagle zdałam sobie sprawę, że to nie sen! Odchodziły mi wody! Byłam przerażona! Mąż wezwał pogotowie , strach był jeszcze większy, bo ratownicy nie chcieli mnie zabrać do szpitala! Po kłótni z mężem udało się. Jechaliśmy wydać na świat nowe życie! Ale jak się okazało to nie było ani takie proste, ani tym bardziej szybkie. Położna zanim przyjęła do szpitala, zbadała mnie. Powiedziała, że poród trochę potrwa. Strach mnie nie opuszczał, zwłaszcza że zaczęły się delikatne skurcze. Leżałam na sali, czekając na swoje dziecko , obok mnie leżały inne pacjentki, które już tuliły swoje maleństwa.   Jeszcze trochę pani poczeka Bóle się nasilały. Co chwilę miałam inne badania, zabiegi: zastrzyk, kroplówka . Czułam, że słabnę. Nie dawałam rady, zaczęłam mieć bóle z krzyża . Ból był nie do wytrzymania, rozwarcie na 3 cm, a główka dziecka nawet nie zeszła do kanału rodnego. Krzyczałam, że chcę już urodzić. A położne kwitowały to słowami: "jeszcze pani poczeka". Chciały, abym rodziła siłami natury, chociaż w karcie było napisane: " poród...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj