screen Facebook/CNN
Aktualności

Dziecko urodzone dwa razy – niezwykła historia!

W 23.tyg.ciąży lekarze byli zmuszeni wyjąć dziecko z łona matki, a potem ponownie je w nim umieścić. To niezwykłe, że lekarze mają dziś takie możliwości!

„To niewyobrażalne, że możemy wyjąć dziecko z macicy, przeprowadzić zabieg, a następnie umieścić je z powrotem tak, by zarówno płód jak i matka mogli przejść resztę ciąży” – tłumaczą lekarze z Texas Children`s Hospital.

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Zauważyli coś niepokojącego w czasie USG

Margaret Boemer miała trudną ciążę. Najpierw okazało się, że jedno z bliźniąt nie przeżyło pierwszego trymestru, a potem w 16.tygodniu ciąży podczas USG, lekarze odkryli coś bardzo niepokojącego. Po wielu badaniach okazało się, że wraz z dzieckiem, rośnie także guz – pierwotniak, jeden z najczęściej pojawiających się u płodów.

Guz umiejscowił się na kości ogonowej. Taka sytuacja zdarza się 1 na 35 tys. ciąż, więc nie jest to częsta przypadłość. Lekarze wiedzieli jednak, że nowotwór u córeczki Margaret, zagraża jej życiu. Choć w wielu przypadkach lekarze mogą zaczekać do narodzin dziecka i dopiero wtedy je zoperować, tu musieli podjąć decyzję od razu. Okazało się bowiem, że guz odcina płód od krwi matki, co mogło spowodować śmierć dziecka.

Szansa na życie

Operacja była niezwykle trudna: wyjęcie dziecka z łona matki, odseparowanie go od guza, a następnie ponowne umieszczenie go w macicy, jest nie lada wyczynem. Zabieg trwał prawie 5 godzin i nie obyło się bez dramatycznych chwil, kiedy serduszko małej LynLee nieomal przestało bić. 

Na szczęście dziecko po 20 minutach powróciło do łona mamy i przeżyło w nim... kolejnych 12 tygodni, aż do 36. tygodnia ciąży, kiedy to rozwiązano ciążę poprzez cesarskie cięcie. Wtedy mała LynLee narodziła się po raz drugi.

W 8.dobie życia córeczka Margaret musiała przejść kolejną operację. Fragment niewyciętego doszczętnie guza, do którego nie można się było wcześniej dostać, zaczął rosnąć. Kolejna operacja przebiegła dobrze i mama z córeczką po kilku tygodniach, mogły powrócić do domu.

Choć lekarze początkowo nie robili nadziei mamie, że jej córeczka przeżyje, potem zdecydowali się na operację. Brawa dla tych odważnych lekarzy i brawa dla mamy, która przeżyła najtrudniejsze chwile w swoim życiu.

Zobacz także:


źródło: edition.cnn.com

ciąża, okres w ciąży, miesiączka w ciąży, rozwój ciąży, kobieta w ciąży
Przebieg ciąży
Ciąża pod specjalnym nadzorem
Cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne – to tylko niektóre przyczyny tego, że ciąża staje się zagrożona. Co zrobić, by utrzymać ciążę wysokiego ryzyka?

Ciąża wysokiego ryzyka to taka, podczas której istnieje zwiększone zagrożenie dla zdrowia i życia matki oraz dziecka. Jak przetrwać pierwsze trzy miesiące takiej ciąży – pytamy prof. dr. hab. Bogdana Chazana. Czynnikami ryzyka są: przewlekłe choroby, np. układu krążenia i moczowego, cukrzyca , zaburzenia hormonalne, trudności w poprzednich ciążach i podczas porodów, powikłania obecnej ciąży. Czasami lekarz może przewidzieć trudności, ale zdarza się, że problemy pojawiają się niespodziewanie. Kłopoty z donoszeniem ciąży częściej miewają nastolatki i kobiety powyżej 40. roku życia. Szczególnie te, żyjące w trudnych warunkach, niedożywione, palące papierosy, nadużywające alkoholu, biorące narkotyki oraz ciężko pracujące fizycznie. Poznaj: 5 najbardziej szkodliwych mitów o tym, co wolno lub czego nie wolno w ciąży Około 20 proc. wszystkich ciąż lekarze określają jako ciąże o niewielkim stopniu ryzyka, a 5 proc. jako ciąże wysokiego ryzyka. Nie znaczy to, że poród będzie powikłany lub że dziecko urodzi się chore. Chodzi o to, by otoczyć kobietę większą troską. Nie wystarczy wówczas opieka lekarza rejonowego czy położnej, konieczna jest specjalistyczna pomoc, najlepiej poradni konsultacyjnej przy klinice. Jeżeli są obawy, że poród może być przedwczesny , powikłany lub że dziecko urodzi się chore, kobieta powinna również rodzić w klinice.   Uporczywe wymioty w czasie ciąży Nasilone wymioty u kobiet w ciąży bywają przyczyną, że taką ciążę lekarz może traktować jako ciążę ryzyka. Występują częściej w pierwszej ciąży, u kobiet młodych, bardzo wrażliwych. Niekiedy wiążą się z nadmiernymi stresami lub też z nie zawsze uświadomionymi konfliktami w rodzinie. Zdarza się, że zmiana środowiska, np. sam pobyt w szpitalu, powoduje, że wymioty ustępują. Jeżeli jednak są bardzo uporczywe, zachodzi konieczność podania...

6 tydzień ciąży, zdjęcia ciąży, zdjęcia płodu
Piękna
Przebieg ciąży
Jak się leczy dziecko w łonie mamy?
Nieprawidłowości w rozwoju płodowym? Dzięki postępowi medycyny i leczeniu prenatalnemu twoje dziecko może urodzić się zdrowe. Dowiedz się, jakie wady można wyleczyć już w łonie matki.

Dziś już nie zawsze trzeba czekać z rozpoczęciem leczenia maleństwa aż do momentu jego przyjścia na świat. Rozwój techniki ultradźwiękowej sprawił, że można bezpośrednio oglądać płód podczas badania ultrasonograficznego i wykryć ewentualne wady jeszcze przed narodzeniem. Także inne badania prenatalne ( amniopunkcja czy biopsja kosmówki) pozwalają na wczesne wykrycie zaburzeń metabolicznych u dziecka.   Pierwsze sukcesy w leczeniu płodu Operacje płodu zakończone sukcesem zaczęto przeprowadzać na początku lat 80. ubiegłego wieku. W ten sposób leczy się wrodzoną przepuklinę przeponową, duże guzy płodu i przepuklinę-rozszczep kręgosłupa. Zabiegi takie wymagają współdziałania zespołu specjalistów: położnika, ultrasonologa, neonatologa, chirurga dziecięcego, genetyka, neurologa i kardiologa. Decyzja o leczeniu dziecka w łonie matki, może zostać podjęta, gdy: l ekarze dokładnie poznali przebieg choroby dzięki seryjnym badaniom USG , a w badaniach eksperymentalnych ustalono jej mechanizm, zalety i wady postępowania przedyskutowano z lekarzami-konsultantami, rodzicom przedstawiono możliwie dokładnie oraz rzetelnie zalety i wady proponowanego postępowania. Dzięki stale doskonalonym metodom diagnostycznym (znacznie lepsze aparaty USG, szersze zastosowanie rezonansu magnetycznego) staje się możliwe coraz wcześniejsze rozpoznawanie wad u jeszcze nienarodzonych dzieci. Natomiast postęp w dziedzinie techniki chirurgicznej (coraz precyzyjniejsze urządzenia optyczne i narzędzia chirurgiczne) umożliwia podejmowanie endoskopowego leczenia płodu (fetoskopia operacyjna), co zmniejsza ryzyko powikłań towarzyszących operacjom.   Sposoby leczenia płodu Przede wszystkim przyszłej mamie można podawać leki. Tak postępuje się głównie w przypadkach zaburzeń rytmu serca u nienarodzonego dziecka oraz niektórych zmian metabolicznych. Podawanie odpowiednich...

Demi Wright
Demi Wright/archiwum prywatne
Aktualności
Myślała, że jest w ciąży. Okazało się, że to rak
22-letnia Demi zgłosiła się do szpitala z bólem pleców. Okazało się, że to, co lekarze zdiagnozowali jako ciążę, to nowotwór złośliwy – rak kosmówki.

Demi Wright, 22-letnia Brytyjka, w listopadzie zgłosiła się do szpitala z powodu silnych bólów pleców. Diagnoza lekarzy było jednoznaczna. Jej ciało produkowało hormony podobne do tych wydzielanych przez kobiecy organizm w czasie ciąży. Dlatego lekarze bez wątpliwości uznali, że Demi spodziewa się dziecka. Po kolejnych badaniach okazało się jednak, że to nie płód, a ponad 12-centymetrowy nowotwór – zaśniad groniasty. O tym, że domniemana ciąża to nowotwór złośliwy, 22-latka dowiedziała się zaledwie kilka tygodni przed śmiercią. Ojciec dziewczyny wspomina, że kiedy Demi powiedziała mu o chorobie, prosiła, żeby się nie martwił, bo „wszystko będzie w porządku”. Niestety, zmarła następnego dnia. Zaśniad groniasty To, czego doświadczyła 22-letnia Demi, to ciąża zaśniadowa . W wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej (która najczęściej jest wtedy pusta), zaburzone zostaje funkcjonowanie macicy, a komórki łożyska (kosmki) rozrastają się w niewłaściwy sposób. Jeśli kosmki zaczną wrastać w mięsień macicy, tak zdarzyło się w przypadku Demi, zaśniad może przeistoczyć się w raka kosmówki. Kosmówczak bardzo szybko się rozprzestrzenia i atakuje inne narządy, głównie płuca, nerki i wątrobę. Objawy ciąży zaśniadowej podobne są do wczesnych objawów ciąży. Należą do nich: podwyższony poziom HCG we krwi, poranne nudności, brązowe upławy , ból w okolicy miednicy, szybki rozrost macicy.   Wyleczenie raka kosmówki jest możliwe, jednak tylko wtedy, gdy zostaje on szybko wykryty. Lekarze przestrzegają, by kobiety, które podejrzewają u siebie ciążę zaśniadową, jak najszybciej zgłosiły się do specjalisty. Choć przeistoczenie zaśniadu w kosmówczaka jest bardzo rzadkie, historia Demi pokazuje, jakie mogą  być konsekwencje zbyt późnej diagnozy. Zobacz także:   To, co robi...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz