HIV
Fotolia
Aktualności

Kolejne dziecko w USA wyleczone z HIV

Można zapobiec urodzeniu dziecka z HIV, można też wyleczyć dziecko z HIV: udało się to już po raz kolejny lekarzom w USA. W Polsce też można zapobiec przeniesieniu wirusa HIV z mamy na dziecko. Kobiety w ciąży wstydzą się jednak wykonać test w kierunku HIV.

Dziewczynce z USA podano leki przeciw wirusowi HIV już w cztery godziny po porodzie, gdyż istniało duże ryzyko, że zaraziła się wirusem HIV od matki. Po 9 miesiącach kuracji lekami antywirusowymi poinformowano, że dziewczynka jest zdrowa, choć będzie jeszcze przez pewien czas dostawać leki.

Rok temu lekarze informowali o podobnym przypadku wyleczenia 2,5 letniej dziewczynki z USA, której leki zaczęto podawać już 30 godzin po porodzie. Wyleczona dziewczynka ma dziś 3,5 roku, od dwóch lat nie bierze leków. Te przypadki wskazują, że dzięki wczesnemu podjęciu leczenia może się udać całkowite wyeliminowanie wirusa HIV u dziecka.

Jak zapobiec urodzeniu dziecka z HIV

W Polsce też rodzą się dzieci z wirusem HIV, chociaż można temu prawie w 100% zapobiec.  W Polsce rozpoznano HIV u ok. 17 tys. dorosłych, jednak osób zarażonych może być znacznie więcej: większość osób nawet nie myśli, że może być zarażona HIV. Wciąż pokutuje błędne przekonanie, że na HIV zarażeni są głównie narkomani, osoby często zmieniające partnerów seksualnych i homoseksualiści.
Rocznie w Polsce rodzi dzieci ok. 70-100 kobiet z potwierdzonym zakażeniem HIV.
Jeśli jesteś w ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży oraz pod koniec drugiego trymestru (lub na początku trzeciego) wykonaj test w kierunku wirusa HIV. Badanie jest bezpłatne, powinien Ci o nim powiedzieć każdy lekarz ginekolog. Niestety, nie zawsze ginekolodzy mówią o badanach, a kobiety nie zawsze chcą je wykonywać. Zwykle są przekonane, że nie jest możliwe, by były zarażone wirusem HIV lub wstydzą się iść na badanie.

Czytaj też: Badania refundowane przez NFZ

Test w kierunku HIV w ciąży może uratować dziecku życie

Nie wstydź się w ciąży zrobić test w kierunku HIV. Lekarze podkreślają, że w grupie ryzyka zarażenia HIV jest praktycznie każdy, kto współżyje seksualnie: nawet jeśli miałaś jednego partnera, istnieje ryzyko zarażenia HIV (jeśli partner był zarażony). Na pewno w takim przypadku ryzyko jest niewielkie, jednak test w kierunku HIV warto wykonać. Jeśli test w ciąży wypadłby dodatnio, są sposoby, by nie przenieść wirusa HIV na dziecko.
Do przeniesienia wirusa HIV na dziecko może dojść podczas porodu, a potem w czasie karmienia piersią: jeśli kobieta nie wiedziała, że jest zarażona HIV i nie podjęła leczenia.
Jeśli test wykonany w ciąży wykaże, że kobieta ma wirusa HIV, dostanie trzy leki antywirusowe, które zapobiegają przeniesieniu HIV na dziecko. Podjęcie skutecznego leczenia w 99% chroni dziecko przed przeniesieniem wirusa HIV z matki na dziecko. Na wszelki wypadek dziecko dostaje jeszcze po porodzie lek zapobiegający namnażaniu się wirusa HIV. Jeśli leczenie zostało u kobiety w ciąży podjęte późno, dziecko będzie dostawało 3 leki antywirusowe.

Wczesne leczenie mamy, a potem dziecka, może zapobiec przeniesieniu HIV na dziecko. Jeśli w ciąży nie wykonasz testu na obecność wirusa HIV, a jesteś nim zarażona, to istnieje ok. 50% ryzyka, że dziecko urodzi się z wirusem HIV. Szansą na wyleczenie dziecka z HIV jest tylko wczesne podjęcie leczenia – tak jak to się stało w przypadku dziewczynki z USA.

Zobacz też: W Polsce też rodzą się dzieci z HIV.

Kiedy wykonuje się USG w ciąży i które jest najważniejsze? Sprawdź, żeby nie przegapić!

badania w ciąży, test na HIV w ciąży, wirus HIV, AIDS w ciąży, badania zalecane w ciąży, kampania jeden test dwa życia, Ada Fijał
Grzegorz Mikrut
Zdrowie w ciąży
Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka - namawia aktorka Ada Fijał
Większość kobiet w ciąży myśli, że problem wirusa HIV ich nie dotyczy. Prawda jednak jest inna. Sprawdź, dlaczego każda przyszła mama powinna wykonać prosty test, czekając na narodziny dziecka.

Co roku 1000 osób dowiaduje się, że są nosicielami  wirusa HIV,  wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny. Mimo to szacuje się, że aż 50 procent zakażonych może nie wiedzieć o swoim problemie. W grupie zarażonych Polaków 25 procent stanowią kobiety (także zarażone przez swojego pierwszego i jedynego w życiu partnera). Są wśród nich również potencjalne przyszłe mamy, których sytuacja jest szczególna - wiąże się bowiem z ryzykiem przekazania wirusa HIV dziecku . Wystarczy jeden bardzo prosty test, aby temu zapobiec. Niestety nie wszystkie ciężarne wiedzą o możliwości jego wykonania. Nie zawsze dostają skierowanie, mimo że jest to jedno z badań zalecanych w ciąży. O potrzebie poddania się badaniu w kierunku nosicielstwa wirusa HIV w ciąży przypomina druga odsłona kampanii „Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka”, którą organizuje Krajowe Centrum ds. AIDS. Czytaj też:  Jak uniknąć zakażenia HIV w ciąży? W akcję zaangażowała się aktorka Ada Fijał, która namawia kobiety w ciąży do badania i wyjaśnia im, czym obecnie jest HIV. -  Współczesna medycyna pozwala zaklasyfikować HIV jako chorobę przewlekłą 
z którą można żyć i funkcjonować. Istotne jest jednak wczesne diagnozowanie,
 a z tym w Polsce nie jest dobrze. Narosło zbyt wiele mitów, np. „grupy ryzyka”, 
a nie ma przecież czegoś takiego, są tylko ryzykowne zachowania. Takim ryzykownym zachowaniem jest niebadanie się! Z daniem aktorki kobiety unikają badań, ponieważ nie wiedzą, że powinny je robić -  Trudno jest wyobrazić sobie jakiś problem, dopóki nas nie dotyczy i osobiście nie musimy się z nim zmagać. Warto wyrobić sobie nawyk systematycznych badań, nie tylko na obecność wirusa HIV - tłumaczy Ada Fijał, która sama zrobiła test na HIV w ciąży . Pytana o to, czy czuła strach, zaprzecza - Test...

test na HIV, ciąża, badania w ciąży, zarażenie wirusem HIV
Fotolia
Zdrowie w ciąży
Myślisz o dziecku, pomyśl o teście!
Jeśli jesteś w ciąży, podczas pierwszej wizyty lekarz powinien zaproponować ci badanie w kierunku wirusa HIV. Prosty test może ocalić zdrowie twojego dziecka.

Większość osób uważa, że problem wirusa HIV na pewno ich nie dotyczy. I prawdopodobnie tak jest, ale pewność możesz mieć dopiero wtedy, gdy masz za sobą badanie, a w ręku - jego negatywny wynik . Warto to zrobić dla swojego dziecka.    Dlaczego badanie w kierunku HIV należy wykonać w ciąży? Ponieważ szybkie wykrycie wirusa HIV pozwoli uchronić dziecko przed zarażeniem. Wirus może dostać się do jego organizmu podczas ciąży, porodu albo w pierwszym okresie po narodzinach. Ciężarne kobiety, u których stwierdzono obecność wirusa, od razu zostają objęte leczeniem (jest ono bezpłatne). Dostają lekarstwa, dzięki którym ryzyko zarażenia dziecka spada poniżej 1 procent. Gdy przyszła mama nie wie, że jest nosicielką, zagrożenie wzrasta do 50 procent.    Kiedy powinno się zrobić test na HIV? Najlepszy czas na poddanie się temu badaniu to początek ciąży. Zgodnie z zaleceniami test w kierunku wirusa HIV powinien być wykonany do 10. tygodnia ciąży razem z innymi badaniami, na które kieruje ginekolog podczas pierwszej ciążowej wizyty (zobacz: j ak wygląda pierwsza wizyta u lekarza ). Między 33–37. tygodniem ciąży badanie to można powtórzyć.   Dlaczego nie wszystkie kobiety poddają się temu badaniu? Test wykrywający wirusa HIV należy do badań zalecanych wszystkim kobietom w ciąży (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 2010 r.). We Francji, Holandii, Anglii wykonuje go ponad 90 procent przyszłych mam. W Polsce sytuacja wygląda dużo gorzej. Zdarza się, że to lekarze nie informują swoich pacjentek o konieczności zrobienia testu. Jeśli jesteś w ciąży i nie zbadałaś się jeszcze w kierunku HIV, poproś ginekologa o skierowanie. To najlepszy dowód twojej macierzyńskiej odpowiedzialności.   Czytaj też:  W Polsce też rodzą się dzieci z HIV

Badania w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Badania w ciąży: kiedy i jakie badania zrobić? Harmonogram badań
Badania w ciąży to najlepszy sposób, aby do minimum ograniczyć ryzyko ciążowych komplikacji. Niektóre z nich, jak badania krwi czy moczu, wykonuje się regularnie, inne, np. test obciążenia glukozą, tylko raz. Oprócz szeregu badań obowiązkowych można też wykonać badania dodatkowe, czyli zalecane. Przedstawiamy szczegółowy harmonogram najważniejszych badań w ciąży.

Badania wykonywane w okresie ciąży pozwalają w porę wykryć różne nieprawidłowości i im przeciwdziałać. Przez całe 9 miesięcy będziesz musiała wykonać szereg testów, aby sprawdzić, czy dziecko rozwija się prawidłowo i czy ty nie masz problemów zdrowotnych. Podczas każdej wizyty kontrolnej lekarz zważy cię, zmierzy ciśnienie krwi i wykona badanie ginekologiczne. Z gabinetu wyjdziesz także z plikiem skierowań do laboratorium na badania krwi i moczu. Sprawdź, jakie badania obowiązkowe należy wykonać w ciąży i po co. Podajemy też dokładny harmonogram badań z uwzględnieniem tygodni ciąży, w których wykonuje się określone badania. Spis treści: Jakie badania w ciąży Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje Kalendarz badań w ciąży Badania w ciąży – lista typów badań ich znaczenie: Badanie krwi w ciąży Badania moczu w ciąży Badanie glukozy w ciąży Test obciążenia glukozą w ciąży Badanie USG w ciąży Dodatkowe badania zalecane w ciąży Bezpłatne badania w ciąży Jakie badania należy wykonać w ciąży? O tym, jakie badania powinna wykonać ciężarna, decyduje ginekolog położnik na podstawie indywidualnych potrzeb i wskazań. Regulują to rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie standardów organizacyjnych opieki okołoporodowej. Podczas wizyt kontrolnych przyszłą mamę czekają badania podmiotowe (zebranie wywiadu i ocena ryzyka ciąży) oraz przedmiotowe, np. oceniające ciśnienie krwi, przybieranie na wadze, pracę serca płodu i jego ruchy. Przez cała ciążę regularnie wykonuje się również badania krwi i moczu oraz przynajmniej trzy razy – USG płodu. W konkretnych tygodniach przypadają bardziej szczegółowe badania. Badania w ciąży – kiedy się je wykonuje? Poniżej podajemy listę...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj