wymioty w nocy
Adobe Stock
Aktualności

Dziecko wymiotuje w nocy: przyczyny i leczenie nocnych wymiotów

Kiedy dziecko wymiotuje w nocy, przyczyną tego najczęściej jest zatrucie pokarmowe lub infekcja wirusowa. Należy wtedy podawać wodę, aby zapobiec odwodnieniu i nie popadać w panikę, gdyż nocne wymioty dziecka niczym nie różnią się od tych, które ma w ciągu dnia i należy postępować z nimi tak samo, jak zawsze, gdy dziecko wymiotuje.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Nocne wymioty u dziecka z reguły spowodowane są niestrawnością pokarmową, infekcją rotawirusową lub refluksem żołądkowo-przełykowym, który jest częstą przypadłością niemowląt do około 6 miesiąca życia. Kiedy dziecko wymiotuje w nocy, jest wybudzone ze snu i wystraszone nagłymi torsjami. Dlatego tak ważne jest, aby rodzice zachowali spokój, nie wpadali w panikę i zastosowali takie same metody leczenia, jakie są zawsze zalecane przy leczeniu wymiotów – radzi lekarz rodzinny pediatra Jolanta Tyczyńska z Luxmedu.

Dziecko wymiotuje w nocy:

Na czym polegają nocne wymioty u dziecka

Wymioty u dziecka nocą, tak jak i w ciągu dnia polegają na gwałtownym wydaleniu pod ciśnieniem treści pokarmowej z żołądka, przez jamę ustną, a nawet przez nos. Mogą być delikatne lub chlustające, czyli wydobywać się pod dużym ciśnieniem.

U niemowląt mogą być spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym lub też zbyt łapczywym jedzeniem, przez co dziecko nałykało się powietrza i dochodzi do zwrotu pokarmu. W przypadku starszych, kilkuletnich dzieci najczęściej są sprowokowane zatruciem pokarmowym lub infekcją wirusową np. rotawirusami.

Objawy nocnych wymiotów u dziecka

Kiedy dziecko wymiotuje nocą, mogą mu towarzyszyć dodatkowe objawy, które są uzależnione od przyczyn torsji. Należą do nich:

 • biegunka,
 • ból brzucha,
 • mdłości,
 • gorączka, nawet powyżej 39 stopni Celsjusza,
 • ból głowy,
 • dreszcze i zimny pot,
 • bladość skóry.

Dlaczego dziecko wymiotuje w nocy

Dolegliwości związane z układem pokarmowym to najczęstsza przyczyna wymiotów nocnych. Ich powodem są:

Co robić, kiedy dziecko wymiotuje w nocy

Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Dlatego należy zahamować wymioty i uzupełniać straty płynów w jego organizmie.

Trzeba podawać dziecku do picia po 1-2 małych łyżeczkach płynu, w odstępie kilku minut. Może to być:

 • chłodna woda,
 • napar z ziół – mięty, melisy, kopru włoskiego,
 • sok z cytryny rozcieńczony z wodą.


W uzasadnionych przypadkach dziecku można podać lek przeciwwymiotny, ale tylko za zgodą i pod kontrolą lekarza. Takie leki są zwykle dostępne na receptę i zalecane powyżej 6. roku życia.

Dieta, gdy dziecko wymiotuje w nocy

Dziecko przez kilka godzin będzie musiało być na ścisłej diecie, która bardzo dobrze wyhamowuje wymioty. W ciągu dnia można mu podać do jedzenia lekkostrawne suchary, tosty, biszkopty, chrupki kukurydziane. Po upływie 3-6 godzin od ostatnich dolegliwości żołądkowych, może to być kleik ryżowy, gotowane jabłko, marchwianka.

Jeżeli dziecko jest karmione piersią, należy nadal przystawiać malucha do piersi. Kobiece mleko jest na początku karmienia bardziej wodniste, więc dobrze nawadnia jego organizm. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym trzeba dziecko odstawić do czasu ustania wymiotów.

Dopiero po upływie doby od ostatnich wymiotów dziecko może powoli wracać do normalnej diety (podając na początek np. gotowanego kurczaka, ryż), ale unikając tłustych i ostrych potraw.

Kiedy do lekarza, gdy dziecko wymiotuje w nocy

Czasem trudno powstrzymać wymiotowanie u dziecka i leczenie domowymi sposobami nie przynosi poprawy.

Oto sytuacje, w których konieczna jest wizyta u lekarza:

 • dziecko wymiotuje po każdej próbie pojenia, a wymioty trwają ponad 6 godzin,
 • dziecko jest osłabione, nadal wymiotuje, jest bardzo blade i widzimy brak poprawy jego samopoczucia,
 • objawy odwodnienia – dziecko nie siusiało od kilku godzin, jego skóra jest nie elastyczna, usta spierzchnięte, ma kłopoty z przełykaniem śliny,
 • wymiotom towarzyszy wysoka gorączka (ponad 39 stopni Celsjusza),
 • w wymiotach jest krew – może to być sygnał krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego,
 • w wymiotach jest żółć – może być objawem niedrożności jelit, dwunastnicy,
 • dziecko regularnie co jakiś czas wymiotuje, np. co kilka dni, lub nawet tygodni,
 • wymioty występują rano, towarzyszą im często bóle głowy,
 • występują regularnie powtarzające się wymioty po posiłku,
 • pojawiły się bóle głowy, sztywność karku (ryzyko zapalenia opon mózgowych).


Zobacz także:

Szczepienie przeciw rotawirusom: czy warto szczepić? [WIDEO]

Leczenie zatrucia pokarmowego
StockAdobe
Zdrowie
Jak leczyć zatrucie pokarmowe u dziecka? Sprawdzone sposoby!
Skutki zatrucia pokarmowego są bardzo nieprzyjemne. Dziecko wymiotuje, ma biegunkę, podwyższoną temperaturę i jest osłabione. Jak temu zaradzić? Przeczytaj, jak skutecznie uporać się z zatruciem pokarmowym!

Szczególnie narażamy się na ryzyko zatrucia pokarmowego , jeśli zostawiamy produkty spożywcze na wierzchu w upalny dzień. Wówczas bakterie bardzo szybko się w nich namnażają , a po zjedzeniu nasz organizm ostro na nie reaguje. Jak leczyć tę nieprzyjemną dolegliwość? Przeczytaj! Jak leczyć zatrucie pokarmowe? Choć samo zatrucie z reguły nie stwarza szczególnie poważnego zagrożenia dla naszego zdrowia, jego objawy są na tyle uciążliwe, że warto reagować szybko. Poza tym należy chronić organizm przed odwodnieniem , do którego może dojść na skutek silnych wymiotów i biegunki, towarzyszących zatruciu. W tym celu ważne jest nie tylko spożywanie dużej ilości wody, lecz także uzupełnianie płynów bogatych w elektrolity . Najbardziej popularnym środkiem na zatrucia jest węgiel leczniczy , można go kupić w aptece. Dzieci dodatkowo można wspomagać lekiem o nazwie smektan . Skraca on czas biegunki i zapobiega odwodnieniu. W łagodnych przebiegach zatrucia pokarmowego nie zaleca się stosowania leków hamujących biegunkę i wymioty, ponieważ dzięki nim toksyny dużo szybciej są wydalane z organizmu. Nie jest też konieczna wizyta u lekarza. Objawy zatrucia mijają samoistnie po kilku dniach. Jeśli jednak objawy te są szczególnie nasilone, konieczna jest wizyta u lekarza . Może on wówczas przepisać odpowiednie leki: hamujące wymioty, przeciwbiegunkowe i zwalniające perystaltykę jelit. Specjalista może zlecić też leczenie antybiotykiem lub lekami chemioterapeutycznymi , a w przypadku, gdy przebieg zatrucia jest bardzo ostry, skierować na hospitalizację (najczęściej po zetknięciu z salmonellą, jadem kiełbasianym lub wirusem WZW typu A). Zobacz też , co podać dziecku, gdy ma rozwolnienie Domowe sposoby na zatrucie pokarmowego W walce z zatruciami pomocne jest: stosowanie płynów nawadniających (do kupienia w aptece bez recepty); można...

wymioty u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wymioty u niemowlaka: działaj szybko, aby nie doszło do odwodnienia
Wymioty u niemowlaka są spowodowane niestrawnością pokarmową, biegunką lub infekcjami górnych dróg oddechowych. Czasami mogą być objawem groźnych chorób np. zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Nie można dopuścić do odwodnienia organizmu, które u tak małego dziecka może pojawić się bardzo szybko i być niebezpieczne dla jego życia i zdrowia.

Wymioty u niemowlaka bardzo często wywołują duży niepokój u rodziców, jednak trzeba pamiętać, że jest to naturalna reakcja obronna organizmu. W ten sposób pozbywa się on pokarmu, którego nie jest w stanie strawić z różnych powodów. Przyczyną wymiotów może być także zbyt łapczywe jedzenie dziecka , „nałykanie się” powietrza podczas ssania mleka lub nawet zakrztuszenie. Może być też spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym oraz infekcją wirusową połączoną z biegunką i gorączką. Wymiotów u niemowlaka nie można lekceważyć i trzeba szybko im przeciwdziałać, aby dziecko nie odwodniło się, co może skończyć się pobytem w szpitalu. Wymioty u niemowlaka: wymioty a ulewanie objawy przyczyny leczenie domowymi sposobami kiedy do lekarza Na czym polegają wymioty u niemowlaka i czym się różnią od ulewania Wymioty u niemowlaka polegają na skurczowym wypróżnianiu zawartości żołądka przez usta, a czasem również przez nos. Dochodzi do nich na skutek podrażnienia błony śluzowej żołądka lub ściany gardła, a także pobudzenia przez bodźce toksyczne, chemiczne w wyniku czego następuje napinanie mięśni przepony, brzucha, żołądka i przełyku. Wymioty mogą wystąpić nagle lub też mogą być poprzedzone długotrwałym uczuciem mdłości. Na ogół tak małe dzieci wymiotują częściej niż kilkulatki. Jeżeli niemowlę reaguje gwałtownym wymiotowaniem po jedzeniu mamy wówczas do czynienia z wymiotami chlustającymi , podczas których zwracana jest cała treść pokarmowa (jest to spowodowane wadą wrodzoną przewodu pokarmowego, o czym piszemy poniżej w przyczynach wymiotów). Chlustające wymioty u niemowląt są także spowodowane połykaniem powietrza, w czasie szybkiego picia mleka oraz delikatnością żołądka dziecka, który nie jest jeszcze mocno rozciągliwy. Nie jest to powód do dużego niepokoju, chyba że w ich wyniku...

wymioty u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Wymioty u dziecka – 5 najczęstszych przyczyn, sposoby na zatrzymanie (kiedy do lekarza?)
Wymioty u dziecka oznaczają, że organizm chce się pozbyć substancji, która może być dla niego toksyczna. Dzieci wymiotują z powodu infekcji przewodu pokarmowego, alergii i zatrucia pokarmowego. Rzadziej jest to objaw poważniejszej choroby, np. zapalenia opon mózgowych. Trzeba bardzo uważać, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu dziecka. Dlatego w leczeniu wymiotów kluczową rolę odgrywa nawadnianie dziecka.

Wymioty u dziecka to jedna z bardziej przykrych dla maluchów dolegliwości zdrowotnych – dziecko jest przestraszone, nie wie, co się dzieje i obawia się reakcji własnego ciała. Nie należy jednak hamować wymiotów, gdyż w sumie są one korzystne dla zdrowia i pomagają w usunięciu szkodliwej substancji z organizmu, np. skażonej bakterią żywności. Na ogół wymioty nie trwają u dziecka zbyt długo i nie są poważną dolegliwością. Trzeba jednak pamiętać, że odpowiednie nawadnianie dziecka podczas wymiotów jest kluczowe dla uniknięcia pogorszenia stanu jego zdrowia. Wymioty u dziecka: charakterystyka objawy przyczyny leczenie domowymi sposobami dieta leki kiedy do lekarza zapobieganie Na czym polegają wymioty u dziecka Wymioty u dziecka to nagłe i gwałtowne wydalenie pod ciśnieniem treści pokarmowej na zewnątrz z żołądka, przez przełyk, jamę ustną, a także przez nos. Towarzyszą im mocne skurcze mięśni przepony, brzucha i klatki piersiowej. Mogą być chlustające (treść żołądkowa wydobywa się pod dużym ciśnieniem) lub nie. Najczęściej są poprzedzone złym samopoczuciem dziecka, tzw. nudnościami i odruchami wymiotnymi. W przeciwieństwie do niemowląt, u których wymioty bardzo często są spowodowane refluksem żołądkowo-przełykowym , wymioty u rocznego dziecka i starszych maluchów często są reakcją obronną organizmu na szkodliwe składniki. Na ogół wymioty u dziecka nie trwają długo i szybko ustępują, dlatego, jeżeli nie towarzyszą im inne niepokojące sygnały bólowe, nie powinny być powodem do stresu. Objawy wymiotów u dziecka Bywa, że dziecko wymiotuje bez innych objawów, jednak zdarza się, że wymiotom towarzyszą następujące dolegliwości: biegunka, bóle brzucha, nudności, brak apetytu, apatia, rozdrażnienie, gorączka , nawet do 40 stopni Celsjusza, ból głowy,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz