prezydent Andrzej Duda
Grzegorz Jakubowski/KPRP
Aktualności

Spotkanie u Prezydenta w Dzień Kobiet. Będzie przełomem?

"Jeśli będziecie mieć inicjatywy potrzebne kobietom, to wyjdę nawet z inicjatywą ustawodawczą. I choćby był opór, to... kobieca wrażliwość mojej żony budzi siłę" - zapowiedział Andrzej Duda na spotkaniu w z kobietami, które chorowały na raka. Czy zmieni to ich sytuację?

Na spotkaniu były m.in. Boskie Matki - grupa kobiet, które o tym, że mają raka, dowiedziały się w czasie ciąży. Były też kobiety, które w różnym wieku zachorowały na raka piersi oraz onkolodzy, którzy na co dzień je leczą. Na spotkanie zaprosiła prezydentowa Agata Duda, a przyszedł też prezydent. 
 

Dziękuję żonie za...

- Dziękuję żonie za to, że mnie zaprosiła mnie na spotkanie z paniami. Wychowałem się w rodzinie, w której kariera akademicka mamy rozwijała się szybciej niż kariera taty. To był dom, w którym kobieta była niezwykle szanowana, a z drugiej strony dom partnerski dwojga ludzi, którzy dzielili radości i troski, także związane ze zdrowiem – mówił prezydent Andrzej Duda.
Życzył kobietom, aby w chorobie nigdy nie były samotne, by zawsze był przy nich ktoś bliski, kto będzie wspierać.
Z żoną tworzymy parę – podkreślam: parę – która się wspiera. Jeżeli będziecie mieć jakiekolwiek inicjatywy potrzebne waszemu środowisku albo potrzebne kobietom, to jeśli trzeba będzie wyjść z inicjatywą ustawodawczą, to zapewniam, że jestem otwarty. I choćby był opór, to... kobieca wrażliwość mojej żony budzi siłę – dodał.

 

Boskie Matki: nie trzeba wybierać – ja czy dziecko

Obecne na spotkaniu Boskie Matki opowiadały o przeżyciach, gdy dowiedziały się w czasie ciąży, że chorują na raka. – To szok, bo często wydaje się, że trzeba wybrać: życie własne czy dziecka. To najtrudniejszy wybór dla kobiety. Na szczęście coraz częściej w czasie ciąży jest możliwość leczenia i urodzenia zdrowego dziecka. Pomagają w tym lekarze, np. w Warszawie w Centrum Onkologii - mówiła Agnieszka Baka z Fundacji Rak’n'Roll.
Przypomniała Magdę Prokopowicz, założycielkę Fundacji Rak’n'Roll, która zaszła w ciążę w trakcie leczenia onkologicznego. Urodziła zdrowe dziecko, choć lekarze radzili jej usunięcie ciąży
Czytaj też: Życie moje czy dziecka - kobieta nie musi wybierać

Chce się żyć

Gdy pokazano fragment filmu "Chce mi się żyć" o kobietach z zaawansowanym rakiem piersi, wiele osób nie dało rady powstrzymać łez. Bohaterki filmu siedziały obok. Mówiły, co dawało im siłę w walce z rakiem: rodzina, miłość.
- Spotkania z kobietami, które chorowały na raka, były dla mnie zaskakujące. Poznałam uśmiechnięte, pełne życia panie. Były osłabione chemioterapią, ale emanowały energią. Warto zarażać innych dobrym dobrym duchem, które panie wokół siebie roztaczają – mówiła kobiet, które walczą z rakiem prezydentowa Agata Duda.

Czy spotkanie zmieni sytuację kobiet?

Kilka dni temu byłam na konferencji, na której przedstawiono wyniki leczenia raka w Polsce. Jest czego się... wstydzić! Rak w Polsce jest wciąż diagnozowany później niż w innych krajach, a szansa na przeżycie raka - dużo mniejsza niż w innych krajach. Brakuje kompleksowej i dobrej opieki nad osobami, które chorują na raka, dostępu do nowoczesnych leków.
Kobiety, które chorowały na raka piersi - Boskie Matki, Amazonki - od wielu lat walczą o poprawę leczenia w Polsce. Wiedzą, jak w chorobie jest się samotnym, jak bardzo brakuje wsparcia bliskich, ale też lekarzy, jak często chory styka się z obojętnością, kolejkami do diagnostyki, do leczenia. Jak bardzo brakuje w Polsce dobrej opieki nad chorymi na raka i nowoczesnych leków.
Czy spotkanie z okazji Dnia Kobiet w Pałacu Prezydenckim to zmieni? Prezydent obiecał, że wyjdzie nawet z inicjatywą ustawodawczą.
Wyjdzie? Bo przecież nie wystarczą słowa...
 

Agata Duda
KP
Agata Kornhauser-Duda, Irena Szewińska, dr Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z Centrum Onkologii i prowadząca konferencję red. Iwona Schymalla - podczas spotkania rozmawiano o miłości i wsparciu, które są ważne w leczeniu choroby nowotworowej.


Na stronie: wykorzystajczasnazycie kobiety, które zachorowały na raka piersi, mogą uzyskać wsparcie i znaleźć kontakt do innych kobiet, które znalazły się w podobnej sytuacji.

Czytaj też: Samobadanie piersi lepsze niż USG
 

Życie zaczyna się po raku – mówią uczestniczki programu iPoRaku

Panthermedia
Mama
Nie musisz amputować piersi jak Angelina Jolie: rak piersi się leczy
Angelina Jolie amputowała piersi z powodu ryzyka, że rozwinie się rak piersi. Choć tego typu operacje można wykonać też w Polsce, u większości kobiet nie są konieczne. Trzeba natomiast systematycznie badać piersi – i to już od 20. roku życia.

Chociaż ginekolodzy zalecają, by co miesiąc wykonywać samobadanie piersi , bardzo niewiele kobiet wykonuje to badanie. Efekt: większość nowotworów piersi w Polsce jest wykrywanych w znacznie późniejszych stadiach niż w krajach zachodniej Europy. Tymczasem guzek poniżej 1 cm bez przerzutów do węzłów chłonnych to 95 proc. szans na całkowite wyleczenie. Taki guzek można wyczuć podczas badania piersi . Dlaczego nie badamy piersi Większość kobiet nie bada piersi co miesiąc. Zwykle tłumaczymy to tak, że nie potrafimy tego robić. Wiele kobiet tłumaczy się też budową piersi ( mastopatia – w piersiach można wyczuć wiele guzków, nie są to jednak wcale guzki nowotworowe ). Ginekolodzy podkreślają, że jedyną radą jest poznanie swoich piersi.  Na raka piersi chorują zwykle kobiety po 55. roku życia, jednak zdarzają się też bardzo młode, nawet poniżej 20. roku życia. Przeczytaj:   Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? Zachorowania na nowotwory piersi rosną Według statystyk, co 12. Polka w swoim życiu zachoruje na raka piersi. W krajach wysoko rozwiniętych jest coraz więcej zachorowań na raka piersi. Przyczynia się do tego rozwój cywilizacji. Optymistyczne jest to, że w ostatnich latach liczba zgonów nie rośnie tak szybko, jak liczba zachorowań. Przyczyną jest rozpoznawanie nowotworów na coraz wcześniejszym etapie i coraz lepsze leki na raka, tzw. leki celowane, w zależności od struktury genetycznej nowotworu. Rak piersi dziś nie jest wyrokiem, ważne jest to, by go wcześnie rozpoznać i zacząć leczenie. Jak zapobiec rakowi piersi Całkowicie zapobiec się nie da, można jednak zmniejszyć ryzyko. Bardzo ważne jest karmienie piersią : najlepiej jak najdłuższe. Coraz więcej mówi się też o unikaniu długotrwałego stosowania hormonalnej antykoncepcji (jest ona wręcz przeciwwskazana u kobiet z ryzykiem raka...

Chora na raka piersi z przerzutami
YouTube
Mama
Chora na raka opowiada o swojej chorobie i prosi: "udostępnijcie ten film"
Dla chorych na raka możemy zrobić znacznie więcej niż tylko solidaryzować się z nimi, przypinając sobie różową wstążkę do ubrania (choć i to robić trzeba). Zobacz, niezwykły przekaz osoby, u której wykryto przerzuty raka piersi.

"Mam 39 lat zdiagnozowano u mnie raka piersi . III stadium. Po roku leczenia myślałam, że wygrałam walkę z rakiem ... Dopóki nie zdiagnozowano u mnie przerzutów. IV stadium. W kręgosłupie... Kościach..." Tak zaczyna w materiale video swoją milczącą opowieść pewna kobieta. Nie mówi. Pokazuje kartki, na których napisała to, co jest dla niej ważne. To, czego nie zawarła na papierze, można "doczytać" z jej twarzy. Widać na niej wiele emocji .  "Moje leczenie nigdy się nie zakończy. Nigdy. Nigdy.  Moja podróż na tym świecie się kończy. Statystyki pokazują, że od czasu zdiagnozowania przerzutów mam przed sobą tylko 26 miesięcy życia (...) Mam więc dożywocie z rakiem ".  Warto przeczytać: Jakie badania należy wykonać, by wykluczyć lub potwierdzić raka piersi? Jej słowa potrafią poruszyć, oglądając ten film u każdego pojawiają się łzy w oczach . Młoda, piękna kobieta... To przecież nie może być prawda. A ona – jakby wiedziała, jaka będzie reakcja odbiorców – napisała: " Ludzie nie lubią rozmawiać o przerzutach raka , ponieważ to ich przeraża! A pacjenci z przerzutami nie chcą słyszeć: , < wyglądasz tak zdrowo>, , , , , lekarstwo na raka, ale... trzymają to w sekrecie, by zarobić na tym pieniądze>, ". I dodaje: "Ja walczę każdego dnia. Dla nich...", pokazując zdjęcia, na których są kilkuletni chłopcy - jej synowie, oraz jej mąż.  Chora na raka kobieta pisze: "Czasami jest lepiej, gdy nic nie mówicie... A może lepiej gdybyście powiedzieli: < modlę się za ciebie > i naprawdę się pomodlili!!!".  Swoim przekazem nie chce nikogo obrażać – nie takie były jej intencje. Ona chce edukować, bo – jak sama przyznaje – zanim zdiagnozowano u niej chorobę nic o niej nie wiedziała. Myślała, że skoro wycięto...

zdjęcie fotografki Kate Murray z profilu na facebooku
screen z profilu na facebooku
Zdrowie w ciąży
6.10 - Dzień Boskich Matek. Wesprzyj je i polub akcję na Facebooku
Po raz pierwszy w Polsce i na świecie 6 października będzie obchodzony Dzień Boskich Matek. To znak solidarności z kobietami w ciąży chorymi na raka, które na przekór systemowi, który nakłania je do przerwania ciąży, podejmują leczenie by urodzić zdrowe dziecko.

Szacuje się, że kobiet w ciąży chorych na raka jest około 300 rocznie (1 ciąża na 1000). 75 proc. z nich  proponuje się przerwanie ciąży jako warunek rozpoczęcia leczenia onkologicznego. Tymczasem, zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie klinik prowadzących takie pacjentki, pokazują, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do chemioterapii, że w ciąży można się leczyć i urodzić zdrowe dziecko. Równolegle, liczba kobiet w ciąży chorujących onkologicznie rośnie z roku na rok. Wynika to ze wzrostu zachorowań na nowotwory wraz z wiekiem oraz coraz późniejszego macierzyństwa. Czytaj też: W czasie ciąży dowiedziała się, że choruje na raka   We wrześniu ruszyła kampania Boskie Matki 16 września Fundacja Rak’n’Roll uruchomiła Program kompleksowej opieki dla kobiet w ciąży chorych na raka „Boskie Matki”. Stworzenie miejsca, gdzie kobiety znajdą profesjonalną pomoc, było marzeniem założycielki Fundacji – Magdy Prokopowicz. To ona wprowadziła temat ciąży i raka do przestrzeni publicznej. Po własnych doświadczeniach, walce o możliwość leczenia onkologicznego i zachowania ciąży , głośno mówiła o tym, że „z rakiem można żyć, a nawet dawać życie”. Leoś urodził się zdrowy i był jej wielkim szczęściem. Celem działań fundacji jest budowanie świadomości, że rak i ciąża są do pogodzenia, że w ciąży można leczyć się onkologicznie i urodzić zdrowe dziecko oraz zapewnienie profesjonalnej pomocy kobietom, które jej potrzebują. - Zależy nam, żeby nie były stawiane przed tak dramatycznym wyborem: „życie moje czy dziecka?”, bo najczęściej nie ma takiej konieczności - mówi Marta Ozimek-Kędzior z Fundacji Rak’n’Roll. - Chcemy, by w zamian mogły samodzielnie podejmować tak ważne życiowe decyzje w oparciu o konsultacje z doświadczonymi lekarzami....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj