Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
tata i dzieci
Fotolia
Aktualności

Bycie tatą jest niemęskie?

Dzień Ojca – wspaniałe święto, które podkreśla, jak ważny dla dziecka jest tata. A z drugiej strony wczorajsza debata w Senacie, gdzie jeden z senatorów głośno mówi, że tata nie powinien musieć brać długiego urlopu rodzicielskiego, bo to niemęskie, bo przecież w Polsce mężczyzna zgodnie z tradycją to ktoś męski, a nie jakiś tam rodzic...

Na wczorajszym posiedzeniu Senatu dyskutowano na temat brukselskiej dyrektywy dotyczącej ról rodzicielskich. Wiele punktów tej dyrektywy tak naprawdę w Polsce jest już spełnionych (np. wprowadzenie urlopu ojcowskiego). Ale jest punkt, którego nie ma w polskim prawie, a który Bruksela chętnie by u nas widziała, mianowicie przepis nakładający na ojca obowiązek wykorzystania co najmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego – w przeciwnym wypadku te 4 miesiące z 12 mogłyby przepaść. 

Zobacz: Urlop rodzicielski nie dla ojców – oburzające słowa senatora PIS
 

Tata na urlopie 

I właśnie ten przepis stał się powodem burzliwej dyskusji na temat ról mężczyzny i kobiety w Polsce. Senator Ruchu Katolicko-Narodowego Jerzy Czerwiński stwierdził, że w naszym kraju role społeczne są widziane inaczej i Brukseli nic do tego. My mamy prawdziwych polskich mężczyzn i prawdziwe kobiety, i tak ma zostać.
„Dlaczego dla mężczyzny nie może być przymusu karmienia piersią? Zaczniemy wreszcie wyrównywać role społeczne poszczególnych płci” – ironizował. 

Tata niezbędny 

Kiedyś ojcowie nie uczestniczyli w porodach, nie przewijali dzieci, nie bawili się z nimi. Bo taki był wzorzec. Ale to nie znaczy, że był słuszny i nie można go zmieniać. To, że ojcowie teraz uczestniczą w porodach, aktywnie opiekują się niemowlakiem, biorą urlop tacierzyński, nie wynika z mody, tylko z badań. Psychologowie od lat podkreślają, jak ważny jest dla dziecka kontakt z tatą – długi i głęboki, a nie polegający na władzy. Dzięki głębokiej relacji z tatą dziecko jest po prostu szczęśliwsze. A taką głęboką relację tworzy się najłatwiej na początku życia dziecka. 

Zobacz, dlaczego tak ważny jest czas taty dla dziecka

Tata brzmi męsko!

Facet, który pochyla się nad niemowlakiem i do niego guga czy biega na czworaka z maluchem na plecach, jest najbardziej męskim typem pod słońcem. Bo prawdziwy mężczyzna jest pewny siebie, zna swoją wartość, więc nie musi udawać twardziela. 

Twardziele zwykle nie nawiązują czułych relacji z dziećmi, bo się boją – utraty swojego sztucznego wizerunku, który z takim mozołem wykreowali na potrzeby świata. A prawdziwy mężczyzna się nie boi. Niczego. Także ojcowskiego urlopu.  

Zobacz też:

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

tata i noworodek, ojcostwo
Fotolia
Tata
Kiedy mężczyzna staje się tatą
Tata i niemowlę mogą stać się zgraną parą. Trzeba jednak troszkę czasu i cierpliwości. Sprawdź, jak wyglądają narodziny taty, co może czuć ojciec i jak potrafi się zmienić dla swojego dziecka.

Kiedy pojawia się nowy członek rodziny, wraz z nim pojawiają się nowe emocje u mężczyzny, który został tatą... Co to znaczy być dobrym ojcem? Pamiętaj, że nie istnieje uniwersalny wzór przeżywania ojcostwa i bycia dobrym ojcem. To, na ile pojawienie się dziecka zmieni dotychczasowy rytm życia, jak będzie wyglądało twoje tacierzyństwo, zależy od wielu rzeczy, np. od tego jak szybko adaptujesz się do zmian. Z czego są dumni tatusiowie? Ojcowie bardzo szybko stają się dumni z tego, że ich niemowlę jest właśnie takie, jakie jest: na pewno rozwój umiejętności ich dziecka jest szybszy niż podręcznik przewiduje, zatem pod jakimś względem ich dziecko będzie absolutnie wyjątkowe. Tatusiowie, podobnie jak i mamy, pragną określić coś, co odróżnia ich niemowlę od masy innych dzieci. Mężczyźni, zanim staną się ojcami, mówią często, że wszystkie dzieci są do siebie podobne. Diametralnie zmieniają zdanie w momencie przyjścia na świat własnego dziecka. Wtedy okazuje się, że np. noski noworodków mogą mieć tysiące „fasonów”. Jak wygląda kontakt taty z niemowlakiem? Ojcowie twierdzą, że narodziny dziecka uzmysłowiły im, jak niezwykłą rzeczą jest samo obcowanie z niemowlęciem. Przekonują się, że robienie min, granie maluchowi na instrumencie albo gimnastykowanie się, gdy dziecko się przygląda, nabiera nowej jakości, ponieważ ono reaguje, i to jak! Kontakt z dzieckiem zmienia sposób przeżywania krzywdy doznawanej przez inne dzieci. Cierpienie obcych dzieci staje się mężczyznom bliższe. Koniecznie sprawdź, dlaczego fajnie być z tatą [CMS_PAGE_BREAK] Co czuje mężczyzna, gdy zostaje tatą? Mężczyźni, gdy znajdą się w roli ojców, zaczynają się zastanawiać: „Jak mnie ukształtowano, co z tego chcę przekazać mojemu dziecku?". Wracają do książek z własnego dzieciństwa. Rola taty skłania również do zweryfikowania...

Urlop ojcowski
AdobeStock
Aktualności
W tej firmie ojcowie w Polsce będą mieć dodatkowe pełnopłatne urlopy ojcowskie
Od stycznia 2020 roku wszyscy mężczyźni pracujący w IKEA w Polsce, którym urodzi się dziecko, będą mogli z niego skorzystać.

Popularna w Polsce sieć sklepów IKEA wprowadza od stycznia 2020 dla swoich pracowników dodatkowy urlop ojcowski na dzieci urodzone po tej dacie. Od nowego roku każdy tata pracujący w tej firmie będzie miał do dyspozycji aż 4 tygodnie dodatkowego pełnopłatnego urlopu, który będzie mógł wykorzystać w całości lub w podziale dwa razy po 2 tygodnie. Ze świadczenia będzie mógł skorzystać od narodzin do 18 miesiąca życia dziecka. Więcej czasu dla rodziny - Jesteśmy dumni, że jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzamy płatny miesiąc urlopu ojcowskiego. Chcemy wspierać różne grupy naszych pracowników, w tym rodziców, aby łatwiej było im pogodzić pracę z rolą rodzica, sposobem wychowania oraz opieką nad dzieckiem – mówi Michał Pióro, dyrektor ds. zarządzania ludźmi i kultury organizacji i dodaje – Wierzymy, że to rozwiązanie pozwoli budować wspierające środowisko pracy oparte na poczuciu wspólnoty, różnorodności i włączaniu. Aż miesiąc więcej W Polsce, pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Obecnie ojcowie mają prawo do 2 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego , którego nie mogą odstąpić mamie dziecka. Tata może korzystać z niego niezależnie od tego, czy mama jest w tym czasie na urlopie macierzyńskim, dodatkowym czy rodzicielskim. Łącznie rodzice mają do wykorzystania 52 tygodnie na opiekę nad dzieckiem, z czego 20 tygodni to urlop macierzyński, a pozostałe 32 tygodnie to urlop rodzicielski. Ten drugi jest do podziału między rodziców. Niestety zaledwie 6 tygodni urlopu rodzicielskiego jest pełnopłatnych (100 proc.), a pozostałe są płatne tylko w 60 proc. Zdaniem IKEA w sytuacji, w której ojciec więcej zarabia lub jest jedynym żywicielem rodziny, zwyczajnie się nie opłaca, by tata zostawał w domu. Potwierdzają to badania. Ojcowie rzadko decydują się na urlop rodzicielski (zaledwie 6 proc.). Nie zmienia to...

Urlop ojcowski
AdobeStock
Aktualności
Polska: 8 tygodni płatnego urlopu dla ojców. Gdzie jest tak dobrze?
Znana firma wprowadza nową, rewolucyjną politykę dotyczącą urlopów rodzicielskich. Chce równych szans dla matek i ojców zarówno w miejscu pracy, jak i w domu.

Procter & Gamble (P&G), czyli firma znana z takich marek jak Pampers, Ariel, Always, Gillette czy Pantene, wprowadziła zmiany, których dotąd nie było na polskim rynku pracy. Są one dobre nie tylko dla pracowników, ale i dla ich rodzin. Równe szanse w domu i w pracy Inicjatywa o nazwie #ShareTheCare umożliwia ojcom skorzystanie z dodatkowych 6 tygodni płatnego urlopu ojcowskiego. Oznacza to, że — wraz z ustawowymi 2 tygodniami — panowie pracujący w P&G mogą w ramach tego świadczenia spędzić z rodziną aż 8 tygodni . – Wierzymy, że za sprawą takich rozwiązań jak nasza nowa inicjatywa #ShareTheCare, możemy przyczynić się do zmiany tradycyjnego postrzegania ról rodzicielskich i odejścia od stereotypu, według którego to kobiety powinny być głównym, pełnoetatowym opiekunem na wczesnym etapie życia dziecka. Dzięki #ShareTheCare ojcowie już nie muszą nieśmiało prosić szefa o urlop, aby odciążyć swoje partnerki i być bliżej dziecka. Płatny urlop ojcowski oferowany przez P&G wręcz zachęca ich do przestawienia priorytetów tak, by móc oddać się w pełni radości bycia z rodziną w tym okresie – tłumaczy Geraldine Huse, Prezes Procter & Gamble w Europie Centralnej. W polskich oddziałach P&G nowa polityka rodzicielska, dająca ojcom dodatkowe tygodnie płatnego urlopu, została wprowadzona w marcu 2019 roku i cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie z ośmiotygodniowego urlopu korzysta kilkunastu świeżo upieczonych ojców. Szczęśliwsza rodzina Możliwość swobodnego skorzystania z dodatkowego urlopu może nieść wiele korzyści. Wprowadzone przez firmę P&G rozwiązane daje obojgu rodzicom szansę bycia z dzieckiem już od pierwszego dnia. Każda mama wie, że pierwsze tygodnie po porodzie mogą być ciężkie. Pomoc innych osób pozwala jej spokojnie dojść do siebie. Możliwość dzielenia obowiązków z współmałżonkiem to także szansa na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz