Pusty korytarz szpitalny
Fotolia
Aktualności

Uwaga, ta choroba znów zabija! Ostatnią ofiarą jest 4-latek ze Szczecina

5-letnia dziewczynka z Kościerzyny i 4-latek ze Szczecina zmarli z powodu sepsy. W przypadku dziewczynki, prokuratura podejrzewa błąd ze strony lekarzy. Rodzice powinni być zaniepokojeni?

Sepsa (posocznica) jest gwałtowną i niebezpieczną reakcją organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe. W przypadku jej wykrycia, ważna jest każda godzina!

Śmierć dwojga dzieci

5-letnia dziewczynka trafiła do szpitala w Kościerzynie z gorączką i wymiotami. Jej stan nie był ciężki, dopiero w nocy zdecydowanie się pogorszył. Lekarze zadecydowali o przeniesieniu dziewczynki do szpitala w Gdańsku, jednak 5-latka zmarła. Przyczyną jej śmierci może być sepsa, zlecono jednak zrobienie sekcji. Sprawą śmierci dziewczynki zajęła się prokuratura, która nie wyklucza popełnienia błędu lekarskiego.

Podobny przypadek miał miejsce w Szczecinie. Rodzice wezwali w nocy pogotowie, gdy ich 4-letni synek zaczął źle się czuć. Mimo natychmiastowej reanimacji, chłopiec zmarł w drodze do szpitala. Sanepid potwierdził, że przyczyną śmierci chłopca była sepsa. 

Rodziny obojga dzieci są pod obserwacją. 

Szybko reaguj!

Gdy istnieje podejrzenie sepsy, najważniejsza jest natychmiastowa reakcja. Zakażenie atakuje organizm bardzo szybko, a objawy zwykle przypominają objawy grypy. Należą do nich:

  • senność,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • wysoka gorączka,
  • brak apetytu.

Wystarczy kilka godzin, aby stan chorego gwałtownie się pogorszył. Charakterystycznym objawem, który odróżnia sepsę od grypy, jest występująca na całym ciele wysypka wybroczynowa.

Podejrzenie sepsy u dwojga dzieci w ciągu zaledwie kilku dni jest niepokojące, jednak nie ma powodów do paniki. Jeśli zauważysz u swojego dziecka objawy sepsy, jak najszybciej zgłoś się z nim do lekarza. Posocznica jest uleczalna, najważniejsza jest szybka reakcja!

Polecamy: Szczepionka przeciw meningokokom chroni przed sepsą

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

sepsa meningokokowa
Adobe Stock
O szczepieniach
Sepsa meningokokowa – śmiertelnie niebezpieczna, rozwija się w kilka godzin [OBJAWY, ZDJĘCIA WYBROCZYN]
Sepsa meningokokowa powstaje w wyniku zakażenia meningokokami. Może mieć piorunujący przebieg i może dosłownie w ciągu doby doprowadzić do zgonu dziecka. Początkowo symptomy mogą przypominać infekcję grypopodobną w postaci kataru i kaszlu, gorączki, wymiotów, biegunki i bólu głowy. Kiedy dochodzi do tego wysypka krwotoczna, jest to ostateczny sygnał, że dziecko znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Najskuteczniejszym sposobem uniknięcia posocznicy meningokokowej jest szczepienie dzieci przeciw meningokokom.

Sepsa meningokokowa występuje u ponad 80 proc. dzieci, które zachorują na  inwazyjną chorobę meningokokową. Występuje ona relatywnie rzadko – szacuje się, że co roku dotyka około stu dzieci, ale w tym przede wszystkim niemowlęta od 3 do 11 miesiąca życia oraz małe dzieci do 5 roku życia. Sepsa meningokokowa: na czym polega objawy zdjęcia wybroczyn przyczyny szczepienia zapobieganie powikłania Co to jest sepsa meningokokowa? Sepsa meningokokowa (posocznica meningokokowa) to najcięższa postać inwazyjnej choroby meningokokowej, kiedy to meningokoki wnikają do miejsc organizmu ludzkiego normalnie jałowych, w przypadku sepsy przechodzą  do krwi. Bakterie zwane meningokokami (z łac. Neisseria meningitidis), po polsku nazywamy dwoinkami zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Meningokoki wywołują inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), najczęściej przebiegająca pod postacią: sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych (60 proc. przypadków zachorowań), izolowanej sepsy (ok. 25 proc.), izolowanego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych (ok. 20 proc.). Inwazyjna choroba meningokokowa bardzo często ma piorunujący przebieg. Konieczne jest natychmiastowe przewiezienie dziecka do szpitala i wdrożenie antybiotykoterapii. Chodzi o jak najszybsze zapobieżenie wystąpieniu poważnych powikłań, w tym zgonu, który może nastąpić w czasie krótszym niż 24 godziny. Sepsa meningokokowa jest reakcją organizmu na atak bakterii meningokoków. Drastyczne pogorszenie stanu zdrowia, zwłaszcza u małych dzieci, może nastąpić w ciągu kilkudziesięciu minut do kilku godzin od początku choroby. Jej skutkiem może być niewydolność nerek, serca, wątroby i płuc. Objawy sepsy meningokokowej Choroba rozpoczyna się zazwyczaj niespecyficznie i może przypominać przeziębienie lub  grypę. Główne objawy u niemowląt to:...

lekarz, pielęgniarka, niemowlę, badanie
Panthermedia
Zdrowie
Ważne pytania o sepsę
Dużo się ostatnio słyszy o przypadkach sepsy u dzieci. Co to za choroba? Jak ją rozpoznać? Czy jest sposób, by uchronić smyka przed zachorowaniem?

Mimo, że wciąż słyszymy o tej chorobie, to wciąż mało o niej wiemy. Sepsa (po polsku nazywana także posocznicą ), podobnie jak ból głowy czy nogi, nie jest tak naprawdę chorobą , tylko jej objawem . To po prostu wyjątkowo gwałtowna reakcja naszego organizmu na zakażenie bakteryjne lub wirusowe . W jaki sposób można ustrzec przed nią dziecko, jak rozpoznać, że choroba zaatakowała, co wtedy robić? Odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania. Czy sepsą można się od kogoś zarazić? Nie. Chorobę wywołują drobnoustroje odpowiedzialne za inne choroby, na przykład zapalenie opon mózgowych czy płuc. Nimi dziecko może się zarazić, ale to nie jest równoznaczne z tym, że zachoruje na sepsę . Bardziej prawdopodobne jest to, że zachoruje na zapalenie płuc czy opon mózgowych. Dlatego nie ma czegoś takiego jak epidemia sepsy . W jaki sposób rozwija się sepsa? Groźne bakterie mogą się przedostać do krwiobiegu np. przez otwartą (zakażoną) ranę albo z chorego narządu (zakażenie płuc, nerek, układu pokarmowego). Gdy drobnoustroje znajdą się we krwi człowieka, zaczynają się tam mnożyć. Potem przedostają się do wszystkich narządów, powodując nasilony stan zapalny całego organizmu. Przy sepsie bakterie zatykają drobne naczynka krwionośne, a powstałe mikrozakrzepy utrudniają przepływ krwi w narządach, które z tego powodu są niedotlenione i coraz mniej wydolne. Dlatego sepsa jest tak groźną chorobą, która może prowadzić do śmierci. Dowiedz się więcej: Objawy sepsy u dzieci   Jak się leczy sepsę? Maluszek, u którego lekarz podejrzewa sepsę , musi być natychmiast przewieziony do szpitala. Lekarze pobiorą do badania próbki tkanek, krew, płyn mózgowo-rdzeniowy, pobiorą wymaz z gardła czy nosa. Od tego bowiem, co spowodowało taką reakcję organizmu, zależy metoda leczenia. Jeśli to bakterie, podadzą odpowiedni antybiotyk tak...

Robienie zdjęć bliznom po cesarce jest niebezpieczne
AdobeStock
Cesarskie cięcie
Fotografowanie blizny po cesarce może powodować sepsę. Nie rób tego!
Nowa moda wśród kobiet jest bardzo niebezpieczna. Nieświadome zagrożenia robią zdjęcia świeżych ran po cesarce i wrzucają je na portale społecznościowe.

Moda na selfie to od dawna już nie tylko wykonane przez nas samych zdjęcie swojej twarzy. Rodzajów selfie jest tysiące, a ostatnio coraz większą popularnością cieszą się tzw. selfie blizn po cesarskich cięciach . I akurat ta moda jest jedną z bardziej niebezpiecznych, o czym przekonują nawet lekarze. Kobiety chcące jak najszybciej sfotografować i pokazać światu swoją bliznę po cesarce nawet nie są świadome, że takim działaniem ryzykują swoje życie, ponieważ narażają się na sepsę. Dlaczego? Opatrunek na ranie po cesarce jest passé Kobiety upodobały sobie robienie zdjęć swoich blizn w niedługim czasie po zabiegu, kiedy są one jeszcze niezagojone, czerwone i świeże. A żeby takie selfie wykonać, samodzielnie zdejmują opatrunki. I to jest wielki błąd! Zbyt wczesne pozbywanie się opatrunków zwiększa ryzyko zakażenia rany i prowadzi do zagrażającej życiu sepsy . Nieświadome tego młode matki fotografują blizny, by potem wrzucać je na portale społecznościowe . Po co? Żeby się pochwalić albo żeby zapytać inne internautki, czy według nich rana goi się prawidłowo… Powodów jest wiele. Jednak żaden z nich nie jest wystarczający, by narażać własne życie! Nie lekceważmy operacji cięcia cesarskiego Ponieważ liczba wykonywanych cięć cesarskich nie jest mała, problem również staje się coraz bardziej powszechny. Położne z Hull University Hospitals NHS Trust przyznają, że w samej Wielkie Brytanii przeprowadza się aż 150 tysięcy cięć cesarskich rocznie. W Polsce ta liczba również jest wysoka. Oprócz przypadków, kiedy zabiegi wykonywane są na podstawie wskazań medycznych, są też tzw. cesarki na życzenie , na które kobiety same się decydują, np. ze strachu przed porodem naturalnym. Zobacz też: Ministerstwo Zdrowia: cesarskich cięć jest stanowczo za dużo, ale będzie mniej Brytyjskie położne ostrzegają: „Kobiety, które...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj