Ebola
Fotolia
Aktualności

Wirus ebola coraz bliżej Polski: czy grozi nam epidemia?

W połowie października wirus ebola dotrze do Francji i Wielkiej Brytanii. Pierwsze objawy przypominają zwykłą grypę. Jak się bronić przed zakażeniem ebolą - mówi prof. Andrzej Zieliński z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Francja i Anglia zaostrzają procedury na lotniskach, Polska też, jednak czy to uchroni nas przed wirusem? Niepokojące są wiadomości o pierwszych zakażeniach w USA i Hiszpanii, mimo stosowania procedur bezpieczeństwa. Niektórzy specjaliści już dziś ostrzegają, że epidemia wirusa Ebola może być drugą epidemią HIV. Prof. Andrzeja Zielińskiego z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pytamy, czy Polska jest bezpieczna i jak wyglądają nasze procedury bezpieczeństwa.

Panie Profesorze, czy jest ryzyko, że w Polsce pojawi się wirus Ebola?

Zawsze jest takie ryzyko, nigdzie nie jest ono zerowe. Jednak w Polsce ryzyko pojawienia się wirusa Ebola jest mniejsze niż we Francji czy Hiszpanii, w których to krajach jest więcej kontaktów z Afryką Zachodnią i Kongo, gdzie jest epidemia wirusa ebola.
Jedynym miejscem w Polsce, gdzie to ryzyko zakażenia jest nieco większe, jest Łodź. Studiują tam m.in. osoby pochodzące z krajów Afryki Zachodniej. Jednak zabezpieczenia w Polsce przed wirusem są bardzo dobre, a szczególnie właśnie w Łodzi. Została opracowana specjalna ankieta adresowana do tych studentów, żeby w przypadku podejrzenia zakażenia natychmiast zostali objęci obserwacją.

Przypadek pielęgniarki w Hiszpanii, która zaraziła się od chorego, czy ostatnio w USA, pokazuje jednak, że nie jesteśmy bezpieczni. Tam też zabezpieczenia były bardzo dobre.

W Hiszpanii zabezpieczenia były dobre, zawinił człowiek. Pielęgniarka miała kompletny kombinezon, który chronił ją od stóp do głów. Przy takim zabezpieczeniu możliwość zakażenia jest praktycznie zerowa. Trzeba jednak pamiętać, że noszenie takiego kombinezonu jest bardzo uciążliwe i wymaga dyscypliny: osoba tak zabezpieczona nie może się nic zjeść, wypić, wykonać żadnych czynności fizjologicznych - za każdym razem musi się rozebrać, zwykle przy pomocy innej osoby. Konieczne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń, co jest bardzo uciążliwe. A człowiek pracuje wiele godzin, jest zmęczony, dlatego najprawdopodobniej pielęgniarka popełniła błąd.
Jak do tej pory to jedyny przypadek zakażenia wirusem Ebola poza Afryką: do tej pory wszystkie osoby, które były zakażone wirusem ebola w Europie, przyjeżdżały już zakażone z Afryki.  Przedtem nie doszło do żadnych zakażeń szpitalnych, choć osoby zakażone wirusem były już leczone w Hiszpanii czy USA.

Jak może dojść do zakażenia wirusem Ebola?

To mało zakaźna choroba, jednak ma bardzo ciężki przebieg. W przeciwieństwie do ospy wietrznej czy odry, nie ma możliwości zakażenia się w okresie wylęgania choroby. Czyli nie ma możliwości zakażenia się od osoby, która nie ma jeszcze objawów. Zakażenie jest możliwe tylko, gdy chory ma objawy: przez kontakt z krwią i płynami ustrojowymi. Można więc zarazić się przez przedmioty zanieczyszczone kałem, moczem, krwią, wymiocinami. Jest także możliwość zakażenia z bliskiej odległości drogą kropelkową: gdy chory np. kaszle.  Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie przez krew.

Jakie są pierwsze objawy zakażenia wirusem Ebola?

Pierwsze objawy to gorączka – dawniej była to gorączka krwotoczna, jednak wiele osób nie ma objawów krwotocznych – bóle mięśni, bóle głowy, osłabienie, poczucie rozbicia. Objawy przypominają grypę, potem dochodzi biegunka, wymioty. W stanie septycznym pojawiają objawy krwotoczne: wybroczyny, wylewy.
Objawy są podobne do innych chorób zakaźnych, jednak po objawach nie rozpoznaje się zakażenia. Przede wszystkim trzeba przeprowadzić wywiad, czy chora osoba przyjechała z Afryki Zachodniej lub z Konga, gdzie są ogniska epidemii. Jeśli nie, to na pewno nie jest zakażona wirusem Ebola, chyba, że skontaktowała się z osobami z tamtych regionów.

Lepiej obecnie nie jeździć do Afryki Zachodniej?

Lepiej nie jeździć do krajów objętych epidemią.

Jeśli osoba wróciła w z Afryki i źle się czuje: co powinna zrobić?

Jeśli wróciła z Afryki Zachodniej lub Kongo i  ma objawy wskazujące na infekcję, powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wszyscy lekarze otrzymali informację, jak postępować. Jeśli lekarz na podstawie wywiadu stwierdzi, że istnieje ryzyko, że doszło do zakażenia ebolą, skieruje chorego natychmiast do szpitala karetką wyposażoną w specjalne nosze izolujące pacjenta.

Czy są w Polsce wyspecjalizowane szpitale, do których trzeba zawieźć chorego podejrzanego o zakażenie wirusem ebola?

Tak to szpitale, w których jest możliwość izolacji chorego: w Warszawie jest to np. szpital zakaźny, w innych miastach - szpitale akademickie.

Musimy już w Polsce bać się epidemii wirusa Ebola?

Nie można wykluczyć ryzyka, jednak jest ono w Polsce jest bardzo niewielkie, a środki zabezpieczające zostały już podjęte. Są wdrażane przy każdym podejrzeniu, że ktoś może być zakażony.


Czytaj też: Co robić, gdy w przedszkolu pojawi się sepsa

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

kobieta dowiaduje się o HPV
Adobe Stock
Starania o dziecko
Wirusa HPV nie da się wyleczyć, ale można go łatwo uniknąć
Wirus brodawczaka ludzkiego, czyli HPV, odpowiada za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy. Możesz się go ustrzec, ale też rozpoznać, czy jesteś nim zakażona.

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, jest bardzo rozpowszechniony, a ryzyko zakażenia nim naprawdę duże. To kobiety są bardziej narażone na zakażenie wirusem HPV (ok. 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet jest nim zakażona). Na całym świecie około 630 milionów ludzi jest zakażonych wirusem HPV. Nie ma, niestety, danych, ile osób może być zakażonych w Polsce. Co warto wiedzieć o tym wirusie? Co to jest wirus HPV? Jak można się zarazić HPV? Jak objawia się zakażenie? Kiedy wirus HPV jest groźny? Czy istnieje test wykrywający HPV? Czy wirusa HPV da się wyleczyć? Jak zapobiec zakażeniu? Czy wirus HPV zagraża ciąży? Co to jest wirus HPV? Jest ponad 100 wariantów wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV, human papilloma virus), większość z nich jest na szczęście niegroźna. Jednak około 30 podtypów wirusa HPV jest odpowiedzialnych za infekcje narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. Niektóre szczepy wirusa HPV powodują powstawanie brodawek na narządach płciowych, tzw. kłykcin kończystych . Inne prowadzą do rozwoju raka szyjki macicy. J ak można się zarazić HPV? Wirusem HPV możesz zarazić się w czasie uprawiania seksu. Wystarczy nawet jeden stosunek z osobą zakażoną . Do zakażenia może dojść nie tylko po odbyciu pełnego stosunku, ale też po seksie oralnym czy nawet pettingu. Wirus HPV ukrywa się bowiem w komórkach nabłonka i naskórka, a nie we krwi, jak HIV. Stąd zakażenia u noworodków, które zarażają się wirusem HPV podczas narodzin, przeciskając się przez kanał rodny. Większość zakażeń wirusem HPV przebiega bezobjawowo (dlatego tak ważne jest, by badać się regularnie), infekcja może też rozwinąć się po wielu latach od zakażenia. Zobacz też: Mężczyźnie też chorują na wirusa HPV? To się zdarza Jak objawia się zakażenie? Najczęściej zakażenie przebiega bezobjawowo...

mężczyzna u urologa
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Mężczyźni też mogą zarazić się HPV? To się zdarza
Wirusem HPV zakażają się nie tylko kobiety, ale także mężczyźni. Dla kobiet jest groźniejszy, ale i mężczyźni nie mogą lekceważyć zagrożenia. Czy łatwo się wyleczyć?

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, którym zakażonych jest 80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn na pewnym etapie swojego życia. Odpowiada m.in. za ponad 90 proc. zachorowań na raka szyjki macicy u kobiet, ale, choć rzadko się o tym mówi, jest niebezpieczny również dla panów, bo może być przyczyną raka miejsc intymnych. Co warto wiedzieć o HPV u panów?  Sposoby zarażania się Objawy u mężczyzn Leczenie u mężczyzn Zapobieganie infekcji  HPV u mężczyzn – zakażenie Do zarażenia dochodzi przez  kontakty seksualne . Ryzyko wzrasta w przypadku prowadzenia bogatego życia seksualnego i posiadania wielu partnerek. A jest nawet kilkunastokrotnie wyższe wśród panów homoseksualnych i biseksualnych niż heteroseksualnych. Mężczyźni najczęściej zakażają się wirusem HPV między 18. a 24. rokiem życia. W dużej mierze, niestety, to właśnie oni przyczyniają się potem do roznoszenia wirusa wśród kobiet.  Objawy brodawczaka ludzkiego u mężczyzn Zakażenie tym wirusem u mężczyzn najczęściej przebiega bezobjawowo . Zwykle układ odpornościowy radzi sobie z wirusem i po jakimś czasie (zwykle w ciągu około 2 lat) zakażenie ustępuje samoistnie. Warto pamiętać, że w tym czasie osoba zakażona może nieświadomie zarazić swojego partnera. U około 1% aktywnych seksualnie mężczyzn wirus HPV może być jednak przyczyną trudnych do wyleczenia schorzeń, m.in.:  brodawek narządów moczowo-płciowych (w tym kłykcin kończystych ) na penisie, w odbycie, na mosznie, pod napletkiem raka penisa i odbytu. Okazuje się, że za 90 proc. przypadków raka odbytu odpowiadają infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego, podobnie jak za 40 proc. przypadków raka prącia. Leczenie HPV u panów Jeśli mężczyzna zauważy u siebie objawy zakażenia powinien pójść do urologa . Po badaniu lekarz zdecyduje...

szczepionki na choroby egzotyczne
Zdrowie
Które choroby tropikalne są śmiertelne? Sprawdź przed wakacjami... szczepienia!
Coraz częściej wyjeżdżamy na egzotyczne wakacje do Azji czy Ameryki Południowej. Zobacz, na jakie choroby tropikalne jesteśmy narażeni podczas dalekich podróży i jak się zabezpieczyć przed śmiertelnymi zakażeniami.

Jeśli decydujecie się na egzotyczne wakacje do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej, jesteście bardziej narażeni na choroby tropikalne niż podczas wakacji w Polsce i Europie. Zakażeniom można jednak skutecznie przeciwdziałać – pamiętajcie o szczepieniach ochronnych, a wasze wakacje będą naprawdę udane!    Lecisz na wakacje? Uważaj na śmiertelne choroby egzotyczne  Każdego roku ponad 6 milionów Polaków spędza – często z dziećmi –  wakacje za granicą . Każdy z nas marzy o tym, aby urlop był czasem odpoczynku i beztroski. Nie chcemy przejmować się problemami zdrowotnymi i obawiać się, że złe samopoczucie może zepsuć nam wypoczynek. Zwłaszcza jeżeli wybieramy się w daleką podróż. – Przed wyjazdem do Afryki, Azji i Ameryki Południowej zaleca się wykonanie szczepień ochronnych, które mogą skutecznie ochronić nas przed zachorowaniem – informuje dr Ewa Kaszuba, lekarz rodzinny z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – Warto sprawdzić, na jakie choroby egzotyczne możemy być narażeni i zadbać o profilaktykę – dodaje.   Sprawdź, jakich chorób egzotycznych możesz uniknąć dzięki szczepionkom Zanim wyjedziesz, dowiedz się, czy w kraju, do którego się udajesz, nie występuje któraś z niżej wymienionych chorób. Jeśli tak, koniecznie pomyśl o szczepieniach ochronnych . To nie żarty! Dur brzuszny Najczęściej występuje w krajach rozwijających się. Zarażenie odbywa się drogą pokarmową i w wyniku picia skażonej wody. Objawami choroby są: biegunka, gorączka, złe samopoczucie brak apetytu Leczenie obejmuje lekkostrawną dietę, nawadnianie organizmu i antybiotykoterapię. Ryzyko zakażenia można zmniejszyć o 90% stosując szczepionkę, której jedna dawka daje odporność nawet do 3 lat. Wirusowe zapalenie wątroby typu A Wirusem żółtaczki można zarazić się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj