Aktualności

Czy podoba ci się pomysł emerytur dla mam 4 dzieci? [SONDA ULICZNA]

Zapytaliśmy przechodniów co myślą o zapowiedzi rządu, że mamy 4 i więcej dzieci będą otrzymywały emeryturę, niezależnie od tego, czy pracowały zawodowo, czy też nie. Jesteście ciekawi odpowiedzi? Zobaczcie sondę!

W tym odcinku sondy mamotoja.pl. poruszyliśmy temat emerytur dla mam, które poświęciły się wychowywaniu dzieci. Kobiety te często przez lata nie podejmują pracy zawodowej, a nawet z niej rezygnują, co skutkuje tym, że ich emerytury będą bardzo małe, albo w ogóle ich nie otrzymają. Rząd w ramach zachęcania Polek do rodzenia większej ilości dzieci chce wprowadzić dla kobiet z czwórką i więcej dzieci gwarantowane emerytury minimalne. Obecnie jest to 1029,80 zł brutto. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko 4-5 lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej.

"Wielodzietna rodzina wymaga bardzo wiele poświęceń'

"To dobry pomysł - myślę, że większość mam rodzących 4 dzieci by z niego skorzystała" – ocenia młoda mama. "Nie, absolutnie nie" - mówi z kolei druga młoda mama. Jak podkreśla, wszystkie programy rządowe to nie jest jej bajka. Jej zdaniem, są inne, lepsze metody, np. ulgi podatkowe i w tym kierunku powinno się iść, a "nie pieniądze typu 500 plus, czy 300 plus".

Mama bliźniąt jest zdania, że jeżeli ktoś decyduje się na 4 dzieci, to nie jest to inwestycja finansowa, tylko wybór. "Chcę mieć czwórkę dzieci, bo kocham dzieci i nie powinna to być decyzja podyktowana tym, że dostanę pieniądze za to, że urodzę dzieci" – ocenia mama. Wtóruje jej młoda mama. "Świadomość posiadania dzieci, budowania rodziny nie powinna zależeć od tego, czy będziemy miały z tego pieniądze, czy nie" – stwierdza.

Ale już starsza kobieta jest zdania, że takie mamy powinny otrzymywać rekompensatę. "Wielodzietna rodzina wymaga bardzo wiele poświęceń, wyrzeczeń osobistych matki, rezygnacji z przyjemności, kosztem wychowania dzieci na dobrych ludzi" – uważa kobieta.

Potwierdza to młoda mama pochodząca z wielodzietnej rodziny. "Moja mama jest mamą piątki dzieci, kilka lat pracowała, ale nie na tyle długo, aby miała emeryturę" - mówi. Jej zdaniem, jej mama, wychowując tyle dzieci "w pewnym sensie zarobiła na emeryturę".

Więcej żłobków, przedszkoli, dofinansowania wakacji

Z kolei mama chorej dziewczynki jest zdania, że rząd powinien przede wszystkim wspierać rodziców dzieci niepełnosprawnych. "Boję się, że kiedy córka skończy 16 lat, to zostaniemy z niczym. Dziecko zostanie zamknięte w domu, a ja nie będę miała pieniędzy - martwię się o swoją emeryturę" – powiedziała.

Inne mamy uważają, że najlepszym rozwiązaniem byłoby wsparcie państwa w postaci większej liczby żłobków, przedszkoli. "To by ułatwiało powrót do pracy i normalne funkcjonowanie całej rodziny, nawet jeśli byłaby to rodzina wielodzietna" – ocenia mama 3 dzieci. Innej mamie, też 3 dzieci w ogóle nie podoba się pomysł, aby kobiety zamykać w domu. "Mam 3 dzieci, bardzo je kocham, ale to nie zmienia faktu, że chciałabym wrócić do pracy" - tłumaczy.

Mamy mówią, że chcą pracować, chociaż liczą też na pomoc państwa. "Na pewno większa pomoc od państwa by się przydała. Nie jestem przekonana czy 500 plus. Raczej dofinansowanie do wakacji, wyprawki szkolnej, obiadów" – wylicza mama chłopca. "Potrzeba dużej mądrości w tym wszystkim, nie koniecznie trzeba od razu dawać gotówkę do ręki" – podsumowuje mama 2 dzieci.

A wy co uważacie na ten temat? Zdecydowałybyście się na rządową propozycję emerytury w zamian za urodzenie 4 dzieci? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Zobacz też:

becikowe
Fotolia/grafika:Alicja Rotfeld
Prawo i finanse
Becikowe 2018: jak otrzymać pieniądze na dziecko? [WIDEO]
Co to jest becikowe? W jakiej wysokości jest przyznawane świadczenie, gdzie należy złożyć wniosek i jakie musisz przygotować dokumenty?

Becikowe o jednorazowy zasiłek, który otrzymuje się w związku z narodzinami dziecka . Rodzice jeśli spełniają wymogi formalne – otrzymują po przyjściu  na świat dziecka tysiąc złotych. O becikowe możesz ubiegać się, jeśli dochód w rodzinie na osobę nie przekracza 1922 zł netto. Przy wyliczeniach uwzględnia się dochód osiągnięty w poprzednim roku kalendarzowym i dzieli się go na liczbę członków rodziny , w tym również nowo narodzone dziecko .  Kto może otrzymać becikowe? Rodzice nowo narodzonego dziecka. Rodzice adopcyjni lub opiekunowie prawni. Zamieszkujący w naszym kraju cudzoziemcy, którzy mają pozwolenie na pracę. Becikowego nie otrzymają ci rodzice, którym przysługują podobne świadczenia z tytułu urodzenia dziecka za granicą.    Gdzie można złożyć wniosek o becikowe? Żeby złożyć wniosek o becikowe należy zgłosić się do urzędu miasta, gminy lub ośrodka pomocy społecznej. Warto wcześniej upewnić się, gdzie składa się wniosek o becikowe w miejscu swojego zamieszkania. Na złożenie dokumentów masz 12 miesięcy od dnia porodu . Rodzice adopcyjni lub opiekunowie prawni mogą składać wnioski o przyznanie tego świadczenia do 12 miesięcy od momentu objęcia opieki nad dzieckiem.   Jakie dokumenty są potrzebne do becikowego? Lista potrzebnych dokumentów zależy od sytuacji rodziny. Mimo tego, że podstawą obliczeń jest dochód z 2016 roku, jeśli sytuacja finansowa rodziny w 2017 roku się zmieni (ktoś straci pracę, zdobędzie nową, otrzyma zasiłek macierzyński, wyrejestruje działalność gospodarczą, utraci prawo do renty itp.), musi o tym poinformować w urzędzie. W takich sytuacjach becikowe jest przyznawane w oparciu o aktualną sytuację finansową rodziny. Warto dopytać, co jeszcze trzeba ze sobą przynieść. Osoby, które żyją w związku partnerskim, powinny uwzględnić dochody obojga...

ciąża, brzuch, cieżarna, pieniądze, skarbonka
fotolia
Zakupy
Ile kosztuje dziecko? Tak zaoszczędzisz!
Poznaj 5 niezawodnych sposobów na zmniejszenie wydatków przy dziecku.
Emerytury dla kobiet mających 4 dzieci
AdobeStock
Aktualności
Rząd zapowiada emerytury dla matek i premię za 2. dziecko - ale nie dla wszystkich!
Program "Mama Plus" to najnowsza propozycja wsparcia finansowego dla polskich rodzin. Nagradzane będą matki, jednak pod pewnymi warunkami. Sprawdź, czy należą Ci się te świadczenia!

Takie deklaracje padły na sobotniej konwencji rządzących Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy z ust premiera Mateusza Morawieckiego. Czwórka dzieci albo i więcej Szczegóły programu, roboczo nazwanego "Mama Plus" , rozwinęła wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów. "Największe nasze wyzwanie to, żeby rodziło się więcej dzieci " – stwierdziła wicepremier Szydło. I stąd pomysł PiS, aby namówić Polki do zachodzenia w ciąże, dając większe wsparcie finansowe przyszłym mamom. W myśl zapowiedzi kobieta, która urodziła i wychowała przynajmniej czwórkę dzieci , dostanie od państwa emeryturę minimalną. I to nawet wówczas, jeśli nie przepracowała w życiu ani jednego dnia. Obecnie jest to 1029,80 zł brutto. Świadczenie mają uzyskać zarówno kobiety, które nigdy nie pracowały, jak i te, które pracowały, ale za krótko (np. tylko cztery-pięć lat), aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej . Pierwszym państwo sfinansuje całą emeryturę, drugim dopłaci różnicę do wysokości najniższego świadczenia. I to są na razie jedyne konkretne dane na ten temat. Zarówno premier Morawiecki, jak i wicepremier Szydło nie zdradzili, ile program będzie kosztował państwo. Nie ma też informacji, od kiedy nowe prawo miałoby obowiązywać. Wylicza się jednak, że projekt emerytur nie obciąży przesadnie budżetu, gdyż z ostatniego spisu powszechnego z 2011 roku wynikało, że wśród rodzin mających dzieci na utrzymaniu, 53 proc. stanowiły rodziny z jednym dzieckiem, dwójkę miało ponad 35 proc., troje – 8,6 proc., a czworo i więcej – zaledwie 3 proc. W 2014 roku odsetek urodzeń czwartego i dalszych dzieci wyniósł 4,5 proc. Obecnie, aby dostać przynajmniej emeryturę minimalną, kobieta musi pracować i odprowadzać składki przez 20 lat (mężczyzna pięć lat dłużej). Można uznać, że sobotnia...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj