niemowlę, szczepionka, zdrowie dziecka
Aktualności

Groźne szczepionki- GIF wycofał 2 szczepionki dla małych dzieci

Sprawdź, czy twoje dziecko nie zostało zaszczepione wycofanymi szczepionkami. Zobacz, co robić, jeśli wystąpią u niego problemy zdrowotne.

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego zostały wycofane z obrotu w trybie pilnym na terenie całego kraju dwie szczepionki: Euvax B podawany noworodkom, seria UFA 12001 i Tripacel, seria C4007 AK. Szczepionki dla dzieci. Oba produkty nie spełniają wymagań jakościowych ze względu na niehomogenność.

Niehomogenność oznacza niejednorodność, mogło to np. wynikać z nieprzestrzegania zasad zachowania ciągu chłodniczego podczas przechowywania lub transportu albo obecności zanieczyszczeń w szczepionce.

Szczepionki te podaje się dzieciom w pierwszych miesiącach życia.

Zgłasza się coraz większa liczba rodziców, którzy zaobserwowali u swoich dzieci następujące objawy:


Zgodnie z zaleceniami Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP, jeśli twoje dziecko miało podaną którąś ze szczepionek i wystąpiły u niego problemy zdrowotne powinnaś:

  1. Zdobądź kopię dokumentacji medycznej z przychodni, w której dziecko było szczepione (masz do tego prawo zgodnie z Ustawą o prawach pacjenta, uwaga - musisz pokryć koszty ksero).
  2. Napisz pismo do lekarza.
  3. Powiadom urzędy: inspektorat@gis.gov.pl, szczepienia@pzh.gov.pl, rzecznik@urpl.gov.pl, kancelaria@mz.gov.pl, gif@gif.gov.pl
  4. Złóż doniesienie do prokuratora gdy lekarz nie zgłosił NOP i późniejszych powikłań do odpowiednich służb.
  5. Poinformuj STOP NOP, że jesteś gotowa dołączyć do pozwu zbiorowego pisząc na biuro@stopnop.pl lub na Facebooku.


Wszystkie wzory pism znajdziesz na profilu STOP NOP na Facebooku.

Czy twoje dziecko dostało którąś z wycofanych szczepionek? - czytaj i pisz na forum babyonline.pl


 

wycofano szczepionki, decyzja GIFwycofano szczepionki, decyzja GIF

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Szczepionka 6w1
AdobeStock
Aktualności
Wycofano zanieczyszczone szczepionki Meningitec przeciw meningokokom
Sprawdź, które serie szczepionek Meningitec przeciw meningokokom wycofano w Polsce. Zobacz oświadczenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Zanieczyszczone szczepionki przeciw meningokokom Kontrola wszystkich serii szczepionek Meningitec przeciw meningokokom grupy C, które zostały wyprodukowane od października 2012 r. ujawniła, że niektóre zostały zanieczyszc zone tlenkiem żelaza (rdzą) i utlenioną stalą nierdzewną. Szczepionkę przeciwko meningokokom grupy C podaje się niemowlętom od 2. miesiąca życia , młodzieży i dorosłym. Wycofano wszystkie niewykorzystane zanieczyszczone serie szczepionki Meningitec przeciw meningokokom na całym świecie (szczepionki te podawane są min. we Francji, Niemczech, Grecji, Szwajcarii, Włoszech, na Cyprze). Od wprowadzenia szczepionki Meningitec na rynek do dziś 50 milionów jej dawek zostało rozprowadzonych po całym świecie. W Polsce 24.09.2014 Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju 7 serii tej szczepionki. Jako przyczynę podano "... obecność widocznego gołym okiem zanieczyszczenia w ww. produkcie leczniczym...".  Zanieczyszczenie zostało zgłoszone przez producenta. Jakie serie szczepionki przeciw meningokokom wycofano w Polsce? G81989, data ważności: 09.2014 G81071, data ważności: 09.2014 H06771, data ważności: 11.2014 H23070, data ważności: 11.2014 J51271, data ważności: 09.2015 J80239, data ważności: 10.2016 J79722, data ważności: 09.2014 Podmiot odpowiedzialny: Nuron Biotech B.V. Zobacz też : Nowa szczepionka przeciw meningokokom już w Polsce! Źródło: inquisitr.com, gif.gov.pl, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP

Szczepienia
Fotolia
Zdrowie
Szczepionki pozostaną obowiązkowe? Ministerstwo reaguje na protest antyszczepionkowców
W sobotę rodzice-przeciwnicy szczepień protestowali przeciw obowiązkowym szczepieniom dzieci. Zareagowało Ministerstwo Zdrowia. Szczepionki pozostaną obowiązkowe czy najważniejsze będzie zdanie rodziców?

3 czerwca przed Ministerstwem Zdrowia w Warszawie demonstrowało stowarzyszenie STOP NOP , skupiające rodziców-przeciwników szczepień obowiązkowych . Domagali się prawa wyboru – szczepić dziecko czy nie. Co na to Ministerstwo Zdrowia?   Ministerstwo: szczepienia są bezpieczne W specjalnym oświadczeniu Ministerstwo Zdrowia podkreśliło, że szczepienia to jedna z najskuteczniejszych, a czasem jedyna forma zapobiegania chorobom zakaźnym , a obowiązek szczepień zapewnia ochronę zarówno osobom zaszczepionym, jak i niezaszczepionym. "Trudno znaleźć drugą grupę preparatów stosowanych w medycynie, która byłaby tak dobrze przebadana i tak bezpieczna jak szczepionki. To najlepiej sprawdzone preparaty farmaceutyczne w Europie. Ich jakość podlega rygorystycznym badaniom, które gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo stosowania" – pisze na swoich stronach Ministerstwo Zdrowia. "Trudno więc zrozumieć, dlaczego w czasach, kiedy mamy bardzo dużą szansę na to, aby całkowicie wyeliminować wiele niebezpiecznych chorób zakaźnych, trwają dyskusje o tym, czy w ogóle warto to robić!"   Odpowiedzialność za nieszczepione dzieci Im większa grupa niezaszczepionych osób w społeczeństwie, tym większe ryzyko wystąpienia epidemii chorób zakaźnych . "Konsekwencje mogą się pojawić w dalekiej lub niedalekiej przyszłości. Przeciwnicy szczepionek biorą odpowiedzialność nie tylko za swoje dzieci, lecz także za te, które nie mogą być szczepione ze względów medycznych " – przypomina Ministerstwo Zdrowia. Ministerstwo apeluje o rozsądek: "Rozpowszechnianie nieprawdziwych lub niesprawdzonych  informacji, budzi strach rodziców – w rzeczywistości jest on całkowicie nieuzasadniony".   Obalanie mitów antyszczepionkowców W oświadczeniu Ministerstwo Zdrowia odniosło się też to kilku tez przedstawianych przez STOP...

szczepienia
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepionki częściowo płatne, odszkodowania za NOP? Wiceminister zapowiada [ważne!] zmiany
Wiceminister zdrowia Marcin Czech, przedstawiając projekt Polityka Lekowa Państwa, zapowiedział ważne zmiany w szczepieniach ochronnych. Co ma się zmienić?

Dokument Polityka Lekowa Państwa to pierwszy raz tworzony w Polsce dokument, który ma pokazać najważniejsze cele polityki państwa, jeśli chodzi o leczenie. Na pierwszym miejscu wśród celów strategicznych umieszczono profilaktykę, a w niej – szczepienia ochronne . Problem jest poważny, ponieważ z roku na rok rośnie liczba niezaszczepionych dzieci , co grozi powrotem chorób zakaźnych, które – wydawałoby się – przestały już być problemem. Szczepionki... bezpłatne, płatne i częściowo płatne? – Myślimy o rozszerzeniu szczepień ochronnych , wprowadzenie ich w nieco szerszy sposób, niż to jest obecnie – mówił wiceminister Marcin Czech.  Do tej pory w kalendarzu szczepień znajdują się szczepienia obowiązkowe (bezpłatne dla rodziców, którzy szczepią dziecko) oraz szczepienia zalecane (płatne). Od niedawna jednak szczepienia przeciw grypie stały się refundowane dla osób powyżej 65. roku życia – seniorzy zapłacą za szczepionkę 50 proc. ceny – podobnie jak kupują w aptece leki. Od razu po wprowadzeniu tej zmiany zapowiadano, że podobnie mogę być finansowane inne szczepionki, które obecnie są zalecane (pełnopłatne). Mogłyby stać się częściowo płatne dla rodziców (np. szczepionka przeciw rotawirusom, meningokokom). Edukowanie rodziców o skuteczności szczepień Wiceminister Marcin Czech mówił też, że coraz większym problemem jest spadek liczby rodziców, którzy szczepią dzieci, i wzrost liczby nieszczepionych dzieci. – Konieczna jest lepsza edukacja rodziców , by zahamować wzrost liczby osób nieszczepionych – mówił wiceminister Czech. Przypomniał niedawne problemy dotyczące przerwania łańcucha dystrybucji szczepionek. Zapowiedział, że konieczna jest poprawa nadzoru nad przechowywaniem, dysponowaniem i utylizacją szczepionek . Zobacz także: Cała prawda o "wadliwych" szczepionkach. Co zrobić,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj