Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę: 2/3 dzieci w Polsce doznaje krzywdy
Adobe Stock
Aktualności

Dzieci w Polsce naprawdę nie mają szczęśliwego dzieciństwa!

Jeżeli ktoś uważa, że ten tytuł jest na wyrost, to niech przeczyta najnowszy raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Dobitnie pokazuje, co jest główną przyczyną cierpienia dzieci w Polsce.

Krzywda doznana w dzieciństwie tkwi w dorosłym człowieku i utrudnia szczęśliwe życie, realizację własnych marzeń. Ten raport powinien dać nam, rodzicom, wiele do myślenia!

Przemoc, próby samobójcze, samookaleczenia

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę od lat działa na rzecz dzieci. Jej najnowsze badania, z października i listopada 2018 roku, przynoszą alarmujące dane o sytuacji dzieci w wieku 11-17 lat. Wynika z nich, że: 
 

 • 72 proc. dzieci doznało w swoim życiu co najmniej jednej formy krzywdzenia,
 • 57 proc. badanych doświadczyło przemocy rówieśniczej,
 • 41 proc. dzieci doznało przemocy ze strony bliskich dorosłych,
 • co 6 polski nastolatek okaleczał się,
 • 1 na 10 dziewczyn podejmowała próbę samobójczą,
 • 7 proc. nastolatków doświadczyło wykorzystywania seksualnego.


Jak podkreśliła prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dr Monika Sajkowska, te badania są bardzo istotne, gdyż pokazują, co jest przyczyną cierpienia dzieci i jaka jest skala problemu. To punkt wyjścia do podjęcia działań na rzecz przeciwdziałania przemocy wobec nich.

"Żeby skutecznie chronić dzieci przed krzywdzeniem musimy wiedzieć, jakich form krzywdzenia doświadczają i jakie są tego konsekwencje" - powiedziała dr Sajkowska.

Dzieci narażone są przede wszystkim na bicie

Nastolatki najczęściej doznają od rówieśników krzywdy fizycznej w postaci przemocy fizycznej (42 proc.) i psychicznej (29 proc.). Badanie pokazało, że dwa razy rzadziej ofiarami przemocy rówieśniczej są dzieci mające osobę, na której wsparcie mogą liczyć.

Ze strony dorosłych nastolatki doświadczają przemocy:
 

 • fizycznej (33 proc.),
 • psychicznej (20 proc.),
 • seksualnej (20 proc.).

Alkohol to wróg nr 1

Badanie pokazuje, że dzieci, których bliscy nadużywają alkoholu:
 

 • pięciokrotnie częściej doświadczały przemocy ze strony bliskich dorosłych,
 • trzykrotnie częściej przemocy ze strony rówieśników oraz wykorzystywania seksualnego,
 • dwa razy częściej miały również inne obciążające doświadczenia seksualne.

 

Zobacz także
bicie dzieci

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna zaleca rodzicom klapsy i bicie pasem!

bite dziecko

Bicie dzieci jest po prostu złe – czytaj wpis autorki bloga Hafija.pl

dziecko, mama, niemowlę

Wychowanie dziecka - 9 rzeczy, których nie powinnaś odkładać na później

chłopiec

Czy jesteś gotowa na wychowanie syna? Psychotest z przymrużeniem okaWspółautorka raportu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Joanna Włodarczyk, zwróciła uwagę, że wyniki badań są tym bardziej niepokojące, jeżeli się weźmie pod uwagę fakt, jak trudny jest w Polsce dostęp do pomocy psychiatrycznej dla dzieci. - Wiemy, że są takie miejsca, w których dzieci w kryzysie nawet rok czekają na wizytę u specjalisty – mówi Włodarczyk.

Badanie Fundacji to bardzo przygnębiające informacje. To kolejny dowód, że przemoc wobec dzieci w Polsce nie jest wydumanym problemem. Nie możemy być obojętni na krzywdę dzieci! Tylko w ten sposób możemy zmniejszyć te przerażające statystyki!

Badanie FDDS przeprowadzono na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1155 uczniów w wieku 11–17 lat.

Źródło: mat. prasowe Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

Zobacz też:

Trudne dzieciństwo wpływa na dalsze życie dziecka [WIDEO]

przemoc wobec dzieci
materiały prasowe
Aktualności
One nie mogą się obronić. Reaguj! Zawsze
Co 5. dziecko w Polsce jest ofiarą przemocy. 19.11 był Międzynarodowy Dzień przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Nie bądź obojętna!

Reaguj na przemoc wobec dzieci Każdego dnia tysiące dzieci w Polsce jest bitych, maltretowanych, poniżanych, wykorzystywanych seksualnie... Same nie mogą się obronić. Skala zjawiska krzywdzenia dzieci w Polsce jest niepokojąca. Według badań Fundacji Dzieci Niczyje, co 5. dziecko w Polsce doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej ze strony osób dorosłych, a co 7. jakiejś formy wykorzystywania seksualnego.  W związku z Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci , który obchodzony jest 19. listopada, Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą przypomina, jak ważne jest reagowanie na przemoc wobec dzieci. Zawsze.  Świadkowie przemocy wobec dzieci Zdarzyło ci się słyszeć krzyki u sąsiadów i płacz dziecka za ścianą?  Widziałaś rodzica szarpiącego dziecko w sklepie lub autobusie?  Obserwowałaś agresywne zachowanie opiekuna, który wykrzykuje do syna lub córki zbyt wiele zbyt mocnych słów?  A może zdarzyło ci się zobaczyć niepokojące siniaki u dziecka, które codziennie spotykasz w windzie? Słyszałaś malca, który mówi o seksie w nienaturalny dla swojego wieku sposób?  Krajowe Partnerstwo na rzecz Ochrony Dzieci przed Przemocą przypomina, że dzieci same nie mogą się obronić i apeluje o podejmowanie działania w razie najmniejszych wątpliwości czy podejrzeń.  - Świadomość problemu przemocy wobec dzieci , dzięki prowadzonym kampaniom i większej otwartości mediów na podejmowanie tego tematu, jest dziś w Polsce większa niż kilkanaście czy nawet kilka lat temu. Jednak wciąż pozostaje ogromnie dużo do zrobienia. Często usprawiedliwiamy brak reakcji. Pojawia się myśl: To wewnętrzna sprawa tej rodziny, nie będę się wtrącać. Tymczasem, zaniechanie reakcji może prowadzić do tragedii.– mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dzieci Niczyje koordynującej Krajowe Partnerstwo...

przemoc fizyczna wobec dziecka
Fotolia
Wychowanie
Przemoc fizyczna wobec dziecka: kto, kiedy i dlaczego daje dzieciom klapsy? Wstrząsające fakty
Przypominamy, dlaczego przemoc fizyczna wobec dziecka jest niedopuszczalna. Masz dziecko i kochasz je nad życie, a może dopiero będziesz je mieć? To wystarczający argument, aby przeczytać naszą rozmowę z psychologiem – o przemocy fizycznej, ale też emocjonalnej, oraz o ich skutkach.

Przemoc fizyczną wobec dzieci akceptuje prawie 50 proc. Polaków, choć w Polsce od kilku lat mamy prawny zakaz bicia dzieci . O tym, z czego to wynika, i jakie szkody wyrządza przemoc całej rodzinie, rozmawiamy z psychologiem – dr Aleksandrą Piotrowską, ambasadorką akcji społecznych Rzecznika Praw Dziecka zapobiegających krzywdzeniu najmłodszych.   Większość Polaków nadal uważa, że dziecku można dać klapsa. Z czego wynika akceptacja dla przemocy fizycznej? W większości polskich rodzin dopuszcza się przemoc wobec dzieci. Wynika to w dużej mierze z tradycji. Co więcej – nazywa się ją wychowywaniem albo dyscyplinowaniem . Polski rodzic wymierzający dziecku policzek, dający klapsa , przytrzymujący za ramię w taki sposób, że przez dwa tygodnie utrzymuje się wyraźny ślad, uważa, że jest troskliwy.  Jak polscy rodzice wypadają na tle Europy? W kwestii przemocy fizycznej wobec dzieci bliżej nam do Rumunii, Ukrainy, Białorusi niż do krajów zachodnich. To, z czym próbowaliśmy się zmierzyć, wprowadzając m.in. ustawę o przemocy w rodzinie, a co ciągle jest przez sporą część społeczeństwa poddawane w wątpliwość, w krajach europejskich już od ponad 20 lat stanowi rzeczywistość prawną. W Polsce zakaz bicia dzieci reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Od 2010 roku zapisany jest w nich  zakaz stosowania jakichkolwiek kar cielesnych wobec dzieci przez osoby wykonujące władzę rodzicielską oraz sprawujące opiekę lub pieczę nad małoletnim. Ustawa uprawnia pracowników socjalnych do interweniowania, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Decyzja taka nie może być podejmowana jednoosobowo, ale wspólnie z funkcjonariuszem policji i przedstawicielem służby zdrowia. Kto najczęściej stosuje przemoc fizyczną wobec dzieci? Zwykle mamy takie skojarzenia: ktoś obcy...

Dzieci doświadczające przemocy w dzieciństwie częściej jako dorośli popełniają samobójstwo
AdobeStock
Aktualności
Dzieci z trudnym dzieciństwem o wiele częściej popełniają samobójstwa
Młodzi Polacy są w absolutnej europejskiej czołówce, jeżeli chodzi o udane próby samobójcze zakończone śmiercią. Przyczyna tkwi w ich dzieciństwie - prawie 80 proc. młodzieży doświadcza w dzieciństwie krzywdy.

Badania przeprowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pokazują, że wystarczy przeżyć kilka negatywnych zdarzeń w dzieciństwie, aby aż 17-krotnie! częściej podjąć próbę samobójczą, w porównaniu do osób bez takich obciążeń. Największe spustoszenie w psychice dziecka czyni przemoc fizyczna. Polska w fatalnej czołówce "Polska jest dziś drugim po Niemczech krajem w Europie z największym odsetkiem zakończonych zgonem samobójstw wśród młodych ludzi. To bardzo niepokojące" – podkreśla prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę dr Monika Sajkowska. Badania przeprowadzono wśród 1772 studentów z pięciu uczelni w Polsce, w wieku 18-25 lat, na zlecenie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Ministerstwa Zdrowia. Prawie 80 proc. z badanych przyznało się, że doświadczyło w dzieciństwie co najmniej jednej formy krzywdzenia lub dysfunkcji w rodzinie. Badania pokazują, że ci z nich, którzy doświadczyli kilku negatywnych zdarzeń w dzieciństwie , wielokrotnie częściej podejmują próby samobójcze. Ale nie tylko. Częściej też okaleczają się i nie mają bliskiej osoby. Negatywne doświadczenia w dzieciństwie Co to znaczy negatywne doświadczenia w dzieciństwie? W języku angielskim są one określane jako ACE, czyli Adverse Child Experiences i są to silnie stresujące wydarzenia, powtarzające się we wczesnym okresie życia. Należą do nich m.in.: przemoc fizyczna, przemoc emocjonalna, wykorzystywanie seksualne, zaniedbanie, rozwód lub separacja rodziców, uzależnienia, choroby psychiczne, bycie świadkiem przemocy domowej, zachowania przestępcze członków rodziny. Zdaniem naukowców, mają one długofalowe konsekwencje i wywierają negatywny wpływ na rozwój dziecka i jego funkcjonowanie w późniejszym życiu. Ponad trzy czwarte studentów - 77 proc. - doświadczyło co najmniej jednej formy krzywdzenia lub dysfunkcji w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz