Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Aktualności

Gdańsk: Dziecko w czasie porodu wypadło położnej z rąk!

– Usłyszałam tylko upadek. [...] Tu było tyle krwi, że wszyscy myśleli, że dziecku się głowa rozbiła – opowiada mama małej Lenki.

Do takich wypadków w czasie porodu nie dochodzi zbyt często. Praca położnych jest ogromnie trudnym zadaniem i trudno zaprzeczyć,  że panie, które pomagają przyjść na świat naszym dzieciom, wykonują wspaniałą pracę. 

Historia która zdarzyła się  w Gdańsku wzbudza w nas rozczarowanie i złość nie z powodu nieuwagi położnej, bo niestety, takie sytuacje są wynikiem nieszczęśliwego zrządzenia losu, a położna jest tylko człowiekiem. Nas oburza po raz kolejny zachowanie szpitala i postawa osób, które brały udział w zdarzeniu!

Nieszczęśliwy wypadek

Kiedy matka trafiła do szpitala UCK przy Klinicznej w Gdańsku, nie podejrzewała, jak nieszczęśliwie zakończy się jej wizyta. Choć poród przebiegał bez zakłóceń, tuż po urodzeniu dziecko wyślizgnęło się z rąk położnej. Najpierw uderzyło o stolik porodowy, a następie upadło na podłogę.  Szarpnięcie było na tyle silne, że doszło do urwania pępowiny. 

– Kiedy dostałam córkę na ręce, wydawało mi się,  że nie oddycha. – relacjonuje pani Kamila. – Lekarze zabrali dziecko szybko do inkubatora i zawieźli na neonatologię. Kiedy przyszła salowa sprzątnąć salę po porodzie, zapytała, czy była tu rzeźnia. Tu było tyle krwi, że wszyscy myśleli, że dziecku rozbiła się głowa – wspomina matka.

1500 zł za milczenie?

Jak zareagował szpital? Wypłacił rodzicom... 1500 zł! Dziecko z krwiakiem na głowie określono jako zdrowe i wypisano ze szpitala. Młoda mama nie otrzymała żadnych przeprosin,  żadnego wsparcia psychologa. Usłyszała tylko jakie nadano jej miano: mama spadachroniarza, gdyż dziecko zawisło na pępowinie. 

Pacjentka nagle tak głośno krzyknęła, że doprowadziło to do wyślizgnięcia się noworodka. Trudno mi to dokładnie opisać, bo nie byłem przy tym. Przy porodzie była doświadczona położna z około 30-letnim stażem. Musiało zdarzyć się coś nietypowego – tłumaczył szef kliniki profesor  Krzysztof Preis.

Sprawą zajmie się prokuratura. Podobną sprawę prowadziła już w przypadku położnej z Krakowa, która przyjmowała poród mając na nogach buty na koturnie. Niosąc dziecko przewróciła się, przez co dziecko miało złamany obojczyk, oraz przedramię. W tym przypadku szpital oraz położna, nie widzieli swojej winy. Jak będzie teraz? Sprawa znajdzie swój finał w sądzie. Szkoda, bo wystarczyłyby dobre chęci i empatia lekarzy i dyrekcji szpitala, by rodzice nie musieli dłużej przeżywać traumy i uczestniczyć w rozprawie sądowej.

Zobacz także: Co się dzieje z dzieckiem w czasie porodu?

Przyspieszenie porodu: co pomoże przyspieszyć poród? Bezpieczne i naturalne sposoby

poród
Fotolia
Prawo i finanse
Bez koszmaru na porodówce! – walczymy o lepsze porody
Żaden lekarz czy położna nie ma prawa mówić do rodzącej kobiety, żeby „się nie darła” albo by „pośpieszyła się z tym porodem”. Akcja Lepszy poród walczy o prawa rodzących kobiet.

Celem akcji Lepszy poród jest poprawienie opieki okołoporodowej i zwrócenie uwagi na fakt łamania praw kobiet na porodówkach. Organizatorki akcji podkreślają, że nie chcą straszyć kobiet porodem, ale przeciwnie: uświadamiać je, do czego mają prawo na oddziale położniczym. Każda z nas może dołączyć do akcji, np. wysłając kartkę z opisem swojego porodu albo  podpisując petycję do premier Ewy Kopacz o zmiany na porodówkach, zamieszczoną na stronie akcji www.lepszyporod.pl. Poród – to nie ból jest problemem Według matek, które dołączyły do  akcji, to nie ból porodowy jest najgorszy. O bolesnych skurczach łatwo się zapomina, ale raniące słowa albo upokarzające traktowanie zostają z nami na długo. – To było osiem lat temu, a ja do dziś pamiętam wszystko dokładnie. Słowa ginekologa, że mam się nie drzeć, bo przecież on wie, że to aż tak nie boli… Opinię położnej, że moje dziecko umrze, bo nie umiem je nakarmić. To nie była wina systemu, że mój pobyt w szpitalu wyglądał jak z koszmaru, ale wyłącznie, jak to się mówi, czynnika ludzkiego. Często słyszę o tym, że powodem błędów na porodówkach jest przemęczenie personelu medycznego i nawet potrafię zrozumieć położną, która pod koniec dyżuru nie umie się powstrzymać, żeby powiedzieć: „Ciszej”, ale jeżeli ktoś mówi: „Nie drzyj ryja” albo komentuje owłosienie łonowe, mówiąc, że za jego czasów goliły się tylko prostytutki, to już nie jest to kwestia przemęczenia czy niskich zarobków, ale absolutnego niedopasowania osoby do zawodu. Nie wierzę, że ten ktoś zmieni swoje nastawienie do rodzącej kobiety, gdy dostanie podwyżkę albo dodatkową osobę do pomocy – mówi Katarzyna Gręziak, jedna z organizatorek akcji „Lepszy poród”, mama trójki dzieci. Zgadza się z nią Hanna Banaś, mama rocznego synka, która na swoim blogu...

Małgorzata Gierada-Radoń, położna
Piotr Ratajski
Karmienie
Poród i karmienie piersią: co się zmieniło przez 20 lat (a co nie?) – mówi położna
Porody rodzinne i poradnie laktacyjne to w Polsce nowość ostatnich lat. Co jeszcze się zmieniło w opiece nad noworodkiem i jego mamą, a co nadal nie? Pytamy położną i konsultantkę laktacyjną, Małgorzatę Gieradę-Radoń, która już od 20 lat przyjmuje porody i uczy młode mamy karmić piersią.

Gdybyśmy cofnęły się w czasie o 20 lat, jakość porodów i porad laktacyjnych mogłaby nas nie tylko zdziwić, ale dosłownie przerazić. Małgorzata Gierada-Radoń, jedna z pierwszych konsultantek laktacyjnych w Polsce i położna wyróżniona przez Fundację „Rodzić po ludzku” chwali zmiany, ale mówi też, że ciągle jest dużo do zrobienia w opiece okołoporodowej nad kobietą. *Małgorzata Gierada-Radoń, położna, certyfikowana konsultantka laktacyjna, Prowadzi szkołę rodzenia i poradnię laktacyjną ( www.szkola-magiera.pl ), jest członkinią Polskiego Towarzystwa Konsultantów i Doradców Laktacyjnych. Pamięta Pani swój pierwszy poprowadzony poród? Oczywiście, bardzo to przeżywałam. Fajna dziewczynka się nam wtedy urodziła. Ale tak samo dobrze pamiętam większość „moich” porodów i tak samo cieszę się z rodzicami z narodzin ich dzieci. Wciąż zdarza się, że razem płaczemy ze szczęścia. Dwadzieścia lat temu położne nie mogły same przyjmować dzieci na świat, bo to było zadanie ginekologa. Dziś jest już inaczej, prawda? Od wielu lat to położne prowadziły poród, ale rzeczywiście jeszcze do niedawna pod koniec musiał być obecny ginekolog i pediatra, który oglądał noworodka po narodzinach. Dzisiaj tak jest tylko wtedy, gdy np. na świat przychodzi wcześniak. Poród fizjologiczny od początku do końca prowadzę ja, przyjmuję maleństwo na świat, oceniam według skali Apgar , kładę mamie na brzuchu, a potem, jeszcze na łóżku porodowym, pomagam jej przystawić dziecko do piersi. Dopiero potem noworodek jest mierzony, ważony i badany. Pediatra ma na to 12 godz. od porodu. Tak jest już w każdym szpitalu? Pewnie nie, ale mam nadzieję, że tak będzie. Mam to szczęście, że od dwudziestu lat pracuję w szpitalu św. Zofii w Warszawie , który przeciera szlaki w polskim położnictwie. U nas już wiele lat temu kładło się duży nacisk na komfort...

jak wygląda porodówka
fotolia.com
Przygotowania do porodu
Ile osób potrzeba do rodzenia
Na sali porodowej masz prawo do intymności. Jeśli przeszkadzają ci studenci medycyny, uczennice ze szkoły położnych, podczas porodu masz prawo wyprosić ich wszystkich. Czytaj, ile osób tak naprawdę potrzeba przy porodzie.

Jedno z przykazań dekalogu akcji Rodzić po ludzku brzmi: Poród jest wydarzeniem intymnym. Rodząca ma prawo domagać się, by wszystkie badania i zabiegi odbywały się w miejscu odosobnionym. Może nie zgodzić się na obecność osób postronnych, w tym słuchaczek szkoły położnych i studentów medycyny. Ale ten dekalog to tylko zbiór (słusznych i potrzebnych) postulatów. Wystarczy podać przykład obchodów lekarskich, gdy kobiety po porodzie na ogólnej sali pokazują gojące się krocze. Nie musisz się godzić na takie traktowanie! Poród w szpitalu - przepisy prawne a praktyka W Polsce nie ma opracowanych prawnych standardów dot. porodu ani wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, na które kobiety mogłyby się powołać. Gdyby takie standardy istniały, wiedziałabyś, czego się spodziewać, a personel medyczny miałby do czego się stosować. Zwyczaje porodowe każdy szpital tworzy sobie sam. Stąd tak różne doświadczenia kobiet. Dziś, by wyprosić z porodówki zbędne osoby, możesz powołać się tylko na jeden przepis z Karty Praw Pacjenta. Mówi on o prawie do intymności i poszanowania godności osobistej w czasie udzielania świadczeń zdrowotnych (art. 19 ust. 1 pkt 4 Ustawy o zakładach opieki zdrowotnej; art. 36 ust. 1 Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty). W czasie porodu masz prawo nie zgodzić się na... Rodzisz w szpitalu przy akademii medycznej lub w klinicznym? Weź pod uwagę, że tam kształci się studentów i mogą oni kręcić się po sali porodowej. Jednak nie bez twojej zgody! W świetle prawa wymagana jest pisemna zgoda rodzącej na udział w porodzie studentów lub słuchaczek szkoły położnych. Niewykluczone, że na izbie przyjęć położna podsunie ci do podpisu taki dokument. Nie martw się, niewyrażenie zgody nie będzie miało konsekwencji. Szpital ma obowiązek traktować cię tak samo, jak inne pacjentki. A jeśli najpierw się zgodzisz, lecz w trakcie porodu...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz