Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziadkowie kontra dzieci
Fotolia
Aktualności

Gdy dziadek i babcia postępują wbrew rodzicom...

Dziadkowie są od kochania i rozpieszczania – słyszałyście to kiedyś? Czy mogą oni robić co chcą, nawet jeżeli nam się to absolutnie nie podoba?

Babcia i dziadek - to wspaniale mieć ich wokół siebie. Cementują rodzinę, mobilizują wszystkich do częstych spotkań w gronie najbliższych, uczą jak celebrować posiłki, święta... Ale niestety, nie zawsze jest tak różowo. Czasem ich zachowanie, doprowadza nas do prawdziwej bezsilności!

4 sytuacje, które naprawdę prowadzą do konfliktu

1. Zero dyscypliny

"Nie jesteśmy od wychowywania, tylko od kochania". Te słowa pojawiają się naprawdę często. Dziadkowie niestety pozwalają swoim wnukom na rzeczy, których dawniej zabraniali własnym dzieciom. Wychodzą z założenia, że mają tylko współodpowiedzialność za dzieci, więc jeżeli dziecko coś nabroi, lub zepsuje, to rodzice będą zmuszeni wymierzyć karę, a nie oni.Mają więc zdecydowanie większy luz do dzieci i ich zwariowanych pomysłów. Oni są tymi dobrymi, a my mamy odgrywać rolę złych i wymagających. 

Jak konsekwentnie wymierzać kary?

Co robić, by to zmienić?
Poproście dziadków, by jeżeli nie chcą karcić dzieci, uprzedzili ich o konsekwencjach złego zachowania, tak by dzieci miały świadomość, że takie będą.

Czasem może być odwrotna sytuacja, kiedy dziadkowie sami wymierzają karę i jest to albo krzyk, albo klapsy. Wtedy musimy z nimi porozmawiać i powiedzieć im, jakie my mamy metody na dzieci i jakie stosujemy kary. Nie może być tak, że dziadkowie w czasie zajmowania się naszymi dziećmi, stosują kary, które są dla nas niedopuszczalne. Najważniejsze, byśmy mieli otwartą komunikację i umysły, pamiętajmy, że nasi rodzice wychowywali się w innych czasach.

2. Opowieści "gdy wasi rodzice byli mali..."

Niestety te opowieści często są dla nas wstydliwe i niestety mało wychowawcze dla naszych dzieci. Nie do końca jest to dobry pomysł, by dzieci uczyły się akurat na naszych błędach, albo dowiadywały się, co głupiego robili ich rodzice, gdy byli mali.

Co zrobić, by to zmienić?
Tu sprawdzi się świetnie metoda – oko za oko... Gdy usłyszycie po raz kolejny historię, która pomniejsza wasz autorytet jako rodziców, opowiedzcie jakąś historię z życia dziadka lub babci. Może wtedy poczują, że takie opowieści, nie są tak zabawne, jak im się wydawało.

Co robić, gdy dziadkowie podważają nasz autorytet?

3. Babcia czuje się ważniejsza niż mama

To bardzo niebezpieczna sytuacja, zwłaszcza kiedy babcia zajmuje się naszym dzieckiem, gdy my pracujemy. Niestety zdarza się często, że zaczyna ona nabierać przekonania, że wie na temat naszego dziecka więcej niż my i decyduje za nas o ważnych sprawach. Gorzej, pewnych spraw nawet z nami nie ustala.

Co robić, by to zmienić?
Okaż swoją wdzięczność, w końcu babcia, która powinna już odpoczywać na emeryturze, zajmuje się Twoim dzieckiem. Potem zastanów się, czy jej rady na pewno są bez pokrycia. A może ma ona rację i nie mówi ci tego wszystkiego tylko po to, by sprawić ci przykrość? Zawsze możesz jej powiedzieć, że doceniasz jej rolę jako babci, ale to ty jesteś matką i chciałabyś móc podejmować ważne dla dziecka decyzje. Jeżeli pomimo rozmów, ona nadal postępuje po swojemu i nie liczy się z Twoim zdaniem, musisz zastanowić się nad innym rozwiązaniem. 

Możecie ustalić w jakich sprawach jej decyzja będzie istotna, np. pory snu, czy posiłki, a w jakich ty i twój partner będziecie mieć końcowe zdanie. Możesz też zapytać, czy chciałaby, by jej matka wtrącała się w wychowywanie jej dziecka i czy czuła by się z tym dobrze? To powinno poskutkować :-)

4. Słodycze na każdą okazję

Dziadek nie pyta, czy dziecko jest przed obiadem, czy przed kolacją. Gdy się pojawia, zawsze ma ze sobą torbę słodyczy. Trudno wtedy zmusić dzieci, by odłożyły słodkości, bo przecież "babcia i dziadek dali". Nie ma też zazwyczaj poparcia z ich strony kiedy strofujesz dzieci, że objadają się słodyczami. Czy słyszałaś kiedyś: to tylko mała czekoladka, na pewno potem chętnie zje obiadek. Tylko czy po czekoladzie, czy paczce ciasteczek, jego apetyt pomieści warzywka i zupkę? Raczej nie...

Czy podawać dzieciom słodycze?

Co zrobić, by temu zapobiec?
Jeżeli nie ma możliwości, by dziadkowie zrezygnowali ze słodyczy jako prezentów, poproś by kupowali ich małą ilość i zamiast pączków, czy czekolady, dawali np. lizaki, które będą miały mniejszy wpływ na apetyt dziecka. Możesz też poprosić ich, by pytali przed wręczeniem słodyczy, czy dziecko zjadło już posiłek i potraktować słodkie upominki jako podwieczorek i nagrodę, za zjedzony obiadek.

Rozmowa, rozmowa i jeszcze raz rozmowa. Tylko to może pomóc nam porozumieć się dla dobra naszych dzieci. By ich dzieciństwo było szczęśliwe, a kontakt z dziadkami satysfakcjonujący dla wszystkich, dorośli muszą się naprawdę postarać.

A jak u Ciebie wygląda kontakt z dziadkami? Czy macie któryś problem z naszej listy? Piszcie!

źródło: popsugar.com

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

współcześni dziadkowie są bardzo nowocześni
Adobe Stock
Aktualności
Wnuki są dumne z babci i dziadka, zgadnij dlaczego!
Nie przypominają już klasycznych dziadków i to bardzo pasuje twoim dzieciom. Co takiego ma w sobie babcia z dziadkiem, czego nie masz ty, rodzicu?

Zaimponować wnukom nie jest łatwo. No ale dziadek lub babcia śmigający na smartfonach to już zupełnie inny poziom. To robi wrażenie! Ale nie tylko z tego powodu dziadkowie mają dobre relacje z wnukami. Są dużo głębsze sprawy. Zobacz, dlaczego nigdy nie będziesz mieć takiej więzi ze swoim dzieckiem. Chyba że się zestarzejesz... Dziadkowie to nowi nastolatkowie "Świadomość, że babcia czy dziadek są sprawni technologicznie, może być dla wnuka powodem do dumy " - mówi psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie i Nauczyciel Roku 2018 Przemysław Staroń. Jak podkreślił, współcześni dziadkowie nie potrzebują pomocy, aby korzystać z dobrodziejstw techniki i nawet telefony dotykowe nie są dla nich szczególnym wyzwaniem. Senior is a new teen – senior to nowy nastolatek – takie określenie zaczyna być używane w stosunku do dziadków. "To zdanie jest więcej niż prawdziwe" - mówi Staroń. Popularność Bogumiły Bodziarek, zwanej Babcią Playstation, która podbiła YouTube’a dzięki faktowi, że jest emerytką grającą na konsoli, stanowi przedmiot zachwytu dzieci mieszkających na jej osiedlu. Akceptacja bez żadnego "ale" Okazuje się, że dzieci z dziadkami łatwiej dogadają się, ponieważ mają podobny stosunek do rzeczywistości i po prostu, aż tak się nią nie przejmują. "Młody człowiek jeszcze nie tkwi w garniturze poprawnej do bólu dorosłości, a senior - już w nim nie tkwi" - wyjaśnił psycholog. - Może dlatego wielu z nas wspomina to niezwykłe porozumienie, wyrażające się w pozwalaniu przez dziadków wnukom na późniejsze chodzenie spać i jedzenie słodyczy wieczorem. Nie wynika to z tego, że dziadkowie chcą godzić w autorytet rodziców. Po prostu suma doświadczeń i mądrość życiowa właśnie pozwala im widzieć szczeliny w myśleniu swoich własnych dzieci - opisuje Staroń.   W ten sposób powstaje...

współcześni dziadkowie, babcia, dziadek, Dzień Babci, Dzień Dziadka
Fotolia
Babcia i Dziadek
Gdzie ci dziadkowie, prawdziwi tacy?
Babcia chodzi na kurs decoupage'u, a dziadek biega w maratonach i oboje nie mają dla wnuka tyle czasu, ile oczekiwałaś? Nie obrażaj się na nich. To wcale nie oznacza, że twoi rodzice nie są dobrymi dziadkami.

Często w naszym wychowaniu niebagatelną rolę odgrywali dziadkowie – to oni opiekowali się nami, gdy rodzice byli w pracy, pielęgnowali podczas choroby, bawili się z nami i zabierali na wakacje. Dlatego wielu z nas wydaje się, że gdy na świecie pojawią się nasze własne dzieci, nasi rodzice z radością przejmą odwieczne obowiązki dziadków i bez reszty poświęcą się opiece nad wnukami. Coraz częściej jednak nasi rodzice mają własny pomysł na życie, a stereotyp dziadków, których jedynym sensem istnienia jest rozpieszczanie wnuków, powoli odchodzi do lamusa. Jeszcze nie tak dawno temu… Gdy młode małżeństwo oznajmiało swoim rodzicom, że spodziewają się dziecka , przyszli dziadkowie zazwyczaj pękali z dumy i nie mogli doczekać się wejścia w nową rolę. Babcia już planowała, jakie ubranka uszyje czy zrobi na drutach dla wnuka lub wnuczki, a dziadek – że nauczy jeździć na rowerze i sklejać modele samolotów. Pomoc dziadków przy nowo narodzonym maleństwie wydawała się oczywista – przecież wcześniej pomagali im ich rodzice, a jeszcze wcześniej – rodzice rodziców. Było to szczególnie łatwe dawniej, kiedy rodziny wielopokoleniowe żyły wspólnie pod jednym dachem, ale nawet jeśli młodzi mieli własne mieszkanie, babcia i dziadek zawsze byli w pogotowiu. Czasem nawet babcia przeprowadzała się na kilka tygodni do córki, by pomóc jej w opiece nad noworodkiem. Dziecko chore , a rodzice muszą iść do pracy? Nie ma problemu, wystarczy zadzwonić do dziadków. Trzeba posłać dziecko do przedszkola? Po co? Przecież jest babcia. Sylwester, wesele koleżanki czy wieczorne wyjście ze znajomymi? Babcia albo dziadek na pewno mogą zaopiekować się wnukiem. Szef nie chce dać urlopu? Trudno, maluch na wakacje pojedzie z dziadkami. Poza tym babcia zawsze potrafi stworzyć ciepłą, domową atmosferę, upiecze ciasto i ugotuje obiad, wysłucha skarg na kolegę z przedszkola...

nadwaga
Fotolia
Aktualności
Wiemy, kto odpowiada za otyłość dzieci
Wiadomo, że nie ma to jak u babci – tu poda rosołek, za chwilę kabanosika i bułeczkę, a już martwi się, że pewnie wnusio jest głodny. Oj, oj nie tędy droga. To właśnie między innymi przez to nasze dzieci stają się małymi, tłuściutkimi leniuchami.

Naukowcy z University of Glasgow skupili się na tym, jaki wpływ mają dziadkowie na wnuków w ich pierwszych latach życia. Bo to wtedy z reguły w największym stopniu korzystamy z ich pomocy w opiece nad maleństwem. Przez żołądek do serca Badania potwierdziły powszechną opinię: dziadkowie przekarmiają wnuki, dając im do jedzenia głównie tłuste i słodkie posiłki . Ponadto, używają smakołyków jako elementu przekupstwa i sterowania emocjami dzieci. Ale to nie koniec. Okazało się, że zdarza im się palić papierosy przy wnukach, nawet mimo naszych protestów. Wnuki kopiują zachowanie naszych rodziców. Jeżeli babcia siedzi przed telewizorem, wnuczęta będą robić podobnie. Jeżeli dziadek jest typem kanapowca, wnuczek też nie będzie nalegał na wyjście na plac zabaw. Kaloryczna dieta w połączeniu z brakiem ruchu to gwarancja nadwagi . Niestety - i to też wynika z badań – jako rodzice mamy małe pole manewru. Wdzięczni za pomoc w opiece nad dzieckiem, niezręcznie czujemy się strofując dziadków. Naukowcy z University of Glasgow przeanalizowali 56 badań z 18 krajów (m.in. Chin, Japonii, USA i Wielkiej Brytanii). Z danych brytyjskiej organizacji Grandparents Plus wynika, że angielscy dziadkowie są głównym filarem pomocy swoim dzieciom w opiece nad maleństwami. Podobnie w Chinach. W Państwie Środka jest to podyktowane burzliwym rozwojem gospodarczym - młodzi ludzie wyjeżdżają do miast za pracą, a dziadkowie zostają z ich dziećmi na wsi. Kto rządzi w kuchni Kto jest szefem kuchni w domu - takie pytanie zadaje swoim pacjentom lekarz pediatra Paweł Matusik z Poradni Metabolicznej Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka . Kiedy pada odpowiedź, że babcia, doktor jest już bliższy diagnozy, gdzie leży przyczyna nadwagi dziecka. "Często zdarza się, że rodzice zapewniają, że dziecko nie dostaje żadnych słodyczy i je zdrowo, a potem okazuje się, że...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj