Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko oddycha przez usta
Fotolia
Aktualności

Gdy dziecko oddycha ustami – sprawdź czy to może być niebezpieczne!

Spanie z otwartą buzią i oddychanie ustami może być przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Przyjrzyj się swojemu dziecku!

To, jak oddychamy jest naprawdę ważne. Nie możemy bagatelizować faktu, że dziecko zamiast wdychać i wydychać powietrze nosem, robi to buzią. 

Dlaczego dziecko oddycha ustami?

Jest wiele powodów, ale najczęstsze to:

- przerośnięty migdałek gardłowy

- astma

- skrzywiona przegroda nosowa

- nieżyt nosa i przewlekłe przeziębienia

-zaburzenia rozwojowe w jamie ustnej

- nawyk z dzieciństwa/ssanie kciuka

Powodów jest wiele, warto zdiagnozować je jak najszybciej, gdyż nieprawidłowe oddychanie oprócz złego filtrowania i nawilżania powietrza, wywołuje szereg innych komplikacji. 

Zaburzenia dotyczą:

- zaburzeń równowagi mięśniowej w jamie ustnej

- bezdech senny

- wady zgryzu (zła praca języka przy oddychaniu ustami, język napiera na zęby co powoduje przemieszczanie  zębów, a także staje się przyczyną zgryzu krzyżowego, czy tyłozgryzu)

- wady wymowy (seplenienie, nieprawidłowy odruch przełykania

- nieprawidłowy wzrost struktur kostnych twarzy

- niedotlenienie

Jak uniknąć tego problemu? Nie jest to łatwe zadanie. Na pewno trzeba uważać, by dziecko w okresie wczesnego dzieciństwa nie borykało się z problemem ssania kciuka. Nie można też podawać dziecku powyżej 2. roku życia pokarmów wyłącznie w formie papki. Warto zaprowadzić dziecko do ortodonty, by ocenił czy oddychanie ustami nie wynika z wad zgryzu, a także odwiedzić laryngologa, pediatrę i alergologa.

Czy Twoje dziecko także oddycha przez usta, a nie ma kataru? Wykonaj badania! 

Przeczytaj także: Prosty sposób na proste zęby dziecka.

źródło: dziennik.pl

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

dziecko u dentysty
Panthermedia
Pielęgnacja
Prosty sposób na proste zęby dziecka
Wady zgryzu czasem są wrodzone, ale często na krzywy zgryz dziecka pracują... jego rodzice. Co zatem powinnaś robić, by dziecko w przyszłości nie czekały wizyty u ortodonty i aparat ortodontyczny?

Aby zapobiec wadom zgryzu, nie układaj dziecka zupełnie płasko To sprzyja powstawaniu tyłozgryzu, bo wtedy dziecięce usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włóż np. złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka (po stronie wezgłowia) wsuń kilka gazet. Aby ząbki prosto rosły, karm niemowlę piersią Dziecko nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki. Aby zgryz był prawidłowy, wybieraj dobre smoczki Jeśli karmisz dziecko butelką , zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przez niego jak najbardziej przypominało karmienie naturalne (powinien mieć szeroką podstawę i podczas karmienia modyfikować swój kształt, czyli nieco wydłużać się w czasie ssania i powracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).   Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie o produktach Aby zęby się nie wykrzywiły, nie przedłużaj karmienia butelką Podczas łykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Jednak starsze dzieci powinny zacząć łykać jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu zacznij dziecku podawać mleko i napoje w kubeczku z ustnikiem , a po pierwszych urodzinach ucz je pić ze zwykłego kubka. Aby uniknąć krzywego zgryzu, uważaj na smoczek gryzaczek Jego zbyt częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie jesteś w stanie uspokoić dziecka. Dobry smoczek dziecko musi obejmować ustami, wysuwając do przodu żuchwę. W drugim roku życia staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza. Aby zęby były proste, lecz infekcje dziecka Przewlekły katar albo nieleczony trzeci...

proste, ząbki, dziecko
Pielęgnacja
Sposoby na proste ząbki: ćwiczenia i profilaktyka, by uniknąć aparatu ortodontycznego
Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka.

Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Bardzo często wady zgryzu są rozpoznawane i leczone dopiero w okresie, gdy maluch gubi ząbki mleczne, a zamiast nic zaczynają wyrastać zęby stałe (czyli począwszy od szóstego roku albo nawet później). Część z nich można by jednak wyeliminować wcześniej, gdyby dziecko trafiło do lekarza ortodonty. Taki się urodziłem Niektóre maluchy przychodzą na świat z wadami rozwojowymi. Najczęstsze to rozszczepy (np. podniebienia lub wargi), zaburzenia budowy i funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego (wrodzone lub nabyte np. w czasie porodu kleszczowego). Większość z nich lekarz zauważa od razu po porodzie. Wymagają zazwyczaj wieloletniego leczenia, czasami konieczna jest operacja. Jak babcia i tata Zdarzają się też dziedziczne wady zgryzu. Najczęstsze to przodożuchwie („szuflada”) i zgryz otwarty szkieletowy (stykają się ze sobą tylko tylne zęby). Jeśli w rodzinie ktoś miał taką wadę, to obserwuj malca, a gdy będzie miał cztery lata, idź z nim do ortodonty. Czasami takie wady usuwa się dopiero w wieku dorosłym, operacyjnie. Winny smoczek i palec? Większość wad zgryzu, które można zauważyć już u dwu-, trzylatka, to jednak wady nabyte. Powstają, gdy dziecko jest karmione nieodpowiednim smoczkiem, ssie „uspokajacza” lub palec, wkłada rączki do buzi. Najczęściej przyczyną jest wiele czynników szkodliwych występujących jednocześnie. Im dłużej działają, tym większe prawdopodobieństwo, że wada powstanie, utrzyma się i będzie wymagała korekcji (choć czasami rosnący organizm potrafi sam wyeliminować nieprawidłowość). Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach Najczęstsze wady Nieprawidłowości w budowie szczęki czy układaniu języka mogą sprawić, że dziecko będzie źle mówiło....

spanie z otwartą buzią nie jest zdrowe
Adobe Stock
Aktualności
Twój maluch śpi z otwartą buzią? Nie mamy dla ciebie dobrych informacji
Dziecko śpiące z otwartą buzią, może mieć poważne problemy zdrowotne.

Będąc rodzicami, zwłaszcza malutkich dzieci czasami wręcz obsesyjnie sprawdzamy, czy nasze dzieci oddychają podczas snu. Faktem, że maluch śpi z otwartą buzią, nie przejmujemy się za bardzo. A chyba powinniśmy. Zobacz czym to grozi! Deformacje żuchwy, wydłużenie twarzy, problemy z nauką Oczywiście każdy z nas czasem oddycha przez usta, np. gdy mamy katar . Ale w tej sytuacji chodzi o spanie dziecka z otwartą buzią przez dłuższy czas. Spanie z szeroko otwartymi ustami może być sygnałem, że dziecko cierpi na bezdech senny. Jest to stosunkowo powszechny stan, w którym ściany gardła odprężają się i zwężają podczas snu, zakłócając normalne oddychanie. Gdy usta są otwarte, język nie spoczywa w odpowiednim miejscu, co może powodować deformacje w jamie ustnej i żuchwie. Z czasem może to prowadzić do nieprawidłowego wzrostu i rozwoju twarzy . Długotrwałe oddychanie przez usta może spowodować:   wydłużenie twarzy, stłoczenie, ścieranie i zaciskanie zębów, próchnicę, choroby dziąseł, infekcje gardła. Spanie w ten sposób obniża także jakość snu, co przekłada się na:   wyhamowanie wzrostu i rozwoju dziecka, problemy behawioralne, kłopoty w szkole. Dziecko z ADHD? Zakłócony sen może prowadzić do problemów behawioralnych u dzieci i często jest mylony z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) , gdyż w obu przypadkach występują podobne objawy. Dziecko ma problemy z koncentracją uwagi, jest nadruchliwe i impulsywne.   Opublikowane w czasopiśmie "Pediatrics" w 2012 roku badania profesor medycyny rodzinnej i społecznej Karen Bonuck z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku, pokazały jakie skutki niesie spanie z otwartymi ustami. Na podstawie analizy snu 11 tys. osób, profesor wykazała, że osoby chrapiące, oddychające przez usta lub z bezdechem sennym miały o...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz