Ustępowanie ciężarnym w metrze
FB Andrzej Saramonowicz
Aktualności

Gdyby ciężarna położyła brzuch na ich głowach, ustąpiliby?

Gdzie się podziali prawdziwi mężczyźni?!

Jak sprawić, by stać się niewidoczną w autobusie czy metrze? Zajdź w ciążę! Wtedy masz pewność, że nawet gdybyś kasłała, stękała, czy pojękiwała, nikt na ciebie nie spojrzy. Oczywiście generalizuję, ale zdjęcia takie jak te wywołują u mnie złość. Doskonale pamiętam, jak sama jeździłam autobusami, z brzuchem znacznie wystającym poza kurtkę i dla wielu nie stanowił on wystarczającego powodu, by mi ustąpić (przeczytaj: Zaszłaś, więc stój! - felieton matki po codziennych dojazdach autobusem do pracy).

Co zrobić, gdy ciężarna wsiada do metra czy autobusu? Są dwie taktyki, które najczęściej stosują pasażerowie:

  1. Natychmiastowy atak snu – zasypianie w sekundę to specjalność charakteryzująca wielu pasażerów, gdy tylko kobieta w ciąży przekracza próg środka transportu publicznego.
  2. Zapatrzenie w telefon – niczym konie z klapakami na oczach – widzą tylko to, co przed ich wzrokiem, niczego zaś, co jest po bokach.

 

 

Ustępowanie ciężarnym to konieczność, a nie jedynie dobra wola!

Nie raz poruszaliśmy temat ustępowania ciężarnym. Apelowaliśmy, że należy to robić ze względu chociażby na bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka (Zobacz krótki film, który pokazuje, dlaczego ludzie nie ustępują miejsca ciężarnym!). Niestety zdjęcia takie jak te wciąż obiegają internet. 
 

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Polski rząd odbiera matkom prawo głosu
Fotolia
Aktualności
Rząd odbiera polskim matkom prawo głosu!
Decyzja o odwołaniu debaty o opiece okołoporodowej zaskoczyła nawet organizatorów. Dlaczego polskim matkom odbiera się prawo głosu?

7 grudnia w Sejmie miała odbyć się debata o opiece okołoporodowej współorganizowana przez Fundację Rodzić po Ludzku . Niestety, z nieznanych powodów, debata została odwołana. Dzięki wsparciu Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, debatę udało się przenieść do biura Rzecznika przy ulicy Długiej. Matka Polka nie ma głosu "Po raz kolejny kobietom i położnym w Polsce chciano odebrać prawo do głosu w kwestiach ich dotyczących! Nie jesteśmy przedmiotami, które można przestawiać z miejsca na miejsce i nie zgadzamy się na takie traktowanie. Nie poddamy się tak łatwo i nie pozwolimy na to, żeby nasz głos został zlekceważony" – czytamy w komunikacie o zmianie miejsca debaty na facebookowym profilu Fundacji. Zobacz także:   Uwaga, prawa ciężarnych będą ograniczone!   Polskie matki potrzebują rządowego wsparcia nie tylko pod postacią programu Rodzina 500 Plus. Potrzebują miejsca, w którym mogą szczerze powiedzieć, czego się obawiają, jakich zmian oczekują i co ich zdaniem należy zrobić, żeby poprawić system polskiej opieki okołoporodowej . Takie debaty dają mamom i ciężarnym głos. Dlaczego rząd próbuje im go odebrać? Poród na podłodze w Starachowicach, matka, która zmarła po przeprowadzeniu cesarskiego cięcia w szpitalu w Dąbrowie Górniczej – czy to nie są sygnały, że w polskim systemie opieki zdrowotnej potrzebne są zmiany? Czy wy, mamy lub przyszłe mamy, zgadzacie się z decyzją, że Sejm nie jest miejscem dla matek? Czy nasz system opieki zdrowotnej daje ciężarnym i mamom poczucie bezpieczeństwa? Czekamy na wasze komentarze! Debata "Skoordynowany system opieki zdrowotnej nad kobietą w okresie ciąży, porodu i połogu. Szanse i zagrożenia" odbędzie się 7 grudnia, o godz. 11.00 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie. Czytaj także:   Ciężarna zmarła po cesarskim...

znieczulenie zewnątrzoponowe
Fotolia
Aktualności
Gaz rozweselający zamiast znieczulenia przy porodzie?
Znieczulenie tylko do 14.30 i to w wybrane dni. A jak zaczniesz rodzić później? No to bez znieczulenia! Co się dzieje w polskich szpitalach?

Znieczulenie zewnątrzoponowe staje się coraz trudniej dostępne w polskich szpitalach. Dlaczego? Braki kadrowe Coś, co powinno być dostępne dla każdej kobiety w kraju, staje się niestety towarem deficytowym. Wszystko za sprawą coraz mniejszej liczby anestezjologów . Braki kadrowe w wielu szpitalach stają na tyle uciążliwe, że wiele kobiet zmuszonych jest rodzić bez znieczulenia, albo szukać prywatnej opieki medycznej, co dla wielu ciężarnych jest po prostu zbyt drogie. W Chrzanowie i Olkuszu znieczulenie dostaje się tylko w wybrane dni i godziny , kiedy akurat anestezjolog jest na dyżurze. Coraz więcej kobiet wybiera nawet bardziej odległe szpitale, gdzie jest większa dostępność do znieczulenia.  -Mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Pacjentki powinny mieć wybór - zaznacza Maciej Bodzek, położnik z chrzanowskiego szpitala.- Zdaję sobie sprawę, że aby wprowadzić zmiany na lepsze, potrzebne są pieniądze.- dodaje.  Żeby sytuacja uległa zmianie, potrzebne są nowe etaty dla anestezjologów, co jest utrudnione i przez brak pieniędzy w placówkach, jak i fakt, że wielu wyszkolonych lekarzy wyjechało z kraju. Są dni, gdy na dyżurze jest tylko 2 anestezjologów i muszą oni obsłużyć cały szpital, więc nie zawsze mogą na czas pojawić się na ginekologii.  Na czym polega znieczulenie zewnątrzoponowe? Inne rozwiązania zamiast znieczulenia Utrudniony dostęp do znieczulenia zewnątrzoponowego powoduje szereg dalszych patologicznych sytuacji. Kobiety ze strachu przed bólem w czasie porodu załatwiają sobie cesarki , które muszą być przeprowadzane w znieczuleniu. Ale to przecież nie rozwiązuje sprawy! Lekarze proponują pacjentkom inne rozwiązania by złagodzić ból w czasie porodu. W wielu szpitalach dostępne są : - wanna  – do kąpieli relaksacyjnej - leki rozluźniające (spazmolityczne) - które zmniejszają napięcie mięśni, ale mają też...

Śliwki w ciąży
AdobeStock
Dieta w ciąży
Czy można jeść śliwki w ciąży? Jakie właściwości mają te owoce?
Śliwki mają wiele cennych właściwości, dlatego są polecane w codziennej diecie. Ale czy mogą je jeść także przyszłe mamy? Dowiedz się, jak jedzenie śliwek wpływa na ciążę!

Jako przyszła mama chcesz zadbać o swoją dietę, by nie tylko nie szkodzić rozwijającemu się dziecku, lecz także wspierać jego prawidłowy wzrost . To wspaniale! W twoim codziennym menu pewnie nie brakuje witamin i minerałów, takich jak magnez czy żelazo. Z drugiej strony nie wszystkie produkty, które są uznawane za zdrowe, są wskazane ciężarnym. Czy zatem możesz bez obaw sięgać np. po śliwki, czy raczej powinnaś ich unikać, aby nie wpłynąć negatywnie na rozwój maluszka? Sprawdź, jakie właściwości mają śliwki i czy są wskazane do spożywania przez kobiety w ciąży! Czy można jeść śliwki w ciąży? Tak, przyszłe mamy bez obaw mogą sięgać po te owoce w ciąży . Śliwki stanowią nie tylko źródło składników odżywczych ważnych dla dobrego samopoczucia przyszłej mamy i prawidłowego rozwoju dziecka, lecz także mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego ciężarnej. Dodatkowo spożywanie śliwek powoduje, że toksyny zawarte w przewodzie pokarmowym zostają z niego usuwane. Można jeść zarówno świeże śliwki w sezonie, jak też suszone bądź mrożone. Jakie wartości odżywcze znajdują się w śliwkach? Owoce te to cenne źródło wielu składników odżywczych , szczególnie potrzebnych przyszłym mamom . Zawierają: żelazo, potas, magnez, wapń, witaminy z grupy B. Śliwki na zaparcia w ciąży Problem zaparć dotyka sporą grupę ciężarnych. Mogą pojawić się na każdym etapie ciąży, ale im jest ona bardziej zaawansowana, tym ryzyko problemów z wypróżnianiem się wzrasta. Przyszłe mamy nie powinny jednak na własną rękę sięgać po preparaty z apteki na zaparcia. Na tę dolegliwość bardzo pomagają jednak właśnie śliwki (zwłaszcza węgierki i renklody). Zawierają bowiem pektyny, które odpowiadają za prawidłową pracę jelit . Zobacz też: Co trzeba jeść w ciąży, a czego lepiej unikać? Jakich witamin...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj