WOŚP sprzęt dla dzieci
Łukasz Widziszowski/WOŚP
Aktualności

Czy w twoim szpitalu jest sprzęt od WOŚP? Sprawdź, gdzie trafił w 2019 roku!

Styczniowe Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, choć spektakularne, są tylko początkiem całorocznych akcji. Bo WOŚP gra nieustająco! Za zebrane pieniądze przekazuje szpitalom sprzęt medyczny. Zobacz, dokąd trafił w 2019 roku.

Nie damy rady, oczywiście, opisać tutaj wszystkich wydarzeń związanych z przekazaniem sprzętu do placówek medycznych w całej Polsce, bo nie starczyłoby miejsca. Wybraliśmy tylko kilka. Ale na stronie WOŚP można sprawdzić, gdzie w twojej okolicy działa aparatura, którą zakupiła i podarowała Orkiestra. 

Przejrzyste procedury fundacji

Co roku proces zakupów przebiega podobnie. Najpierw ogłaszany jest cel zbiórki, potem zbierane są pieniądze, a zebrana kwota ogłaszana na początku marca. Wtedy Orkiestra wysyła zapytania do szpitali i tworzy zunifikowaną listę sprzętów, których wszędzie potrzeba najbardziej. Gdy przychodzą odpowiedzi, wiadomo już, co trzeba kupić. Na bazie tej wiedzy układana jest specyfikacja, odbywają się przetargi, czyli olbrzymie zakupy sprzętu dla całej Polski. Pierwszy zazwyczaj jeszcze na wiosnę, drugi na jesieni, na przełomie października i listopada. Potem sprzęt jedzie do szpitali, szkolony jest personel. Dopiero wtedy Orkiestra publikuje ostateczne sprawozdanie z wydanych pieniędzy za konkretny rok.  

Sprzęt od WOŚP  jest dla wszystkich

Aparaturę medyczną, którą kupuje WOŚP, dostają tylko placówki mające umowy z NFZ, czyli udzielające pomocy bezpłatnej. Sprzęt przekazywany jest w darze i nie można go używać komercyjnie. Nie wolno też bez zgody fundacji zmienić przeznaczenia czy oddziału, na którym jest wykorzystywany. Fundacja organizuje również szkolenia dla personelu, żeby aparatura mogła być profesjonalnie wykorzystywana. Dzięki temu każdy może korzystać ze sprzętu od WOŚP. W całej Polsce jest go mnóstwo – dziesiątki tysięcy za ponad miliard złotych. I będzie coraz więcej!

Jurek Owsiak: „Kłaniamy się tym, którzy grają z Orkiestrą. Dzięki temu udało nam się zebrać już ponad miliard 126 milionów złotych, a w polskich szpitalach pracują 62 tysiące urządzeń przekazanych przez WOŚP”. 

1. Cała Polska: 2019 rok

WOŚP leżanki dla rodziców
Marcin Michoń

Prawie 5 tysięcy leżanek dla rodziców (dokładnie 4874) trafiło na oddziały pediatryczne w całej Polsce. Rozkładane fotele zakupione zostały przez Fundację w ramach akcji „Leczyć z miłością”. To odpowiedź na problem związany z brakiem miejsc w szpitalach dla rodziców, którzy towarzyszą swoim dzieciom podczas choroby. Spanie na podłodze, karimacie, pod łóżkiem czy na drewnianym krześle było do niedawna codziennością. Teraz większość rodziców może już korzystać z wygodnych rozkładanych foteli. Leżanki od WOŚP nie mogą być udostępniane odpłatnie czy wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem.

2. Białystok: styczeń 2019 roku

WOŚP karetka dla Białegostoku
Łukasz Widziszowski

Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny im. L. Zamenhofa otrzymał w darze od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nowoczesną karetkę typu S. Wartość przekazanego pojazdu to prawie 550 tysięcy złotych, na co składa się nie tylko samochód i jego wyposażenie, ale także ubezpieczenie AC/OC, pakiet przeglądów serwisowych oraz komplet opon zimowych! Specjalistyczne wyposażenie umożliwi przewóz dzieci w stanie zagrożenia życia. Do tej pory szpital musiał korzystać z usług prywatnych firm transportowych, co było bardzo kosztowne. 

3. Gdańsk: marzec 2019 roku

WOŚP karetka dla Gdańska
Lucyna Lewandowska

Środki zebrane w ramach Ostatniej puszki Adamowicza* zostały w całości przeznaczone na zakup sprzętu dla szpitali pediatrycznych w Gdańsku. Już w marcu WOŚP przekazał dla Szpitala Św. Wojciecha nowoczesną karetkę neonatologiczną z wyposażeniem (m.in. z inkubatorem) o wartości ponad miliona złotych. Zaplanowano też zakup dużej liczby sprzętu dla innych gdańskich placówek, m.in. dla Hospicjum im. Dudkiewicza, Szpitala przy ul. Nowe Ogrody, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, Szpitala Dziecięcego, a także kolejnego dla Szpitala Św. Wojciecha.
*Akcja „Zapełnijmy ostatnią puszkę Pana Prezydenta dla WOŚP”  była największą zbiórką charytatywną w historii Facebooka w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce. Zainicjowała ją gdańszczanka Patrycja Krzymińska po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP w Gdańsku w 2019 roku. Do zapełniania ostatniej puszki włączyło się ponad 264 tysiące internautów, którzy zebrali 16 milionów złotych.

4. Dziekanów Leśny: październik 2019 roku

WOŚP sprzęt dla Dziekanowa Leśnego
Łukasz Widziszowski

Do Szpitala Dziecięcego w Dziekanowie Leśnym trafiło wyposażenie dwóch pracowni diagnostycznych zakupione przez WOŚP: najnowocześniejszy tomograf komputerowy i stacjonarny aparat RTG. Sprzęt miał wartość  blisko 5 milionów złotych. Obydwa aparaty są bardzo komfortowe dla badanych dzieci, aparat RTG, bo m.in. umożliwia rodzicom przebywanie z dzieckiem podczas badania, a tomograf wykonuje badanie przy użyciu obniżonej dawki promieniowania.

5. Katowice: listopad 2019 roku

WOŚP aparat MRI dla Katowic
Łukasz Widziszowski

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Św. Jana Pawła II w Katowicach otrzymało od WOŚP nowoczesny aparat MRI do pracowani rezonansu magnetycznego. Orkiestra zakupiła też dla szpitala aparat do znieczulenia, kardiomonitor przeznaczony do pracy w środowisku rezonansu magnetycznego. Wartość przekazanego sprzętu to blisko 6 milionów złotych. Aparat jest wyjątkowy, bo podczas badania nie generuje dużego hałasu, działa niezwykle cichy, co zmniejsza strach u małych pacjentów.

6. Ostrów Wielkopolski: listopad 2019 roku 

WOŚP sprzęt dla Ostrowa Wlkp.
Lukasz Widziszowski

W ostrowskim szpitalu otwarto dwie nowoczesne pracownie diagnostyczne wyposażone w sprzęt przez Orkiestrę. Wartość przekazanych urządzeń to ponad 4 miliony złotych. Szpital otrzymał stacjonarny aparat RTG typu telekomando, który daje wyjątkowy komfort badanemu dziecku, bo zdjęcia są wykonywane bardzo szybko i rzadko jest potrzeba przenoszenia pacjenta, oraz 80-rzędowy tomograf komputerowy, który zapewnia wykonanie badań z najniższą możliwą dawką promieniowania, co jest szczególnie istotne w przypadku badań dzieci. – To najnowocześniejsza i bardzo bezpieczna aparatura, umożliwiająca szybką i dokładną diagnozę. To jakość, jakiej nie powstydziłyby się najlepsze kliniki na świecie – podkreśla Jurek Owsiak, prezes WOŚP.

Wejdź na Na co idą moje pieniądze? i zaznacz kwotę, którą wrzuciłaś do puszki. System przeliczy, jaką część twoich pieniędzy wydano na różne statutowe cele fundacji. Aktualnie na stronie są dane z 26. finału, bo 27. Finał (zeszłoroczny) wciąż jeszcze jest rozliczany – ostateczne sprawozdanie pojawi się do 30 czerwca 2020 r. Rozliczanie finałów trwa do półtora roku – bo tyle trwa zbieranie zamówień od szpitali, zamawianie sprzętu u producentów, organizacja przetargów, zakup, instalowanie sprzętu na oddziałach oraz szkolenie personelu.

 

Zobacz też:

Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?

Jerzy Owsiak
Łukasz Widziszowski
Aktualności
Jurek Owsiak: pieniądze WOŚP nie znikają, a bycie z Orkiestrą jest nowoczesne!
Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zna 97 proc. Polaków, a sprzęt medyczny z czerwonym serduszkiem uratował już życie i zdrowie tysięcy dzieci. Jurek Owsiak, pomysłodawca i założyciel WOŚP, opowiada nam m.in., jak ustala się cele styczniowych zbiórek i w jaki sposób są wydawane zebrane podczas nich pieniądze. Dlaczego właśnie teraz? Bo pod koniec czerwca WOŚP ogłasza rozliczenia.

Dlaczego warto pomagać? Bo to daje satysfakcję, bo to daje paliwo, bo to daje radość. To, że chcemy komuś pomóc, jest jak dobry trening, jak poczucie, że jesteśmy na wakacjach, gdy wszyscy są szczęśliwi. Kiedy pomagamy , wyzwalamy u ludzi pozytywne reakcje, niezależnie jak trudna jest sytuacja. Pomaganie jest czymś naturalnym, ludzkim i siedzi w pokładach dobra, które w sobie mamy. A na koniec to po prostu obowiązek. W zimnym, przeliczającym wszystko na pieniądze społeczeństwie XXI wieku pomaganie jest obszarem naszej wolności. To nasza decyzja, w co się ostatecznie zaangażujemy, jak pomożemy.   Jak sprawiasz, że ludzie chcą pomagać? Przypominam im, bo nie ma w tym nic złego. W dzisiejszych czasach zakręceni codziennością i jej pędem ludzie potrzebują wskazania palcem. Jeśli mają ochotę, uczestniczą w tym. Gdy jasno mówimy, o co nam chodzi, nie używamy barokowych ozdobników, to ludzie ochoczo biorą w tym udział. Cała maszyna pomagania jest dzisiaj, nie krępuję się już o tym mówić, jak dobrze skonstruowane przedsiębiorstwo, które przynosi na koniec pozytywny rezultat. Nie trzeba przekonywać ludzi do pomagania. Odwróciłbym to w inną stronę: jeśli nie chcą pomagać, to niech nie przeszkadzają. Atmosfera jest ważna? Ważna jest radość, napędzanie się radością innych. Polaków nie trzeba jakoś specjalnie nakłaniać do pomagania , bo im się chce. Polska to kraj, który przeszedł w swojej historii tyle, że większości Europejczyków trudno zrozumieć, że czasem nam się jeszcze chciało chcieć. W szarych czasach komuny Polacy robili np. festiwal w Jarocinie, choć im przeszkadzano. Podobnie Pomarańczowa Alternatywa jako przeciwstawienie się ludziom w szarych płaszczach. Nam też często się przeszkadza i nie wiem, jak to jest, ale ci przeszkadzacze zyskują spory posłuch, bo w nas, Polakach, jest czasem taka tendencja do jęczenia, łapania...

Jurek Owsiak zrezygnował z szefowania WOŚP
materiały prasowe WOŚP
Aktualności
Jesteśmy z Tobą, Jurku, do końca świata i jeden dzień dłużej #MuremZaOwsiakiem
Jurek, jesteśmy do waszej dyspozycji! Graliśmy i nadal będziemy grać z WOŚP. W tym trudnym czasie serwis mamotoja.pl jest całym sercem z Jurkiem Owsiakiem.

Decyzja Jurka Owsiaka o rezygnacji z szefowania Orkiestrze jest wynikiem bezprecedensowego zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, w trakcie 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który miał miejsce w minioną niedzielę 13 stycznia 2018 roku. "Życie zostało stracone podczas najpiękniejszego dnia, jakim jest finał. Osobiście składam rezygnację z funkcji szefa fundacji, czyli z prezesa zarządu WOŚP" – poinformował Owsiak w poniedziałek, po informacji o śmierci prezydenta Gdańska. Jego decyzja wstrząsnęła Polakami. Ze wszystkich stron płyną do Jurka Owsiaka prośby, aby nie odchodził z WOŚP. Bez jego dobroci i energii trudno wyobrazić sobie WOŚP "Jako wydawnictwo Edipresse Polska, wieloletni przyjaciel Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z ogromnym żalem przyjmujemy do wiadomości informację o rezygnacji Jurka Owsiaka ze stanowiska prezesa Fundacji" - napisały w liście do WOŚP i Jurka Owsiaka Dyrektor Generalny wydawnictwa Edipresse Polska Alicja Modzelewska-Warec oraz redaktor naczelna Multimedialnej Platformy Parentingowej Aleksandra Sokalska, szefowa sztabu Finału WOŚP w wydawnictwie. "Nie umiemy sobie wyobrazić kolejnych Finałów bez Jurka, jego dobroci i pozytywnej energii, która od tylu lat rozgrzewa nasze serca. Przez 27 lat uczył nas, że pomaganie jest dziecinnie proste, a dobro zwycięża zło. Finał był zawsze dniem, który to doskonale pokazywał, był prawdziwym świętem miłości i tolerancji" - podkreślono w liście. "Tragedia w Gdańsku jest niewyobrażalna i niezrozumiała dla nas wszystkich. Mamy jednak pewność, że nie jest w stanie przekreślić idei Orkiestry. Będzie ona grać nadal" - napisało wydawnictwo. Nasze wydawnictwo zapewniło w liście o nieustającym zaangażowaniu w działanie WOŚP . "Jeżeli możemy wesprzeć Orkiestrę, pomóc w tym tak trudnym czasie - jesteśmy do Waszej...

ostatnia puszka prezydenta Pawła Adamowicza dla WOŚP
WOŚP
Aktualności
Ostatnia puszka dla WOŚP prezydenta Adamowicza: wypełniona po brzegi pomoże chorym dzieciom
"Krawcowa, pozszywałaś polskie serca" – powiedział Jurek Owsiak do Patrycji Krzymińskiej, która uruchomiła akcję zbierania pieniędzy do ostatniej puszki WOŚP prezydenta Pawła Adamowicza. Zebrano niewyobrażalną sumę.

- Zobaczycie będą 2 miliony - powiedziała koleżanka redakcyjna, kiedy w poniedziałek trwała jeszcze zbiórka. Pomyliła się. Ale nie tylko ona, wszyscy przecierają oczy zdumienia, że w tak krótkim czasie udało się zebrać na Facebooku taką sumę pieniędzy. Absolutny rekord, jeżeli chodzi o tego typu akcje w mediach społecznościowych. Nie byłoby tych pieniędzy, gdyby nie jedna kobieta, młoda mama z Borkowa (woj. pomorskie). Rekordowa puszka WOŚP w hołdzie prezydentowi Gdańska Pomysłodawczynią akcji jest Patrycja Krzymińska, młoda mama, na codzień pracująca w zakładzie krawieckim, która chciała dołożyć tysiąc złotych do puszki Pawła Adamowicza. "W dniu śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zobaczyłam reportaż, w którym widziałam, jak on z uśmiechniętą buzią był szczęśliwy, że udało mu się pobić jego własny rekord i zebrał ponad pięć tysięcy sześćset złotych do puszki. I to wtedy mnie tak uderzyło, że on tyle finałów WOŚP z nami grał i pomyślałam, że to koniec i że już z nami nie zagra, i dlatego do jego ostatniej puszki dorzućmy drobniaka od siebie. I tak powstała akcja dla znajomych na samym początku. I to poszło dalej w świat" - opowiedziała w Dzień Dobry TVN Patrycja Krzymińska. Polacy zaczęli masowo rozpowszechniać na Facebooku zbiórkę, ale nikt nie spodziewał się, że ostateczna kwota wyniesie aż tyle milionów. "Ostatnia puszka Pawła Adamowicza" zebrała 16 milionów złotych! W akcji wzięło udział ponad 260 tysięcy osób , z Polski i zza granicy, przelewy szły m.in. z Japonii, z Chile, z USA, z Wielkiej Brytanii. Przez cały ostatni dzień akcji – 22 stycznia - aktualizowano wyniki tej szalonej i pięknej zbiórki, z radością odliczając kolejne miliony! "To jest najpiękniejsze obywatelskie szaleństwo na świecie!" "Ludzieeeeee! To jest najpiękniejsze obywatelskie szaleństwo na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj