Ginekolodzy o wyroku TK
Adobe Stock
Aktualności

Ginekolodzy dołączają do protestu: „Nie wolno nam robić z kobiet trumien”

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji w całej Polsce trwają protesty. Do protestujących zamierzają dołączyć także lekarze. Jeden z lekarzy ginekologów w rozmowie z Onetem podkreślił, że aborcja jest sprawą mamy, taty i lekarza - nikt inny nie powinien się wtrącać.

Śląscy ginekolodzy zamierzają dołączyć do protestu kobiet, które nie zgadzają się z wyrokiem TK. Lekarze szykują list poparcia dla protestu. Taki list poparcia zainicjował Krzysztof Nowosielski – ginekolog i ordynator oddziału onkologii w Czeladzi, wybitny fachowiec oraz autorytet w środowisku medycznym. „Wstępny odzew środowiska jest ogromny i bardzo pozytywny. Lekarze rozumieją, że muszą kobiety wesprzeć” - powiedział dr Maciej Jędrzejko w rozmowie z Onetem.

Lekarze sprzeciwiają się wyrokowi TK

Na temat wyroku Trybunału Konstytucyjnego wypowiedział się dr Maciej Jędrzejko - ginekolog z 18-letnim stażem, a także ojciec trójki dzieci: „Chcemy jasno powiedzieć, że nie zgadzamy się z wyrokiem TK. Jest to kryminalizacja naszej pracy i kryminalizacja kobiet, których problem dotyczy”,

„Taki płód najczęściej nie jest w stanie się sam urodzić, wymaga rozcięcia brzucha ciężarnej i wyjęcia go. Nie widzę żadnego powodu, by okaleczać kobiety bez sensu. Co innego, gdy musimy wykonać cięcie cesarskie dla ratowania życia – dziecka lub matki. Nie widzę, żadnego powodu, by kobieta musiała poświęcać swoje ciało dla trupa. Nie wolno nam robić z kobiet trumien” - dodał lekarz.

Problem TYLKO mamy, taty i lekarza

Dr Jędrzejko bardzo wyraźnie zaznaczył, że aborcja medyczna to problem mamy, taty i lekarza – nikt inny nie powinien się w to wtrącać: „A społeczeństwo powinno być nauczone szacunku i współczucia wobec osób, które wobec takiego problemu stają. Tak jak szanujemy cierpienie pacjentów onkologicznych i okazujemy im współczucie w sposób naturalny – tak samo powinniśmy szanować i okazywać współczucie i wsparcie kobietom, które w niezawiniony sposób mają ciężko chorą ciążę”.

Najważniejsza jest walka o życie i zdrowie pacjentów

Ginekolog dodał, że dla lekarzy najważniejsze jest życie i zdrowie ludzkie, a sam w trakcie swojej kariery pomógł ok. 100 tys. pacjentów.

„My ich ratujemy, leczymy, walczymy o każdą ciążę, każdego noworodka. Lekarze każdego dnia dokonują niewiarygodnych rzeczy, byle ratować życie – każdego dnia można by na naszych oddziałach kręcić program telewizyjny. Każdego dnia jest jakaś niesamowita historia – my nimi żyjemy, jesteśmy im oddani” - podkreślił dr Jędrzejko.

„A teraz nagle okazuje się, że jesteśmy kryminalistami, mordercami. Na to nie możemy się zgodzić” - dodał.

Piekło dla kobiet

Dr Jędrzejko powiedział również o innych skutkach wyroku Trybunału Konstytucyjnego, między innymi: wzrost liczby nielegalnych aborcji, rozwój kryminogennego podziemia aborcyjnego, a także rozwój turystyki aborcyjnej. Spadnie też zaufanie obywateli do państwa, którego rolą przecież powinno być wspieranie kobiet.

Zmniejszy się przyrost naturalny

Lekarz zwrócił uwagę na jeszcze jeden bardzo istotny aspekt terminacji ciąży. Po usunięciu ciąży patologicznej, kobieta może w szybszym czasie zacząć starać się o kolejne dziecko - już po dwóch miesiącach może bezpiecznie zajść w ciążę. Jeżeli zaś nastąpi interwencyjne cięcie cesarskie - lekarze zalecają staranie się o kolejne dziecko dopiero po minimum 12-18 miesiącach. Jakie, zdaniem ginekologa, mogą być skutki decyzji TK? Kobiety będą odczuwać większy strach przed zajściem w ciążę, ale także realnie spadnie rodność i zmniejszy się przyrost naturalny.

Co dalej z badaniami prenatalnymi?

Wiele kobiet obawia się o przyszłość badań prenatalnych. Do tego również odniósł się dr Jędrzejko:
„Pan minister Jaki w swoich wypowiedziach zapewnia, że dostęp do badań prenatalnych nie będzie ograniczany. Nikt z nas lekarzy w to nie wierzy. Bo jeżeli będziemy podczas tych badań stwierdzać wady, to co wtedy? Co mamy zrobić z taką kobietą? Dlatego jestem pewien, że ograniczą dostęp do tych badań – powoli, po cichu. Po prostu nagle nie na nie będzie kontraktów”.

„Cierpienie rodziców, którzy nagle i niespodziewanie stanęli przed tragedią życiową i muszą się poddać medycznej terminacji, bo dziecka w żaden sposób nie da się uratować, wydaje się nikogo nie obchodzić... Jako lekarze nie możemy się zgodzić na taki brak empatii” - dodał lekarz.

Źródło: kobieta.onet.pl

Zobacz także

Winogrona w ciąży: kiedy mogą szkodzić? [WIDEO]

Justyna Kowalczyk o wyroku TK
Instagram/nartowa.pani
Aktualności
Justyna Kowalczyk o wyroku TK: „Polska zmierza do ortodoksji”. W sieci lawina hejtu
Justyna Kowalczyk-Tekieli w rozmowie ze Sport.pl wyraziła swoje zdanie na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji. W mediach społecznościowych biegaczki ruszyła lawina komentarzy, również takich, które w okrutny sposób odnoszą się do sytuacji poronienia Justyny sprzed kilku lat.

Po wyroku TK ludzie buntują się nie tylko na ulicach polskich miast, ale również w sieci. Na ten temat wypowiada się wiele osób publicznych, między innymi Ola Żebrowska, która wyznała, czego nauczyło ją katolickie wychowanie . Również Małgosia Rozenek zamieściła na Instagramie ostry wpis o wyroku TK. Teraz Justyna Kowalczyk-Tekieli zabrała głos w tej sprawie. Biegaczka skrytykowała decyzję, która zapadła. W sieci wiele osób przyznało jej rację, nie zabrakło jednak też hejtu. Ostra wypowiedź Justyny Justyna Kowalczyk-Tekieli wypowiedziała się na temat ostatniej decyzji TK w rozmowie z Pawłem Wilkowiczem ze Sport.pl: „Polska zmierza do ortodoksji. Polki powoli przystosowuje się do jedynej słusznej roli inkubatorów. Nie wiem, jak można skazać kobietę na urodzenie martwego płodu?”. Obraźliwe komentarze Justyna Kowalczyk-Tekieli kilka lat temu straciła dziecko, konsekwencją tego była depresja biegaczki. Pod postami Justyny w mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, niestety, również obraźliwych. Niektóre z nich dotyczą także poronienia. Oto jeden z nich:  Justyna zapowiedziała, że wstąpi na drogę prawną: „Wystarczy tych podłych kłamstw i pomówień. Jeśli nie zostanę oficjalnie przeproszona, jutro zgłaszam tą wstrętną zakłamaną osobę do prokuratury. Podłość podłością, ale na pomówienia są paragrafy. Jest pani zupełnym zerem”. Protesty Justyna odniosła się także do protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego: „To kwestia sumienia. W kraju, w którym 90 procent mieszkańców deklaruje, że są katolikami, nie musimy chyba takich zakazów stosować? Dzisiejsza medycyna pozwala w bardzo wczesnych etapach ciąży przebadać płód. Dlaczego nie korzystać z wiedzy, z której korzysta cały cywilizowany świat? Straszne to, że się cofamy w czasie. Że ktoś uzurpował sobie prawo do podejmowania za...

Ola Żebrowska wypowiedziała się na temat aborcji
Instagram/olazebrowska/kolaż mamotoja.pl
Aktualności
„Nie śmiałabym dyktować drugiej kobiecie, co ma zrobić” – Ola Żebrowska wyznała, czego nauczyło ją katolickie wychowanie
Żona Michała Żebrowskiego zdradziła, że pochodzi z dużej rodziny, dla której wartości katolickie zawsze były bardzo ważne. Ma siedmioro młodszego rodzeństwa. To właśnie wychowanie ukształtowało w niej pogląd o tym, że nie można nikomu niczego narzucać.

Aleksandra i Michał Żebrowscy od niecałych trzech miesięcy są szczęśliwymi rodzicami trzech synów. Żona aktora jest aktywną użytkowniczką Instagrama. Co ciekawe, w swoich postach stara się odczarowywać macierzyństwo. Nie pisze o tym, jak jest pięknie i cukierkowo, a zamiast tego pokazuje prawdziwe życie młodej mamy – pozuje w bluzce ubrudzonej mlekiem po tym, jak synowi się ulało, nie ukrywa, że zamiast zdrowych obiadków, zamawia pizzę, bo zwyczajnie nie ma czasu na gotowanie. Ostatnio podzieliła się też swoim przemyśleniem na temat ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, z której wynika, że przeprowadzanie aborcji, gdy istnieje duże ryzyko ciężkich wad płodu, jest niezgodne z Konstytucją. Głos Oli Żebrowskiej jest tym cenniejszy, że, jak sama wyznaje, w jej rodzinie wartości katolickie traktowane są naprawdę poważnie. Aleksandra Żebrowska uważa, że polski rząd „dał ciała” Żona Michała Żebrowskiego zdecydowała się na długi wywód, w którym przyznała, że zna różne strony macierzyństwa. Nieobce są jej utrata ciąży, strach o zdrowie nienarodzonego dziecka, czekanie z utęsknieniem na dwie kreski na teście ciążowym. Poza tym pochodzi z dużej katolickiej rodziny, jest najstarszym dzieckiem z ośmiorga rodzeństwa, a sama jest mamą trzech synów.         Wyświetl ten post na Instagramie.                       Post udostępniony przez Aleksandra Żebrowska (@olazebrowska) Paź 23, 2020 o 1:30 PDT Wyjawiła fanom: „ Wiem, jak to jest, kiedy przed każdym USG boli Cię brzuch z nerwów , bo znów może się okazać, że nie ma tętna albo że 'to się raczej nie przyjmie'. Siedzieć w tej samej poczekalni z kobietami, które na USG dowiedzą się, czy chłopiec czy...

ostre słowa rozenek
instagram/m_rozenek
Aktualności
Mocne słowa Małgorzaty Rozenek na temat wyroku TK. Internauci hejtują: „PROSTACZKA”
Małgosia zamieściła na swoim Instagramie wpis na temat czwartkowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Żona Radka na wstępie zaznaczyła, że „nie ma siły oraz cierpliwości na konwenanse". Rzeczywiście, Małgorzata nie przebierała w słowach.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego poruszyło wielu Polaków. Na temat prawa do przerywania ciąży zaczęły wypowiadać się osoby publiczne. Między innymi Małgorzata Kożuchowska dodała wpis o tym, że „Dawcą życia jest Bóg!" . O swojej prywatnej tragedii opowiedziała również Małgorzata Trzaskowska, wyznając, że straciła ciążę . Teraz głos zabrała Małgorzata Rozenek. Ostre słowa skierowane do Jarosława Kaczyńskiego Małgosia na swoim Instagramie opublikowała mocne słowa w stronę prezesa PIS: „Jedyną c***, którą możesz zarządzać, jest Andrzej Duda”. Kontrowersyjny wpis Gosia zamieściła w sieci kontrowersyjny wpis, odnosząc się do wyroku Trybunały Konstytucyjnego w sprawie aborcji: „Wczoraj zobaczyliśmy, że dotyczy. Kraj, w którym 98% aborcji wykonuje się ze względu na ciężkie i nieodwracalne wady płodu, zabronił nawet tego, skazując kobiety na niewyobrażalne cierpienie. Ponad 70% Polaków jest za aborcją w tym przypadku. Słusznie rozumując, że skazywanie kobiety na donoszenie i rodzenie nieodwracalnie chorych dzieci, które po porodzie czeka tylko pełna męczarni egzystencja i bardzo bolesna śmierć, jest nieludzkie. Tak jak wczorajsza decyzja TK. PIS JESTEŚCIE ODPOWIEDZIALNI ZA #piekłokobiet Kiedyś Was rozliczymy”. Cofnięcie refundacji in vitro Małgorzata przypomniała także decyzję rządu o cofnięciu refundacji in vitro: „To, co wydarzyło się wczoraj, jest naturalną konsekwencją tego, co działo się już wcześniej. Cofnięcie refundacji In vitro był jednym z przygotowawczych kroków”. Hejt w komentarzach Pod postem pojawiło się bardzo dużo pozytywnych komentarzy , kobiety przyznawały Gosi rację i gratulowały odwagi. Małgosia Rozenek odniosła się także do osób, które zamierzają hejtować jej wpis: „I tak katotalibowie, fanatyczni wyborcy PIS, mentalni hejterzy, mizogini i inni... Możecie tu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj