Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Bąblowica
AdobeStock
Aktualności

GIS ostrzega: Coraz więcej przypadków bąblowicy w Polsce

Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że w ostatnich latach liczba chorych wzrosła kilkukrotnie. Warto wiedzieć, jak ochronić dziecko. To wcale nie jest takie trudne!

Cisza, przestrzeń i natura to coś, czego brakuje szczególnie mieszczuchom. Lato to idealny czas na rodzinne wyprawy do lasu, podczas wycieczek nie może zabraknąć zbierania darów natury. Maluchy świetnie się bawią zbierając szyszki i patyki, nie brakuje małych grzybiarzy, a także amatorów leśnych owoców. Niestety często nie mamy świadomości, że w przypadku tych ostatnich trzeba być szczególnie ostrożnym. Taka wyprawa na jagody może zakończyć się tragicznie.


GIS ostrzega!

Wielu dorosłych wspomina, jak w dzieciństwie biegło po lesie i jadło jagody prosto z krzaczka. Niestety takich wspomnień nie powinniśmy serwować naszym dzieciom. Główny Inspektorat Sanitarny alarmuje, że w ostatnich latach liczba chorych na bąblowicę wzrosła kilkukrotnie, a najwięcej przypadków odnotowuje się właśnie latem. Głownie przyczyną jest jedzenie skażonych owoców. Choć choroba W 2011 roku w Polsce zostało potwierdzonych zaledwie 20 przypadków, to 2017 temu było ich już 80.

Zobacz także: Zatrucia pokarmowe szczególnie groźne na wyjazdach

Dlaczego należy jeść tylko myte jagody?

Bąblowica jest wywoływana przez tasiemca bąblowca, którego jaja roznoszą głównie lisy. Ponieważ w ostatnich latach w naszych lasach pojawiło się więcej tych zwierząt, a aż jeden na trzy jest nosicielem tego tasiemca, ryzyko zakażenia jest duże. Bąblowicą można się zarazić, jedząc owoce skażone kałem zwierzęcia-nosiciela, czyli będą to wszystkie owoce rosnące nisko (jagody, maliny, jeżyny i poziomki). Jak można się jeszcze zarazić przez:

  • kontakt ze zwierzęciem nosicielem (może to być pies, który mieszka na podwórzu i miał kontakt z lisem lub zakażonym psem),
  • kontakt z odchodami,
  • brudne ręce,
  • picie skażonej wody,
  • jedzenie nieumytych owoców z ogrodu czy działki.

Jak uniknąć zakażenia?

Podstawą jest higiena. Po wizycie w ogrodzie lub lesie należy bardzo dokładnie umyć ręce wodą z mydłem. Zebrane owoce przed zjedzeniem należy dokładnie umyć pod bieżącym strumieniem. Warto wiedzieć, że należy owoce umyć także przed zamrożeniem, gdyż bąblowiec jest w stanie przetrwać nawet 96 godzin w -70 stopniach.

Jak się objawia się zakażenie?

Choć mogłoby się wydawać, że ryzyko zakażenia bąblowicą jest niewielkie. To warto wiedzieć, że choroba jest wyjątkowo niebezpieczna i trudno ja zdiagnozować. Objawy mogą się pojawić nawet kilka lat od zakażenia. Niepokoić powinno kłucie w boku, bóle brzucha, wymioty i gorączka bez objawów infekcji. Gdy pasożyt znajdzie w ludzkim organizmie, przyjmuje formę larwalną w postaci guza, który może dać nawet przerzuty do płuc i mózgu. Torbiele mogę mieć ok. 30 centymetrów. Jeśli pękną, możliwy jest wstrząs anafilaktyczny. Rośnie ryzyko zapalenia wątroby. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci.

Chodzicie z dziećmi na jagody do lasu? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: gazeta.pl

Zobacz także:

Dlaczego warto rozwijać samodzielność u dziecka?

niemowlę szczepienie
Fotolia
Zdrowie
Szczepienie przeciw gruźlicy: potrzebne czy nie
Słyszałaś pewnie, że w Europie Zachodniej szczepienie dziecka przeciw gruźlicy nie jest obowiązkowe. W Polsce mamy jednak nieco inną sytuację. Sprawdź, dlaczego polskie noworodki obowiązkowo szczepi się przeciwko gruźlicy.

Zachorowania na gruźlicę dziś nie zdarzają się często. To prawda. Nie słyszymy o epidemii gruźlicy , nie ma też wielkiego strachu związanego z tą chorobą m.in. dzięki temu, że istnieją antybiotyki, którymi można ją wyleczyć. Mimo wszystko, nie należy zapominać o jej istnieniu i ryzyku, jakie niesie. A przede wszystkim chronić przed nią dzieci. Wszystkie noworodki, które rodzą się w Polsce w pierwszej dobie po narodzinach powinny być zaszczepione przeciw gruźlicy . Jest to istotne z kilku powodów. Czytaj też: Jak odróżnić sapkę noworodka od przeziębienia?   W Polsce na gruźlicę choruje nadal więcej osób niż wynosi średnia w krajach Unii Europejskiej.  Od wschodu graniczymy z krajami, w których zapadalność na gruźlicę (także lekooporną , czyli nie poddającą się leczeniu) jest znacznie wyższa. Należą do nich Rosja, Litwa, Białoruś czy Ukraina. Zachorowania na gruźlicę stanowią też problem dla mieszkańców Łotwy, Estonii, Bułgarii czy Rumunii.  Najwięcej przypadków gruźlicy w Polsce wykrywa się u osób starszych, szczególnie mężczyzn, którzy mogli się nią zarazić w młodym wieku (np. w latach 50. XX wieku), gdy choroba ta była dużym problemem. Dochodzi u nich do reaktywacji zakażenia . Prątek gruźlicy może w organizmie przetrwać w stanie uśpionym i ujawnić się dopiero przy spadku odporności. Ryzyko zakażenia gruźlicą rośnie, ponieważ niektóre osoby chore przerywają leczenie. Bardziej zgrożeni zachorowaniem na gruźlicę  są mieszkańcy miast. To nowe zjawisko obserwowane przez specjalistów od leczenia gruźlicy w ciągu dwóch ostatnich lat. Polecamy: Na co szczepi się noworodki?   Kiedy ze szczepieniem noworodka przeciwko gruźlicy trzeba poczekać? Istnieją sytuacje, w których ze względu na stan zdrowia dziecka szczepienia trzeba odłożyć, np. gdy podczas...

toksoplazmoza w ciąży - choroba odzwierzęca
Zdrowie w ciąży
Toksoplazmoza w ciąży: dlaczego jest groźna i jak się jej ustrzec
Toksoplazmoza w ciąży jest szczególnie groźna w pierwszym trymestrze. Może uszkodzić płód, a nawet doprowadzić do jego obumarcia. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 26.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 26.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444; min-height: 20.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444; min-height: 20.0px} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444} p.p6 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; line-height: 14.0px; font: 17.0px Georgia; color: #444444; min-height: 20.0px} Zanim omówimy toksoplazmozę w ciąży, warto dowiedzieć się, czym jest sama choroba. Toksoplazmoza to zakaźna choroba odzwierzęca, którą przenosi pasożyt Toxoplasma gondi . Pierwotniak ten występuje najczęściej u kotów (szczególnie bezdomnych i przebywających na dworze), a także w surowym mięsie. Choroba jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży , bo grozi zdrowiu przyszłej mamy, ale również zdrowiu i życiu dziecka. Choroba bardzo często przebiega bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest, by przeprowadzić badania w kierunku toksoplazmozy już na początku ciąży. Toksoplazmoza w ciąży: Czym grozi Mechanizm zakażenia i zapobieganie Badania Leczenie Kot w domu u ciężarnej Toksoplazmoza w ciąży: dlaczego trzeba jej unikać W ciąży toksoplazmoza jest bardzo groźna, szczególnie w 1. trymestrze, ponieważ skutkiem zakażenia pierwotniakiem może być: uszkodzenie zarodka  poronienie  przedwczesny poród niska masa urodzeniowa wady wrodzone urodzenie martwego dziecka uszkodzenia wzroku czy mózgu napadowe drgawki porażenia kończyn głuchota  opóźnienia rozwoju umysłowego Największe ryzyko zakażenia występuje w 3. trymestrze: wtedy też istnieje największe prawdopodobieństwo przeniknięcia pasożyta przez łożysko...

borelioza
Fotolia
Aktualności
Rekordowa liczba zachorowań na boreliozę: uwaga na kleszcze!
Do końca czerwca w Polsce było aż o 30 proc. więcej zachorowań na boreliozę niż rok wcześniej. Wiemy, gdzie w Polsce kleszcze najczęściej przenoszą boreliozę i jak chronić dziecko przed zachorowaniem.

Cieplejsza niż zwykle zima powoduje, że kleszczy jest więcej niż zwykle . Nawet co trzeci z nich może być nosicielem boreliozy - groźnej choroby, której powikłania można odczuwać przez całe życie. Powikłania boreliozy to m.in. choroby stawów, serca i układu nerwowego. Zakażenie następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Gdzie w Polsce kleszcze przenoszą boreliozę? Każdy kleszcz może być nosicielem boreliozy, dlatego trzeba przed tymi pajęczakami chronić dziecko (i siebie). A jeśli zauważysz, że kleszcz wpił się w skórę, jak najszybciej trzeba go usunąć. Kleszcze żyją nie tylko w liściastych lasach, ale też na łąkach, w parkach, na trawie. Dlatego nie tylko po pobycie w lesie, ale też po zabawie w parku czy na łące, trzeba uważnie obejrzeć, czy dziecko nie ma kleszcza. Najwięcej kleszczy, które przenoszą boreliozę, jest w województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim oraz podkarpackim. Jednak nosicielem może być każdy kleszcz w całej Polsce (zobacz mapę zagrożeń ). Coraz częstsze zachorowania na boreliozę Do końca czerwca 2015 r. na boreliozę w Polsce zachorowało ponad 4,7 tys. osób. Zachorowań może być jednak znacznie więcej, gdyż choroba często nie jest rozpoznawana. O zakażeniu boreliozą może świadczyć: pojawienie się w kilka dni po ugryzieniu kleszcza objawów przypominających grypę (katar, podwyższenie temperatury) charakterystyczny rumień (kółko otoczone obwódką) – zobacz zdjęcie rumienia wędrującego . Nie zawsze jednak brak tych objawów świadczy o tym, że nie doszło do zakażenia - charakterystyczny rumień występuje tylko w około połowie przypadków. W pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach po zakażeniu, można nie zauważyć żadnych objawów. Jak chronić się przed kleszczami? Gdy idziecie z dzieckiem do lasu, zakładaj mu koszulkę z rękawem, długie spodnie, czapkę z daszkiem. Spryskaj...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz