okno życia
Adobe Stock
Aktualności

Gliwice: w "oknie życia" znaleziono chłopca. Urodził się kilkanaście godzin wcześniej

W nocy z niedzieli na poniedziałek w gliwickim "oknie życia" rozległ się sygnał dzwonka. Zakonnice opiekujące się tym miejscem wiedziały, co oznaczy to zgłoszenie. W oknie życia leżał malutki chłopczyk. To trzecie dziecko odnalezione w historii gliwickiego "okna życia".

Siostry, zgodnie z procedurami, zadzwoniły na pogotowie, by dziecko zostało dokładnie przebadane. Okazało się, że chłopiec miał zaledwie kilkanaście godzin. Jest zdrowy, ale matka dziecka porzuciła go bez dopełnienia formalności. Przy dziecku nie było oświadczenia, w którym matka zrzeka się praw do syna. Kobiecie nie grożą żadne skutki prawne, jednak dla dobra dziecka powinna pojawić się jak najszybciej w szpitalu i pisemnie zrzec się prawa do dziecka. Chłopczyk bez dopełnienia formalności ma zmniejszoną szansę na szybkie znalezienie nowego domu

Co dalej z maluszkiem z Gliwic?

– Porzucony chłopiec bez ważnego oświadczenia matki o zrzeczeniu się praw rodzicielskich i wyrażeniu zgody na adopcję będzie długo oczekiwać na nową rodzinę – wyjaśnia podinspektor Marek Słomski, rzecznik policji w Gliwicach. Procedury adopcyjne w takim przypadku toczyć się będą przed sądem, mogą potrwać ponad rok. W życiu takiego dziecka to bardzo długo.

Przypomnijmy, że matka zawsze ma możliwość pozostawić dziecko w szpitalu oraz zrzec się praw do niego. Na taką decyzję ma 43 dni, może podjąć zarówno przed porodem, jak i bezpośrednio po nim. Wiele kobiet nie zdaje sobie jednak sprawy, że dla dobra dziecka najlepszym wyjściem jest, gdy zostawia ona noworodka w szpitalu i zrzeka się praw rodzicielskich.

Jak działa "okno życia"?

W momencie otwarcia okna od zewnątrz uruchamia się automatycznie alarm. Znalezione dziecko przewożone jest do szpitala, gdzie przechodzi niezbędne badania. Zgodnie z procedurami, maluszki przebywają przez jakiś czas w szpitalu, a w międzyczasie załatwiane są wszelkie formalności umożliwiające zapewnienie dziecku opieki w rodzinie zastępczej. Po 6 tygodniach, jeśli matka nie zgłosi się po dziecko, zostaje uruchomiona procedura adopcyjna. "Okna życia" istnieją w Polsce od 2006 roku i jest ich obecnie w całym kraju ponad 60. Miejsca takie powstały po to, aby dać dzieciom szansę życia i nie porzucać ich w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. 

Źródło: dziennikzachodni.pl

Zobacz także:

Mama rekordzistka: Danuta Ulidowicz jest najdłużej pracującą mamą SOS Wiosek Dziecięcych [WIDEO]

noworodek zostawiony w "Oknie życia"
Adobe Stock
Aktualności
Kruszynka, wciąż z pępowiną, pozostawiona w "oknie życia"
Dźwięk alarmu rozdzwonił się w sobotę wieczorem. W oknie leżała świeżo urodzona dziewczynka. Miała jeszcze pępowinę. Płakała. Jej mama nie chciała córeczki? Zostawiła ją w "oknie życia".

Kobieta, która urodziła to maleństwo chociaż w ten sposób ocaliła mu życie.  To już drugie dziecko zostawione w koszalińskim "oknie życia", istniejącym od 2009 roku. Pierwsze maleństwo znaleziono 3 stycznia 2016 roku. "Piękna dziewczynka" Alarm rozdwonił się w Domu Samotnej Matki w Koszalinie, o godz. 18.43. W oknie znajdowała się świeżo urodzona, płacząca dziewczynka. "Piękna dziewczynka" - powiedziała siostra Barbara Wilkowska ze Wspólnoty Łaski Bożej widząc znalezione dziecko. "Powiedziałam jej wiele razy że ją kocham, że jest chciana i potrzebna " - dodała wzruszona. "Ona tego nie rozumie, ale jestem przekonana, że jakoś to do niej dociera" - mówi. Placówka podlega Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej. "Po raz kolejny okazuje się, że okno jest potrzebne. To przestrzeń ratująca życie " - powiedział dyrektor tamtejszego Caritasu ks. Tomasz Roda. Radości z faktu, że po raz  kolejny udało się ocalić maleństwo nie kryje również kierowniczka placówki. Dziecko było dopiero co urodzone Na alarm pierwsza zareagowała Agnieszka Jokiel, dla której był to to pierwszy dzień pracy w Domu Samotnej Matki. "Dziecko było dopiero co urodzone. Widać było owiniętą pępowinę "- relacjonuje. Jak podkreśla, w takich przypadkach  obowiązują konkretne procedury. Dlatego zostały powiadomione natychmiast pogotowie i policja . Dziecko zostało  zabrane - tłumaczy. O jego dalszym losie zdecyduje sąd i ośrodek adopcyjny. "Okna życia" ratują dzieci "Okno życia" to miejsce, gdzie matki mogą anonimowo zostawić maleństwo, którym nie chcą lub nie są w stanie się opiekować. Miejsca takie powstały po to, aby dać takim dzieciom szansę życia i nie porzucać ich w przypadkowych miejscach, np. na śmietniku. Zgodnie z procedurami, maluszki takie przebywają przez...

Dziecko zostawione we włocławskim Oknie Życia
AdobeStock
Rozwój
Dziewczynka znaleziona w Oknie Życia otrzymała piękne imię
Siostry zakonne z Domu Generalnego Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi we Włocławku zobaczyły dziecko w Oknie Życia we wtorek, 16 lipca.

Kolejne dziecko zostało odnalezione w Oknie Życia, tym razem we Włocławku. Dziewczynkę zauważyły zakonnice pracujące w Domu Generalnym Sióstr Wspólnej Pracy od Niepokalanej Maryi, w którym znajduje się Okno. Otrzymała wyjątkowe imię. Dziewczynka zostawiona we włocławskim Oknie Życia We wtorek, 16 lipca, siostry zakonne z Domu Generalnego Sióstr Wspólnej Pracy dostrzegły, że w Oknie Życia znajduje się niemowlę. Tego dnia obchodziły akurat Święto Matki Boskiej Szkaplerznej z Góry Karmel. Ponieważ obok dziecka nie było żadnej informacji na temat tego, jak ma na imię, zakonnice postanowiły nazwać dziewczynkę Miriam Agata , na cześć Maryi. Wikaria generalna, siostra Agata Błaszczyk przyznała: „Modlimy się o tę dziewczynkę oraz o jej rodziców. Musiała to być dla nich bardzo trudna decyzja”. Stan dziewczynki był „dość dobry” Maleńka Miriam Agata pojawiła się we włocławskim Oknie Życia we wtorek około godziny 21. Procedury nakazują, by zawsze w takich przypadkach wezwać na miejsce policję i pogotowie. Siostry Wspólnej Pracy dopełniły tego obowiązku. Lekarz po zbadaniu dziewczynki uznał jej stan zdrowia za „dość dobry”. Co teraz stanie się z dzieckiem? Matka ma sześć tygodni na zmianę decyzji Nie wiadomo, co skłoniło matkę dziewczynki, by zostawić ją w Oknie Życia. Zgodnie z prawem nawet jeśli podjęła taką decyzję, ma jeszcze sześć tygodni na jej zmianę. Jeśli uda się wcześniej odnaleźć kobietę i ta zrzeknie się praw rodzicielskich , wówczas sąd rodzinny będzie miał prawo do zadecydowania o umieszczeniu dziecka w pieczy zastępczej . Obecnie dziewczynka przebywa w szpitalu. Odwiedzają ją siostry z Domu Generalnego Sióstr. Źródło: polsatnews.pl  

pozbawienie praw rodzicielskich
Adobe Stock
Prawo i finanse
Pozbawienie praw rodzicielskich: kiedy, wniosek, jak to zrobić
Pozbawienie praw rodzicielskich może dotyczyć jednego lub obojga rodziców, m.in. kiedy rażąco zaniedbują oni swoje obowiązki wobec dziecka. O pozbawienie władzy występuje się do sądu opiekuńczego. Wyjaśniamy, co oznacza pozbawienie praw rodzicielskich.

Pozbawienie praw rodzicielskich (władzy rodzicielskiej) następuje zgodnie z przepisami Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego art. 111. Prawa rodzicielskie można też ograniczyć oraz przywrócić. O pozbawieniu władzy rodzicielskiej decyduje sąd, jeśli istnieją ku temu wyraźne przyczyny. Sprawa może zostać wszczęta na wniosek rodziców lub z urzędu, np. po zawiadomieniu sądu przez policję o tym, że dobro dziecka jest zagrożone. Całkowite pozbawienie praw rodzicielskich: kiedy? Sąd opiekuńczy może pozbawić władzy rodzicielskiej ojca i/lub matkę dziecka, jeśli: nadużywają swoich praw (np. stosują przemoc fizyczną, psychiczną, wykorzystują dziecko seksualne, nadużywają alkoholu); rażąco zaniedbują obowiązki wobec dziecka (np. porzucili je, nie płacą alimentów); istnieje trwała przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej (np. rodzic jest w więzieniu, cierpi na poważną chorobę psychiczną, zaginął lub wyjechał na stałe i nie interesuje się dzieckiem). Ważne: Pozbawienie praw rodzicielskich nie musi być stałe. Jeśli w przyszłości okoliczności się zmienią, sąd będzie mógł je przywrócić. Wniosek o pozbawienie władzy rodzicielskiej Podobnie jak w przypadku ograniczenia praw rodzicielskich wniosek o pozbawienie ich jednego lub obojga rodziców może złożyć każdy, kto wie, że dziecku dzieje się krzywda. Może to być ojciec lub matka dziecka, dziadkowie, szkoła, kurator, policja. Wniosek składa się do sądu opiekuńczego właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Sąd może wszcząć też postępowanie z urzędu . Opłata sądowa za złożenie wniosku wynosi 100 zł. Co oznacza pozbawienie praw rodzicielskich? Rodzic, który jest pozbawiony praw rodzicielskich, nie ma prawa do decydowania m.in. o: finansach, miejscu zamieszkania dziecka, edukacji, leczeniu, wychowaniu. Nadal ma on jednak prawo do spotkań z dzieckiem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj