koronawirus a grupa krwi
Adobe Stock
Aktualności

Koronawirus a grupa krwi – masz się czego obawiać?

Zastanawiasz się, czy grupa krwi ma wpływ na koronawirusa? Okazuje się, że tak – COVID-19 inaczej przebiega u ludzi z innymi grupami krwi – udowodnili to naukowcy z różnych stron świata.

Choć badania sugerują, że osoby z grupą krwi A (niezależnie od tego czy mają czynnik Rh, czy nie), mogą być bardziej narażone na zakażenie nowym koronawirusem niż osoby z grupą krwi 0, to naukowcy twierdzą, że potrzebne są dalsze badania, aby to ostatecznie potwierdzić.

Grupa krwi a koronawirus:

COVID a grupa krwi

Wyniki badań chińskich, amerykańskich i duńskich naukowców sugerują, że koronawirus może łatwiej zakażać ludzi z grupą krwi A, a z kolei ludzie z grupą krwi 0 mogą być na ten patogen nieco bardziej odporni. Nie byłby to pierwszy wirus, który skuteczniej atakuje osoby z grupą krwi A. Wykazano, że wirus powodujący grypę żołądkową, jest bardziej niebezpieczny dla ludzi z tą grupą krwi. Inne grupy krwi z kolei mogą predestynować do udaru lub chorób powodujących zaburzenia poznawcze.

Grupa krwi może mieć też wpływ na przebieg COVID-19. Badania opublikowane w magazynie naukowym „Blood Advanced’’ pokazały, że bardzo ciężki przebieg tej choroby częściej występuje u osób z grupą krwi A oraz AB. Z kolei ludzie z grupą krwi 0 na ogół łagodniej przechodzą COVID, o ile nie mają chorób towarzyszących.

Czy grupa krwi ma wpływ na koronawirusa i inne choroby

Na razie jest za wcześnie, aby wytłumaczyć, dlaczego tak się dzieje. Wiadomo natomiast, że grupa krwi może mieć znaczenie przy podatności na pewne choroby, na koronawirusa także. I tak:

  • osoby z grupą krwi AB są bardziej podatne na udary i choroby upośledzające funkcje poznawcze (np. choroba Alzheimera),
  • ludzie z krwią grupy 0, w porównaniu do ludzi z pozostałymi grupami, są mniej narażeni na zawały serca i zakrzepicę żylną i jak się okazuje na COVID-19,
  • ludzie z grupą krwi B są bardziej odporni na norowirusy powodujące dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
  • ludzie z grupą krwi A mogą być bardziej narażeni na choroby metaboliczne, nowotworowe i stany zapalne.


Warto podkreślić: ludzie z grupą krwi 0 nie są odporni na koronawirusa, a jedynie nieco mniej narażeni na zakażenie tym patogenem i na ciężki przebieg COVID-19. Dlatego tak jak inni, powinny stosować się do wszelkich obostrzeń i zaleceń higienicznych.

Grupa krwi 0 charakterystyka

Grupa 0 to najstarsza grupa ludzkiej krwi. Wykształciła się wtedy, gdy ludzkość prowadziła łowiecki tryb życia. Ludzie z grupą krwi 0 często mają silny system immunologiczny, lepiej znoszą stres, mają sprawny metabolizm i często są sprawni fizycznie. Uważa się, że ta grupa krwi pozwala skuteczniej bronić organizm przed atakiem wirusów i pasożytów. 

Osoby z grupą krwi 0 charakteryzują się silnym układem odpornościowym, często nawet zbyt agresywnym, co może powodować ataki na własne komórki. To wiąże się z dużo częściej występującymi chorobami autoimmunologicznymi. 
Osoby o grupie krwi 0 zdecydowanie lepiej reagują na stres, mogą pochwalić się efektywnym metabolizmem oraz dużą sprawnością fizyczną. Uważa się także, że osoby z grupą krwi 0 są najbardziej ze wszystkich odporne na wszelkiego rodzaju zakażenia wirusowe, a także rozwój pasożytów w organizmie. 

Grupa krwi 0 oznacza, że na czerwonych krwinkach nie ma antygenów. Na krwinkach grupy A są antygenty A, na krwinkach grupy B są antygeny B, na krwinkach grupy AB są oba rodzaje antygnenów.

Grupy krwi różnią się także obecnością przeciwciał:

  • grupa krwi 0 – zawiera przeciwciała anty-A i anty-B,
  • grupa krwi A – zawiera przeciwciała anty-B,
  • grupa krwi B – zawiera przeciwciała anty-A,
  • grupa krwi AB – nie zawiera przeciwciał.


Niektórzy naukowcy twierdzą, że być może niższa podatność na koronawirusa u osób z grupą krwi 0 wynika właśnie z obecności obu rodzajów przeciwciał – anty-A i anty-B.

Grupa krwi jest niezmienna przez całe życie. Wyjątkiem mogą być jedynie osoby, u których dokonano przeszczepu szpiku kostnego.

Grupa krwi a koronawirus w Polsce

Istnieją cztery podstawowe grupy krwi: A, B, AB i 0. Populacje ludzkie w różnych regionach Ziemi mogą mieć różne proporcje tych grup. Dlatego w różnych regionach świata rozwój epidemii koronawirusa może przebiegać nieco inaczej. W Polsce najwięcej ludzi ma grupę krwi A (38 proc.), która może sprzyjać zakażeniu koronawirusem. To nie jest najlepsza wiadomość, ale to, że aż 37 proc. Polaków ma grupę krwi 0, może już stanowić pewne pocieszenie (17 proc. Polaków ma grupę krwi B i 8 proc grupę – AB).

Źródło: healthline.com

Zobacz też:

Przewożenie dziecka w foteliku – wszystko, co musicie wiedzieć (rady eksperta)

czy zdrowe dziecko może nie iść do szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Rodzice boją się koronawirusa! Czy ZDROWE dziecko może nie iść do szkoły?
W obawie przed koronawirusem rodzice coraz częściej nie chcą posyłać dzieci do szkół i przedszkoli. Czy zdrowe dzieci mogą zostać w domu i uczyć się zdalnie? MEN podało jednoznaczną odpowiedź.

Dzieci z objawami infekcji pod żadnym pozorem nie powinny pojawiać się w przedszkolu ani w szkole. Ale co z dziećmi zdrowymi, których rodzice boją się zakażenia koronawirusem w placówce? Nauczanie na odległość jest możliwe, ale nie w każdym przypadku. Czy zdrowe dziecko może nie iść do szkoły? Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce , coraz więcej przypadków zachorowań odnotowuje się w szkołach i przedszkolach: to tam dzieci zarażają się najczęściej ! Nic dziwnego więc, że rodzice obawiają się posyłania dzieci do placówek. Czy można wybrać naukę zdalną zamiast stacjonarnej tylko z powodu lęku przed koronawirusem? W Polsce mamy obowiązek szkolny , sama obawa przed chorobą nie może więc być powodem, by zatrzymać dziecko w domu. „Rodzice mają obowiązek zgłosić dziecko do szkoły, zapewnić mu regularne uczęszczanie na zajęcia szkolne oraz zapewnić warunki umożliwiające przygotowywanie się do zajęć” − tłumaczy Justyna Sadlak z Ministerstwa Edukacji Narodowej w rozmowie z portalem gs24.pl. Kiedy zatem można zorganizować dziecku nauczanie zdalne ? To realne tylko w przypadku dzieci przewlekle chorych. „Kiedy lekarz potwierdzi te obawy, wówczas wydaje opinię indywidualną w sprawie. Dyrektor wszczyna postępowanie na podstawie uzyskanej od rodziców opinii lekarza, czyli zwraca się do organu prowadzącego o zgodę i o opinię do powiatowego inspektora sanitarnego. Zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia powiatowego inspektora sanitarnego obliguje dyrektora do zorganizowania nauczania na odległość” − powiedziała przedstawicielka MEN.  Co ważne, takie dziecko musi wrócić na zajęcia stacjonarne, gdy tylko jego stan zdrowia się poprawi. Za nieposłanie zdrowego dziecka do szkoły grozi kara grzywny nawet do 10 tysięcy zł. Zobacz też: Koronawirus: zabraknie nauczycieli w szkołach? „Starsi...

Większość dzieci zaraziło się koronawirusem w szkołach lub przedszkolach
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus: większość dzieci zaraziła się w szkole lub przedszkolu!
Lekarze są zdania, że większość dzieci zaraziła się koronawirusem w szkołach lub przedszkolach, do których uczęszcza. W Polsce nie było jednak ofiar śmiertelnych wśród dzieci.

Zdaniem specjalisty większość zakażeń koronawirusem wśród dzieci spowodowana jest jego ogniskami w szkołach i przedszkolach, do których chodzą maluchy. Dr Lidia Stopyra, ordynatorka Oddziału Chorób Infekcyjnych i Pediatrii w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie, twierdzi, że bałagan w systemie związany z wystawianiem skierowań na test w kierunku koronawirusa może być zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia najmłodszych.  Przyrost dalej będzie lawinowy Stale rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem z ognisk szkolnych i przedszkolnych. Dr Lidia Stopyra jest zdania, że przyrost będzie ogromny, ponieważ ciągle jest wiele miejsc, gdzie nie nosi się maseczki. Są to między innymi szkoły oraz przedszkola. „Już dawno mieliśmy taką sytuację w Małopolsce, znacznie wcześniej niż innych województwach, że było dużo przypadków rozproszonych, czyli takich, które nie są z konkretnych źródeł, są nie wiadomo skąd, są gdzieś z przestrzeni publicznej. Teraz wiemy, że ogniska są tam, gdzie nie nosi się maseczek. Gdy badamy ognisko od razu widać, gdzie reżimu się nie przestrzega, bo tam zakażenia błyskawicznie się rozprzestrzeniają” – powiedziała PAP dr Lidia Stopyra.  Wśród dzieci nie było ofiar śmiertlenych W Polsce nie było ofiar śmiertelnych wśród dzieci. W przeciwieństwie do dorosłych - one w przebiegu COVID-19 rzadko wymagają użycia respiratora. „Na szczęście w Polsce nie było jeszcze przypadków dzieci, które zmarły z powodu COVID-19. We Francji, Wielkiej Brytanii czy USA – niestety odnotowano takie, ale były one najczęściej związane z chorobą Kawasakiego” - twierdzi dr Lidia Stopyra. „Bałagan" w systemie Lekarze rodzinni mogą zlecać wykonanie testu w kierunku koronawirusa, jednak wedle rozporządzenia, by lekarz przez teleporadę mógł skierować pacjenta na taki test – muszą wystąpić...

zrażenie koronawirusem w przychodni oświadczenie
Adobe Stock
Aktualności
Ryzyko zarażenia koronawirusem w przychodni: NIE PODPISUJ oświadczenia!
W niektórych placówkach medycznych wymaga się od rodziców podpisania niecodziennego oświadczenia. Oczekuje się od nich, że zaakceptują ryzyko zakażenia dziecka koronawirusem i jednocześnie zrzekną się ewentualnych roszczeń wobec przychodni. To niezgodne z prawem!

Żądanie podpisania oświadczenia o akceptacji zagrożenia koronawirusem na terenie placówki medycznej jest niedopuszczalne i nie ma żadnych podstaw prawnych − twierdzi Rzecznik Praw Pacjenta. Oświadczenie o ryzyku zarażenia koronawirusem niezgodne z prawem O tym, że niektóre placówki medyczne wymagają od rodziców podpisywania nietypowych oświadczeń, poinformował Rzecznik Praw Pacjenta na Facebooku. W najnowszym poście opisano sytuację, jaka przydarzyła się anonimowemu rodzicowi: podczas wizyty z dzieckiem w przychodni podsunięto mu do podpisu oświadczenie, dzięki któremu placówka chciała się pozbyć jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne zarażenie koronawirusem. „[Rodzic] dostał do podpisu oświadczenie, w którym znalazły się informacje o zagrożeniu zakażeniem koronawirusem, a także, że zrzeka się wszelkich ewentualnych roszczeń związanych z zakażeniem wirusem w placówce medycznej . Czy pacjent ma obowiązek podpisać takie oświadczenie” − pytał rodzic Rzecznika Praw Pacjenta. RPP rozwiał wszelkie wątpliwości, odpowiadając jednoznacznie: „Taka praktyka placówek medycznych jest niedopuszczalna. Działalność lecznicza musi być prowadzona zgodnie z przepisami prawa.  Nie można od pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego wymagać więcej, niż wynika to z przepisów prawa.” W odpowiedzi podkreślono również, że  „żaden przepis prawa nie uprawnia placówki medycznej do żądania złożenia tego rodzaju oświadczenia przez pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego.” Co więcej, nawet podpisanie oświadczenia przez rodzica nie pozbawiłoby przychodni odpowiedzialności za zarażenie koronawirusem. Mimo braku mocy prawnej podobnych oświadczeń RPP radzi, by każdą taką sytuację zgłaszać, dzwoniąc na Telefoniczną Informację Pacjenta pod bezpłatnym numerem 800 190 590 lub korzystając z czatu...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj