Skrajny wcześniak
AdobeStock
Aktualności

Przyszła na świat aż 13 tygodni przed terminem. Mała - wielka wojowniczka!

Szanse na przeżycie miała niewielkie, ale pokazała wszystkim, jak wielka wola życia drzemie w jej maleńkim ciałku.

Czasem powikłania w trakcie ciąży stanowią tak duże zagrożenie dla dziecka i mamy, że lekarze decydują o wcześniejszym jej zakończeniu. W takich sytuacjach, choć jest za wrześnie na poród, lekarze dają więcej szans na przeżycie dziecka poza łonem mamy. Tak było z maleńką Hannah Bella Rodriguez, która urodziła się aż 13 tygodni przed planowanym terminem.

Nadzieja umiera ostania

Latem tego roku mama dziewczynki - Pena trafiła do szpitala. Serce dziecka biło coraz słabiej i lekarze zdecydowali się na przyspieszenie porodu. Hannah przyszła na świat za pomocą cesarskiego cięcia w 26. tygodniu ciąży. Była tak maleńka, że mieściła się na dłoni dorosłego człowieka. Ważąc zaledwie 0,45 kilograma miała niewielkie szanse na przeżycie, ale zadziwiła cały świat i dała nadzieję innym rodzicom. Na początku października dziewczynka po 104 dniach spędzonych w szpitalu nareszcie wyszła do domu. Obecnie waży 2,4 kilograma i rozwija się prawidłowo. Jest pod stałą opieką lekarzy.

Zobacz także
Wcześniak ważący 1,5 kg w dniu narodzin

7 walecznych wcześniaków. Zobaczcie, jak pięknie się uśmiechają!

poród

Siła sióstr – poruszająca historia wcześniaków z 31. tygodnia ciąży [WIDEO]

Gdzie rodzice wcześniaka mają szukać wsparcia

Masz wcześniaka, szukaj wsparcia! [WIDEO]

Opieka nad wcześniakiem

Do jakich lekarzy musisz trafić z wcześniakiem w pierwszym roku życia? [WIDEO]

Pena jest bardzo wdzięczna za wszystko, co lekarze zrobili dla jej dziecka. Było dużo łez, stres i lęk, ale nigdy nie straciła nadziei. Kobieta podczas konferencji prasowej podziękowała personelowi, który okazał jej rodzinie bardzo dużo wsparcia.

Wbrew statystykom

Dane dotyczące skrajnych wcześniaków są bezlitosne. Noworodki ważące 400 gramów mają tylko 25 procent szans na przeżycie i około 7 procent szans na rozwój bez przewlekłego uszkodzenia mózgu. Takie niezwykłe historie pokazują jednak, że te maluszki mają ogromną chęć życia i potrafią walczyć, jak mało kto. Choć Hannah urodziła się w 26. tygodniu ciąży była wielkości 22-tygodniowego dziecka. Lekarze byli w szoku widząc jej wolę walki.


Źródło: nbcnewyork.com

Zobacz także:

„Mama uzdrawia wcześniaka!” – mówi ekspertka ze Szpitala Medicover [WIDEO]

Gigantyczne dziecko
AdobeStock
Aktualności
Prawie nie miała szans na ciążę, a urodziła gigantyczne dziecko
Jeszcze kilka lat temu była przekonana, że nigdy nie zostanie mamą. Dziś o jej dziecku mówią media na całym świecie.

Joy Buckley 12 marca urodziła córeczkę, która ważyła prawie 7 kilogramów. Ale waga maluszka to nie jedyne zaskoczenie dla jego rodziców. Przed laty rodzicom dziewczynki powiedziano, że mają niewielkie szanse na to, że zostaną rodzicami. Szczęście razy trzy Jeszcze kilka lat temu lekarze twierdzili, że kobieta raczej nie zostanie mamą. Joy cierpi na zespół policystycznych jajników i choruje na cukrzycę typu 2. Mimo wielu lat prób upragnionej ciąży wciąż nie było. Lekarze obliczyli, że szanse na to, że zostaną rodzicami, wynoszą zaledwie 15 procent , dlatego para zdecydowała się na adopcję. Los okazał się jednak przewrotny. Wbrew przewidywaniom specjalistów, w 2016 roku Joy urodziła zdrowego chłopca, a 12 marca br. na świat przyszła jej córeczka Harper. O tej dziewczynce dziś mówi cały świat. Mała-wielka rekordzistka Joy była świadoma, że dziecko przyjdzie na świat duże, ale nie spodziewała się, że jej córeczka wzbudzi takie zainteresowanie. Harper, gdy się urodziła,  ważyła aż 6,8 kilograma . Dziewczynka jest najcięższym noworodkiem w historii szpitala w Elmirze. Sprawdzane są także statystyki, czy to nie rekord stanu Nowy Jork. “Don’t give up because it’s right there. It’s definitely right there. My kids are total proof of that,” Joy Buckley said. https://t.co/7S7kNGXIwK — ABC7 Sarasota (@mysuncoast) 19 marca 2019 Lekarze nie chcieli czekać i wykonali cesarskie cięcie w 38. tygodniu ciąży. Mama jest bardzo szczęśliwa , ale i zmęczona, bo sam poród był bardzo ciężki - Czułam się tak, jakby uderzyły mnie dwie ciężarówki. To było dość brutalne. Córka utknęła mi pod klatką piersiową – wspomina Joy. Po porodzie dziewczynka trafiła na oddział intensywnej terapii w Arnot Ogden Medical Center, lekarze postanowili monitorować poziom cukru i tlenu u noworodka. Specjaliści informują, że...

Theo Taylor
Twitter
Aktualności
Gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli
Mały Theo Tylor to najmniejszy noworodek w historii Wielkiej Brytanii. Po wielu miesiącach walki o życie w końcu wyszedł do domu.

Wielu z nas widziało wcześniaki tylko i wyłącznie na zdjęciach. Fotografie, choć najbardziej poruszające, nie zawsze oddają to, jak maleńkie są to dzieci . Na wyobraźnię niesamowicie działa porównanie wagi takiego okruszka do czegoś, co każdy z nas niejednokrotnie miał w ręku. Mały Theo Tylor, gdy się urodził, ważył zaledwie tyle, co puszka Coca-Coli. Najmniejszy noworodek w Wielkiej Brytanii Gdy mama Theo była w 19. tygodniu ciąży dowiedziała się, że jej synek przestał rosnąć. Katie ze względu na sytuację zaproponowano nawet aborcję. Kobiet postanowiła jednak walczyć o swoje dziecka . Była pod specjalnym nadzorem lekarzy, niestety w 26. tygodniu ciąży okazało się, że w sercu malucha znajduje się płyn. Jedyną szansą na ratowanie dziecka był przedwczesny poród. Przeprowadzono natychmiastowe cesarskie ciecie. Ryzyko było olbrzymie. Za szacowaną wagę dziecka, niezbędną do przeżycia medycyna uznaje 500 gramów. Lekarze podejrzewali, że Theo nie będzie ważył "aż tyle", niestety nie spodziewali się, że tak wiele będzie brakowało to tej granicy. Chłopiec ważył niecałe 350 gramów , czyli tyle, co puszka Coca-Coli. Dziecko miało niewielkie szanse na przeżycie. Mimo to lekarze postanowili walczyć. The parents of tiny baby Theo Taylor were not given any hope for his survival but he defied the odds and is now back at home with his mum and dad. Read their amazing story here. #FightOnLoveBoth https://t.co/OH0juEg3vr — LoveBoth (Official) (@lovebothireland) 5 września 2018 Rodzice mieli świadomość, że mogą spodziewać się najgorszego . Tata Theo w rozmowie z dziennikarzami powiedział: – Wciąż powtarzałem Katie [mamie Theo] , że wszystko będzie dobrze, że mały będzie zdrowy. Dopiero kiedy go zobaczyłem, zdałem sobie sprawę, jak poważna jest sytuacja . Byłem przerażony. Choć noworodki ważące 400 gramów mają tylko 25...

Najmniejsze dziecko na świecie
AdobeStock
Aktualności
Uratowano najmniejsze dziecko. W chwili narodzin ważyło zaledwie tyle, co duże jabłko. To cud!
Dziewczynka była tak maleńka, że mieściła się na dłoni. Lekarze byli przekonani, że nie przeżyje. Po 5 miesiącach właśnie opuściła szpital.

Maleńka Saybie przyszła na świat w grudniu 2018 roku w San Diego, aż trzy miesiące przed terminem porodu. Waga dziewczynki była tak niska, że lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie . Dzielny okruszek pokazał jednak wszystkim, w jak wielkim są błędzie. W środę dziewczynka opuściła szpital po prawie 5 miesiącach. Jej waga obecnie wynosi 2 kg. Nadzieja umiera ostania Lekarze zdecydowali się na wykonanie awaryjnego cesarskiego cięcia w 23. tygodniu ciąży . Wszytko dlatego, że u matki Saybie zdiagnozowano stan przedrzucawkowy , który zagraża zarówno dziecku, jak i ciężarnej. Neonatolodzy przewidywali, że wieśniak będzie ważył ok. 400 g. Po narodzinach personel nie mógł uwierzyć, jak bardzo Saybie jest mała. Ważyła zaledwie 243,8 g . Choć nie oddychała, lekarze uznali, że tętno jest właściwe. Rodzice zdecydowali więc, że chcą, by specjaliści podjęli próbę ratowania maleństwa.  World's Smallest Surviving Baby Finally Goes Home from San Diego Hospital: 'She's a Miracle' https://t.co/c44ktVOb0l — People (@people) 30 maja 2019 Nie obyło się bez wielu komplikacji zdrowotnych, które mogą być potencjalnie śmiertelne dla każdego dziecka urodzonego przed 28. tygodniem. Lekarze uważają jednak, że dziewczynka przyszła na świat w dobrym stanie. Największym wyzwaniem było znalezienie sprzętu odpowiedniej wielkości. Specjaliści podejrzewają, że waga maluszka, spowodowana była stanem przedrzucawkowym.  Rekordzistka, która daje nadzieję Saybie została uznana za najmniejsze, zdrowe dziecko w dziejach udokumentowanej medycyny i weszła do księgi najmniejszych noworodków świata (Tiniest Baby Registry), jaka jest prowadzona przez wydział medyczny Uniwersytetu Iowy. Poprzedniczka rekordzistki urodziła się w Niemczech w 2015 roku, ważąc 252 g. Natomiast chłopiec urodzony na początku tego roku w Japonii ważący 268 g w chwili...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz