IKEA wycofała ze sprzedaży śliniaki
Adobe Stock
Aktualności

Ten produkt jest niebezpieczny dla dzieci - IKEA wycofała go ze sprzedaży [FOTO]

Chodzi o rzeczy z popularnej serii MATVRÅ, które mogą być zagrożeniem dla ich zdrowia i życia. Sieć apeluje o zaprzestanie ich używania.

Okazało się, że w śliniakach MATVRÅ sposób ich zapinania stwarzał ryzyko dla bezpieczeństwa malucha, w tym nawet jego zadławienia. 

Wycofane śliniaczki w kolorze czerwonym i niebieskim

MATVRÅ to popularne wśród klientów szwedzkiej sieciówki śliniaczki dziecięce. Sprzedawane są w zestawach po dwie sztuki, jedna w kolorze czerwonym, druga w niebieskim. Okazało się jednak, że śliniaki mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia maluszków.

Wszystko przez niebezpieczny zatrzask, który jest dosyć łatwy do oderwania. - Zwróciliśmy uwagę na fakt, że istnieje ryzyko oderwania zatrzasku, jeśli dziecko zbyt mocno za niego pociągnie - powiedział w komunikacie dla prasy Emelie Knoester, Business Area Manager w IKEA of Sweden.

Taki zatrzask w rączkach malucha to zawsze jest spore ryzyko, że dziecko wsadzi go do buzi i się nim zadławi.

 

śliniaki IKEA wycofane
mat. prasowe


Śliniaki MATVRÅ wycofane ze sprzedaży

Zwrot pieniędzy bez paragonu

IKEA zapewnia, że zwróci pieniądze - wystarczy odnieść produkt do dowolnego sklepu sieciówki. Nie potrzebny jest do tego nawet paragon.

Sklep odda nam pieniądze lub będziemy mogli wymienić produkt na inny podobny. Nie oznacza to jednak, że z oferty sklepu zniknęły wszystkie śliniki z tej serii. Nadal można kupić śliniaki MATVRÅ we wzór z owocami lub warzywami. Nie stanowią one zagrożenia, gdyż są wykonane z innych materiałów.

- Śliniaki o tej samej nazwie, MATVRÅ, sprzedawane w zestawie 2 sztuk w opakowaniu ze wzorem w owoce/warzywa, w kolorach zielony/żółty, są bezpieczne ze względu na inny projekt tych produktów i wykorzystanie innych materiałów do ich wykonania - napisano w komunikacie prasowym IKEA.
 

Nauka samodzielnego jedzenia to ważny krok w rozwoju dziecka. Ładny, kolorowy śliniaczek może być dodatkową zachętą dla malucha to podejmowania prób. Zobacz, jakie słodkie i niedrogie śliniaczki możesz kupić swojemu dziecku:

 


Zobacz też: 

 

Najczęstsze przyczyny zadławień u dzieci. Znajdziesz je w domu! [WIDEO]

drewniane klocki
Adobe Stock
Gry i zabawy
Drewniane klocki dla dzieci - 8 różnych typów zestawów [Przegląd]
Drewniane klocki wspaniale rozwijają dziecko - sprawność rączek i wyobraźnię. Przedstawiamy ich zalety oraz propozycje zestawów klocków drewnianych.

Drewniane klocki kojarzą się głównie z maluchami. I słusznie, bo dla tych najmłodszych - 2-3-latków wybór tego typu zabawek jest największy. Jednak także starsze maluchy pięcio- czy nawet sześcioletnie odnajdą w nich ogromną frajdę, rozwijającą ich kreatywność i sprawność rąk. Zanim się zdecydujesz, które klocki kupić, poznaj ich zalety. Zobacz, co twojemu dziecku może zaoferować świat drewnianych klocków – jest w czym wybierać! Dlaczego dziecko powinno bawić się klockami Klocki to z reguły jedna z pierwszych zabawek, jakimi się bawi małe dziecko. Powinny znaleźć się w domu każdego malucha, gdyż rozwijają sprawność jego rączek oraz: intelekt; wyobraźnię; uczą precyzji; koncentracji; wytrwałości; cierpliwości; pomagają w nauce kolorów , cyfr i liter. Drewniane klocki oferują coś więcej niż składanie nieskomplikowanych konstrukcji. Z ich użyciem można budować tory dla kulek, czy grać w proste gry uczące liczenia albo... języka obcego. Zalety i wady drewnianych klocków Klocki drewniane są szczególnie polecane przez psychologów, gdyż wspaniale rozwijają wyobraźnię malucha, pozwalając na budowanie własnych konstrukcji . Ich największymi zaletami są: prostota zabawy; trwałość zabawki; łatwość w utrzymaniu jej w czystości. Klocki te mają jednak także swoje minusy. Są nimi: mała trwałość tworzonych z nich budowli; ryzyko narażenia dziecka na kontakt z toksycznymi farbami i lakierami w przypadku klocków słabej jakości; mniejsza odporność na wilgoć; zbyt mała możliwość konstruowania budowli dla starszych dzieci. Na co zwrócić uwagę kupując klocki? Jest kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę: wybierz klocki sprawdzonej firmy; odpowiednie do wieku dziecka, klocki dla maluchów poniżej 3 lat nie powinny zawierać małych elementów, którymi dziecko może...

rozwój niemowlaka
AdobeStock
Aktualności
Zobacz, ile wie o tobie dziecko już w momencie urodzenia
Dzięki nowoczesnym technologiom naukowcy zajrzeli do środka umysłu niemowlaków. To co tam odkryli przerosło nawet ich wyobrażenie o tym co myśli i czuje tak małe dziecko.

Dziecko w momencie narodzin to czysta, niezapisana kartka. Tak bardzo długo myśleli naukowcy. Nic bardziej mylnego, najnowsze badania dowodzą, że noworodek widzi i czuje znacznie więcej , niż przypuszczaliśmy. Bardzo trudno zbadać niemowlę Zbadać takiego malucha to nie lada wyczyn - dziecko nie tylko nie mówi i nie chodzi, ale również nie panuje nad swoim ciałem na tyle, aby chociażby coś wskazało. - Żartuję czasem, że badanie niemowląt jest jeszcze trudniejsze niż badanie szczurów czy gołębi, które przynajmniej przemierzają labirynty albo dziobią dźwignie – przyznaje jeden z najwybitniejszych współczesnych psychologów Paul Bloom, wykładowca na Uniwersytecie Yale.     A jednak dzięki nowoczesnym technologiom – coraz doskonalszemu śledzeniu ruchu gałek ocznych, rozszerzania się lub zwężania źrenic, mierzeniu aktywności mózgu – naukowcy zdołali zajrzeć do umysłów noworodków . Wrodzony lęk przed pająkami Naukowcy z Instytutu Kognitywistyki i Nauk o Mózgu Maxa Plancka w Lipsku oraz z Uniwersytetu w Uppsali zbadali 32 niemowlęta w wieku 6 miesięcy. Dzieciom pokazywano obrazki, jednocześnie monitorując wielkość ich źrenic. Gdy maluchy widziały pająki lub węże, ich źrenice mocno się rozszerzały. Takiej reakcji nie było w przypadku innych rzeczy podobnej wielkości i w podobnym kolorze. - Badanie pokazuje, że sam widok groźnych zwierząt uruchamia u niemowląt wydzielanie się noradrenaliny, która nasila naszą czujność – tłumaczy autorka badań Stephanie Hoehl. To może oznaczać, że strach przed pająkami i wężami jest u ludzi wrodzony . To bardzo ważna umiejętność, dziecko z czasem nauczy się, że niektóre zwierzęta są niebezpieczne lub odpychające. Niestety ewolucja nie zdążyła wyposażyć nas w lęk przed współczesnymi zagrożeniami. Efekt? – Rodzice wiedzą, jak trudno nauczyć dzieci ostrożności...

Producent wycofuje płatki śniadaniowe dla dzieci
Fotolia
Aktualności
Uwaga! Producent wycofuje za sprzedaży płatki śniadaniowe dla dzieci
Ten producent powinien być przykładem dla innych firm. Ze względu na bezpieczeństwo maluchów, zadecydował o zapobiegawczym wycofaniu ze sprzedaży płatków śniadaniowych.

Producent żywności dla niemowląt HiPP wycofuje z rynku produkt o nazwie Kółeczka śniadaniowe HIPP (Kinder Frühstücks-Ringe), 140 g (nr art. 3536), z datą minimalnej trwałości od 05.01.2017 do 19.04.2017. W oświadczeniu HiPP czytamy: "Powodem wycofania jest znalezienie fragmentu metalowego drutu w opakowaniu produktu. Aby wykluczyć jakiekolwiek ryzyko dla Konsumentów, firma HiPP apeluje, aby nie używać produktów z datą minimalnej trwałości od 05.01.2017 do 19.04.2017! Data minimalnej trwałości znajduje się na górnej części opakowania. Jednocześnie informujemy, że wycofanie z rynku nie dotyczy innych produktów HiPP". Jeśli masz w domu wycofane ze sprzedaży płatki, możesz zwrócić je do sklepu. HiPP obiecuje zwrócić wszelkie koszty. Jeśli macie wątpliwości, na wszelkie pytania odpowie przedstawiciel HiPP, Izabela Płusa-Wójcik, pod numerem telefonu 22 853 44 44. Popieramy taką postawę producenta – każdy popełnia błędy, nawet ogromne koncerny. Jednak nie każdy umie się do tego błędu przyznać, tym bardziej, jeśli zagraża bezpieczeństwu maluszków. Czytaj także: IKEA wycofuje czekolady. Dla kogo są niebezpieczne? Jak kupić zdrowe płatki śniadaniowe? źródło: materiały prasowe HiPP

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj