Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ile dziecko może zjeść wielkanocnych jaj
Adobe Stock
Aktualności

Dziecko może zjeść tylko jedno jajo wielkanocne!?

Ile czekoladowych jaj może zjeść dziecko na Wielkanoc? Są tacy, którzy mówią, że nie więcej niż jedno. Przesadzają?

 


Zbieranie w domu i w ogrodzie czekoladowych jaj przez maluchy to wspaniały zwyczaj Niedzieli Wielkanocnej. Przywędrował do Polski z Francji i Szwajcarii ale wraz z nim trwoga, że nasze maluchy wcinają tego dnia niezliczone ilości kalorii. Czy można w Wielkanoc odpuścić i pozwolić dziecku jeść czekoladowe jajka bez ograniczeń?

 

Co zrobić z jajkami?

Zanim dzieci zasiądą z wami do stołu w Niedzielę Wielkanocną, wyruszą na poszukiwania jajek, ukrytych nocą przez zajączka wielkanocnego. To fantastyczna zabawa, maluchy prześcigają się, kto z nich znajdzie więcej, bardziej okazałych i kolorowych. Z dumą pokazują wszystkim w rodzinie swoją kolekcję. No tak, tylko co potem z nią począć? Zjeść?

Nie więcej niż jedno!

Dietetycy mówią, że najlepiej nie więcej niż jedno. Tymczasem, jak pokazują badania, w czasie świąt wielkanocnych dzieci zjadają nawet do 8 czekoladowych jaj i zajączków. To tysiące pustych kalorii. Stanowczo za dużo i nie zdrowo - alarmują lekarze.

Irlandcy eksperci od żywienia są zdania, że rodzice powinni pozwolić dziecku na zjedzenie nie więcej niż jednego czekoladowego jajka.- Problem polega na tym, że wiele dzieci spodziewa się nie tylko jednego wielkanocnego jajka, ale znacznie większej ich liczby. Dzieci mogą oczekiwać, że otrzymają około ośmiu jaj w Wielkanoc - powiedziała dietetyczka Joana da Silva z Safefood w Irlandii.A to odpowiada to 8 tys. kalorii.

23 łyżeczki cukru w jajku

Przeciętne jajko czekoladowe zawiera 23 łyżeczki cukru, co stanowi prawie czterokrotność zalecanej dziennej dawki - wyliczają dietetycy. Safefood oszacuje, że aż pięć milionów czekoladowych jaj zostanie zjedzonych w weekend wielkanocny.

- Chcemy, aby dzieci czerpały radość z Wielkanocy i zdajemy sobie sprawę, że o tej porze roku wielkanocne jajka są bardzo ważną częścią tradycji. Ale jednocześnie obawiamy się ogromnych rozmiarów niektórych jaj w supermarketach - dodała ekspertka.

Wielkanoc jest dla niektórych czasem religijnej refleksji, ale dla innych jest również okazją do radowania się słodkościami dostępnymi tylko o tej porze roku. No i mamy problem. Strażnicy zdrowia namawiają rodziców do ograniczenia spożycia czekolady przez dzieci w okresie świątecznym. Ale jak to wytłumaczyć maluchowi, że nie może zjeść więcej jajeczek od wielkanocnego zająca? Co z radością świętowania? A może kupować inne prezenty zamiast czekolady?

Napiszcie w komentarzach, czy pozwalacie w święta na jedzenie słodkości do woli, czy jednak wprowadzacie ograniczenia.

Źródło: irishmirror.ie, irishpost.com
 

Zobacz także
pierwszy spacer z noworodkiem

Pierwszy spacer z noworodkiem – kiedy zorganizować, ile powinien trwać?

spanie z dzieckiem, sen dziecka, usypianie dzieci, sen niemowlaka

7 szkodliwych mitów o spaniu z dzieckiem

kąpiel noworodka

Temperatura wody do kąpieli: jaka jest idealna dla noworodka?

jak nosić niemowlę

Jak nosić niemowlę i noworodka – jak prawidłowo trzymać dziecko? 

Zajączek wielkanocny – szablon i przepis na piękną girlandę z papieru [WIDEO]

dzieci jedzą za dużo cukru
AdobeStock
Aktualności
Co jedzą nasze dzieci? Naukowcy załamani, biją na alarm!
Badania pokazują, że skład produktów, które spożywają dzieci przekracza dopuszczalne normy, nawet dla ich rodziców.

Naukowcy National Health and Nutrition Survey ze Stanów Zjednoczonych przeanalizowali, co jedzą amerykańskie niemowlęta i małe dzieci w wieku od 6 do 23 miesięcy – w sumie 800 maluszków. Badanie dotyczyło lat 2011-2014 i powstało na podstawie zarejestrowania wszystkiego, co dzieci jadły w ciągu doby. Cukier rządzi Badanie wykazało, że maluchy spożywają cukier w ilościach przekraczających normy nawet dorosłych. Codziennie amerykańskie dzieci, w wieku od 19 do 23 miesięcy, zjadają nieco ponad 7 łyżeczek cukru. Co gorsza, także dieta najmłodszych dzieci – maluszków, które nie skończyły jeszcze roczku - pełna jest słodkiego. Jak pokazują badania, cukier jest podstawą żywienia takich dzieci. Naukowcy wykazali, że: 85 procent niemowląt i małych dzieci każdego dnia spożywa cukier; 60 procent dzieci w wieku od 6 do 11 miesięcy zjada w ciągu dnia niewiele poniżej 1 łyżeczki cukru; 98 procent dzieci w wieku od 12 do 18 miesięcy spożywa około 5,5 łyżeczki cukru dziennie; 99 procent dzieci od 19 do 23 miesięcy zjada więcej niż 7 łyżeczek cukru w ciągu dnia. Ile można zjeść cukru? American Heart Association ma ścisłe zalecenia, jaka jest dopuszczalna ilość spożywanego cukru w ciągu dnia. Dzieci w wieku od 2 do 19 lat nie powinny zjadać więcej niż 6 łyżeczek cukru (25 gramów) - taką samą ilość zaleca się kobietom. Na większe spożycie mogą sobie pozwolić tylko mężczyźni - 9 łyżeczek (36 gramów) cukru dziennie. "Po raz pierwszy obserwujemy zwiększoną konsumpcję cukru wśród dzieci w wieku poniżej 2 lat " – powiedziała epidemiolog żywieniowy, autorka badań Kirsten Herrick w Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). Podkreśliła przy tym, że podczas badania naukowcy policzyli wyłącznie żywność zawierającą cukier...

czekolada
Fotolia
Aktualności
Czekolada z toksyczną wkładką - czy to już koniec królowej słodyczy?
To fatalna wiadomość, pewnie dla milionów ludzi na świecie - niestety jedzenie czekolady to nie tylko niechciane, dodatkowe kilogramy, ale ryzyko dużo poważniejszych chorób. Wszystko przez dwie substancje, które wykryto w ziarnach kakaowca. Niestety dotyczy to znanych i lubianych marek.

Ponad połowa przebadanych wyrobów czekoladowych, zawiera kadm i ołów - toksyczne metale ciężkie, bardzo szkodliwe dla zdrowia. Norma dla ołowiu została przekroczona w czekoladzie aż dziewięciokrotnie , zaś kadmu siedmiokrotnie. Dzieci z dala od ołowiu Toksyczność ołowiu to bardzo długa lista chorób, ale najistotniejsze jest to, że jest on szczególnie niebezpieczny dla małych dzieci - ich rozwijających się ciał oraz układu nerwowego . Ołów może uszkodzić mózg, nerki, obniżyć poziom inteligencji. Wywołuje też nadpobudliwość, problemy z zachowaniem i spowolnienie wzrostu. Takie niepokojące wiadomości napływają z kalifornijskiej fundacji As You Sow, zajmującej się ochroną środowiska. Przebadano 70 próbek różnych wyrobów czekoladowych (w tym również produkty ekologiczne). W 45 z nich przekroczono dopuszczalny poziom kadmu i ołowiu. Oba te metale są szkodliwe dla organizmu ludzkiego nawet przy najniższych dawkach (chociaż Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza obecność 0,3 mcg ołowiu na gram kakao). Ołów – obecny niestety m.in. w powietrzu, wodzie pitnej, glebie, kurzu, farbach, kosmetykach, zabawkach dla dzieci i biżuterii - uważany jest za jedną z przyczyn rosnącej liczby chorób autoimmunologicznych, problemów z nerkami i zaburzeń sercowo-naczyniowych. Ciągły kontakt z tym metalem prowadzi do anemii, osłabienia i uszkodzenia nerek, a nawet mózgu. Kadm, aczkolwiek mniej powszechny w środowisku (jest w papierosach, niektórych produktach spożywczych) jest równie niebezpieczny. Stały z nim kontakt może narazić nas na problemy z nerkami, kośćmi i płucami, prowadzić do osteoporozy, chorób serca, a nawet nowotworów. Zawinił człowiek? Skąd ołów i kadm w czekoladzie? Winne może być ogólne zanieczyszczenie środowiska. Tak przy najmniej uważają producenci słodkości, twierdząc, że metale pochłaniane są przez kakaowce z...

Prezent na zajączka
AdobeStock
Święta i uroczystości
Prezent na zajączka – tradycja, która dzieli polskie rodziny? Po której jesteś stronie?
Czy twoje dziecko powinno coś dostać od zajączka? A jeśli tak, to co? Górę prezentów czy tylko czekoladowe jajka? Sprawdzamy, czy to kolejna bezsensowna okazja, aby znów coś kupić dziecku, czy może jednak fajny wielkanocny zwyczaj.

Ponieważ wielkanocny zajączek w niektórych domach przynosi prezenty, temat ten wywołuje sporo emocji. Jego przeciwnicy twierdzą, że to nie jest polska tradycja: „Nie widzę kolejnej potrzeby ściągania zwyczaju z Ameryki (och, bo to takie amerykańskie!)” – czytamy wpis na internetowym portalu. Zajączek jednak wcale nie przybył do Polski z USA. Skąd pochodzi ten zwyczaj? Wielkanocny zajączek wywodzi się z niemieckiego zwyczaju. Z racji naszej historii znany jest na Śląsku, Pomorzu i w Wielkopolsce. Z tego powodu dobrze znają go dzieci na zachodzie Polski. W Warszawie i na wschodzie kraju już mniej. Zgodnie z tradycją dzieci otrzymywały od zajączka drobne prezenty. Przede wszystkim – słodycze w postaci czekoladowych jajek . Wielkanocny poranek zaczynał się od zabawy na świeżym powietrzu. Dzieci szukały w ogrodzie ukrytego koszyka ze słodyczami albo porozkładanych w różnych miejscach czekoladowych jaj. Ścigały się przy tym, kto znajdzie ich więcej. W Wielkopolsce zanim wielkanocny zajączek przyniósł prezenty, dzieci musiały uwić dla niego gniazdko. Zając i jajka – jak to wyjaśnić? Istnieje logiczny argument, który tłumaczy ten dziwny związek. I nie ma on nic wspólnego z krążącą po świecie historią o wielkanocnym zającu , który znosi w ogrodzie jaja. Tradycja wręczania prezentu na zajączka związana jest... ze zwyczajami polnych ptaków. Podobno niektóre z nich wiosną składają jajka w opuszczonych zajęczych legowiskach. Dawniej, gdy na przednówku kurczyły się zapasy żywności, ludzie wyprawiali się na poszukiwanie zajęczych „gniazd”. Znalezione w nich ptasie jaja były nie lada prezentem od losu. Prezent na zajączka – okazja do zabawy Prezent na zajączka nie służył jedynie obdarowaniu dziecka, ale rozrywce. Takiej idei psychologowie rozwojowi mogą tylko przyklasnąć. Od lat powtarzają jak mantrę, że dla...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz