Ile powinno spać dziecko?
AdobeStock
Aktualności

Twoje dziecko nie przesypia całej nocy, czy to powód do zmartwień?

Sen jest niezwykle ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka, ale co jeśli dziecko często budzi się w nocy. Czy ma odpowiednią ilość snu?

Pomimo olbrzymiej miłości do własnego dziecka, każdy rodzic z utęsknieniem czeka na "ten" moment, gdy jego dziecko zacznie przesypiać całe noce. Słuchając opowieści znajomych, że ich maluszki już śpią po 10 lub więcej godzin w ciągu, często rodzice nie tyle są zazdrośni, ile zaczynają się martwić. Czy wszystko w porządku z moim dzieckiem? Badacze uspokajają taki tryb nocnego funkcjonowania u dzieci poniżej roku to norma.

Możesz być spokojna

Rodzic może się martwić niespokojnym snem dziecka. Wiele się mówi o tym, że sen dla dziecka ma olbrzymi wpływ na jego rozwój. Niezwykle ważne jest to, by dziecku zapewnić odpowiednie warunki, by malec czuł się bezpiecznie, a jego potrzeby były zaspokojone, by sen przebiegał bez zakłóceń. Jednak co mają zrobić rodzice maca, który się budzi nawet kilka razy w ciągu nocy? Badacze z Science Daily zapewniają, że na pewno nie należy się martwić na zapas. Specjaliści nie zauważyli bowiem korelacji między wzorem snu (snem przerywany lub ciągłym) a między zdrowiem i samopoczuciem dziecka.

Zobacz także
usypianie niemowlaka

Jak usypiać niemowlę i układać je do snu? 11 sposobów na usypianie dziecka

sposób na usypianie

Sposób na usypianie dziecka – film

dziecko, niemowlak, sen, śpiące dziecko, woombie

Koniec z długim usypianiem dziecka! Poznaj 5 produktów na dobry sen

Wydaje ci się, że jesteś świetnym rodzicem? Jesteś w błędzie

Tracy Hogg, na czym poleca jej metoda?

Powyższe badania wykazały, że dzieci, które nie przesypiały w ciągu sześciu-siedmiu kolejnych godzin wcale nie rozwijały się gorzej ani pod względem psychomotorycznym, ani umysłowym. Marie-Hélène Pennestri, która prowadziła te badania twierdzi, że rodzice zamiast martwić się, iż dziecko nie śpi skupiać się na metodach, które szybko i skuteczni uśpią dziecko, powinni przyjąć inną strategię. Jej zadaniem powinni poświęcić więcej czasu na poszerzenie wiedzy na temat zmienności cyklu snu dziecka.

Spokojny czy niespokojny sen?

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Fakt, że dziecko często budzi się w nocy, zwykle nie jest spowodowany poważną patologią. Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo fizycznie i psychomotorycznie, rodzice nie obserwują niepokojących objawów, poza problemami ze spaniem, a lekarz opiekujący się dzieckiem nie znajduje odchyleń od normy w badaniu, najpewniej nie ma powodu do niepokoju. Przyczyny problemów ze snem nocnym mogą być różnorakie i często są bardzo prozaiczne, np. głód, mokra pieluszka, niewygodny strój czy zbyt wysoka, rzadziej zbyt niska temperatura w pomieszczeniu, gdzie dziecko śpi. Należy starać się wyeliminować te przyczyny. Lęk separacyjny również może objawiać się zaburzeniami snu nocnego. Maluszek budzi się, bo potrzebuje potrzebuje bliskości i przytulone spokojnie zasypia. Nie wolno zapominać, że niemowlęta potrzebują stałego planu dnia, a wszelkie zmiany w rutynowych czynnościach, czy nadmiar wrażeń może zaburzać nocny odpoczynek. Dla wielu dzieci nie bez znaczenia są skoki rozwojowe. Nocne wybudzenia mogą być spowodowane dolegliwościami bólowymi związanymi z rozwijająca się infekcją, alergią, ząbkowaniem, problemami z brzuszkiem.

Na szczęście większość zaburzeń snu u dzieci ustępuje samoistnie i prędzej czy później zaczynają przesypiać całe noce. W tym czasie należy się uzbroić w cierpliwość i w razie potrzeby zapewnić sobie pomoc rodziny czy znajomych. Pennestri zauważa, że na niespokojny sen malucha może mieć wpływ także kondycja rodziców. Kobiety często nie odsypiają nieprzespanych nocy, co wpływa na ich samopoczucie i życie całej rodziny. Badaczka chce to uwzględnić w kolejnych badaniach nad snem niemowląt.


Jak często budzą się wasze maluszki? Koniecznie napiszcie w komentarzach.

Źródło: moms.com

Zobacz także:

Senny niemowlak nie tylko płacze. Objawy zmęczenia mogą mylić

pieluszki, Pampers
materiały prasowe
Zakupy
Spokojny sen dziecka z Pampers Active Baby
Nowe pieluszki Pampers Active Baby pomagają zapewnić dzieciom niezakłócony sen aż do 12 godzin!

Spokojny sen sprawia, że maluszki są bardziej aktywne i skore do zabawy Nowe pieluszki Pampers Active Baby z dłuższą warstwą chłonną pomagają zapewnić dzieciom niezakłócony sen aż do 12 godzin, aby codziennie budziły się gotowe na radosne poranki Okazuje się, że brzdące, które dobrze śpią w nocy, są bardziej skore do zabawy z innymi dziećmi, łatwiej się koncentrują, są bardziej żwawe i aktywne1. Mamy doskonale wiedzą, że kiedy ich pociechy przesypiają spokojnie całą noc, budzą się radosne, chętniej się bawią i są bardziej aktywne, a to z kolei jest niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Niezakłócony sen stanowi podstawę nocnego odpoczynku. Eksperci marki Pampers rozumieją to doskonale, wiedząc, że w przypadku najmłodszych niezakłócony sen oznacza uczucie suchości i pewność, że pieluszka nie będzie przeciekała. Dlatego Pampers wprowadza nowe pieluszki Pampers Active Baby z udoskonaloną, dłuższą warstwą chłonną, która wchłania wilgoć jeszcze szybciej, aby pomóc zapewnić najmłodszym niczym niezakłócony sen i uczucie suchości aż do 12 godzin. Poranki to idealna pora na pogłębianie więzi łączącej dziecko i mamę. Wspólnie mogą wówczas cieszyć się tym szczególnym czasem, przygotowując się do kolejnych aktywności w ciągu całego dnia. Te cenne momenty są niezwykle ważne dla rozwoju najmłodszych, a staną się jeszcze bardziej owocne, jeśli maluszek będzie przesypiał spokojnie całe noce. Odpowiednia ilość snu jest niezbędna do prawidłowego rozwoju najmłodszych. Ekspert w dziedzinie pielęgnacji dzieci, Rachel Waddilove wyjaśnia: Im lepiej malec śpi, tym bardziej udany ma dzień. Jeśli dziecko dobrze śpi w nocy, dłużej pozostaje aktywne i radosne w ciągu dnia. Mamy mogą wówczas zabierać swoje wyspane i radosne pociechy do przyjaciół bądź do grupy rówieśników ku uciesze brzdąców. Wprowadzanie dziecka do grup znajomych i...

Powrót nocnego moczenia u dzieci
RF
Wychowanie
Dziecko znów moczy się w nocy? Zobacz, co teraz robić.
Wydawało ci się, że już masz trening czystości za sobą. Tymczasem twoje dziecko znów zaczęło moczyć łóżko. Co teraz? Bardzo dużo zależy od twojej postawy.

Powrót moczenia nocnego może mieć wiele przyczyn. Najczęściej zdarza się dzieciom pod wpływem silnego stresu , np. gdy kilkulatek znów zaczyna chodzić do przedszkola po chorobie albo po długim rodzinnym wyjeździe. Nawet dla cztero- czy pięciolatka taka sytuacja rodzi tak silne emocje , jak wtedy, gdy pierwszy raz wkraczał w progi przedszkola. Czasem moczenie nocne ma związek z tym, że dziecko przeżywa pojawienie się w domu młodszego rodzeństwa. Zdarza się, że powoduje je infekcja. Jak pomóc dziecku przesypiać noce na sucho? Sprawdź, czy przyczyną nocnego moczenia nie jest infekcja Siusianie do łóżka, a także popuszczanie w majteczki w ciągu dnia może być jednym z objawów przeziębienia albo infekcji dróg moczowych . Wizyta u specjalisty i wykonanie koniecznych badań pozwoli wykluczyć przyczyny zdrowotne.  Czytaj też: Bakterie w moczu – jak to się leczy Gdy dziecko moczy się w nocy, zachowaj spokój Nie okazuj dziecku, jak bardzo przejmujesz się zasiusianym prześcieradłem, nie krzycz na dziecko, ani nie komentuj przy nim, jak bardzo irytujące są dla ciebie jego mokra pościel i piżamka To może wzbudzić w nim silne poczucie winy . Gdy dziecko moczy się w nocy, porozmawiaj z nim Zapewnij, że nie dzieje się nic złego – powiedz, że starszym dzieciom też się czasem zdarza zasiusiać łóżko. Kilkulatek może się martwić, że coś jest z nim nie tak, że jest gorszy od innych, nawet jeśli po nim tego nie widać. Pomóż dziecku przespać noc na sucho Możesz ograniczyć podawanie picia na ok. 3 godz. przed snem,  stosować specjalne zabezpieczenia, np. gumowe prześcieradła , podkłady pod prześcieradło. Albo wysadzać w ciągu nocy. Możesz też kupić specjalne majteczki – to bardzo dobre rozwiązanie, które nie tylko ochroni przed zmoczeniem pościeli, ale też zapewni spokojny sen całej rodzinie. A dziecku nie będzie się...

dziecko, niemowlę, sen dziecka, sen niemowlaka, sen noworodka, usypianie dziecka
Fotolia
Wychowanie
Koniec kłopotów ze snem - poradnik dla zdesperowanych rodziców
Poznaj sposoby, które pomogą zasnąć każdemu dziecku - od noworodka do przedszkolaka.

Dzieci śpią inaczej niż dorośli. Budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy, bladym świtem są rześkie jak szczygły, a gdy podrosną, wędrują nad ranem do łóżka rodziców z misiem pod jedną, a poduszką pod drugą pachą... Czy jest na to jakaś rada? Ten, kto wymyślił powiedzonko „śpi jak dziecko”, prawdopodobnie rzadko widywał maluchy, a już na pewno nie mieszkał z nimi pod jednym dachem. Z dziecięcym snem sprawa wcale nie jest prosta. Jak sypiają nasze pociechy? Sen noworodka Noworodek przesypia większą część doby (przeważnie ok. 16 godzin, ale to sprawa indywidualna: niektórym maluchom wystarczy 14, inne potrzebują 20 godzin snu), robi to jednak na raty, budząc się w rytmie wyznaczanym przez grające marsza kiszki. Dzień i noc dla niego nie istnieją: noworodek domaga się jedzenia przeważnie co 2–3 godziny (a czasem co 4 albo co godzinę), także po północy albo o 3 nad ranem. Rekordziści budzą się nawet kilkanaście razy w ciągu nocy. Nie, nie mają problemów ze snem (mają go za to rodzice). Budzą się, bo potrzebują stałego dopływu kalorii, a nie są w stanie najeść się na zapas. Co możesz zrobić? Zadbaj o komfort noworodka... Dzieci nie mogą zasnąć i zbyt często się budzą nie tylko z powodu pustego brzuszka. Czasem przyczyną kłopotów jest jakiś drobiazg, np. wpijająca się w ciało gumka. ...oraz o jego bezpieczeństwo. Układaj dziecko na plecach, bo pozycja na brzuszku zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej. Zrezygnuj z poduszki – jeśli dziecko wtuli w nią buzię, może mieć problem z oddychaniem. Upewnij się, że w łóżeczku nie ma żadnych sznurków czy troczków. I najważniejsze: bądź w pobliżu. Gdy maluch śpi, nie wychodź z domu nawet do kiosku za rogiem. Nie zapomnij o sobie. Skoro dziecko nie pozwala ci spać w nocy, spróbuj robić to wtedy, gdy ono śpi. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć, wyciągnij się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz