Koszt Komunii
AdobeStock
Aktualności

Ile kosztuje organizacja Pierwszej Komunii Świętej?

Maj zbliża się wielkimi krokami, a z nim okres komunii. To wyjątkowe wydarzenie dla dzieci, ale i niemałe wydatki zarówno dla rodziców, jak i gości...

Pierwsza Komunia Święta to bardzo ważny dzień w życiu każdego dziecka. Dla rodziców to dodatkowo czas stresujących przygotowań i... niemałych wydatków. Ile trzeba będzie zapłacić za organizację tego wydarzenia? A ile dać dziecku w kopercie? Sprawdziliśmy!

Składka komunijna w kościele

Choć wydarzenie ma charakter duchowy, to jednak często gdzieś o tym się zapomina, bo przygotowanie się do komunii to nie tylko nie lada wyzwanie logistyczne, ale i finansowe. Tak więc rodzice trzecioklasistów oprócz częstych spotkań w kościele... próbują pospinać domowy budżet, by na wszytko starczyło. W samym kościele składka waha się między 150 a 260 zł. W ramach tej kwoty dziecko otrzymuje pamiątkę sakramentu np. obrazek, chleb, różaniec, modlitewnik, w cenie także jest wystrój kościoła, podziękowanie dla księdza i katechetek. Jednak to nie wszytko, często rodzice nie mogą robić zdjęć i jeśli chcą pamiątkę, są zmuszeni zakupu tego co oferuje parafia. Niestety wielu rodziców się skarży, że koszty są za duże, ale rodzice nie mają wyboru i muszą płacić.

Zobacz także: Co to ten smog? Dość legend i mitów! [WIDEO]​

Wybór kreacji

W jednej z warszawskich parafii zakup sukienek jest dozwolony tylko z jednego punktu krawieckiego, rodzice na forach piszą, że to jednak nierzadka praktyka. Tam dziewczynki mogą wybrać spośród tylko kilku zatwierdzonych modeli (ceny zaczynają się od kilkuset złotych). Bez względu czy sukienka się podoba, czy nie rodzic nie może poszukać tańszej. Do tego dochodzi dokupienie wianka, bielizny, czy butów. W przypadku chłopca zakup garnituru wydaje się być prostszy, ale wraz z butami to koszt około 350-500 zł. Ceny kształtują się podobnie również,  jeśli w danej parafii dzieci idą do komunii w albach.
Zapraszamy do wypełnienia ankiety dla czytelniczek mamotoja.pl! Kliknij w grafikę:

ankieta dla czytelniczek MamoToJa.pl
mamotoja.pl

Obiad dla rodziny

Po uroczystości kościelnej, oczywiście czas na spotkanie w rodzinnym gronie i to kolejne wydatki. Ze względu na ilość miejsca w mieszkaniu coraz więcej osób decyduje się na komunijny obiad w lokalu. Wielu z rodziców, chwali sobie to rozwiązanie choćby na oszczędność czasu i nerwów. Jednak o oszczędnościach finansowych mówić nie można, ceny za "talerzyk" zaczynają się od 70 zł. Wiele osób decyduje się także na zakup komunijnego tortu (od 45 do 150 zł), czy zamówienie animatora dla dzieci (500-1000 zł).

Ile pieniędzy dać dziecku na komunię?

Komunia to nie tylko wydatek dla rodziców. Na większe wydatki w maju muszą się nastawić wszyscy, którzy mają w rodzinie dziecko idące do Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice chrzestni w kopertę wkładają 500-1000 zł, a inni krewni dają około 200-500 zł, takie deklaracje padają na forach internetowych. Potwierdza to badanie przeprowadzone przez serwis Ceneo. Choć 38 proc. ankietowanych uważa kwotę do 500 zł za odpowiednią na tego typu okazje, to już 35 proc.  szacuje, że da dwa razy więcej. Oczywiście wiele zależy od standardu finansowego rodziny, ale komunia to również festiwal prezentów, które są niezwykle ważne dla dzieci. Popularne są np. tablety, notebooki, konsole, aparaty cyfrowe, sprzęt sportowy, a nawet drony.

Wydatki są  duże. Do tego zarówno rodzice, jak i goście decydują się choćby na nową sukienkę czy garnitur, fryzjera lub makijaż. Koszty przerastają nie jeden domowy budżet, dlatego niektórzy decydują się nawet na... kredyt lub rozważają w ogóle rezygnację z Pierwszej Komunii Świętej. 

A jakie są Wasze doświadczenia? Udało Wam się ograniczyć wydatki? Napiszcie w komentarzach. 

Zobacz także:

TOP 10 prezentów komunijnych dla dziewczynki!

chrzest dziecka
Adobe Stock
Święta i uroczystości
Chrzest dziecka: absolutnie wszystko, co musisz wiedzieć, by ochrzcić dziecko
Chrzest dziecka wymaga szeregu przygotowań, dopełnienia formalności, zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Wyjaśniamy, co trzeba załatwić w kościele przed chrztem, ile kosztuje chrzest dziecka i jakie są wymogi wyboru rodziców chrzestnych oraz parafii, w której odbędzie się ceremonia. Przeczytaj też, jak wygląda przebieg chrztu w kościele.

Chrzest dziecka odbywa się najczęściej wtedy, gdy dziecko jest w wieku niemowlęcym – ma 2-6 miesięcy. Jednak ceremonię tę można przeprowadzić u roczniaka, kilkulatka, a zdarza się, że chrzciny organizowane są w tym samym roku, w którym dziecko przystąpi do komunii świętej. Nie ma bowiem przepisu mówiącego o tym, kiedy trzeba chrzcić dziecko, choć powinno się to odbyć jak najszybciej. Dlatego niektórzy rodzice decydują się na chrzciny dziecka kilkutygodniowego. Zanim wyślecie zaproszenia na chrzest dziecka, musicie dopełnić wszystkich formalności w kościele. Zwyczajowo uroczystość przyjęcia sakramentu chrztu świętego odbywa się w parafii, do której przynależą rodzice z racji miejsca zamieszkania. Jeśli chcecie ochrzcić dziecko w innym kościele, będziecie potrzebować zaświadczenia ze swojej parafii – wizyta w kancelarii parafialnej i tak was więc nie ominie. Zakładając jednak, że decydujecie się na chrzciny w waszym kościele, najpierw musicie skierować kroki do swojej kancelarii parafialnej w godzinach jej urzędowania. Spis treści: Czy powinno się chrzcić dziecko? Jakie dokumenty do chrztu dziecka? Ile kosztuje chrzest? Czy ksiądz może odmówić chrztu nieślubnemu dziecku? Jak wygląda chrzest dziecka? Jak ubrać dziecko do chrztu? Co rodzice kupują dziecku na chrzest? Czy powinno się chrzcić dziecko? Mimo że w Polsce wciąż większa część rodziców decyduje się ochrzcić dziecko, rośnie liczba dzieci nieochrzczonych. Czemu ludzie nie chrzczą dzieci? Powody mogą być różne: Rodzice, nawet jeśli nie wystąpili z kościoła, nie czują z tą wspólnotą żadnej więzi lub są zdecydowanie przeciwni polityce duchownych, Rodzice nie chcą narzucać religii dziecku. Rodzice nie mają ślubu kościelnego, a dla księży z ich parafii jest to poważna przeszkoda do tego, by nie udzielić ich...

dziewczynki w komunijnych sukienkach
Fotolia
Święta i uroczystości
Hity prezentowe z okazji Pierwszej Komunii
Jakie prezenty komunijne są teraz najmodniejsze? Czy wiesz, co podarować dziecku, które przystępuje do jednego z najważniejszych sakramentów? Komunia to ważna uroczystość dla całej rodziny, ale ile tak naprawdę wypada wydać na prezent z tej okazji?

Czym się kierować przy wyborze prezentu dla dziecka z okazji komunii świętej? Przede wszystkim zainteresowaniami dziecka oraz tym, ile możemy wydać . To nie jest odkrycie Ameryki! Przecież z okazji komunii nie damy sprzętu grającego dziecku, które nie lubi słuchać muzyki, prawda? Poza tym, może od razu warto przypomnieć starszej generacji: muzyki słucha się teraz głównie ze smartfonów! Kilka sensownych zasad wyboru prezentu na komunię Raczej też nie podarujemy serii książek o anatomii dziecku, które nie cierpi czytać, a w dodatku wnętrze człowieka w ogóle go nie ciekawi. Encykliki Papieskie dla 9-latka? Także niezbyt udany pomysł... To dość logiczne czy tylko ja tak myślę? Jeśli nas nie stać na drogi prezent, nie kupujemy - przecież te zasady są proste i oczywiste? Niestety okazuje się, że nie dla wszystkich... Zobacz też: Fryzury na komunię - krok po kroku [TUTORIALE] Komunijne pewniaki na prezent - tak czy nie? Drobiazgi pamiątkowe w stylu albumów ze zdjęciami, czy łańcuszków, pierścionków, zegarków to tzw. komunijne pewniaki i to od ponad 50 albo i więcej lat! O nich z kolei, wydaje mi się, nawet nie trzeba wspominać. Każdy to wie i jeśli nie zależy nam specjalnie na tym, by przystępujący do komunii na widok prezentu zrobił "WOW', to spokojnie można coś takiego wybrać. Ale jakich nowoczesnych prezentów na komunię oczekują dzieci (mają przecież swój gust i zdanie!) oraz co jest ostatnio najmodniejsze w czasie komunijnych przyjęć? Warto wiedzieć. Najmodniejsze prezenty na komunię Najpopularniejsze prezenty komunijne i to niezależnie od płci dziecka (!), a więc odpowiednie i dla dziewczynek, i dla chłopców, to przede wszystkim gadżety elektroniczne , takie jak: smartfony, laptopy, drony (przebój już od zeszłego roku), tablety, gry i konsole (coraz rzadziej, ale nadal dobrze się sprzedają). Coraz mniej kupowane...

ile dać na komunię
Fotolia
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego
Ile dać na komunię? To pytanie, które zadaje sobie niemal każdy zaproszony na tę uroczystość gość. Ile włożyć do koperty na komunię, a ile pieniędzy przeznaczyć na prezent? Czy ma znaczenie stopień pokrewieństwa oraz zasobność portfela gości? Sprawdź, ile dać na komunię (zwłaszcza jeśli jesteś chrzestną lub chrzestnym!).

Ile się daje na komunię – to temat, który odżywa każdego roku przy okazji otrzymania zaproszenia na uroczystość związaną z pierwszą komunią świętą. W maju Polacy wydają olbrzymie kwoty z tej okazji. Warto wiedzieć, że cały ten biznes komunijny – bo tak można go nazwać – jest wart około 3 miliardów złotych! Ta suma robi wrażenie. Na co wydajemy aż 3 miliardy złotych? Na dewocjonalia, stroje komunijne, dodatki, ozdoby, wynajem sal na przyjęcie komunijne, ale także na prezenty i pieniądze, które dostają dzieci. Jakie sumy wkłada się do koperty? Sprawdź, ile wypada dać na komunię. Ile pieniędzy dać na komunię? Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny  lub włożyć do koperty? Tak naprawdę tyle, ile uważamy za stosowne oraz tyle, by nie nadwyrężyć naszego budżetu domowego . Kwotę, którą chcemy ofiarować, należy również dostosować do możliwości rodziców dziecka, tak by nie czuli się zakłopotani zbyt wielką hojnością lub urażeni zbyt skromnym podarunkiem. Zawsze można również podpytać rodziców o to, co chciałoby dostać dziecko idące do komunii. Wartość „talerzyka” wyznacznikiem wartości prezentu Dobra zasada, która się sprawdza (choć przez niektórych jest krytykowana), to prezent lub gotówka równa mniej więcej cenie, którą płaci się za tzw. jeden talerzyk na przyjęciu komunijnym (w lokalu lub domu). Zatem ile wart jest w tym roku „talerzyk”? W najtańszych restauracjach jest to koszt nie mniejszy niż 100 zł, w bardziej ekskluzywnych lokalach koszt komunijnego posiłku dla jednej osoby wynosi nawet 350 zł. Jeśli na komunię wybiera się para, wartość prezentu od niej powinna wynosić mniej więcej wartość dwóch „talerzyków”. Oczywiście wiele zależy od zasobności portfela gości i relacji panujących w rodzinie . Ubożsi krewni, których sytuacja...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz