Czy zabraknie pieniędzy w ramach programu 500+?
Fotolia
Aktualności

Ile naprawdę kosztuje 500+? W Warszawie zabrakło pieniędzy!

Program 500+ wciąż wzbudza wiele emocji. Choć wniosek złożyło już prawie 2,5 mln rodzin, 1 mln z nich wciąż nie otrzymało wypłaty.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że z programu skorzystało już prawie 2,5 mln polskich rodzin. Pieniądze zostały wypłacone ponad połowie wnioskujących. Łączna kwota, która została przekazana rodzinom, wynosi aż 1,3 mld złotych! Nie miliona, miliarda. To ogromna kwota, do której nie wliczono innych wydatków związanych z programem, w tym kosztów promocji czy pensji urzędników.

Do 1 lipca można złożyć pierwszy wniosek. Rodziny, które to zrobią, otrzymały wypłaty z wyrównaniem za poprzednie miesiące. Nic dziwnego, że zaczyna brakować pieniędzy na wypłaty. Mieszkańcy Targówka, dzielnicy Warszawy, donoszą, że urząd nie ma już pieniędzy na wypłaty. 

Mamy trójkę dzieci, ale dostaliśmy tylko 500 zł, a spodziewaliśmy się dwóch tysięcy, czyli z wyrównaniem za pierwszy miesiąc. W urzędzie poinformowano nas, że dzielnica zamówiła za mało pieniędzy na wypłaty i musi dostać ich więcej. Urzędniczki twierdzą, że wyrównanie ma przyjść na początku czerwca – pisze czytelnik portalu tustolica.pl. Urzędnicy zaprzeczają tym informacjom i podkreślają, że Targówek jak dotąd wypłacił w ramach programu najwięcej pieniędzy.

Złożyliście już wniosek? Otrzymaliście wypłatę w ramach 500+?

Polecamy: Wszystko, co musisz wiedzieć o programie 500+
 

500 plus - kto dostanie, a kto nie

brak wypłaty 500 plus - złóż skargę
Adobe Stock
Aktualności
Nadal nie masz 500 plus na dziecko? Złóż skargę!
Jeżeli do tej pory nie otrzymałaś pieniędzy, zamiast czekać bezczynnie, zacznij działać. Podpowiadamy, co zrobić, aby pieniądze w końcu do ciebie trafiły.

31 października minął ważny termin wypłat 500 plus na pierwsze dziecko. Ale są przypadki, że nie wszyscy rodzice otrzymali na czas pieniądze. Już miesiąc temu były problemy z wypłatami - część rodzin jeszcze ich nie dostała, inne z kolei otrzymywały je w transzach. Jeżeli jest to wina urzędników, możesz złożyć na nich skargę.  1500 złotych do końca października Od 1 lipca przyjmowane są wnioski o 500 plus na nowych zasadach. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochody rodziny także na pierwsze lub jedyne dziecko. Zgodnie z przepisami, jeżeli do końca sierpnia złożyłaś wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko, powinnaś otrzymać do końca października 1500 złotych (z wyrównaniem od lipca). Co zrobić, jeżeli mimo upływu tego terminu, pieniądze nie dotarły? Na odsetki niestety nie ma co liczyć. Można jednak złożyć skargę na urzędników ośrodków pomocy, co przyspieszy rozpatrzenie wniosku. Jak złożyć skargę? Jeżeli urzędnicy nie dotrzymali terminu wypłaty, można złożyć skargę na ich bezczynność. Trzeba ją napisać do urzędu wojewódzkiego właściwego dla miejscu zamieszkania. W skardze zawrzyj: dokładny opis sprawy, termin złożenia wniosku. W takiej sytuacji urząd wojewódzki zapyta ośrodek pomocy społecznej o opóźnienie i jeżeli okaże się to konieczne, przeprowadzi kontrolę. Możesz otrzymać zaliczkę Jeżeli masz trudną sytuację finansową i nadal czekasz na 500 plus na pierwsze dziecko, możesz zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o zaliczkową wypłatę świadczenia. Pamiętaj jednak, że gdyby się okazało, że z jakichś powodów 500 plus ci się nie należy, pobrane pieniądze trzeba będzie zwrócić. Mieszkasz za granicą i nie otrzymałaś 500 plus Jeżeli jeden z rodziców mieszka za granicą opóźnienia w wypłacie 500 plus mogą okazać się dłuższe. Wynika to z tego, że urzędnicy nie mają...

500 plus na pierwsze dziecko od 1 lipca
AdobeStock
Aktualności
500 plus idzie jak burza - miliony złotych już wypłacone
Mimo wakacji Polacy szturmem składają wnioski o 500 plus na pierwsze dziecko. Wypłacono juz miliony. Od 1 sierpnia nowa forma składania wniosków.

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej na powody do zadowolenia - Polacy masowo składają wnioski o 500 plus, a co ważniejsze miliony złotych już wypłacono rodzinom. Resort właśnie pochwalił się na Twitterze liczbami za pierwszy miesiąc obowiązywania 500 plus według nowych zasad. 500 plus dla wszystkich dzieci, bez kryterium dochodowego Od 1 lipca, czyli w ciągu czterech tygodni obowiązywania 500 plus na pierwsze dziecko złożono przez internet blisko 2,5 mln wniosków o 500 plus. Takie dane podało w mediach społecznościowych ministerstwo rodziny. To bardzo dobre informacje - przypomnijmy, że z szacunków resortu wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci. Resort nie podał, ile pieniędzy dotychczas wypłacono. Na pewno są to milionowe sumy. Gdy tylko program ruszył od 1 lipca poinformowano, że w ciągu kilku dni obowiązywania nowych zasad wypłacono rodzinom, już 3 miliony złotych. - Pierwsze 3 mln zostały już skierowane do rodzin. To mnie naprawdę bardzo cieszy, bo jest początek wakacji i rodziny mają już dodatkowy przypływ gotówki – powiedziała 9 lipca minister rodziny Bożena Borys-Szopa. Rodzina 500 plus w nowej wersji zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez ich rodziców. Od 1 lipca można było składać wnioski wyłącznie online, teraz - już od czwartku 1 sierpnia będzie można zrobić to drogą tradycyjną, składając druk papierowy w urzędzie . Lepiej z tym nie zwlekać, gdyż terminy lecą i pieniądze mogą przepaść. Przypomnijmy też, że rodzice mający obecnie przyznane świadczenie 500 plus na drugie i kolejne dzieci (do 30 września 2019), składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci. Nie zwlekaj z wnioskiem o 500 plus Warto pilnować terminów, bo nie jest tak, że bez...

500+ na pierwsze dziecko będzie wypłacane od lipca
AdobeStock
Aktualności
500+ na pierwsze dziecko wcześniej, niż zapowiadano
Joanna Kopcińska, rzeczniczka polskiego rządu, zapewniła, że pierwsze wypłaty 500+ na każde dziecko bez kryterium dochodowego zaczną się już w wakacje. Kiedy dokładnie?

Podczas ostatniej rozmowy z Radiem ZET Joanna Kopcińska poinformowała, że rząd jest gotowy na wypłaty świadczeń z programu 500+na pierwsze dziecko już od lipca 2019 roku. To znaczy, że rodzice otrzymają pieniądze szybciej, niż to wcześniej zapowiadano. Kiedy zatem należy złożyć wniosek, by dostać środki na czas? 500 plus na pierwsze dziecko od lipca 2019 roku Według rzeczniczki rządu wypłacanie środków będzie możliwe już od lipca 2019, czyli od momentu wprowadzenia świadczenia w życie, bez żadnych opóźnień. Zaznaczyła jednak, że być może nie każdy otrzyma 500+ już w lipcu (zależy to pewnie od terminu złożenia wniosku i postępu prac samorządów). „Nawet jeśli ktoś tej wypłaty nie dostanie w lipcu, uspokajam, że pieniądze dostanie w sierpniu” – dodała. Wyraziła też nadzieję, że nikt nie będzie celowo opóźniał wypłat . „Liczę na to, że nikt z samorządowców czy miasta Warszawy, Łodzi, z której pochodzę, nie będzie opóźniał i utrudniał tych wypłat, bo one nie są dla nas, polityków, tylko dla ludzi. To jest wyrównywanie szans” – przyznała. Zobacz też: 500+ nie zachęciło Polek do rodzenia. Dlaczego? Kiedy należy złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego? Joanna Kopcińska wyjaśniła i tę kwestię. Poinformowała, że wnioskować o pieniądze z programu 500+ będzie można od 1 lipca , czyli od momentu, gdy program zacznie funkcjonować. Nie będzie możliwości wnioskowania przed tym terminem. Zobacz też: Uważaj, jak wypełniasz PIT. Możesz stracić 500 plus! Nie będzie 1500 plus Jeszcze kilka tygodni temu informowano, że program 500+ na pierwsze dziecko co prawda ruszy od lipca, ale pierwszych wypłat rodzice mogą się spodziewać dopiero we wrześniu, z wyrównaniem od lipca . Wówczas jednorazowo otrzymaliby nie 500 zł, a 1500 zł. Miało to wynikać z przyczyn czysto...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj