ile polskie matki wydają tylko na siebie
Adobe Stock
Aktualności

Ile pieniędzy polskie matki przeznaczają „tylko na siebie”? Kolosalne różnice w kwotach!

Na jednej z internetowych grup dla mam rozgorzała dyskusja, ile pieniędzy kobiety wydają tylko na swoje potrzeby. Odpowiedzi były bardzo różne, niektóre mamy wymieniały zabiegi, ciuchy i inne tego typu rzeczy, na które przeznaczają część domowego budżetu. Inne z kolei w hierarchii potrzeb stawiały siebie… na ostatnim miejscu.
Często urodzenie dziecka sprawia, że młoda mama nie widzi już świata poza maluchem. Oczywiste jest, że chcemy „przychylić nieba” swojemu dziecku, czy jednak w imię rodziny, potrzeb dzieci (lub ich fanaberii) zawsze stawiamy siebie na samym końcu? A może wręcz przeciwnie? Potrafimy się o siebie zatroszczyć i pomyśleć nie tylko o swoich obowiązkach względem innych, ale również względem siebie! 

Co pyli w lipcu: lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]

„Szkoda mi kasy na siebie”

Wiele mam przyznaje, że jest im szkoda pieniędzy na swoje potrzeby, zachcianki, przyjemności. Wolą przeznaczyć je na cele związane z dziećmi, mężem, domem. Niektóre mamy pisały wprost, że wchodząc do sklepu, by kupić coś sobie, wychodzą z pełnymi torbami, ale... rzeczy dziecięcych. Podawane przez internautki sumy, które wydają tylko na siebie niekiedy były bardzo niskie: „do 50 zł”, „20 zł na 2 miesiące”. Inne pisały, że na swoje potrzeby nie wydawały ani złotówki lub wprost przyznawały, że zawsze jest coś ważniejszego od nich. Co dokładnie pisały kobiety na forum? Oto niektóre z komentarzy: 

„Zawsze jest coś ważniejszego ode mnie. W tym miesiącu tylko puder, a z ciuchów ostatni raz, hm... w tamtym roku w sierpniu 2 stroje kąpielowe – jeden za stówę, a drugi za 6 dych”.

„Na najpotrzebniejsze rzeczy: szampon, płyn do kąpieli, pastę do zębów. U kosmetyczki i fryzjera dawno nie byłam. Za dużo kasy idzie na dom i zajęcia dodatkowe dziewczyn. Nie żałuję. Niech moje dziewczyny się rozwijają”.

„Mnie się tusz do rzęs kończy (prezent gwiazdkowy) i się waham, czy kupić po wypłacie. To już chyba przesada, w końcu pracuję na to. Dramat z tym wszystkim”.

„Tak mało i tak rzadko coś sobie kupuję, że jak ostatnio kupiłam sobie buty na wiosnę (30 zł) to syn w Biedrze pytał: „Mama, a tobie buty do czego potrzebne?” Ale na zabawki to potrafię wydać dużo. I na ubrania dla syna”.

„Wolę dziecku coś kupić, niż sobie. Ale to jest trochę błąd, bo potem człowiek czuje się mało wartościowy, jak dba o innych i nie myśli o sobie”.

„35 zł tygodniowo na zajęcia sportowe od 9 do 11 w każdą sobotę. To moje jedyne wyjście i czas dla siebie – te 2 godziny raz w tygodniu. Wiecie, jak nasze komentarze niedorzecznie brzmią?! A i czasem 4,80 zł na czekoladę gorzką Goplany”.

Zdrowa równowaga

Wśród wypowiedzi internautek pojawiło się także dużo równowagi, polegającej na dbaniu o potrzeby swojej rodziny, ale niezapominaniu też o sobie.

„Zależy. Są miesiące, gdy nie kupuję, bo nie potrzebuję. Nie licząc podstawowych wydatków typu: tampony, waciki, antyperspirant. Są też i takie, że pół pensji zostawiam w galerii handlowej”.

„Ja nie liczę... Mam ochotę na coś lub potrzebuję, to kupuję i wcale sobie nie wyrzucam... Wciąż nie są to zawrotne kwoty, tak 0-200 zł, czasem 3 miesiące nie kupię nic, a potem wydam 3 stówy. Po prostu jestem mało wymagająca”.

„Różnie, czasem 100 zł, a czasem 1000 zł wyjdzie w miesiącu. Nie mam regularnych wydatków na siebie, ale np. co miesiąc odkładam sobie 200 zł, które mogę wydać tylko na siebie. Niestety często kończy się tym, że kupuję coś dzieciom, dla siebie zazwyczaj poluję na wyprzedażach”.

„Pracuję, to wydaję”

Wiele mam przyznawało wprost, że nie żałują pieniędzy na swoje zachcianki. Kobiety fakt „wydawania pieniędzy lekką ręką” na fryzjera, paznokcie, masaże argumentowały tym, że są to pieniądze, na które ciężko zapracowały. Maksymalną kwotą wymienioną przez internautki było 5 tys. zł w ciągu miesiąca. Oto niektóre wypowiedzi:

„Ja bardzo dużo wydaję na siebie miesięcznie, nawet nie chcę tego liczyć, bo zrobię się smutna. Fryzjer, paznokcie, rzęsy, kosmetyki i dużo ubrań”.

„Hybryda 90 zł, reszta na ubrania. Bywa, że i 1000 zł lekką ręką”.

„Ok. 800 zł (z czego 400 zł to masaże ciała plus twarzy), a reszta to jakiś wypad do restauracji, kosmetyki, czasem buty, sukienka, książki rozwojowe, prasa”.

„Licząc koniec kwietnia i maj, to około 3000 zł, ale w tym mam 10 opakowań kolagenu, kosmetyki, ciuchy, kursy facetape, jakieś urządzenie do twarzy, buty, jakieś suplementy, witaminy”.

„Od 500 zł do 3000 zł, zależy. Ale moje zarobki są w granicach 6000 zł, wiec połowa na opłaty i jedzenie, druga połowa na przyjemności”.

„A bardzo dużo wydaję na siebie – pracuję, to wydaję. Kosmetyczka, paznokcie (dłonie i stopy), henna, laminacji brwi, fryzjer, kosmetyków milion (że musiałam dokupić szafkę łazienkową), a o ciuchach to nie wspomnę. Ale co ja zrobię, że ja kocham zakupy. Lekko 1000 zł miesięcznie na siebie wydaję... Zdarza się więcej. Dopóki mogę sobie na to pozwolić, to nie ograniczam się”.

Bądź dla siebie ważna

Kwota, jaką kobieta przeznacza tylko na swoje potrzeby, uzależniona jest od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim zależy od sytuacji finansowej rodziny, jednak wiele mam odczuwa też większą radość z kupienia czegoś dziecku niż sobie. Żadna postawa nie jest lepsza lub gorsza. Takie zachowanie po prostu nie podlega ocenie. Warto jednak, by każda z nas zatrzymała się na chwilę i pomyślała czasami tylko o sobie. Pamiętaj, że szczęśliwe dziecko to przede wszystkim szczęśliwa mama!
 

Podsumowaniem niech będzie cytat, którym powinna kierować się każda z nas: „W pierwszej kolejności dbaj o siebie, inaczej nie będziesz miała czego dać innym. Dbanie o siebie to nie egoizm, to konieczność. Nie możesz nalać z pustego dzbana”. 


Zobacz także: 

500 zł na dziecko, 500+, rodzina, zakupy, pieniądze
Fotolia
Aktualności
Na co wydajemy pieniądze z programu Rodzina 500+ (film)
Już ponad 3,6 mln dzieci otrzymuje świadczenia z programu Rodzina 500+. Do końca lipca do dyspozycji rodziców i opiekunów przekazano przeszło 7 mld zł. Na co najczęściej wydają oni otrzymywane środki i czy decydują się je oszczędzać?

Jak wynika z raportu „Sytuacja na rynku consumer finance za III kwartał 2016 r.”, pieniądze z programu Rodzina 500+ są przeznaczane głównie na: żywność i ubiór (42,6%) opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą (34,2%) edukację dzieci (32%) rodzinne oszczędności (16,2%) rozwijanie hobby dziecka i atrakcje dla maluchów (11,8%) Pobierz: 500 zł na dziecko – wniosek do wydruku Ekspert o programie Rodzina 500+ – To, że pieniądze z 500+ są wydawane przede wszystkim na potrzeby podstawowe, nie jest zaskoczeniem. Nie dziwi również, że na dalszym miejscu znalazły się oszczędności. Wynika to z modelu oszczędzania Polaka. W końcu tylko 43% z nas ma jakiekolwiek oszczędności , podczas gdy średnia dla Unii Europejskiej to 57%. Poza tym tych zaoszczędzonych środków nigdy nie było u nas za dużo. Pamiętajmy też, że obecny rynek finansowy bynajmniej nie zachęca do oszczędzania. Ci, którzy oczekiwali, że program Rodzina 500+ nagle spowoduje jakiś boom na oszczędzanie, podeszli więc do tego trochę zbyt optymistycznie – wyjaśnia dr Mirosław Bieszki, doradca ekonomiczny Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce. Przeczytaj: W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Czy to efekt 500+? Budżet domowy i plany na oszczędzanie Co ciekawe, w przyszłości środki z programu Rodzina 500+ część z nas chce wydawać na inne cele niż obecnie. 44,3% zamierza przeznaczać pieniądze na edukację, 44,1% – na opłaty związane z przedszkolem lub ze szkołą, 39,5% – na żywność i ubiór, 16,8% – na oszczędności, a 9,8% – na hobby i rozrywkę. Wydaje się zatem, że w najbliższym czasie Program Rodzina 500+ nie zachęci Polaków do większego oszczędzania. Niewykluczone jednak, że w dalszej przyszłości się to zmieni. – Chcielibyśmy oszczędzać i będziemy oszczędzać. Ale nie jest to kwestia dwóch,...

Ile kosztuje dziecko?
AdobeStock
Aktualności
Ile wydajemy na nasze dzieci? Mowa o miliardach złotych!
W tym roku na zabawki, ubrania i buty dla dzieci wydamy niemal 11 mld zł, a w kolejnych latach jeszcze więcej.

Każdy rodzic wie, że wydatki na dziecko nie są małe, jednak dane zebrane przez Euromonitor International dla „Rzeczpospolitej” mogą wprawić w osłupienie. Okazuje się, że nie uwzględniając artykułów spożywczych, chemii, czy rozrywki (np. organizacja urodzin), w tym roku wydamy na nasze dzieci zawrotną kwotę - ok. 11 mld zł, ale na tym nie koniec. Eksperci prognozują, że za 3 lata suma ta wzrośnie nawet do 14 mld zł . Każda okazja dobra 200–225 tys. zł to orientacyjny koszt wychowania jednego dziecka w Polsce – wynika z dorocznego badania Centrum im. Adama Smitha (CAS). W ciągu roku suma wydatków rodziców sporo urosła. Zaledwie rok wcześniej oceniano je na 190–210 tys. zł. I chodzi nie tylko o rosnące ceny, ale i o to, jak uwielbiamy rozpieszczać nasze pociechy. Sama pamiętam, gdy byłam mała, otrzymywałam z okazji Dnia Dziecka jeden drobny prezent od moich rodziców. Dziś moja pociecha dostaje upominek od wszystkich członków rodziny. Jeszcze nie jest zbyt wymagająca, ale wygląda na to, że „drobne” prezenty odeszły w niepamięć . Jeszcze przed minionym weekendem duże sklepy z elektroniką w swoich reklamach namawiały, by z okazji Dnia Dziecka kupić dziecku np. laptop.  Mamy także okres komunii w pełni i tu też decydujemy się na kosztowne, „dorosłe” gadżety elektroniczne jak tablety, smartfony czy konsole. Ale nie tylko o uczniów chodzi, inne badania wykazały, że coraz więcej przedszkolaków ma swój telefon do oglądania bajek. Statystyki nie kłamią, z roku na rok na elektronikę wydajemy coraz więcej . Choć trudno jest realnie ocenić, jakie produkty kupowane są z myślą o dziecku czy dorosłym, to każdy z nas ma w rodzinie czy u znajomych dzieci w różnym w wieku i wie, jakie posiadają sprzęty.  Wydajemy coraz więcej  Rodzice nie rezygnują jednak z tradycyjnych zabawek. Jak wynika z badań firmy...

Fotolia.pl
Aktualności
Ile średnio wydajemy na dziecko miesięcznie? Sprawdźcie
Ile kosztuje utrzymanie dziecka? Jedzenie, ubrania, zajęcia dodatkowe, kieszonkowe? Liczyliście, ile miesięcznie wydajecie na swoje pociechy?

Ilekroć poruszamy temat wydatków na dziecko , jak byśmy włożyli kij w mrowisko.  Wiele osób wychodzi z założenia, że nie wypada mówić o pieniądzach w kontekście kosztów utrzymania dziecka. Jednak dane statystyczne do jakich dotarliśmy wydały nam się na tyle ciekawe, że postanowiliśmy zaryzykować…       Rodzice planując comiesięczny budżet uwzględniają w nim przede wszystkim potrzeby swoich dzieci. Według badania „Edukacja finansowa dzieci” zrealizowanego na zlecenie Biura Informacji Kredytowej, średnie comiesięczne wydatki na dziecko wynoszą 607 złotych. Najwięcej pieniędzy przeznaczanych jest na żywność – średnio 208 zł.  Ubrania to kolejna istotna część wydatków – średnio na ten cel przeznaczamy 114 zł. Koszty związane z obowiązkowymi zajęciami szkolnymi i przedszkolnymi obciążają miesięczny domowy budżet w kwocie ok. 84 zł, zaś prawie połowę mniej wydajemy na zajęcia dodatkowe. Rodzice, dzieci w wieku 10 – 12 lat, wydają najwięcej na nieobowiązkowe i pozaszkolne aktywności – średnio jest to prawie 80 złotych. Kolejnymi grupami wydatków są zabawki i zachcianki pociech, które pochłaniają prawie 95 złotych. Najwięcej na zabawki wydają rodzice z pokolenia Y (osoby urodzone w latach 1982-1995) oraz rodzice dzieci w wieku 3 do 5 lat. 64 złote to kwota przeznaczana na leczenie oraz inne koszty związane ze zdrowiem maluchów. W tym wypadku matki przeznaczają średnio 13 złotych więcej, niż deklarują ojcowie.   Jak wskazują badania BIK najwięcej wydatków mają rodzice, dzieci w wieku 10 - 12 lat – średnio wydają prawie 673 złote. Należy jednak zauważyć, że choć wzrost wydatków miesięcznych na dorastającą młodzież w wieku 13-15 lat wyhamowuje, to ciężar finansowania przenoszony jest na wysokość kieszonkowego.  Czytaj też: 500 zł na dziecko - kto...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz